Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2012., 15:56   #1
Određivanje količine dionica poduzeća?

Na koji se točno način radi? Naravno,sve ovisi o jačini i funkcionalnosti poduzeća,ali kako se točno odredi da poduzeće ima npr.svekupuno 151.234 dionica? I po čemu se određuje i "stvara" svaka pojednica dionica?

Hvala!
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 19:54   #2
Ukratko, procijeni se vrijednost kompanije i onda se odredi nominala dionice. Onda podijeliš procijenjenu vrijednost (imovina,goodwill i svašta još) kompanije sa nominalom i dobiješ broj dionica. Zato se događaju čudni brojevi od npr. 112.113 kom. dionica.

Naravno da je kod nas bilo maksimalnih manipulacija sa procjenom vrijednosti firmi,znamo i zašto.

U uređenim društvima jako se pazi sa kakvom se nominalom izlazi na tržište jer to utiče na likvidnost dionice,dok se kod nas na to nije previše pazilo,štoviše mislim da je okosnica određivanja nominale bila legendarna novčanica od 100 DM.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 22:38   #3
Hvala puno,zanima me jer meni starom upravo rade "dubinsko snimanje poduzeća",samo nije mi jasno,kako se nakon toga izlazi na burzu,koji je daljni proces,što pravni što delikatni?

p.s. temeljni kapital tvrtke je oko 9,4 mil.kn,radi se o brodogradnji.Inače,neće izlaziti na z burzu jer je potrebno oko 100 mil kn temeljnog kapitala da se izade,nego na neku japansku,a planirano je povećanje "temeljca" za 20.mil kuna (kredit swiss banke)

Zadnje uređivanje Jack-Daniels : 04.01.2012. at 22:50.
Jack-Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2012., 23:46   #4
Quote:
Jack-Daniels kaže: Pogledaj post
Hvala puno,zanima me jer meni starom upravo rade "dubinsko snimanje poduzeća",samo nije mi jasno,kako se nakon toga izlazi na burzu,koji je daljni proces,što pravni što delikatni?

p.s. temeljni kapital tvrtke je oko 9,4 mil.kn,radi se o brodogradnji.Inače,neće izlaziti na z burzu jer je potrebno oko 100 mil kn temeljnog kapitala da se izade,nego na neku japansku,a planirano je povećanje "temeljca" za 20.mil kuna (kredit swiss banke)
n bih te htio obeshrabriti al ti si prvi ovdje čija firma izlazi na burzu makar i japansku tak da ti nama javi kak je bilo

nama je guru bakić i openhajm
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2012., 16:40   #5
Quote:
Jack-Daniels kaže: Pogledaj post
Na koji se točno način radi? Naravno,sve ovisi o jačini i funkcionalnosti poduzeća,ali kako se točno odredi da poduzeće ima npr.svekupuno 151.234 dionica? I po čemu se određuje i "stvara" svaka pojednica dionica?

Hvala!
Nema formule, to je čisto procjena vlasnika prije IPO-a.

Netko će se odlučiti za veći broj dionica kako bi cijena bila niža, time će dobiti volatilnost, što nudi prednosti i mane. Npr. 100 milijuna dionica po cijeni 2 dolara. Ista može bez problema skočiti na 4 dolara, u jedan dan nakon pozitivnih rezultata, ali isto tako može i pasti. Ako smanjimo broj dionica na 100 tisuća po 2000 dolara, tržišna kapitalizacija je ista (200 mil.), ali teško da će cijena s 2000 skočiti na 4000 u jedan dan. U takvoj dionici će biti mnogo manje "drhtavih" ruku. Ili npr. cijena dionice 200.000 dolara, puta 1000 dionica. I to postoji, primjer W. Buffet.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:34.