Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2014., 00:29   #21
Quote:
nserepec kaže: Pogledaj post
Nije vam to zlato.Dravsko zlato je jako sitno,zrnca 0,2 do 0,8mm,a jako rjetko se nađe zrnce od jednog milimerta.Ima ga još uvjek na Dravi i područjima starog toka Drave,ali ga je nemoguče vidjeti u pjesku ili šljunku,več se mora ispirati i to jako pažljivo.Zlato je 19.3 puta teže od vode i ostalog kamenja i minerala i zato se uvjek taloži na dno prije ostalog materijala.Ovo o čemu zmijica priča je listun,pirit ili takozvano budalino zlato.Ja se bavim ispiranjem zlata na Dravi godinu dana i ima ga još uvjek,bez obzira na hidrocentrale koje su izgrađene,jer se stalnim kotrljanjem kamena po dnu,zlato odvaja it kvarca i taloži na sprudovima i meandrima.Način na koji se nekada ispiralo,je u današnje vrijeme neisplativ,ali ja sam usavršio moderniji način i tehnologiju i rezultati su sasvim zadovoljavajuči.Ako je netko zainteresiran za ispiranje,mogu mu dati koji savjet a i pomoči oko nabavke osnovne opreme,koju sam izrađujem.
Budalino zlato ili pirit je zapravo u rijekama rijedak jer se kemijski troši u hrđu (željezni hidroksid). No zato ga ima u stijenama (zovu ga mineraloškim korovom) i to posebno voli sjajiti uz kvarc. Tako da je vjrojatno riječ o tinjcima, čestim mineralima u pješčenjaku (samim time i u pijesku).
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 13:33   #22
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Ukupno u svim pokušajima, tek nešto više on čiste nule. Našao sam i matičnu stijenu i nanose ali niti u nanosima nešto sija, niti ima žilica ili listića u kamenu.
Zadnji koji su našli zlato u tom potoku radili su prije 70g kad je potok još bio "divlji" a kako je sad ubačen u nasip teško da će se nešto dovući...
Ali ipak..treba probat.
Nemam iskustva na Samoborskom i Zagrebačkom kraju,ali sam čitao da je u nekim potocima samoborskog gorja peonađeno zlato.Ako te zanima avantura na Dravi,ja te pozivam da samnom ideš u pustolovinu u podravski kraj.Imam svu potrebnu opremu prilagođenu isširanju te vrste sedimenta,a još se do sada nisam vratio bez zlata doma.Jedino što je sitno pa treba dosta lopatat,da ga se skupi,ali ima ga u cjelom toku Drave,samo negdje više negdje manje.
nserepec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 13:35   #23
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Budalino zlato ili pirit je zapravo u rijekama rijedak jer se kemijski troši u hrđu (željezni hidroksid). No zato ga ima u stijenama (zovu ga mineraloškim korovom) i to posebno voli sjajiti uz kvarc. Tako da je vjrojatno riječ o tinjcima, čestim mineralima u pješčenjaku (samim time i u pijesku).
Slažem se oko toga da bi to mogli biti tinjci u pjesku.
nserepec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 19:22   #24
Nekad su u rijekama potapali kravsku kožu sa dlakama. U dlakama se zadrži zrnce zlata!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2014., 17:52   #25
Jel netko zna možda dali treba kakva dozvola ili papir za ispiranje zlata na Dravi, Muri i drugim potocima u Varaždinskoj Županiji. Jel se smije samo tako doći na rijeku i ispirati zlato bez da se javi lokalnim vlastima i bez dozvole
IvanVugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2014., 16:18   #26
ako zagrijes tu saku zlatnog pijeska u keramici na temperaturu visu od topljenja zlata, trebalo bi se zlato skupiti na dnu jer je teze

ako nije na dnu nije zlato
gandalf is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2014., 11:17   #27
Quote:
gandalf kaže: Pogledaj post
ako zagrijes tu saku zlatnog pijeska u keramici na temperaturu visu od topljenja zlata, trebalo bi se zlato skupiti na dnu jer je teze

ako nije na dnu nije zlato
Bolje koristiti grafitnu posudu. Ali ima jedan problem, talište mnogih stijena je slično talištu zlata. A u stijenama ima mnogih drugih metala. Dobil buš vrlo nečisto zlato.
__________________
abcdefghijklmnopqrstuvwxyz
Gedeon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 23:57   #28
mene zanima to ispiranje zlata i trazenje a nigdje nista detaljno ne pise?
Hrtei is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2014., 11:08   #29
Quote:
nserepec kaže: Pogledaj post
Nemam iskustva na Samoborskom i Zagrebačkom kraju,ali sam čitao da je u nekim potocima samoborskog gorja peonađeno zlato.Ako te zanima avantura na Dravi,ja te pozivam da samnom ideš u pustolovinu u podravski kraj.Imam svu potrebnu opremu prilagođenu isširanju te vrste sedimenta,a još se do sada nisam vratio bez zlata doma.Jedino što je sitno pa treba dosta lopatat,da ga se skupi,ali ima ga u cjelom toku Drave,samo negdje više negdje manje.
pošto sam i sam neposredno sa drave ako nije tajna od kud si može i na pp da razmjenimo iskustva. inače prije su trebali psapiri i država je navodno uzimala 60%
ivek-k is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 11:55   #30
Highbanker

Bavim se izpiranjem zlata, pa me zanima ima li ko kakvu ideju, šta promjeniti na mojoj mašini, da bi bolje izvadila zlato od pijeska.
Ovaj highbanker radi na 12V - akumulator, i imam pumpu za vodu 3700GPH.
Evo nešto moji filmčka:
https://www.youtube.com/watch?v=22_Yy3LG5tY
https://www.youtube.com/watch?v=j-ZkuT9fFig
https://www.youtube.com/watch?v=9TcAo9-F39g
https://www.youtube.com/watch?v=faTZxSvD58Q
eurobray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 12:18   #31
Mašina je super, dobra ideja.mislim da bi trebao smanjiti ovaj nagib gdje ti veliko kamenje ispada, a i nagib gdje se skuplja zlato mora biti dobar da nebi gubio zlato. Jesi uspio izvući šta zlata?
mata2206 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 15:58   #32
Vsaki put ga izvučem oko pola ili cjeli gram. Mislim da to nije loše. Ali treba samo da se stavim na dobro mijesto, tamo gdje je puno granata.
eurobray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 16:58   #33
To na dravi vadiš ili negdje drugdje? Kolikp vreženski to treba za tu gramažu?
mata2206 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 18:20   #34
Da, to radim kod Drave, ali još tražim dobra mijesta, gdje je dobar material. To je oko 6 sati punog rada, jer jedan akumulator izdrži najviše tri sati - a imam dva komada.
eurobray is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 18:46   #35
Investiraj u agregat....Nisu skupi...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 21:50   #36
Dali je to isplativo uopće kod nas? Dali se može naći neko povoljno mjesto gdje bi se iskapalo? Malo sam sumnjičav oko profitabilnosti, nemoguće je da se može zaraditi od toga, a da već netko to nije dobro iskoristio. Dali trebaju kakve dozvole? Ja sam zainteresiran da se bacim na to, ali i skeptičan. Zvuči pre dobro da bi bilo istina.
mata2206 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 09:05   #37
To nije baš da bi nešto puno zaradio. Neki ljudi idu peceti ribe, neki rade nešto drugo, a ja sam se odlučio, da prosto vrijeme idem tražit zlato. Profitabilnost nije nikakva ako računaš sve stroškove - benzin da stignem do Drave,..... "feeling" kad pronađeš zlato je nešto drugo. Kod nas (ja sam iz Slovenije), nam ne treba dozvola za to, ali mogu samo da radim na akumulator, jer kod Drave je krajinski park i tamo je zabranjeno da se radi na nešto što ima benzinski pogon.
eurobray is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.