Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2017., 15:50   #61
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A tek vjeronauk prije 120 godina: http://www.e-novine.com/mobile/kultu...e-milosra.html

CUT
Dobri stari Nušić!
Tako bih rado ponovno pročitala njegova djela,no više ih nije u hr moguće naći.
Neznam kako bih došla do njih!
No ja se iz djetinjstva sječam sasvim drugačijeg svećenika.
Vjeronauk se održavao u crkvi,staroj već tada preko 2 stoljeća,te sam sam se u nekom trenutku naslonila na jedan prastari drveni kip nekog sveca,a ovom odpala ruka.Ja sam se toliko uplašila da sam počela plakati,no on me zagrlio,utješio,objasnio mi da je to stari truli kip,da će tu ruku zalijepiti natrag,što je stvarno bilo kasnije učinjeno.
Tog se svećenika sječam s poštovanjem i radi dugih njegovih osobina.
Uvijek je imao lijepu riječ za svakoga,nikoga nije prozivao,sa siromašnima je dijelio namirnice koje su mu bogatiji župljani donosili.Znao bi osvanuti vozeći stari bicikl kod starih i bolesnih ljudi,moglo se doći kod njega i danju i noću.
Takvi svećenici se danas vrlo rijetko susreću.
Po mom osobnom zaključku to je bio istinski sluga Božji.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 15:51   #62
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post



SAŽETAK

Iako je općenito prihvaćeno da religije uobličavaju ljudske moralne prosudbe
i prosocijalno ponašanje, odnos između religioznosti i moralnosti je sporan.

Ovdje, procijenili smo altruizam i procjenu trećih strana scenarija koji prikazuju interpersonalnu štetu u 1170 djece u dobi od 5 do 12 godina u šest zemalja (Kanada, Kina, Jordan, Turska, SAD i Južna Afrika), religioznost njihovog kućanstva i empatiju djeteta i osjetljivost na pravdu.

U svim zemljama, roditelji u vjerskim kućanstvima izjavili su da su njihova djeca više izrazila empatiju i osjetljivost za pravdu u svakodnevnom životu od ne-vjerskih roditelja. Međutim, religioznost je inverzno predvidjela dječji altruizam i pozitivno korelira s njihovim punitivnim tendencijama.

Zajedno, ovi rezultati otkrivaju sličnost zemalja u tome kako religija negativno utječe na dječji altruizam, izazivajući naš pogled prema religioznosti da bi ona olakšavala prosocijalno ponašanje.
Često puta se zbude da kad dijete po uzoru na Samarićanina onda mu se svijet stade smijati, zato takvo dijete s godinama odrastanja izgubi interes prema suosjećajnosti upućenoj drugima. I tko je tu kriv?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 15:52   #63
Bez obzira na to strgala si ruku svecu i ideš u pakao...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 16:00   #64
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bez obzira na to strgala si ruku svecu i ideš u pakao...

baš ne budem,svećenik mi je na licu mjesta dao oprost..


nek mu je oprošteno ako je možda za života sagriješio,dragi,dobri čovjek i župnik Martin je već najmanje 30 g u raju.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2017., 16:00   #65
unas je veći grijeh ak neko potrga teglu s kaktusom
unas se po mondenom reče ee sad ideš na ražanj
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 12:59   #66
Kršćanski odgoj NE povećava suosjećajnost

Još jedna radosna vijest o prednosti ateističkog odgoja na razvijanje humanih (sekularnih) vrednota kod djece:

http://hr.n1info.com/a184769/Lifesty...a-i-bolje.html

http://www.latimes.com/nation/la-oe-...115-story.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Phil_Zuckerman
Profesor sociologije Phil Zuckerman je objasnio da izvan moralnog vakuuma, kojeg zahtijeva odgoj u religioznom duhu, djeca ateista imaju bolju predodžbu o tome što je dobro, a što loše jer je vjerojatnije da su njihova uvjerenja ukorjenjena u osjećaju empatije, a ne u strahu od kazne.

''Nereligiozne obitelji razvijaju svoje održive moralne vrijednosti koje se temelje na racionalnom rješavanju problema, osobnoj slobodi, slobodnom mišljenju i u duhu propitikivanja svega, ali i na empatiji'', napisao je Zuckerman u L.A. Timesu.

Objasnio je da su moralne vrijednosti ateista utemeljene na krilatici: ''Ne čini drugom ono što ne želiš da čine tebi'' i zato im ne treba nadnaravna sila koja bi im još više učvrstila etičke principe.
Dakle opet zaključak da "Kršćanski odgoj NE povećava suosjećajnost" (nego je smanjuje u odnosu na odgoj bez Boga).

"Rođeni ste kao grješnici, autoritet naređuje da budeš dobar, Bog stalno promatra sve što činiš, kaznit će te ako si zločest, pakao, nagradit će te ako si dobar, raj, "jer mi je Bog to naredio", piše u Svetoj knjizi .... "

Umjesto da je izvor moralnog ponašanja u nama samima, u našem suosjećanju. Bez ikakva Boga.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 15:54   #67
Nepoznati-Ne postoji nikakva urodjena empatija,vec postoji urodjen osecaj za dobro i lose.Empatija je nesto sto se stice ,a svako ko tvrdi suprotno jednostavno je lazov.Takodje tvrdnja da su samo 1 % zatvorenika ateisti je potpuna krajnja budalastina .Svuda ateista ima vise od 1% ,osim mozda na Filipinima i kod neke grupacije u Bible beltu (mozda su tamo radili istrazivanje).Mnogi ateisti u zatvoru se konvertuju u vernike.Najpoznatiji primer toga je najozloglaseniji serijski ubica i kanibal Dzefri Damer koji je se u zatvoru konvertovao u poboznog hriscanina i kreacionistu.Tommy Lynn Sells i Carl Panzram su definitivno u top 10 najozloglasenijih serijskih ubica svih vremena i obojica su bili tvrdokorni ateisti do svoje smrti.Mnogi roditelji hriscani ne govore deci da ce zavrsiti u paklu ako budu losi,to je glupost.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:07   #68
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nepoznati-Ne postoji nikakva urodjena empatija,vec postoji urodjen osecaj za dobro i lose.
Postoji više razina utjecaja a prva je i osnovna kulturološka razina gdje se od malih nogu naučava određena paradigma. Ono što se lako i rado usađuje, može se kasnije izmjeniti uz određeni napor pojedinca.


Što se tiče usađenog osjećaja za dobro (ne zaboravimo da je dobro kulturološkog porijekla) ono definitivno varira. Od toga da ne postoji kao vrijednost osim ono za što se kolektivno smatra da je dobro (a za nekog može biti zlo) pa do toga da se dobro naređuje i određuje (religije).
Utjecaj religije na kulturološke obrasce i osjećaj dobrote je snažno u onoj mjeri koliko mu se pojedinac zna i može oduprijeti.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:11   #69
Nemruth Dagi-Smanjivanje patnje ni za kog ne moze biti zlo recimo.Svi mi imamo osecaj da je lose ono sto proizvodi patnju iliti negativna iskustva,a dobro suprotno od toga.Moral nije relativna stvar.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:14   #70
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nemruth Dagi-Smanjivanje patnje ni za kog ne moze biti zlo recimo.Svi mi imamo osecaj da je lose ono sto proizvodi patnju iliti negativna iskustva,a dobro suprotno od toga.Moral nije relativna stvar.
Moral je definitivno realativna kategorija podložna kulturi, običajnom pravu, duhu vremena, stvarnosti...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:22   #71
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Moral je definitivno realativna kategorija podložna kulturi, običajnom pravu, duhu vremena, stvarnosti...
Dok nekom neprirodna filozofska ideja poput ove ne bude usadjena u glavi on misli suprotno.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:25   #72
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Još jedna radosna vijest o prednosti ateističkog odgoja na razvijanje humanih (sekularnih) vrednota kod djece:

http://hr.n1info.com/a184769/Lifesty...a-i-bolje.html

http://www.latimes.com/nation/la-oe-...115-story.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Phil_Zuckerman
Profesor sociologije Phil Zuckerman je objasnio da izvan moralnog vakuuma, kojeg zahtijeva odgoj u religioznom duhu, djeca ateista imaju bolju predodžbu o tome što je dobro, a što loše jer je vjerojatnije da su njihova uvjerenja ukorjenjena u osjećaju empatije, a ne u strahu od kazne.

''Nereligiozne obitelji razvijaju svoje održive moralne vrijednosti koje se temelje na racionalnom rješavanju problema, osobnoj slobodi, slobodnom mišljenju i u duhu propitikivanja svega, ali i na empatiji'', napisao je Zuckerman u L.A. Timesu.

Objasnio je da su moralne vrijednosti ateista utemeljene na krilatici: ''Ne čini drugom ono što ne želiš da čine tebi'' i zato im ne treba nadnaravna sila koja bi im još više učvrstila etičke principe.
Dakle opet zaključak da "Kršćanski odgoj NE povećava suosjećajnost" (nego je smanjuje u odnosu na odgoj bez Boga).

"Rođeni ste kao grješnici, autoritet naređuje da budeš dobar, Bog stalno promatra sve što činiš, kaznit će te ako si zločest, pakao, nagradit će te ako si dobar, raj, "jer mi je Bog to naredio", piše u Svetoj knjizi .... "

Umjesto da je izvor moralnog ponašanja u nama samima, u našem suosjećanju. Bez ikakva Boga.
@nepoznati..Krscanstvo je puno vise od mprala i moraliziranja.Dakako da i moral prozima,ali ga i nadilazi.Ne treba ti Isus da budes dobar i mpralan,ja se slazem,bezbroj je primjera takvih zivota iz nekrscanskih i ateistickih zajednica.Krscanstvo je puno puno vise.Imaml ostavstinu u onom Budite svrseni kao sto je savrsen vas Otac.Pritom imamo Sina koji zorno predocuje kakav je Otac.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:26   #73
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nepoznati-Ne postoji nikakva urodjena empatija,
Zašto tvrdiš da ne postoji? Suosjećanje nam je urođeno evolucijom, življenjem u skupinama.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nepoznati-Ne postoji nikakva urodjena empatija,
Mali off, nadam se da nećeš ovo uzeti za zlo:
Jesi li se kad zapitao da ti nemaš urodjenu empatiju, da nemaš tog centra u mozgu. Postoje teorije da ima takvih ljudi.... Pa si to zamijenio mentalnim konstrukcijama kao kompenzaciju. Jesi li kad nekom počinio kakvu patnju u djetinjstvu, pa .... nisi odjećao nelagodu?


Quote:
vec postoji urodjen osecaj za dobro i lose.
Nemojmo tako teološki. Ali i osjećaj pravednog ili nepravednog, dio je nas, a imaju to i primati.

Quote:
Empatija je nesto sto se stice ,a svako ko tvrdi suprotno jednostavno je lazov.


Nije čovjek nastao od jučer. Naravno da je to neistina što si rekao.

Quote:
Takodje tvrdnja da su samo 1 % zatvorenika ateisti je potpuna krajnja budalastina .
Ne sjećam se da sam o tome govorio? Tko to kaže i kako dokazuje?

Quote:
Svuda ateista ima vise od 1% ,osim mozda na Filipinima i kod neke grupacije u Bible beltu (mozda su tamo radili istrazivanje).Mnogi ateisti u zatvoru se konvertuju u vernike.Najpoznatiji primer toga je najozloglaseniji serijski ubica i kanibal Dzefri Damer koji je se u zatvoru konvertovao u poboznog hriscanina i kreacionistu.Tommy Lynn Sells i Carl Panzram su definitivno u top 10 najozloglasenijih serijskih ubica svih vremena i obojica su bili tvrdokorni ateisti do svoje smrti.
Kakve su ovo nebuloze? Boli me ona stvar za ekstremne zločince. To nisu normalni ljudi.

Quote:
Mnogi roditelji hriscani ne govore deci da ce zavrsiti u paklu ako budu losi,to je glupost.
Nikad ne vele da će zločesti ljudi u pakao?
Nikad ne vide raspelo s mrtvim čovjekom zabijenim na grede?

Djeca ne uče Vjerovanje?

https://vjeronauk.net/?page_id=49
Osnovne molitve

VJEROVANJE APOSTOLSKO

Vjerujem u Boga, Oca svemogućega,
Stvoritelja neba i zemlje.
I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga,
Gospodina našega,
koji je začet po Duhu Svetom,
rođen od Marije Djevice,
mučen pod Poncijem Pilatom,
raspet
, umro i pokopan;
sašao nad pakao;
treći dan uskrsnuo od mrtvih;
uzašao na nebesa,
sjedi o desnu Boga Oca svemogućega;
odonud će doći suditi žive i mrtve.

Uvijek iza Slava Ocu dodaje se molitva koju je Gospa naučila djecu u Fatimi, a glasi:

O moj Isuse,
oprosti nam naše grijehe,
očuvaj nas od paklenoga ognja,
dovedi u raj sve duše,
osobito one, kojima je najpotrebnije Tvoje milosrđe.

Jehovini svjedoci ne govore o paklu svojoj djeci, kad su to izbacili iz svojih dogmi. No, kad treba spasiti život transfuzijom krvi (cijepljenjem, doniranjem organa...), dotični se ponašaju iracionalno, da ne uporabim kakvu drugu riječ.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304

Zadnje uređivanje Nepoznati : 13.06.2017. at 16:48.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:33   #74
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Dok nekom neprirodna filozofska ideja poput ove ne bude usadjena u glavi on misli suprotno.
Što je tu neprirodno i filozofski?

Moral ne pada sa neba, od bogova jer bi moralne norme svim društvima u svim vremenima bile iste a one to nisu već su određene nizom činjenica koje određuju ljudsko društvo. Ako je od bogova, onda su oni majstori duha vremena, ljudskih potreba i navika.

Moralno je Nepalki imati dva muža a muslimanu do 4 žene.

Zašto?

Jer im se tako hoće?

Pogledaj malo autore klasične antropologije i etnografije, pa čak i Rimsko pravo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:37   #75
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Što je tu neprirodno i filozofski?

Moral ne pada sa neba, od bogova jer bi moralne norme svim društvima u svim vremenima bile iste a one to nisu već su određene nizom činjenica koje određuju ljudsko društvo. Ako je od bogova, onda su oni majstori duha vremena, ljudskih potreba i navika.

Moralno je Nepalki imati dva muža a muslimanu do 4 žene.

Zašto?

Jer im se tako hoće?

Pogledaj malo autore klasične antropologije i etnografije, pa čak i Rimsko pravo.
Alo,ja govorim o osnovnim moralnim nacelima.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:38   #76
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
@nepoznati..Krscanstvo je puno vise od mprala i moraliziranja.
Ima i neprikosnovene dogme... Ima na tisuće kršćanskih sljedbi, i sve se razlikuju po dogmama i ritualima. Nažalost, humanost nije na prvom mjestu, nego pokornost Božjim pravilima, koja kao osnovu imaju ideološke definicije u koje moraš čvrsto vjerovat i ponavljat da vjeruješ i mislit da znaš što je to uopće.
Pomoć bližnjemu je ipak od sekundarnog značenja, jer, koja korist ako mu pomogneš u bolesti, financijski ili prijeći slijepcu cestu, ako završi u vječitom paklenom ognju jer nije prigrlio Isus Kristovu vjeru u spasenje po Njemu. Nije prihvatio Krista za svoga spasitelja i pljunuo po križu kao pričama iz davnina.

Quote:
Dakako da i moral prozima,ali ga i nadilazi.
Rekao sam kako. Meni se čini da podilazi, a ne nadilazi.

Quote:
Ne treba ti Isus da budes dobar i mpralan,ja se slazem,bezbroj je primjera takvih zivota iz nekrscanskih i ateistickih zajednica.
Lik Isus i ta priča može biti poticaj za dobra djela, a svećenstvo kao animatori da se ljudima u potrebi pomogne.
No njihova glavna zadaća je ideološka a ne humanitarna.

Quote:
Krscanstvo je puno puno vise.
Opet taj jako jako širok širok pojam. Sumnjam da misliš na Jehovine svjedoke pri tome. Ili Mormone...
Reci brate katoličanstvo (pravoslavlje), ako si član tog kluba. Čemu da se kriješ iza svog tog šarenila.

Quote:
Imaml ostavstinu u onom Budite svrseni kao sto je savrsen vas Otac.
Moraš biti savršen kao što je bio Bog, Kreator cijelog Univerzuma s milijardama galaktika? Ne misliš li da je to malo previše za tražiti?

Quote:
Pritom imamo Sina koji zorno predocuje kakav je Otac.
Vrijedi i obratno. Jahve iz Stara zavjeta vrlo "zorno i slikovito" predočuje kakav je to Isus Krist.....
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:44   #77
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Alo,ja govorim o osnovnim moralnim nacelima.
Kojim?

Onim iz X. zapovijedi?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 16:53   #78
Evo jedan banalan primjer iz zivota:imas dva brata od 4 i 5 i nisu dugo vidjeli majku.Obojica joj trce u zagrljaj.Jeli pritom se obaziru jedan na drugog dok rade tu "radnju"? Ili im je samo cilj kako ce sto prije doci u njezin zagrljaj?I po cijenu da jedan drugog spotaknu?
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 17:14   #79
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nepoznati-Ne postoji nikakva urodjena empatija,vec postoji urodjen osecaj za dobro i lose.Empatija je nesto sto se stice ,a svako ko tvrdi suprotno jednostavno je lazov.
Ma nemoj.

Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Mnogi roditelji hriscani ne govore deci da ce zavrsiti u paklu ako budu losi,to je glupost.
Mnogi govore. I što sad?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 18:33   #80
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ma nemoj.



Mnogi govore. I što sad?
Ma da,a pravi primer empatije je kad lavovi zivo deru mladunce jelena ili bizona ili pak kad hijene kolju divlje pse i mladunce bez ikakvog razloga,samo zato jer su slabiji.Zivotinje i ljudi su po prirodi zli i tu nema nikakve diskusije.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:24.