Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2012., 11:44   #1081
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Znanost to jasno luči.



nema znanstvenik-vjernik. Svi znanstvenici imaju ateistički slobodnu metodu istraživanja. A to znači da Boga/Allaha nikako ne trpaju u znanost ni na koji način. Čim uvale Allaha ili Isusa u znanost, postaju šarlatani i ckrackpotovi. U privatnom životu mogu vjerovat i u vile iz potoka, ili Mariju od 7 brda.

Znanost nema ništa s Bogom.

Za znanstvenika "Bog" može postojati kao "sveukupnost bezgraničnog univerzuma", kojega možda nikada neće do kraja istražiti, jer što više se zna, to se više pitanja i izazova otvara.

Ali baratati s tim pojmom Allaha u smislu djelovanja i intervencija ili svetih Božjih Objava, neprihvatljivo je za znanost, pa je stoga ateistična.



Nonsens. Znanstvenik uvijek vreba nedostatke i anomalije bilo koje teorije.
Kako bi inače znanost napredovala? Nije to kršćanstvo ili islam, koji su osuđeni na kamenitu stagnaciju, dok se ne uruše sami od sebe.

S druge, pak, strane znanosti, imamo kreacionistoidne religije, i njihove posvađane teologije (teo-laprdarije muslimana, kršćana i ostalih), koje prvo uspostave neke svoje svete kontradiktorne dogme, a onda ih idu dokazivat da je to baš tako i nikako drugačije. Pod prijetnjom gorenja na živo...

Totalna suprotnost znanosti, gdje najveći izazov leži u otkrivanju novoga.
zar ne pratiš znanstvene emisije pod zadnje, ne čitaš znanstvene intervjue?

evo jedni od najpriznatijih znanstvenika sami su izjavili da su postali vjernici isključivo zbog najnovijih otkrića u svemiru
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 11:49   #1082
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Ono što većina ljudi ne zna jest temeljna činjenica moderne nauke, a to je da je primarni cilj ili filozofija dokazati da Boga nema!
Naravno da nije, to je cilj 'nauke' samo u glavama vjernika kakav si ti, znanost se ne bavi Bogom, jer se zapravo nema šta reći o nedokazivim stvarima...

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Iznenadio bi se kako je lako usmjeriti istraživanja k željenom ishodu. Tim više, kad istraživanje financira jaka grupacija, bilo industrija (prehrambena, farmaceutska), bilo religijska ustanova, bilo država.
Miješaš znanost sa lobiranim dizajniranjem proizvoda...

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Zar misliš da je u znanosti sve čisto?
Šta ima biti čisto ili nečisto? Znanost u svom osnovnom, čistom obliku ili prolazi kritičku analizu, ili ju nazivamo 'pseudoznanost', 'alternativa', 'budalaštine', itd, itd...

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Možda nisam najspretnije formulirao rečenicu, ne teži znanost takvim akrobacijama, nego ljudi koji se njome bave.
Ljudi koji se njome bave mogu izjavljivati svakakve budalaštine, no, kriteriji vrednovanja su kristalno jasni: znanstvena metoda, ponovljivost, provjerljivost, i to je to. Ono što ne prođe test kritičke analize, ne prihvaća se, pa da si Einstein glavom i bradom...

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
NAravno, ukoliko se poštuje etika istraživanja, toga nema, ali ona se ne poštuje uvijek.
Strogo gledano, znanost i etika zapravo nemaju nikakve veze.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
evo jedni od najpriznatijih znanstvenika sami su izjavili da su postali vjernici isključivo zbog najnovijih otkrića u svemiru
Koji to znanstvenici i radi kojih najnovijih otkrića?
__________________
Padaj silo i nepravdo!

Zadnje uređivanje F. Chief : 11.06.2012. at 12:01.
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 12:16   #1083
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Miješaš znanost sa lobiranim dizajniranjem proizvoda...
Netočno. Ne miješam. To "lobirano dizajniranje" se temelji na istraživanjima članova znanstvene zajednice.

Quote:
Šta ima biti čisto ili nečisto? Znanost u svom osnovnom, čistom obliku ili prolazi kritičku analizu, ili ju nazivamo 'pseudoznanost', 'alternativa', 'budalaštine', itd, itd...
U idealnom obliku, da. Međutim ništa, pa tako ni ta kritička analiza nije imuna na ljudkse slabosti.

Quote:
Ljudi koji se njome bave mogu izjavljivati svakakve budalaštine, no, kriteriji vrednovanja su kristalno jasni: znanstvena metoda, ponovljivost, provjerljivost, i to je to. Ono što ne prođe test kritičke analize, ne prihvaća se, pa da si Einstein glavom i bradom...
Opet, u idealnim uvjetima da. Ali postoje grane i polja znanosti, gdje nema mogućnosti mjerenja ponovljivosti ili bilo kakve statističke ili egzaktne provjere.

Quote:
Strogo gledano, znanost i etika zapravo nemaju nikakve veze.
Netočno. Svaki znanstvenik mora biti upoznat sa znanstvenom etikom, koja mora biti smjernica njegovog znanstvenog djelovanja. Znanstvena etika je pojam koji živi u znanosti i koja bi joj trebala biti temelj.
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 12:36   #1084
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Netočno. Ne miješam. To "lobirano dizajniranje" se temelji na istraživanjima članova znanstvene zajednice.
Temelji se, da, sve što se danas proizvodi temelji se na istraživanjima znanstvene zajednice, no, to nikako ne umanjuje znanost i njezine rezultate, to ide na dušu našeg ekonomskog uređenja, to je rezultat filozofije društva, pa i religije, koje uređuju društvene odnose.

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
U idealnom obliku, da. Međutim ništa, pa tako ni ta kritička analiza nije imuna na ljudkse slabosti.
Slažem se, no, dok ne izmislimo nešto efikasnije, morat ćemo se zadovoljiti ovime što imamo, što je opet svjetlosnim godinama ispred 'teološke analize'.

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Opet, u idealnim uvjetima da. Ali postoje grane i polja znanosti, gdje nema mogućnosti mjerenja ponovljivosti ili bilo kakve statističke ili egzaktne provjere.
Postoje hipoteze koje trenutno nisu empirijski dokazive ili provjerljive, no, postoje i druge metode osim eksperimenta, i te hipoteze nisu nikakve zacementirane dogme, štoviše, nobelova nagrada ne gine bilo kome ko uspije dokazati, ili opovrgnuti bilo koju od znanstvenih pretpostavki.

Znanost ustvari i napreduje tako što preispituje i izaziva sve dosadašnje spoznaje...

Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Netočno. Svaki znanstvenik mora biti upoznat sa znanstvenom etikom, koja mora biti smjernica njegovog znanstvenog djelovanja. Znanstvena etika je pojam koji živi u znanosti i koja bi joj trebala biti temelj.
Ja sam rekao 'strogo gledano', naravno da bi znanost morala imati etičke smjernice po kojima bi se ravnala, ali sama znanstvena spoznaja ne ovisi, niti ima ikakve veze s etikom.
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 12:41   #1085
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Temelji se, da, sve što se danas proizvodi temelji se na istraživanjima znanstvene zajednice, no, to nikako ne umanjuje znanost i njezine rezultate, to ide na dušu našeg ekonomskog uređenja, to je rezultat filozofije društva, pa i religije, koje uređuju društvene odnose.



Slažem se, no, dok ne izmislimo nešto efikasnije, morat ćemo se zadovoljiti ovime što imamo, što je opet svjetlosnim godinama ispred 'teološke analize'.



Postoje hipoteze koje trenutno nisu empirijski dokazive ili provjerljive, no, postoje i druge metode osim eksperimenta, i te hipoteze nisu nikakve zacementirane dogme, štoviše, nobelova nagrada ne gine bilo kome ko uspije dokazati, ili opovrgnuti bilo koju od znanstvenih pretpostavki.

Znanost ustvari i napreduje tako što preispituje i izaziva sve dosadašnje spoznaje...



Ja sam rekao 'strogo gledano', naravno da bi znanost morala imati etičke smjernice po kojima bi se ravnala, ali sama znanstvena spoznaja ne ovisi, niti ima ikakve veze s etikom.
U svemu se slažem s tobom. No iskustvo me naučilo da se na znanstvenike i njihovu objektivnost ipak može utjecati. Negdje više, negdje manje, pogotovo kada nema egzaktnosti, a za te teme običnos e vežu i religijski stavovi.
Crni_Jack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 14:18   #1086
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
U svemu se slažem s tobom. No iskustvo me naučilo da se na znanstvenike i njihovu objektivnost ipak može utjecati. Negdje više, negdje manje, pogotovo kada nema egzaktnosti, a za te teme običnos e vežu i religijski stavovi.
Slažem se, zato i kod znanstvenih autoriteta treba odvojiti znanstveni rad temeljen na znanstvenoj metodi od religijskog aktivizma, 'ajmo to tako nazvati, i oni su samo ljudi...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 14:27   #1087
Quote:
F. Chief kaže: Pogledaj post
Slažem se, zato i kod znanstvenih autoriteta treba odvojiti znanstveni rad temeljen na znanstvenoj metodi od religijskog aktivizma, 'ajmo to tako nazvati, i oni su samo ljudi...
korporativne znanstvenike malo zanima postojanje Boga. Njihov cilj je nametati proizvode njihovih korporacija.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 14:41   #1088
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
korporativne znanstvenike malo zanima postojanje Boga. Njihov cilj je nametati proizvode njihovih korporacija.
Slažem se, no, tko je kriv za to? Znanost?
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 17:14   #1089
Meni samo nije jasno, kako ljudi poput F.Chifa, mogu gubiti vrijeme raspravljajuci se po forumima, tolika pamet i inteligencija, mjesto da svoj intelekt usmjeri u osvajanje svijeta.
Tony599 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2012., 22:41   #1090
Evo, ja ponovo:
A prezimenjaštvo i imenjaštvo-pogledi?
Iko?

Aj' uzdravlje!
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 13:48   #1091
Quote:
Sabur kaže: Pogledaj post
Sta bi sa rupama ?? Bas me zanima ,de nam navedi nekoliko primjera.
Naveo bi puno "rupa" i mana Islama gdje cjelokupni Islam gubi smisao, ali neću iz respekta prema vama kao ljudima. Sve što kažem protiv proroka Muhameda vi smatrate velikom uvredom pa neću, a niste baš poznati po svojoj tolerantnosti kada vam netko kaže nešto protiv vjere. Za razliku od vas, mi kršćani smo otvoreni dijalogu i spremni na debate oko teoloških prijepora.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 13:55   #1092
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Što je sa požudom,što je sa željom,što je sa pohlepom,mržnjom,zavišću...
Zar su idoli samo kipovi?
Sve što se stavi ispred Boda je idol...
Ono što hoću reci je da nije problem obdržavati neka pravila klanjanje,ne pijenje alkohola ili neke radnje ili ne radnje.

Pitam se što je sa onim unutar čovjeka?

Tko je taj koji je bez grijeha?

Kako se grijeh uopće može staviti na vagu sa dobrim djelima?


Tko je taj koji će proći vagu bez Božje milosti i oprosta.
Kršćantsvo puno bolje definira od ostalih vjera neke teme. Primjerice pitanje oko jela i pića. Kršćanin smije piti alkohol, ali umjereno. Kršćanin smije jesti svinjetinu. Pitam se zašto čovjek ne bi jeo svinjetinu? Svinja kao životinja je stvorena od Boga i nema razloga da je čovjek ne jede.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 14:10   #1093
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Kršćantsvo puno bolje definira od ostalih vjera neke teme. Primjerice pitanje oko jela i pića. Kršćanin smije piti alkohol, ali umjereno. Kršćanin smije jesti svinjetinu. Pitam se zašto čovjek ne bi jeo svinjetinu? Svinja kao životinja je stvorena od Boga i nema razloga da je čovjek ne jede.
Mi dajemo nase glediste.
Nama je to zabranjeno jesti, kao i jevrejima sto je zabranjeno jesti svinjetinu.
Hmmm mozemo polemizirati o toj zabrani, mada iz iskustva to nigdje posebno ne vodi. No stash, zabrana je zabrana(za nas)
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 14:21   #1094
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Naveo bi puno "rupa" i mana Islama gdje cjelokupni Islam gubi smisao, ali neću iz respekta prema vama kao ljudima. Sve što kažem protiv proroka Muhameda vi smatrate velikom uvredom pa neću, a niste baš poznati po svojoj tolerantnosti kada vam netko kaže nešto protiv vjere. Za razliku od vas, mi kršćani smo otvoreni dijalogu i spremni na debate oko teoloških prijepora.
Ne znam bash, na ovom forumu se Muhammed a.s. vrijedjao nebrojno puta, jednako tako se nastojalo odgovoriti na te uvrede.
I vi krscani trebate , moj savjet, malo vise se ugledat na nas ok ne bash na extreme medju nama. Meni je iskreno bilo drago kad su skinuli one plakate sa one 'predstave'.Pa da, i takodje podrzavam 'cvrsci' stav u vezi 'zdravstvenog' odgoja.
Vidite da nekad malo cvrsci stav daje rezultata, ali velim ne pretjerano 'cvrst' kao kod nekih nasih
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 14:33   #1095
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post

Ne znam bash, na ovom forumu se Muhammed a.s. vrijedjao nebrojno puta, jednako tako se nastojalo odgovoriti na te uvrede.
I vi krscani trebate , moj savjet, malo vise se ugledat na nas ok ne bash na extreme medju nama. Meni je iskreno bilo drago kad su skinuli one plakate sa one 'predstave'.Pa da, i takodje podrzavam 'cvrsci' stav u vezi 'zdravstvenog' odgoja.
Vidite da nekad malo cvrsci stav daje rezultata, ali velim ne pretjerano 'cvrst' kao kod nekih nasih
Neću vrijeđati muslimane, jer imam određeni respekt prema vama. Treba imati čvrst stav i ne biti mlak, ali kršćanstvo jednostavno ne poznaje nasilje i slične metode. Pravi kršćanin će odgovorit ljubavlju prema neprijatelju, pokušat će ga urazumiti blagim pogledom. Ja bi lagao kada bi rekao da sam došao do tog stadija vjere. Kršćanstvo je jako teško živjeti, posebno u današnjim vremenima. Vjerujem i da se tu krije problem ateizacije društva na zapadu jer malo je tko spreman potpuno se predati Bogu, ljubiti neprijatelja, dati cijeloga sebe za svoga bližnjega.To čovjek svjetovnih pogleda nije spreman prihvatiti. Uvijek navodim svetoga Franju kao primjer čovjeka koji je cijeloga sebe uronio u kršćanski nauk.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 14:44   #1096
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Neću vrijeđati muslimane, jer imam određeni respekt prema vama. Treba imati čvrst stav i ne biti mlak, ali kršćanstvo jednostavno ne poznaje nasilje i slične metode. Pravi kršćanin će odgovorit ljubavlju prema neprijatelju, pokušat će ga urazumiti blagim pogledom. Ja bi lagao kada bi rekao da sam došao do tog stadija vjere. Kršćanstvo je jako teško živjeti, posebno u današnjim vremenima. Vjerujem i da se tu krije problem ateizacije društva na zapadu jer malo je tko spreman potpuno se predati Bogu, ljubiti neprijatelja, dati cijeloga sebe za svoga bližnjega.To čovjek svjetovnih pogleda nije spreman prihvatiti. Uvijek navodim svetoga Franju kao primjer čovjeka koji je cijeloga sebe uronio u kršćanski nauk.
Slazem se da je danas, u nekim sredinama, tesko zivjeti krscanstvo, vjeruj nekad ni nama nije lako, jos dvije bitke valja vodit , sa ekstremima izmedju nas te onim sto nam pripisuju ekstremizam. No sta je tu je, ne treba malaksat.
Hvala na lijepom postu i uvazavanju nas, dao Bog vise ovakvih krscana, i da ako Bog da steknes stepen vjere svojih uzora.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 14:45   #1097
Sveti Franjo ako ne griješim bio je razbludnik prije obraćenja...neka praznina vjerojatno ga uvjek "nosila" dok je griješio, a prilično je bio razuzdan pa se vjerojatno jednom izživio i našao na prekretnici koja mu je dala duhovne snage/volje za predanjem i spoznajom..a ja znam da tek kad upoznavaš svoju neznatnost, malenost, dijete u sebi, da tek tada spoznajemo Božje..ono je u nama i strpljivo čeka da mu se vratimo

ima jedna...Pogriješio nebi svijete kad bi u sebi prepoznao dijete
EmaEmaEma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 14:49   #1098
Quote:
hajduk1911st kaže: Pogledaj post
Neću vrijeđati muslimane, jer imam određeni respekt prema vama. Treba imati čvrst stav i ne biti mlak, ali kršćanstvo jednostavno ne poznaje nasilje i slične metode. Pravi kršćanin će odgovorit ljubavlju prema neprijatelju, pokušat će ga urazumiti blagim pogledom. Ja bi lagao kada bi rekao da sam došao do tog stadija vjere. Kršćanstvo je jako teško živjeti, posebno u današnjim vremenima. Vjerujem i da se tu krije problem ateizacije društva na zapadu jer malo je tko spreman potpuno se predati Bogu, ljubiti neprijatelja, dati cijeloga sebe za svoga bližnjega.To čovjek svjetovnih pogleda nije spreman prihvatiti. Uvijek navodim svetoga Franju kao primjer čovjeka koji je cijeloga sebe uronio u kršćanski nauk.

Svaki pošteni musliman bi se složio s ovim. Prema islamu, dozvoljeno je braniti se. Nasilje je zabranjeno Allahovom Knjigom!
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 14:53   #1099
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Slazem se da je danas, u nekim sredinama, tesko zivjeti krscanstvo, vjeruj nekad ni nama nije lako, jos dvije bitke valja vodit , sa ekstremima izmedju nas te onim sto nam pripisuju ekstremizam. No sta je tu je, ne treba malaksat.
Hvala na lijepom postu i uvazavanju nas, dao Bog vise ovakvih krscana, i da ako Bog da steknes stepen vjere svojih uzora.
Gle stvarno vas respektiram, ali mislim da je normalno da ne možeš od mene kao Katolika očekivati da kažem kako je Kuran istina i kako je Islam jedina istina. Isto tako ne mogu ni ja od tebe očekivati da kažeš kao je kršćanstvo i Biblija jedina istina.Ali te kao čovjeka poštujem i respektiram.Primjerice nedavno sam gledao na televiziji mladog Hafiza iz Zagreba i iskreno divio sam mu se kako živi svoju vjeru.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 14:56   #1100
Quote:
EmaEmaEma kaže: Pogledaj post
Sveti Franjo ako ne griješim bio je razbludnik prije obraćenja...neka praznina vjerojatno ga uvjek "nosila" dok je griješio, a prilično je bio razuzdan pa se vjerojatno jednom izživio i našao na prekretnici koja mu je dala duhovne snage/volje za predanjem i spoznajom..a ja znam da tek kad upoznavaš svoju neznatnost, malenost, dijete u sebi, da tek tada spoznajemo Božje..ono je u nama i strpljivo čeka da mu se vratimo

ima jedna...Pogriješio nebi svijete kad bi u sebi prepoznao dijete
Lijepo rečeno. Ali bez obzira što je bio grešnik on je svoju vjeru na kraju ipak spoznao onako kakva ona uistinu jest.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.