Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2009., 16:33   #61
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
A ja tebe uvjeravam da je Crobex sad daleko podcjenjeniji!
Pročitao sam negdje da se dionice iz sastava S&P500 redom trguju iznad 2 booka, a P/E ne treba uopće spominjat.
Oni su, trenutno, prilično iznad svoje fundamentalne vrijednosti. Kod nas to, većinom, nije slučaj.
DAX p/e 46,97
Dividend yield 3,58%

S&P500 p/e 20,60
Dividend yield 2,27%

CROBEX p/e 11,90
Dividend yield 2,93%
fxloop is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 08:08   #62
Quote:
walter kaže: Pogledaj post
Imam. Dalje ovako jednostavno ne ide.
Proračun se i ove godine povećao u odnosu na prošlu...Očito smo odlučili testirati krajnje granice
__________________
I can't quantify my hatred of the State. Preferences are ordinal.
Pike B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2009., 10:16   #63
Quote:
freelancer kaže: Pogledaj post
Blažena ta Kina!
Samo da se razumijemo, ja nisam pobornik smrtne kazne.
@fxloop svi su precijenjeni.
Preporucujem procitati knjigu Irrational Exuberance, R Shiller
zabotinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 13:04   #64
ovdje nitko ne prati JB?
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 18:28   #65
F.A.

Pozdrav svima..


iskoristila bi vaše ekspertize, radim jedan seminar, a naravno zelena sam u području vrijednosnica....

Moram napravit fundamentalnu analizu poduzeća... recimo da učim u hodu...
Nakon što sam izračunala tržišnu kapitalizaciju, sljedeće što me traži je "prinos 12mj. %" - može mi netko reći što je to točno, i kako se računa.

Hvala!!!
__________________
Dođi Duše sveti, dođi sa vatrom ♥♥

♥♥ Necesitas amar a tu proprio, sin esperar nada a cambio.♥♥
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 21:43   #66
Prinos 12 mj %? Pa valjda znaš kaj je prinos?

Ako je dionica bila 100 kn na početku godine, a na kraju godine 120 kn plus je isplatila recimo 4 kn dividende, to je -->

((120-100) + 4) / 100 = 24%

Dakle prinos dionice xy u zadnjih 12 mjeseci je 24%.

p.s. Ako nije bilo dividende, onda je još lakše.
(Cijena na kraju razdoblja - cijena na početku razdoblja) / (cijena na početku razdoblja)
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 21:53   #67
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
Prinos 12 mj %? Pa valjda znaš kaj je prinos?

Ako je dionica bila 100 kn na početku godine, a na kraju godine 120 kn plus je isplatila recimo 4 kn dividende, to je -->

((120-100) + 4) / 100 = 24%

Dakle prinos dionice xy u zadnjih 12 mjeseci je 24%.

p.s. Ako nije bilo dividende, onda je još lakše.
(Cijena na kraju razdoblja - cijena na početku razdoblja) / (cijena na početku razdoblja)
Pa znam da zvuči smiješno, no zbilja se nikad nisam bavila dionicama, spavala sam na satu financija....

U međuvremenu sam skužila što bi to bilo... znači mojim nekakvim laičkim rječnikom: prinos 12mj je postotna promjena najviše dionice u godini x u odnosu na najvišu dionicu u godini y.

Samo kaj ovdje nisam uračunavala nikakvu dividendu...?

Mislim imam zaseban dio gdje moram i izračunat dividendni prinos.... to je to što si ti gore naveo pretpostavljam. A ovo moje je "običan prinos"....

joj nemojte mi se smijat.... čovjek uči dok je živ!
__________________
Dođi Duše sveti, dođi sa vatrom ♥♥

♥♥ Necesitas amar a tu proprio, sin esperar nada a cambio.♥♥
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 22:49   #68
Quote:
chamonix kaže: Pogledaj post
U međuvremenu sam skužila što bi to bilo... znači mojim nekakvim laičkim rječnikom: prinos 12mj je postotna promjena najviše dionice u godini x u odnosu na najvišu dionicu u godini y.
Pa ne baš. Gle, cijene dionica neprestano fluktuiraju... Nije rijetko da u godini dana cijena sa 100 kn ode na 200 kn pa nazad na 90 kn i sl. Dakle, u roku 12 mjeseci cijena može biti svakakva, ali ako se tebi traži prinos onda te samo zanima cijena na početku i cijena na kraju razdoblja.

Ergo, ako je cijena na početku razdoblja bila 100 kn, i za 12 mjeseci je cijena na 90 kn --> to je prinos od -10%. Nije bitno što je cijena u međuvremenu bila recimo 200 kn.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2011., 23:32   #69
Quote:
G. House kaže: Pogledaj post
onda te samo zanima cijena na početku i cijena na kraju razdoblja.

Kužim...

Al predosjećam da ću se još javit....
__________________
Dođi Duše sveti, dođi sa vatrom ♥♥

♥♥ Necesitas amar a tu proprio, sin esperar nada a cambio.♥♥
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 18:23   #70
evo i ja radim jedan rad
dal' netko zna može li se (i gdje) pronaći crobex ili croemi s reinvestiranim dividendama?
ili bar gdje se može naći sastav crobexa/croemia na određeni datum (odnosno na datume revizija) za zadnjih 7 god, (pa da sama pokušam napraviti portfelj koji bi bio reprezentativan za tržište te istodobno uključivao dividende)?
neve_ergosum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 19:37   #71
CROEMI se ne izračunava već više od 2 godine. Evo i razlog zašto.

I nemaš mislim nigdje CROBEX s uključenom dividendom. Na ZSE inače imaš podatke (odabereš datume i snimiš kao excell).
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 21:24   #72
Question

Pozdrav svima,

mene samo zanima može li tržišna cijena dionice biti u minusu, odnosno može li neka dionica koštati npr. -100,00 kn??
Naime, radim fundamentalnu analizu za potrebe faksa, dobili smo izračunate prosječne pokazatelje za sektor (turizam) u kojem mi stoji da je P/E pozitivnog predznaka dok je EPS pomoću kojeg ga računam negativnog predznaka. Da bi u ovom slučaju P/E bio pozitivan-tržišna cijena dionice bi trebala biti negativna. Je li to moguće ili je greška u izračunu prosječnih pokazatelja??

Hvala!
marina14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 21:52   #73
Cijena moze pasti na 0, tj. biti bezvrijedna. Cijena dionice ne moze biti u minusu.

EPS i P/E mogu biti negativni.
Netzach is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 22:06   #74
Quote:
Netzach kaže: Pogledaj post
Cijena moze pasti na 0, tj. biti bezvrijedna. Cijena dionice ne moze biti u minusu.

EPS i P/E mogu biti negativni.
Hvala na odgovoru, Netzach!

Znam da EPS i P/E mogu biti negativni, ali mene je mučilo u ovom konkretnom slučaju to što je EPS negativan zbog gubitka u poslovanju, a P/E je izračunat kao pozitivan. Po formuli (trž.cijena/EPS) bi i P/E trebao biti negativnog predznaka.
Bilo kako bilo, još jednom ti hvala!

Lijep pozdrav!!
marina14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 21:03   #75
Ne znam riješiti ovaj zadatak. profesor je nekoliko puta davao ovaj zadatak na testovima i bio bi jako zahvalan ako bi mi netko pomogao riješiti ovaj zadatak s obzirom da ga ne znam ni postaviti. (ovo je samo jedan od jedno desetak zadataka koje nitko na fakultetu ne zna uraditi, čak nam asistentica nije znala ili nije htjela pomoći, a u knjizi nemamo nikakvih primjera kako se rade zadaci, samo su formule date)

zadatak:
Poduzeće "X" želi provjeriti učinak otkupa za dioničare kao alternative dividendama. Neto dobit poduzeća je 8 milona KM. Poduzeće ima 2 miliona dionica u prometu, a dioničarima se planira podijeliti 1 milion KM. Investitori su na tržištu spremni dati 10 KM za jednu KM zarade poduzeća. Koristeći zaradu po dionici izračunajte cijenu dionice te učinke za dioničare: a) dividendi, b) otkupa.

ako netko skuži ili ako ima neki dobar link za web stranicu na kojoj ima zadataka neka mi pošalje PM.
hvala unaprijed!
__________________
Sick we are! Sick we are of this bottomless pit of lies!
ThE_IMMORTAL is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 22:05   #76
Quote:
ThE_IMMORTAL kaže: Pogledaj post
Ne znam riješiti ovaj zadatak. profesor je nekoliko puta davao ovaj zadatak na testovima i bio bi jako zahvalan ako bi mi netko pomogao riješiti ovaj zadatak s obzirom da ga ne znam ni postaviti. (ovo je samo jedan od jedno desetak zadataka koje nitko na fakultetu ne zna uraditi, čak nam asistentica nije znala ili nije htjela pomoći, a u knjizi nemamo nikakvih primjera kako se rade zadaci, samo su formule date)

zadatak:
Poduzeće "X" želi provjeriti učinak otkupa za dioničare kao alternative dividendama. Neto dobit poduzeća je 8 milona KM. Poduzeće ima 2 miliona dionica u prometu, a dioničarima se planira podijeliti 1 milion KM. Investitori su na tržištu spremni dati 10 KM za jednu KM zarade poduzeća. Koristeći zaradu po dionici izračunajte cijenu dionice te učinke za dioničare: a) dividendi, b) otkupa.

ako netko skuži ili ako ima neki dobar link za web stranicu na kojoj ima zadataka neka mi pošalje PM.
hvala unaprijed!
Čini mi se da zadatak nije u potpunosti jasno postavljen.

No, ono što se da zaključiti (ako se ne varam) i izračunati je slijedeće:

- investitori su spremni kupovati po P/E 10 (kaže u zadatku: "investitori su na tržištu spremni dati 10 KM za jednu KM zarade poduzeća").
- budući da je dobit 8 mil., mcap bi bio 80 mil. Pošto ima 2 mil. dionica --> 80/2 = cijena po dionici 40 KM.

Cijena dionice je dakle 40 maraka. To je rješenje.

Ako poduzeće isplati 1 mil. KM za dividendu, dioničari će dobiti pola marke po dionici. To je jasno (milijun maraka podijeljeno na 2 mil. dionica).

No, kakav će učinak biti ako poduzeće počne otkupljivati dionice na tržištu (a zatim ih i poništiti?), to se ne može izračunati. To ovisi o puno faktora. Zato mslim da zadatak nije dovoljno jasno postavljen. Ili ja nisam ubra dobro.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 22:33   #77
Možda bi to trebalo računati ovako (nije mi struka, da se odmah ogradim):

-trenutna cijena na tržištu 8mil x 10/ 2mil=40KM
-nakon isplate dividende od 0,5KM tržišna cijena pada (8mil-1mil) x 10/ 2mil=35KM ; dakle dioničarima vrijednost imovine pada s 40 na 35,5KM
-ako se 1mil KM iskoristi za otkup po tržišnoj cijeni i tih 1mil/40KM=25000 dionica poništi, preostaje 7mil zarade i 1.975.000 dionica, pa bi cijena dionice bila 7mil x 10KM / 1.975.000=35,89KM

Ako sam nadrobio gluposti, nadam se da će netko isoraviti.
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 22:39   #78
hvala na pomoći. ovakve zadatke inače dobijamo na testovima :/ profesor uvijek napravi zbrku oko toga, daje nam duge tekstove zadataka, čak zna ubaciti i viška podataka. Najgore je što na vježbama ne radimo ništa slično onome što nam profesor da na ispitima. Tu vježbamo samo one najjednostavnije, konkretne primjere. Zato kad dođemo na ispit samo sjedimo, gledamo u papir i hvatamo se za glave... u tome je najveći problem. Zato pokušavam svariti bar ovo osnovno, da mu mogu postaviti zadatak ili bilo što da napišem da sakupim koji bod više, i za to mi treba vaša pomoć jer nemam od koga drugoga tražiti.

ako nije problem da pokušate uraditi i ovaj zadatak:

Zadatak:
Izračunajte traženu stopu povrata upotrebom WACC koncepta za poduzeće "X" ako su poznati sljedeći podaci:
- kuponska stopa na obveznice 8%
- stopa korporativnog poreza 35%
- beta dionice 1,2
- stopa povrata bez rizika 5%
- stopa povrata na tržišni portfolio 14%
- ciljna struktura kapitala je ostvarenje udjela duga u iznosu od 40%.

hvala unaprijed^^


*sry ako je off-topic al mi je hitno jer imam ispit za par dana i nemam veze kako uraditi ove zadatke.
__________________
Sick we are! Sick we are of this bottomless pit of lies!

Zadnje uređivanje ThE_IMMORTAL : 11.01.2012. at 22:52.
ThE_IMMORTAL is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 23:02   #79
@3007
Slično sam i ja razmišljao, no ovo baš nema smisla:

Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
-nakon isplate dividende od 0,5KM tržišna cijena pada (8mil-1mil) x 10/ 2mil=35KM ; dakle dioničarima vrijednost imovine pada s 40 na 35,5KM
Dobit je 8 mil. KM, to što se 1 mil. isplaćuje kroz dividendu ne znači da se P/E sad računa sa 7 milja dobiti. Bar ne bi trebalo biti.
Ali tko zna, možda su baš na to ciljali.

Quote:
3007 kaže:
-ako se 1mil KM iskoristi za otkup po tržišnoj cijeni i tih 1mil/40KM=25000 dionica poništi, preostaje 7mil zarade i 1.975.000 dionica, pa bi cijena dionice bila 7mil x 10KM / 1.975.000=35,89KM
Ovo je teoretski ok (no ponavljam, možda je računica trebala biti s 8 milja dobiti), ali pod uvjetom da otkup ne bi niti malo digao cijenu dionice. To je veliki uvjet i takve stvari se trebaju naglasiti u postavljanu zadatka.
Ali to je ta računica.
__________________
"Ovo je mišljenje, a ne savje(s)t" ®Zaf
G. House is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2012., 23:21   #80
Ima smisla tvoja primjedba.
Evo, onda da ponudim još jednu možda realniju varijantu za prvi slučaj: nakon isplate dividende pad cijene za iznos isplaćene div, dakle 40-0,5=39,5 - to je bio tipičan slučaj kod HT-a.
Analogno tome u drugom slučaju cijena bi ostala ista jer bi se 1mil potrošio na otkup, ali bi broj dionica bio smanjen:
(80mil-1mil)/(2mil - 25000)=40
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.