Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2009., 14:15   #41
LED 1 w = 100 lumena
Žarulja 100 w = 1700 lumena
iz toga slijedi da zamjena za žarulju od 60 w treba biti cca LED e27 7W (ovo 7w ovisi o tehnologiji proizvodnje, starije od 7 davale su i manje)- ima philips, osram. Jače za sada nisu napravljene jer im je navodno problem u hlađenju. Imaju oblik klasične žarulje. Sve od 4w na niže samo je ukrasno osvjetljenje
ljeljin izvor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2009., 23:07   #42
Quote:
ljeljin izvor kaže: Pogledaj post
LED 1 w = 100 lumena
Žarulja 100 w = 1700 lumena
iz toga slijedi da zamjena za žarulju od 60 w treba biti cca LED e27 7W (ovo 7w ovisi o tehnologiji proizvodnje, starije od 7 davale su i manje)- ima philips, osram. Jače za sada nisu napravljene jer im je navodno problem u hlađenju. Imaju oblik klasične žarulje. Sve od 4w na niže samo je ukrasno osvjetljenje
Kakve veze ima hladjenje s LED-om? Zarna nit jace grije
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2009., 01:20   #43
Quote:
cc zero kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima hladjenje s LED-om? Zarna nit jace grije
Diskutabilno. Na jeftine LED lampe znaju ugrađivati loše transformatore u kojima većina snage ode na grijanje.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 01:08   #44
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Diskutabilno. Na jeftine LED lampe znaju ugrađivati loše transformatore u kojima većina snage ode na grijanje.
Led je hladno svijetlo naspram klasicnih zarulja- naravno da se dio energije pretvara u toplinsku.Ali u pravilu led koristi duplo manje energije od tzv. stednih zarulja i 10 puta manje od klasicnih s zarnom niti. Problem je u boji svijetla i kolicini svijetla .
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 02:34   #45
Quote:
cc zero kaže: Pogledaj post
Led je hladno svijetlo naspram klasicnih zarulja- naravno da se dio energije pretvara u toplinsku.Ali u pravilu led koristi duplo manje energije od tzv. stednih zarulja i 10 puta manje od klasicnih s zarnom niti. Problem je u boji svijetla i kolicini svijetla .
Jesi li pročitao moj post uopće?

Pa naravno da LEDica kao takva troši ekstremno malo energije, ali ona radi na istosmjernu struju malog napona, a u mreži imaš 230V izmjeničnog, i transformirati to nije trivijalno. Pa ako imaš loš transformator, on može trošiti više od kvalitetne štedne, i može biti problema sa zagrijavanjem, čuo sam takva iskustva. Ovisi o samoj žarulji, nema pravila.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 22:38   #46
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Jesi li pročitao moj post uopće?

Pa naravno da LEDica kao takva troši ekstremno malo energije, ali ona radi na istosmjernu struju malog napona, a u mreži imaš 230V izmjeničnog, i transformirati to nije trivijalno. Pa ako imaš loš transformator, on može trošiti više od kvalitetne štedne, i može biti problema sa zagrijavanjem, čuo sam takva iskustva. Ovisi o samoj žarulji, nema pravila.
Gle , transformator je transformator- bitna je potrosnja krajnjeg korisnika(trosila), a ne pretvorba energije(izmjenicna u istosmjernu) - uostalom transformator nemoze imati toliko gubitaka koliko se na taj nacin moze ustedjeti. U pravu si kad kazes da treba izabrat najbolju mogucu izmjenu i krajnjeg trosila.
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 19:21   #47
Question Led rasvjetna tijela na 12V ili manje.

Koliko sam vidio u postovima svugdje se radi o naponu od 220 V.

Ima li led žarulja ili rasvjetnih tijela što rade na 12V (akumulator) ili pak na 5V (pack od 4 x 1.2V ni-cd baterija) ?
Utjeće li visina napona na luminozitet. 12 i 5V, hoće li one što se napajaju 12V svjetliti više od onih što koriste 5V ?

Multiverzum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2009., 18:45   #48
Da obnovim temu - zanimaju me zarulje (led) koje su ekvivalent klasicnim zaruljama 250-400w, ako neko ima kakvu info
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2009., 09:08   #49
Moraju se raditi clusteri i skupe su puno previše. A za gore .. sjaj ovisi o struji kroz njih a ne samo o napunu na njima
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2009., 22:36   #50
Quote:
ARTETUREN1 kaže: Pogledaj post
Moraju se raditi clusteri i skupe su puno previše. A za gore .. sjaj ovisi o struji kroz njih a ne samo o napunu na njima
Nisu skupe bar ne za klasicnu "woltazu". Pitanje je dali zamjenom klasicnih zarulja se moze ustedjeti pa makar i minimalno.Posto taj trend je tek u porastu mogu se ocekivati i kvalitetnije zarulje i njihova niza cijena+ sto trose ekstremno manje struje od tzv. stednih zarulj a da ne velim 10x manje od uobicajenih s zarnom niti. Ako netko ima kakvih saznanja stvarno bi ih volio procitati
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2009., 10:05   #51
LED je vrlo efikasna zamjena za klasicne zarulje sa zarnom niti, no medjutim moje iskustvo je da se u ove na nasem trzistu uglavnom ugradjuje skart elektronika i nisu bas neke kvalitete na sto je LED relativno osjetljiv. Hocu reci da ne postizu ni priblizno od reklamiranog vijeka trajanja od 50 000h ili kolko vec kazu.

Svjetlost LEDice ovisi o jacini struje kroz njih, ocito, al stos je da se one dosta griju porastom struje. E sad ako ih vi mozete hladiti, mozete i frljit struju kroz njih i ako se ne pregriju, sve 5.

E sad struja ovisi o naponu napajanja. Ali napajanje se moze izvesti da jednako svijetle na 5V i na 12V...
__________________
Svaki dan pomalo!
ToTaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 23:04   #52
sve kaj se tiče LED naći u /www.osram.hr, najbolje otići u zastupništvo, dobiješ katalog, ispitaš kaj te zanima i to je to.....

Za Monsignor.m sve se danas dimerom rješava, no linkove tražite sami.

[Za JPK, sine o kakvim ti transformatorima danas briješ?
Znaš li koliko je tehnika napredovala?
čak je i tehnika mogla ostati na istome, al trebao bi znati da je LED poluvalni ispravljač, a i postoji izraz razlika potencijala.
Dalje instrukcije naplaćujem.
Zapravo, dragi kolega za Vas je najbolje obnoviti srednjoškolsku elektrotehniku za početak, a onda proučiti nove tehnologije.
Nisam se već jako dugo susreo sa transformatorima pri LED rasvjeti, osim kad se radi o ukrasnim svjetlećim vrpcama, malih dužina.
Postoji nešto što se zove elektronika.......
Quote:
cc zero kaže: Pogledaj post
Pitanje je dali zamjenom klasicnih zarulja se moze ustedjeti pa makar i minimalno.
može, dakako da može.
Zato su i puštene u upotrebu.
uostalom žarne niti, današnje štedne sa oscilatorima, i fluo bez elektronske prigušnice, kao i neke nijanse fluo rasvjete, od 1012 bi trebale biti zabranjene u EU, ako se nešto bitno ne promjeni.
Što zbog ušteda, što zbog uništavanja očiju, pa čak i zbog induciranja epileptičkih napada.......
I ovakva pitanja nemoj tu postavljati.
Ovo su ti deklarativni filozofi, koji su izgubili svaki pojam o struci, nagađaju i prave se važni bez podloge, osim kolege Arteturen, ali vidiš da je škrt na objašnjenjima, sa razlogom......
djenja.......
P.S. gotova rasvjetna tjela sa LED možeš potražiti primjerice u Masiva......
imaju vrlo spretna i estetski prihvatljiva rješenja, a čak nisu ni preskupa......

Zadnje uređivanje Mazarin : 05.08.2009. at 23:39.
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 00:04   #53
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
sve kaj se tiče LED naći u /www.osram.hr, najbolje otići u zastupništvo, dobiješ katalog, ispitaš kaj te zanima i to je to.....

Za Monsignor.m sve se danas dimerom rješava, no linkove tražite sami.

[Za JPK, sine o kakvim ti transformatorima danas briješ?
Znaš li koliko je tehnika napredovala?
čak je i tehnika mogla ostati na istome, al trebao bi znati da je LED poluvalni ispravljač, a i postoji izraz razlika potencijala.
Dalje instrukcije naplaćujem.
Zapravo, dragi kolega za Vas je najbolje obnoviti srednjoškolsku elektrotehniku za početak, a onda proučiti nove tehnologije.
Nisam se već jako dugo susreo sa transformatorima pri LED rasvjeti, osim kad se radi o ukrasnim svjetlećim vrpcama, malih dužina.
Postoji nešto što se zove elektronika....
može, dakako da može.
Zato su i puštene u upotrebu.
uostalom žarne niti, današnje štedne sa oscilatorima, i fluo bez elektronske prigušnice, kao i neke nijanse fluo rasvjete, od 1012 bi trebale biti zabranjene u EU, ako se nešto bitno ne promjeni.
Što zbog ušteda, što zbog uništavanja očiju, pa čak i zbog induciranja epileptičkih napada.......
I ovakva pitanja nemoj tu postavljati.
Ovo su ti deklarativni filozofi, koji su izgubili svaki pojam o struci, nagađaju i prave se važni bez podloge, osim kolege Arteturen, ali vidiš da je škrt na objašnjenjima, sa razlogom......
djenja.......
P.S. gotova rasvjetna tjela sa LED možeš potražiti primjerice u Masiva......
imaju vrlo spretna i estetski prihvatljiva rješenja, a čak nisu ni preskupa......
Prije svega hvala na postu
Zanima me da li postoji adekvatna zamjena klasicnih zarulja sa led zaruljama koje imaju isti efekat(osvijetljenje), a da pritom nema puno promjena na elektronici ,ili bolje da nije skup prelazak. Zasad me zanima samo teoretski da mogu nekakav izracun napravit . I bitna mi je kolicina svijetla koja mora bit priblizno zaruljama od 400w. U Osramu bjeze od razgovora o LED-u , prvo nam moraju prodat vece kolicine stednih zarulja koliko se meni cini
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 00:14   #54
mora biti promjena na elektronici, naime govorimo o dvije različite tehnologije.
Jednoj koja je stara jedno stoljeće, i drugoj koja je stara par godina.
Zamjena žarulja za žarulju je nemoguća......
Mazarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 00:42   #55
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
mora biti promjena na elektronici, naime govorimo o dvije različite tehnologije.
Jednoj koja je stara jedno stoljeće, i drugoj koja je stara par godina.
Zamjena žarulja za žarulju je nemoguća......
Ma ok , shvacam to ,ali me zanima onaj hebeni odnos ulozenog i dobivenog-konkretno. Dali ce se to isplatit kroz 3 , 5 ili 10 godina . I dali postoji odgovarajuca zamjena trenutno na trzistu (ne usko hrvatskom)gdje mogu dobit konkretne podatke o cijeni i karakteristikama te potrebnim promjenama.Uostalom promjenu na elektronici imas i kad smanjis voltazu -trebas drugi propaljivac i prigusnicu -to mi je jasno .
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 01:00   #56
Quote:
Mazarin kaže: Pogledaj post
[Za JPK, sine o kakvim ti transformatorima danas briješ?
Znaš li koliko je tehnika napredovala?
čak je i tehnika mogla ostati na istome, al trebao bi znati da je LED poluvalni ispravljač, a i postoji izraz razlika potencijala.
Dalje instrukcije naplaćujem.
Zapravo, dragi kolega za Vas je najbolje obnoviti srednjoškolsku elektrotehniku za početak, a onda proučiti nove tehnologije.
Nisam se već jako dugo susreo sa transformatorima pri LED rasvjeti, osim kad se radi o ukrasnim svjetlećim vrpcama, malih dužina.
Postoji nešto što se zove elektronika.......
Baš si pravo mjesto našao gdje ćeš svisoka poučavati ljude električarskim fah-idiotskim izrazima

Dobro, ne zove se transformator, nego 'ispravljač i djelitelj napona'. A poantu posta si elegantno preskočio.

Jesi li izmjerio koliko taj 'ispravljač i djelitelj napona' obično troše energije na zagrijavanje pri svom poslu ispravljanja i dijeljenja napona? Ja nisam, ali sam čitao iskustva ljudi koji jesu, i često troši više od samih LE dioda. Osim toga, uzrokuju i jako visoke vršne struje u LED-icama koje ih spale za puno kraće vrijeme od deklariranog.

Ali lakše je srati o električarskoj terminologiji, nego reći nešto smisleno o problemu.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2009., 09:07   #57
Nadam se da ce tema zazivit nakon posljednih dogadaja oko ukidabja zarulja sa zarnom niti .Mada cini se da oni moraju plasirat preostale zalihe tzv. stednih zarulja , umjesto da se oslone na postojecu tehnologiju LED-a i da to razviju do kraja
cc zero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 09:14   #58
Quote:
cc zero kaže: Pogledaj post
Zanima me da li netko zna jel postoji zastupnik (u lijepoj nasoj) koji prodaje stedne zarulje na principu led dioda?
Mislim na zarulje s klasicnim grlom koje je moguce postaviti na mjesto standardne zarulje a svijetlost proizvode led diode.
Ja sam malo trazio ali , zasad bezuspjesno
U Rijeci sam sasvim slučajno naišao na ronilački centar http://www.diver.hr koji prodaje LED rješenja jedne talijanske firme: http://www.alpaled.com za kućne lampe, odnosno http://www.fa-mi.com za ronilačke lampe, i izrađuje rasvjetna tijela po mjeri.

Bio sam u njihovom izložbenom prostoru. Imaju LED lampe i panele koji služe za osvjetljavanje prostorija i prostora, a ne samo ambijentalnu rasvjetu.

Dosta impresivno, međutim i poprilično skupo. Jedan panel od 12 x 6W LED je mislim koštao više od 3000 kn - da li malo više ili znatno više, ne sjećam se... (Ne vidim ga u online katalogu, ali nisam puno ni kopao.)
S time da ono što je prodavač nazivao 6W LED, po njemu troši 0,2A na 24V, te joj je dakle prava potrošnja 4,8W.... (Valjda... makar nisam čuo za LED-ice na 24V, ali dobro...)

Imaju i "3W" (0,1A) i "1W" LED rješenja.

Sama talijanska firma prodaje i komponente, koliko vidim.

Zadnje uređivanje Neter Neteru : 14.11.2009. at 09:22.
Neter Neteru is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 15:52   #59
Ovog ljeta trebala mi je rasvjeta radnog stola 140 x80 cm, a koja puno ne grije.

Uzeo sam 6 kom led reflektorica na 12V u LIDL-a cijena je bila cca 35 kn po komadu:

Podaci sa reflektorice:

Brand na kutiji: EGLO
Prizvođač: EDI LIGHT Gmbh, Austrija
Stvarni proizvođač: Made in China

1,2 W 12V 30.000 h

tip priključka MR16 (dva pina na razmaku od 5 mm)

Svaka reflektorica sadrži 16 LED-ica

Na 1,5 m udaljenosti glavnina svjelosnog snopa je promjera cca 60 cm

Postavljene su svih 6 na visini od 1,5 m iznad radnog stola

Napajaju se s elektromagnetskog transformatora 220/12v 15 W

Subjektivna procjena je da zajedno daju jače i bjelje svjetlo nego halogena žarulja (u usmjeravajućem kućištu) od 50 W


Trošak:
Led reflektorice 6 kom 210 kn
Trafo sam imao, al ispravljač 12 v 10 VA se može nabaviti za cca 50 -70 kn
Redna stezaljka s 12 segmenata - 1 kom - 6 kn
Prekidač za na kabel: 10 kn
Utičnica:10 kn
Žica: 30 kn

Kućišta za reflektorice sam imao, a mislim da se mogu nabaviti za cca 120 kn ukupno

Kućišta su ugrađena u dvije drvene letve, po tri u svakoj

Ukupni trošak: 500 kn + vlastiti rad

Halogena svjetiljka 50 w koju sam do tada koristio u tu svrhu me je koštala 120 kn bez dodatnog rada.

U svakom slučaju je ova LED rasvjeta, iako sam zadovoljan s njom, ispala - ipak malo startno preskupa, jer sam uložio i bar 4 sata svoga rada.

Analizu uštede električne energije nisam radio.

Zadnje uređivanje Vještac : 14.11.2009. at 16:05.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 13:55   #60
Osobno bih dva puta razmislio prije no što bih koristio jeftine kineske LEDice za neko dugotrajnije osvjetljenje.

Naime, sumnjam u kvalitetu njihovog spektra, odnosno potencijalnu proizvodnju UV zračenja.

Imam dosta LED džepnih lampi, s kineskim LEDicama, a od nekih me brzo počinju boljeti oči...
Neter Neteru is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:29.