Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2010., 20:46   #1
Greške mjerenja policijskim radarom

Kolika je greška mjernog instrumenta koji koristi policija pri mjerenju brzine vozila?

ako je dozvoljeno voziti 70 km/h, sa tolerancijom 77 km/h, instrument pokazuje npr 79 km/h. policajac napiše kaznu.
ako bi pogreška instrumenta išla meni u korist, izračunom mjerne nesigurnosti, mogao bih demantirati kaznu?

Zadnje uređivanje Endimion17 : 19.05.2010. at 21:14.
fiki_21 is offline  
Old 19.05.2010., 21:30   #2
Ne znam o kome se točno radi, jel priča ili vic, ali ajmo reć da se radi o astronomu. Vozi se astronom i ne stane na crvenom, zaustavi ga policija; 'pa gospodine niste stali na crvenom kazna vam je ... ', 'ali ne', odgovara astronom, 'kad sam prolazio raskržjem još je bilo žuto meni(zbog relativnosti)'.

'Dobro onda ste vozili 10000km/h pa Vam evo kazna za brzu voznju'!

U živo još lošije pričam viceve
+broj je random skroz
Supekovac is offline  
Old 19.05.2010., 21:52   #3
pa ako auto vozi lijevo-desno, ili se kreće po luku kružnice onda radar mjeri relativnu brzinu kojom se auto približava radaru a ne pravu brzinu, to je kolko znam jedina greška...
freeze is offline  
Old 19.05.2010., 22:02   #4
Radi se o standarnoj grešci uređaja. Evo na mup.hr:
Quote:
Sigurnosna razlika, prema Pravilniku o mjeriteljskim zahtjevima za mjerila brzine vozila u cestovnom prometu (NN br. 38/01, 43/01 i 19/02), definirana je kao vrijednost brzine izražene u km/h ili % koja se mora odbiti od izmjerene vrijednosti brzine kako bi se učinio ispravak zbog pogreške mjerila brzine, odnosno, mjerne metode. Sigurnosna razlika kod mjerenja brzine vozila za brzine do 100 km/h iznosi 10 km/h, a za brzine veće od 100 km/h iznosi 10% izmjerene brzine.
Dakle ako je dopušteno 70km/h, on izmjeri 79km/h - ne plaćaš kaznu.
__________________
.
Rinnma is offline  
Old 19.05.2010., 22:55   #5
Ne "laže" samo radar, "laže" i kilometar sat u autu
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Old 21.05.2010., 08:36   #6
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Radi se o standarnoj grešci uređaja. Evo na mup.hr:


Dakle ako je dopušteno 70km/h, on izmjeri 79km/h - ne plaćaš kaznu.
ne slažem se s tobom
u mjeriteljstvu su različiti pojmovi izmjerena i očitana vrijednost
policajaz bi svaku očitanu vrijednost trebau umanjiti za 10% i dobiti izmjerenu vrijednost, te po toj vrijednosti naplatiti kaznu
79 - 7,9 = 71,1 km/h na mjestu gdje je ograničenje 70 km/h to je prekoračenje od 1.1 km/h.
__________________
Truba
Zajebanković is offline  
Old 21.05.2010., 08:39   #7
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Ne "laže" samo radar, "laže" i kilometar sat u autu
ne samo da kilometarsat ima svoju grešku nego ukoliko staviš profil guma za koje kilometarsat nije baždaren još dodatno povećavaš grešku
__________________
Truba
Zajebanković is offline  
Old 21.05.2010., 08:39   #8
Do 100km/h je tolerancija 10km/h, preko je 10%. Imaš pravo što se pojmova tiće, pobrkao sam. Znači na kazni već piše vrijednot umanjena za grešku? Tj. očitana 79 izmjerena 69. Mora li on čuvati nekakav zapis baš očitanja za dokaz? Jer, nebi me čudilo da koji put ukradu 1-2km/h u izmjerenoj vrijednosti samo da mogu kaznu napisat.
__________________
.
Rinnma is offline  
Old 21.05.2010., 12:03   #9
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Ne "laže" samo radar, "laže" i kilometar sat u autu
To mogu potvrditi: GPS mi uredno pokazuje jedno 5kmh manje...
daz is offline  
Old 21.05.2010., 15:17   #10
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Do 100km/h je tolerancija 10km/h, preko je 10%. Imaš pravo što se pojmova tiće, pobrkao sam. Znači na kazni već piše vrijednot umanjena za grešku? Tj. očitana 79 izmjerena 69. Mora li on čuvati nekakav zapis baš očitanja za dokaz? Jer, nebi me čudilo da koji put ukradu 1-2km/h u izmjerenoj vrijednosti samo da mogu kaznu napisat.
ne mora čuvati zapis, jer kad te zaustavi ti potpisuješ kaznu, tj ustvari potpisuješ priznanje.
u slučaju da te slika onda ima dokaz.
__________________
Truba
Zajebanković is offline  
Old 21.05.2010., 19:19   #11
Quote:
Zajebanković kaže: Pogledaj post
ne slažem se s tobom
u mjeriteljstvu su različiti pojmovi izmjerena i očitana vrijednost
policajaz bi svaku očitanu vrijednost trebau umanjiti za 10% i dobiti izmjerenu vrijednost, te po toj vrijednosti naplatiti kaznu
79 - 7,9 = 71,1 km/h na mjestu gdje je ograničenje 70 km/h to je prekoračenje od 1.1 km/h.
izmjerena vrijednost se NE dobije umanjivanjem za 10% očitane vrijednosti.
kod digitalnih instrumenata ne postoji razlika između očitane i izmjerene vrijednosti, ona se pojavljuje kod analognih instrumenata (pogreška paralakse).

ako je pogreška njegovog instrumenta npr 2 % mjerene vrijednosti, znači otprilike za mjereno 79km/h bi bilo (79 +- 1,6) kmh
fiki_21 is offline  
Old 22.05.2010., 14:59   #12
Quote:
Zajebanković kaže: Pogledaj post
ne mora čuvati zapis, jer kad te zaustavi ti potpisuješ kaznu, tj ustvari potpisuješ priznanje.
u slučaju da te slika onda ima dokaz.
Potpisivanje zapisnika i dr. pismena (koje ti napiše policajac) nije priznanje krivnje, nego potvrda da ti je to pismeno uručeno. Ništa više. Priznanje bi bilo plaćanje novčane kazne po ostavljenoj uplatnici ili plaćanje novčane kazne na mjestu počinjenja prekršaja.
drot13 is offline  
Old 22.05.2010., 19:00   #13
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Potpisivanje zapisnika i dr. pismena (koje ti napiše policajac) nije priznanje krivnje, nego potvrda da ti je to pismeno uručeno. Ništa više. Priznanje bi bilo plaćanje novčane kazne po ostavljenoj uplatnici ili plaćanje novčane kazne na mjestu počinjenja prekršaja.
tako je, potvrdu ionako moraš uzeti...osim ako ne misliš bježati...
freeze is offline  
Old 23.05.2010., 08:34   #14
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Potpisivanje zapisnika i dr. pismena (koje ti napiše policajac) nije priznanje krivnje, nego potvrda da ti je to pismeno uručeno. Ništa više. Priznanje bi bilo plaćanje novčane kazne po ostavljenoj uplatnici ili plaćanje novčane kazne na mjestu počinjenja prekršaja.
Ja vama drotovima nikad niš ne potpišem, i to vas jako naljuti, valjda imate više posla onda

GPS je uvijek u pogonu pa ja g. Drotu dokazujem brzinu, znam tamo neke drotove oko Plitvica koji ne poništavaju mjerni uređaj, a ljudi nemaju pojma da to drot mora napraviti pred njima, ne zbog njih, već zbog slijedeće žrtve. Tamo je tiskara para na cesti, a apsolutno svi prekršitelji se voze 82 km/h (bez obzira na greške u mjerenju ) , samo kaj država nema nikakve koristi od toga, već lokalna zalogajnica
ivan_p is offline  
Old 23.05.2010., 12:45   #15
Quote:
ivan_p kaže: Pogledaj post
Ja vama drotovima nikad niš ne potpišem, i to vas jako naljuti, valjda imate više posla onda...
Ne naljuti nas. Jedina razlika je u tome što ja na to mjesto moram napisati "ODBIO POTPISATI" ili nešto slično. Postupak je isti.
drot13 is offline  
Old 24.05.2010., 19:15   #16
Quote:
fiki_21 kaže: Pogledaj post
izmjerena vrijednost se NE dobije umanjivanjem za 10% očitane vrijednosti.
kod digitalnih instrumenata ne postoji razlika između očitane i izmjerene vrijednosti, ona se pojavljuje kod analognih instrumenata (pogreška paralakse).

ako je pogreška njegovog instrumenta npr 2 % mjerene vrijednosti, znači otprilike za mjereno 79km/h bi bilo (79 +- 1,6) kmh
Pa ja sam otprilike to i rekao
deklarirana grešku instrumenta od recimo 2% ne znači da je ukupna greška mjerenja 2%, jer je greška instrumenta definirana za idealne uvjete : mjerno mjesto je okomito na pravac kretanja vozila, reflektirauća površinaje okomita na mjernomjesto,vlažnost, temperatura, vidljivost,...
stoga je nekou zakonu definirao da se može pojaviti maksimalna greška od 10% ukoliko se mjerenjeprovodi na terenu po uvjetima definiranim u pravilniku...
tako da je izmjerena vrijednost 79km/h +/-10% što znači 79 +/- 7,9 km/h, a uzima se ona vrijednost koja je najpovoljnija za vozača, a to je 79-7,9=71,9km/h
__________________
Truba
Zajebanković is offline  
Old 25.05.2010., 17:30   #17
Quote:
Zajebanković kaže: Pogledaj post
Pa ja sam otprilike to i rekao
deklarirana grešku instrumenta od recimo 2% ne znači da je ukupna greška mjerenja 2%, jer je greška instrumenta definirana za idealne uvjete : mjerno mjesto je okomito na pravac kretanja vozila, reflektirauća površinaje okomita na mjernomjesto,vlažnost, temperatura, vidljivost,...
stoga je nekou zakonu definirao da se može pojaviti maksimalna greška od 10% ukoliko se mjerenjeprovodi na terenu po uvjetima definiranim u pravilniku...
tako da je izmjerena vrijednost 79km/h +/-10% što znači 79 +/- 7,9 km/h, a uzima se ona vrijednost koja je najpovoljnija za vozača, a to je 79-7,9=71,9km/h
Upravo tako. I zbog ovoga je moja žalba nedavno prošla na Prekršajnom sudu i dobio sam oslobađajuću presudu, pošto sam priložio sve dokaze i napisao opširni tekst o tome, jer nisu bili zadovoljeni meteorološki i ostali uvjeti.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Old 17.09.2015., 22:59   #18
Jel postoji neki uredjaj koji drzi u ruci a da slika? Jer ja ne znam dal sam lud ili sto... vozio sam oko 70 km/h (nisam gledao na cajger pa je otislo malo) i skuzio kaj radim. Oni su vec stajali. Jedan auto su zahaltali a nas par kad smo bili blizu uredjaj kao da je blicao...
shinobi1 is offline  
Old 18.09.2015., 09:13   #19
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Ne naljuti nas. Jedina razlika je u tome što ja na to mjesto moram napisati "ODBIO POTPISATI" ili nešto slično. Postupak je isti.
Općenito, drotove ništa ne ljuti više od činjenice da moraju pisati ta j....a izvješća.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 18.09.2015., 20:23   #20
Quote:
shinobi1 kaže: Pogledaj post
Jel postoji neki uredjaj koji drzi u ruci a da slika? Jer ja ne znam dal sam lud ili sto... vozio sam oko 70 km/h (nisam gledao na cajger pa je otislo malo) i skuzio kaj radim. Oni su vec stajali. Jedan auto su zahaltali a nas par kad smo bili blizu uredjaj kao da je blicao...
Ma ne zamaraj se sotim . Cigla na gas, lakat na volan, cajke na max, i vozi... pa ko živ, ko mrtav.
timid atenjanin is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:41.