Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2017., 09:55   #9161
Svaki obrok pocni na dojci, razbudjuj ga, pokusaj da ima bar tri peroda kad aktivno guta (da, potakni ga da kad ti malo stisnes dojku i krene mlijeko da opet pocne gutati, i ne daj da cvrsto zaspi - moze se odmoriti par minuta ali ne dulje izmedju perioda kad guta). Onda ga pebaci na drugu dojku (to se zove switch noursing) i ponovi. Tek ako je i nakon toga gladan daj mu ad ali probaj da nije vise od 30ml. Dva sata nakon pocetka proslog podoja mozes probati (ako ne spava precvrsto) ponovno dojiti s tim da pocnes na onoj strani gdje si prosli put zavrsila i opet mu ponudis u istom obroku i drugu stranu. To je nacin kako se najbrze navlaci mlijeko, ako imas snage mozes pokusati izdojiti nakon svega i izdajalicom no to nije nuzno i kolicina izdojenog nije nikakav pokazatelj koliko imas mlijeka jer je beba prethodno jela. Jedini pokazatelj kolicine mlijeka bebe koja doji je da li dobro napreduje.

Nemoj zaboraviti voditi dnevnik koliko jede ad. Kad beba pocne dobivati na tezini onda mozes poceti smanjivati kolicinu ad. Smanjuje se 15ml od ukupne dnevne kolicine svaka tri dana. Npr imas 9 obroka po 30ml. Onda pocnes raditi tako da ima 6 obroka po 30 ml a 3 obroka po 25 ml (visak baci iz bocice ako su ti mjerice po 30ml a ne da mijesas 25ml). Nakon 3 dana jos tri obroka pocnes raditi po 25ml itd.. Ako beba odjednom dodje u fazu da ne pojede sve onda je to dobar znak da ti raste kolicina mlijeka.

Prepunjenost dojki nije dobra i nemoj za tim zaliti. I jos jedno - ako uspijevas da po noci samo doji to je izvrsno jer nocna razina prolaktina koji je zaduzen za stvaranje mlijeka je obicno veca nego danju i sto vise dojis po noci brze ces povecati kolicinu mlijeka.

Odredi prioritete problema koje rjesavas i nemoj sve pokusati odjednom ostvariti. Npr
1. Da beba pocne dobivati na tezini
2. Da prolaskom zutice pocne sve efikasnije dojiti, da je dulje budna i ima vise snage
3. Da postupno izbacis ad i uspostavis iskljucivo dojenje
proab is offline  
Old 30.07.2017., 10:18   #9162
mordsith, poznato je da izdajanjem izvučeš manje mlijeka nego što ga beba izvuče tak da nemoj da ti izdojeno mlijeko bude točan pokazatelj. rast težine je dobar pokazatelj i nemoj odustati. i probaj si naći dobru podršku u okolini.

i mi smo imali maratonska sisanja. kamo sreće da su trajala samo sat vremena.
gargamišamel is offline  
Old 30.07.2017., 15:59   #9163
Quote:
sweetkiss kaže: Pogledaj post
jel ima netko da ima iskustva sa 'tandem nursing'? dojenje starijeg djeteta istovremeno s novorodjencetom? moj stariji ima godinu dana (14 mj sad napunio) drugog decka trebam rodit danas/sutra/ svaki cas, i ne vidim nade da ce stariji prestat dojit, osobito kad vidi brata na cici. ima neko neku pametnu
Ja sam starijeg (16mj. je tada imao) dojila do 20ak dana pred porod. Nisam se htjela upustat u tandemsko dojenje jer sam inace dosta slaba i mrsava i nakraju bi oboje a i ja bili vise gladni nego siti.
Prestala sam na nacin da sam jednostavno prestala, ne znam kako bolje da to opisem. Bilo mi je tesko i bila sam tuzna zbog njega ali jednostavno nisam vise mogla i ustrajala sam da mu ne dam. Cak i nije puno histerije bilo kad bi vidio bebu da jede. Ne dojim ga dakle sad vec 9mj., ali isto tako svako uspavljivanje mi mora drzat sisu, jos je vezan za to jbg.

E da, prvih mjesec dva kad je se beba rodila bi mu znala tu i tamo dat da se ne osjeca odbaceno ili da ne misli da mu je beba zaposjela sisu i mamu ili kakvi su ga vec osjecaji prali u tom periodu.
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Old 30.07.2017., 21:14   #9164
Hvala na savjetima

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
__________________
''Ka i uvik gledan more, ovu tajnu koja diše, ovu mrižu što me vuče u tamne dubine...''
MordSith is offline  
Old 30.07.2017., 23:13   #9165
Quote:
Tze kaže: Pogledaj post
Ja sam starijeg (16mj. je tada imao) dojila do 20ak dana pred porod. Nisam se htjela upustat u tandemsko dojenje jer sam inace dosta slaba i mrsava i nakraju bi oboje a i ja bili vise gladni nego siti.
Prestala sam na nacin da sam jednostavno prestala, ne znam kako bolje da to opisem. Bilo mi je tesko i bila sam tuzna zbog njega ali jednostavno nisam vise mogla i ustrajala sam da mu ne dam. Cak i nije puno histerije bilo kad bi vidio bebu da jede. Ne dojim ga dakle sad vec 9mj., ali isto tako svako uspavljivanje mi mora drzat sisu, jos je vezan za to jbg.

E da, prvih mjesec dva kad je se beba rodila bi mu znala tu i tamo dat da se ne osjeca odbaceno ili da ne misli da mu je beba zaposjela sisu i mamu ili kakvi su ga vec osjecaji prali u tom periodu.


hvala,meni je jako tesko ustrajat jer zasad place baca se i radi patnicke poglede a ja slaba na to sve. nisam ostra uopce jer i sama to zelim. dojenje je meni nesto najljepse pa radje razmisljam o tome da nastavim s oba neg da skinem ikog sa sise.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Some people willingly choose their cages.
sweetkiss is offline  
Old 31.07.2017., 07:31   #9166
Quote:
sweetkiss kaže: Pogledaj post
hvala,meni je jako tesko ustrajat jer zasad place baca se i radi patnicke poglede a ja slaba na to sve. nisam ostra uopce jer i sama to zelim. dojenje je meni nesto najljepse pa radje razmisljam o tome da nastavim s oba neg da skinem ikog sa sise.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako zelis nastaviti dojiti oboje naravno da mozes. Ali ti savjetujem da odes na rodin forum i tamo procitas o iskustvima i preporukama, osobno mi nije trebalo pa se nisam nesto narocito informirala ali znam da ima puno zena koje su uspjesno dojile benu i starije dijete. Mozes i nazvati rodin sos telefon, a ako si ok s engleskim ima jako puno o tandemskom dojenju na us forumima.
proab is offline  
Old 31.07.2017., 13:16   #9167
Quote:
sweetkiss kaže: Pogledaj post
hvala,meni je jako tesko ustrajat jer zasad place baca se i radi patnicke poglede a ja slaba na to sve. nisam ostra uopce jer i sama to zelim. dojenje je meni nesto najljepse pa radje razmisljam o tome da nastavim s oba neg da skinem ikog sa sise.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da, znam kako se osjecas, ja eto nisam htjela riskirat da oslabim jer sam i inace anemicna i mrsava a bebi je bilo potrebnije pa je pala odluka. U svakom slucaju sretno, ne znam koliko cesto starije dijete dojis, mozda bi bilo najbolje posto ce beba cesto trazit cicat da starijem onda das nakon bebe ili drugu cicu, a uhvatit cete vec ritam ne sumnjam. Sretno!

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Old 04.08.2017., 14:13   #9168
Quote:
MordSith kaže: Pogledaj post
Tako sam jadna.. danas sam po izdajanju max uspjela izdojit 20ak ml... ne kuzim zasto i nakon skoro 15 dana od poroda meni mlijeko ne nadolazi.. osjecam takvu zavist lrema onima koje se bore sa mastitisom jer barem imaju mlijeka... Jos mali bude gladan pa histerizira pa mu dam izdojenl ili ad ovisno sta imam tada i onda naravno kad ga nakon toga stavim na sisu on povuce 3x i zaspe i nikakvo stipkanje ne pali i evo stvsrno ne kuzim zasto mi se to drugi put dogadja.. jel nisam sposobna za dojenje djece ilj sta? Od sveg ovog me lagano i depresija hvata i samo mi se place, opet bez veze jer tehnicki stariji se othranio na AD-u i zdravl dijete oduvijek, al ovaj put sam si bas zacrtala da cu dojit i opet sipak.. Ko da sam nesposobna majka ...

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
nemoj gledat kolko izdojis, to ti nije pokazatelj kolko imas mlijeka
Ja evo dojim vec 2 god i 2 mjeseca i i dalje ne mogu izdojit vise od 15ml
Mala je isto znala visit na sisi od jutra do mraka...najbolji pokazatelj su ti popisane(treba ih bit bar 7-8 u danu ) i pokakane (bar jedna do dvije u prvim danima a kasnije rjedje)
Ako zelis dojit ne odustaj, probaj promjenit hvat, polozaj, radit kompresije, nudit obje dojke u podoju... i ako treba javit se rodinim savjetnicama
__________________
Don’t let those horns confuse you, people, they are there to keep the halo on straight.
dana69 is offline  
Old 24.08.2017., 13:53   #9169
Pozdrav. Zanima me da li je itko bio u mojoj situaciji, pa kako je bilo. Dakle, sin mi je odbio lijevu dojku još s 4 mjeseca starosti tako da sam dojila na desnu, koja je sad dvostruka veća od lijeve. Mali je star 20 mjeseci i još doji. U međuvremenu ostala sam trudna, tek je rana trudnoća, 6 tjedna. Zanima me da li će doći do stvaranja mlijeka i u lijevoj, kao priprema za novorođenče? Užasavam se pomisli da će biti mlijeka samo u desnoj i da bi mogla biti čak i veća nego što jest. Unaprijed hvala svima na podijeljenom iskustvu.
__________________
***kabhi alvida naa kehna***
nataodzanata is offline  
Old 24.08.2017., 14:12   #9170
Doc ce ti mlijeko u obe, sad je proizvodnja u lijevoj stala jer je sin vukao samo iz jedne pa se samo u toj stvara mlijeko, kad rodis drugi - treci dan ce nadoc mlijeko u obe cice, hormoni ce odradit svoje. Cestitam!

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
__________________
Jizz it
Tze is offline  
Old 27.08.2017., 11:41   #9171
Hvala, baš je olakšanje to čuti.
__________________
***kabhi alvida naa kehna***
nataodzanata is offline  
Old 29.08.2017., 22:30   #9172
Čitam na rodinoj stranici da isključivo dojena beba do 6tj starosti treba da ima 3-4 pokakane pelene (pod pokakanom pelenom se smatra veličina kake kovanice od 5kn).
Mene zanima da li je dovoljno da kaka recimo jednom ili dva puta, ali obilnije? Toliko da je recimo jednom pokakala veličinu od 4 kovanice od 5kn ili više? Ili je bitno da se crijeva prazne 3-4x ili više?
U početku mi je bebica kakala skoro kod svakog podoja, ali u zadnjih nekoliko dana kaka u prosjeku 2x dnevno, i to najčešće tokom presvlačenja, ali obilno. Npr. skinem joj pelenu, i onda se pokaka, pa krenem da stavim drugu, a onda se pokaka ponovo, i tako nekad i po 3-4x obilnije ali u kratkom razmaku. Ne znam je li to ok?
__________________
Live Love Laugh
Jelena1985 is offline  
Old 29.08.2017., 22:44   #9173
Ja bih rekla da je to ok ali bilo bi dobro mozda pitati savjetnice na fejsu. Napreduje li beba dobro? Kakvog je ponasanja?
__________________
Ljubav je samo riječ dok ne dođe netko tko joj pruži značenje.
khm khm is offline  
Old 29.08.2017., 23:03   #9174
Nemam pojma za napredak, rodila sam prije 14 dana pa nismo imali dosad nijednu kontroli težine. Na kućnoj vagi kad se važem s njom i bez nje ispada da je dobila na težini, bar 400gr. Znam da nije baš 100% pouzdano tako vagati. Piški dosta. Samo mi se to za kakanje promijenilo. Patronažna je zadnji put bila prije 2 dana i rekla da se ne trebam zabrinuti ako koji dan preskoči kakanje, jer se nakon 14. dana mlijeko mijenja
Beba dobar dio dana spava, nekad ju budim za podoj, nekad bude budna po 2h pa ju naizmjenično nosam i dojim. U toku noći takođe doji bar 2x (pod noć mislim na period od ponoći do 6 ujutro). Nemamo baš neki ustaljeni ritam, mijenja se situacija svaka 2 dana
__________________
Live Love Laugh
Jelena1985 is offline  
Old 29.08.2017., 23:17   #9175
jelena, ja bih rekla da sve zvuči ok...a zašto patronažna nije vagala bebu?

Poslano sa mog LG-D410 koristeći Tapatalk
Light Green is offline  
Old 30.08.2017., 09:54   #9176
Meni se isto cini ok. Beba kaka i piski, sto znaci da dobiva dovoljno mlijeka.
Svakako bi pomoglo da patronazna izvaze bebu (ono, mislim da joj je to glavni posao, da prati napredak) i ja bih ju zvala d dodje i da to odradi.
__________________
Ljubav je samo riječ dok ne dođe netko tko joj pruži značenje.
khm khm is offline  
Old 30.08.2017., 10:08   #9177
Ne da mi editirati post. Koliko ja znam, dopusta se da beba preskoci kakanje od njenog 6 tjedna zivota.
Moj je taman u tom periodu poceo kakati jednom dnevno.
__________________
Ljubav je samo riječ dok ne dođe netko tko joj pruži značenje.
khm khm is offline  
Old 30.08.2017., 11:52   #9178
Vagaće sutra, tj. 15 dana nakon poroda, tako je rekla.
Ma znam da nakon 6tj mogu preskočiti kakanje po nekoliko dana. Nego ne znam kako bi trebalo biti do tad, jesu li dovoljne dvije obilne stolice.
__________________
Live Love Laugh
Jelena1985 is offline  
Old 30.08.2017., 18:39   #9179
meni se čini da jesu..koliko se sjecam, mislim da je i moj u početku obavio tako po dva put malo više.. i super je napredovao...

Poslano sa mog LG-D410 koristeći Tapatalk
Light Green is offline  
Old 30.08.2017., 18:42   #9180
..ali još uvijek mi ne ide kako to da tek sad važe... možda je neka iskusnija ženska pa je procijenila da beba dobro djeluje..,nemam pojma,,,ali i moja je bila stvarno iskusna i skoro pred penziju (dočekala čak mene i sestru kad smo bile bebe) pa je donijela vagu sa sobom..

Poslano sa mog LG-D410 koristeći Tapatalk
Light Green is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:43.