Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2015., 14:47   #2661
Quote:
mladjoo kaže: Pogledaj post
Molim pomoć. Imam klijenta d.o.o. koji ima obvezu prema jednom obrtu, po računu iz 2010. godine, ukupno cca 1 mil. kn. Obrt je u 2010. godini zatvoren. Kako je obrt bio u sustavu PDV-a i trebao se zatvoriti, po URI je ovaj d.o.o. platio iznos PDV-a, kako bi bivši vlasnik obrta mogao platiti PDV i zatvoriti obrt (morao je platiti PDV na sve nenaplaćene IRE). Obzirom da je izgledno da vlasnik zatvorenog obrta neće pokrenuti potraživanje po tom iznosu, a ako se ne varam nastupila je i zastara (prošlo više od 5 godina), trebali bi tu obvezu otpisati. Uz dug prema obrtu u spomenutom iznosu, vezano uz tu URU je i potraživanje za još nepriznati PDV po R-2 računima u iznosu cca 200k kn na kto 1408.
Kako odraditi knjiženja, i na što treba paziti? Da je neki manji iznos bih već nešto iskemijao, ali ovo je više od cjelog godišnjeg prometa ovog d.o.o.-a.
Itko?

Sent from my ST25i
mladjoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2015., 17:52   #2662
Na koji način knjižite amortizaciju poslovnog prostora koji se ne iznajmljuje,
ne obračunavate amortizaciju ili povećavate osnovicu poreza na dobit kroz PD obrazac ?
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 10:14   #2663
Molim savjet i pomoć.

Dvije fakture imam: jedna za protupožarne aparate, druga za određene proizvode (svrdla, ureznici) koji se koriste u proizvodnji.

Knjiziti odmah na 4 ili na 3?

Hvala puno
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2015., 12:12   #2664
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
Na koji način knjižite amortizaciju poslovnog prostora koji se ne iznajmljuje,
ne obračunavate amortizaciju ili povećavate osnovicu poreza na dobit kroz PD obrazac ?
Obračunavam amortizaciju, ali taj iznos stavljam u redni broj 24 PD prijave.

Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
Molim savjet i pomoć.

Dvije fakture imam: jedna za protupožarne aparate, druga za određene proizvode (svrdla, ureznici) koji se koriste u proizvodnji.

Knjiziti odmah na 4 ili na 3?

Hvala puno
I jedno i drugo provlačim kroz skladište.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 20:01   #2665
Molim Vas savjet oko knjiženja sljedećeg; Zaprimili smo račun za prehranu djelatnika(građevinska smo firma) gdje se u opisu računa navodi konzumacija jela i pića. Kako proknjižiti račun budući da se ne obračunava plaća u naravi????
tina29c is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 12:54   #2666
Nabviti ćemo uređaj (računalo) po kojem ćemo nešto dorađivati – programirati i onda to prodati dalje. Kako knjižiti taj proces nabavke računala, dorade i prodaje?
goca25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 22:11   #2667
Question

Quote:
tina29c kaže: Pogledaj post
Molim Vas savjet oko knjiženja sljedećeg; Zaprimili smo račun za prehranu djelatnika(građevinska smo firma) gdje se u opisu računa navodi konzumacija jela i pića. Kako proknjižiti račun budući da se ne obračunava plaća u naravi????

Molim Vas pomoć ako netko ima takav slučaj....
tina29c is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 06:11   #2668
Nisam dobila odgovor na temi o JOPPD-u pa da probam ovdje:

Može li se u JOPPD knjižiti isplata zakašnjelih troškova prijevoza na posao od 1. do 10. mj. ove godine? Pa samo stavim te datume u obrazac i knjižim sve odjednom? Ili više nema zakašnjelih isplata za prijevoz na posao, nego samo za mjesec ranije, kako mi je netko rekao?
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 08:55   #2669
Quote:
ja-koja-jesam kaže: Pogledaj post
Nisam dobila odgovor na temi o JOPPD-u pa da probam ovdje:

Može li se u JOPPD knjižiti isplata zakašnjelih troškova prijevoza na posao od 1. do 10. mj. ove godine? Pa samo stavim te datume u obrazac i knjižim sve odjednom? Ili više nema zakašnjelih isplata za prijevoz na posao, nego samo za mjesec ranije, kako mi je netko rekao?
Odluka o isplati prijevoza mora biti od početka godine, i ako naknadno isplaćuješ jer recimo nije bilo sredstava ranije isplatiš sve odjednom, razdoblje je mjesec u kojem isplaćuješ, znači 1 red u JOPPDu, 01.11.-30.11. isplata 3.600 kn.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 18:57   #2670
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Odluka o isplati prijevoza mora biti od početka godine, i ako naknadno isplaćuješ jer recimo nije bilo sredstava ranije isplatiš sve odjednom, razdoblje je mjesec u kojem isplaćuješ, znači 1 red u JOPPDu, 01.11.-30.11. isplata 3.600 kn.
Super, hvala.
ja-koja-jesam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 12:23   #2671
Quote:
tina29c kaže: Pogledaj post
Molim Vas pomoć ako netko ima takav slučaj....
Nisam imao takav slučaj, ali mislim da ide plaća u naravi.
/sve osim vode, koliko se sjećam/
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 12:45   #2672
Quote:
tina29c kaže: Pogledaj post
Molim Vas savjet oko knjiženja sljedećeg; Zaprimili smo račun za prehranu djelatnika(građevinska smo firma) gdje se u opisu računa navodi konzumacija jela i pića. Kako proknjižiti račun budući da se ne obračunava plaća u naravi????
Kad sam ja zvala porezne savjetnike prije nekoliko mjeseci u vezi takvog slučaja, rečeno mi je da se za takve račune podnosi joppd obrazac kao da je terenski rad u pitanju ( isplata u naravi ). Dakle, za svakog djelatnika po 170 kn dnevno, a ukoliko na mjesečnoj razini prelazi iznos od 170 kn/dnevno, za razliku se obračunava plaća u naravi.
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 20:18   #2673
Quote:
mala-vidra kaže: Pogledaj post
Kad sam ja zvala porezne savjetnike prije nekoliko mjeseci u vezi takvog slučaja, rečeno mi je da se za takve račune podnosi joppd obrazac kao da je terenski rad u pitanju ( isplata u naravi ). Dakle, za svakog djelatnika po 170 kn dnevno, a ukoliko na mjesečnoj razini prelazi iznos od 170 kn/dnevno, za razliku se obračunava plaća u naravi.
Odlično, to nismo prijavili u joppd.....Mislim od terenskog i službenog puta više mi ništa nije jasno. Možemo mi to naknadno prijaviti u joppd obrazac? A što ću sa računima, kak da ih proknjižim, na koji konto budući da ne obračunavamo plaću u naravi......
tina29c is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 20:34   #2674
Sad bih imala pitanje oko zatvaranja pdv-a. Ne znam otkuda krenuti budući da se s time po prvi puta susrećem.
Npr, u 01/2015 imali nsmo preplatu pdv-a i određen dio te preplate smo ustupili dobavljaču.
Ja bi to zatvrala na sljedeći način-po predanoj poreznoj prijavi
Npr. neka je preplata 10.000,00 kn:
1400=15.000,00
2400=5.000,00
2401=3.000,00
1401=3.000,00
2402=500,00
1402=500,00
ja bi to proknjižila:
1400 p-15,000,00
2400 d-5.000,00
14415-10,000,00
2402 d-500,00
1401 p-500
2401 d-3000,00
1401 p-3000,00

kad dođe rješenje o ustupu:
220/14415-a ustupili smo npr.7000,00

dal je to uredu?

imali smo i preknjiženje predujma poreza na dobit u korist pdv-a. kako to knjižiti?

Ako ima koja dobra dušica da mi pomogne!!!!
tina29c is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 20:58   #2675
Quote:
tina29c kaže: Pogledaj post
Sad bih imala pitanje oko zatvaranja pdv-a. Ne znam otkuda krenuti budući da se s time po prvi puta susrećem.
Npr, u 01/2015 imali nsmo preplatu pdv-a i određen dio te preplate smo ustupili dobavljaču.
Ja bi to zatvrala na sljedeći način-po predanoj poreznoj prijavi
Npr. neka je preplata 10.000,00 kn:
1400=15.000,00
2400=5.000,00
2401=3.000,00
1401=3.000,00
2402=500,00
1402=500,00
ja bi to proknjižila:
1400 p-15,000,00
2400 d-5.000,00
14415-10,000,00
2402 d-500,00
1401 p-500
2401 d-3000,00
1401 p-3000,00

kad dođe rješenje o ustupu:
220/14415-a ustupili smo npr.7000,00

dal je to uredu?

imali smo i preknjiženje predujma poreza na dobit u korist pdv-a. kako to knjižiti?

Ako ima koja dobra dušica da mi pomogne!!!!
Morati ćeš malo konkretnije pojasniti situaciju.
Kakva preplata sada iz prvog mjeseca?

Ako si imala preplatu, morala si imati potraživanje od države za više plaćeni PDV.
Kada ti novac bude vraćen na žiro, možeš podmiriti dobavljače.
Ne znam kako bi preplatu PDV-a mogla ustupiti dobavljaču.

Misliš putem cesije s poreznom upravom?
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 21:39   #2676
Ni meni nije baš jasno.
Ak si imala potraživanje od 10.000,00 kuna, a ustupila si 7.000,00 dobavljaču, kaj onda radiš s ostatkom? Ostaviš na preplati za slijedeći mjesec ili ti vrate na žiro?

Ako si temeljnicu za pdv obrazac dobro napravila moraš imati saldo na kontu potraživanja od države.

to ti stoji otvoreno dok ne dobiješ rješenje i po njemu rasknjižavaš.

Ustup potraživanja preplate pdv-a prema dobavljačima nikad nisam imala. (čula sam za tu opciju, al nisam u praksi nikad imala).
Mi iz preplate pdv-a podmirujemo doprinose (bude i nešto kamate, al to je ok, povežemo preko snu bez problema) i nikad ništa ne ostavljam na preplati za ubuduće, jer nikad nemam obvezu za uplatu.

I otkud sad krajem godine preknjiženje s predujma za porez na dobit na pdv ?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 22:27   #2677
Quote:
tina29c kaže: Pogledaj post
Odlično, to nismo prijavili u joppd.....Mislim od terenskog i službenog puta više mi ništa nije jasno. Možemo mi to naknadno prijaviti u joppd obrazac? A što ću sa računima, kak da ih proknjižim, na koji konto budući da ne obračunavamo plaću u naravi......
Ja bih ti htjela skrenuti pozornost na ovaj opis usluge. Nije baš zahvalno staviti konzumacija jela i pića, jer se postavlja pitanje kojeg jela i kojeg pića. Možda da tražiš specifikaciju uz račun, jer u zadnje vrijeme imam slučajeve gdje porezni nadzor strašno osporava pretporeze po računima za razne usluge.

Ako se mogu ostali uključiti, insp je osporio pretporez klijenta za račun od javnog bilježnika! Piše solemnizacija. I u zapisniku je stavio kako račun mora sadržavati podatke na način da je nedvosmislen i sl., a priznao bi da taj isti račun sadrži opis te usluge, popratnu dokumentaciju...

Osporio je i nabavku nekog sitnog građevinskog materijala, što meni nije jasno, jer ispada da ne smijemo koristiti pretporez kada nešto nabavimo za popravak i održavanje imovine....

Možda mišljenje ostalih?
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 16:07   #2678
Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Ako se mogu ostali uključiti, insp je osporio pretporez klijenta za račun od javnog bilježnika! Piše solemnizacija. I u zapisniku je stavio kako račun mora sadržavati podatke na način da je nedvosmislen i sl., a priznao bi da taj isti račun sadrži opis te usluge, popratnu dokumentaciju...
Išla danas gledat naše račune od bilježnika i na svima piše solemnizacija broj taj i taj (vjerovatno broj iz očevidnika) . Ništa više i nitko nije osporavao.


Quote:
Stela27 kaže: Pogledaj post
Osporio je i nabavku nekog sitnog građevinskog materijala, što meni nije jasno, jer ispada da ne smijemo koristiti pretporez kada nešto nabavimo za popravak i održavanje imovine..
Je li klijent mogao dokazati upotrebu tog materijala? Ono da pokaže inspektoru prstom i kaže evo.. to smo tu upotrijebili.
Čime se bavi taj klijent i kakav prostor ima tj. može li se već odokativno procjeniti da je taj materijal upotrebljen u poslovne svrhe.

Jer, ak je npr. kupio 20 kg čavli i 3 vreće cementa a na prostoru se ne vidi da je išta rađeno, inspektor s pravom može posumnjati.
Ovo sad nagađam.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 16:33   #2679
Darsey; piše i meni na svim računima normalno samo solemnizacije (kod javnog bilježnika) i ne znam stvarno što bi se trebalo unositi. Iznenadila sam se ovdje, ali je eto osporio.

Da, poslovni prostor je disco club i zaista je bilo ulaganja npr. radio se šank - sve ručna izrada, na podu se lijepila neka umjetna trava i sl., renoviranje prostora o trošak firme, a bavi se ugostiteljstvom, normalno sve registrirana i sl. Isto ne znam što bi još trebalo imati za takve stvari, ali izgleda da nekim inspektorima sam račun nije dovoljan. Ruke nisu naplaćivali gazde jer su sami sve uređivali, a materijal su kupili. Račun su imali samo za taj materijal.
Stela27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 16:45   #2680
Uložite prigovor na sve, priložite dokaze koje imate (za građevinski dio možete i ostale račune priložit pa nek gledaju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:42.