Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2012., 08:13   #21
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ljudi, navodnjavanje je skup sport. pogotovo ako imate pumpe dizelasice kakva je moja. kupite aparat koji se zove TENZIOMETAR, kontrolirajte pomocu njega vlagu u tlu i ne rasipajte bez veze vodu i novce. navodnjavati tocno onoliko koliko treba. sve ostalo je bacanje.
ahhh sada mi se srce ozarilo u rano jutro drago mi je da tako razmišljate i kao ekologu i meliorativcu. Ako mogu preporučiti, ne znam kakvom proizvodnjom se točno bavite (za osobne potrebe ili je to vaš izvor zarade), postoje metode koje jesu skuplje, ali prema našim istraživanjima puno učinkovitije za određivanje vlažnosti tla i trenutka početka navodnjavanja.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 09:31   #22
Quote:
Freyra kaže: Pogledaj post
ahhh sada mi se srce ozarilo u rano jutro drago mi je da tako razmišljate i kao ekologu i meliorativcu. Ako mogu preporučiti, ne znam kakvom proizvodnjom se točno bavite (za osobne potrebe ili je to vaš izvor zarade), postoje metode koje jesu skuplje, ali prema našim istraživanjima puno učinkovitije za određivanje vlažnosti tla i trenutka početka navodnjavanja.
voćarstvo, jabuka, 10 ha intenzivnih nasada, dio u rodu, dio mladi nasadi. iskustvo sa krumpirom, jagodama i lukom. ispekla zanat na vlastitim greskama, nabacala se novaca bez veze i znam o cemu pricam. proizvodnja je naravno-integrirana a vi znate sto to znaci.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 19:46   #23
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
voćarstvo, jabuka, 10 ha intenzivnih nasada, dio u rodu, dio mladi nasadi. iskustvo sa krumpirom, jagodama i lukom. ispekla zanat na vlastitim greskama, nabacala se novaca bez veze i znam o cemu pricam. proizvodnja je naravno-integrirana a vi znate sto to znaci.
eh da, najskuplji zanat ... za potrebe voćarstva tenziometar je sasvim zadovoljavajuć, a što se tiče povrća, mi smo imali jako dobre rezultate sa Watermark senzorima. Jagode su uzgajane u zatvorenom prostoru?
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 20:20   #24
Quote:
Freyra kaže: Pogledaj post
eh da, najskuplji zanat ... za potrebe voćarstva tenziometar je sasvim zadovoljavajuć, a što se tiče povrća, mi smo imali jako dobre rezultate sa Watermark senzorima. Jagode su uzgajane u zatvorenom prostoru?
da, imala sam na 0,5 ha plastenički uzgoj, ostalo je bila vanjska proizvodnja.

da ne bi ljudi radili moje pogreške, prenosim svoja iskustva njima. pisala sam o tenziometrima u par navrata, nitko nije reagirao. pisala sam i o prednostima kišomjera, koji košta par kuna, opet ništa. pisala sam o micanju korova iz kultura jer je korov nestašna biljka koja otima prijeko potrebnu hranu i vodu biljci, ista stvar.

nabaviti tenziometre ili senzore za koje sam čula, ali voćari ih baš ne kupuju. senzore nisam vidjela nigdje a prošla sma kroz nasade italije, austrije, holandije pa čak i australije. kišomjer, tenziometar-bez ta dva aparatića nema proizvodnje. voda je preskupa i predragocjena te ju nemamo pravo bacati nepotrebno i time čak raditi štetu vlastitoj proizvodnji. a da je proizvodnja skupa-slažem s eu potpunosti s vama.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:15   #25
di ima kupiti tenziometar i kišomjer?hvala
Qio is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:26   #26
kišomjere možeš kupiti u svakoj bolje opskrbljenoj poljoprivrednoj apoteci. za tenziometre ti pošaljem pp.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 21:29   #27
hvala
Qio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 09:12   #28
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
da, imala sam na 0,5 ha plastenički uzgoj, ostalo je bila vanjska proizvodnja.

da ne bi ljudi radili moje pogreške, prenosim svoja iskustva njima. pisala sam o tenziometrima u par navrata, nitko nije reagirao. pisala sam i o prednostima kišomjera, koji košta par kuna, opet ništa. pisala sam o micanju korova iz kultura jer je korov nestašna biljka koja otima prijeko potrebnu hranu i vodu biljci, ista stvar.

nabaviti tenziometre ili senzore za koje sam čula, ali voćari ih baš ne kupuju. senzore nisam vidjela nigdje a prošla sma kroz nasade italije, austrije, holandije pa čak i australije. kišomjer, tenziometar-bez ta dva aparatića nema proizvodnje. voda je preskupa i predragocjena te ju nemamo pravo bacati nepotrebno i time čak raditi štetu vlastitoj proizvodnji. a da je proizvodnja skupa-slažem s eu potpunosti s vama.
Čestitam na vašoj volji i želji da prenosite znanje i iskustva. Vjerujem da nema nekog značajnog odjeka, teško je doprijeti do ljudi. Watermark senzori pokazuju dobar rad pri visokoj vlažnosti tla, što je izrazito važno za povrćarske i cvjećarske kuluture. Voćke imaju dubok korijenski sustav i nagla promjena vlažnosti tla u gornjem sloju profila neće drastično utjecajti na prirod. Stoga je teznimetar zadovoljavajuć za potrebe voćarstva.

Što se tiče Watermark senzora, ako ste zaniteresirani, rado ću vam prenijeti sve što znam. Općenito, vrlo rado ću čitati vaše postove iz dva razloga: prvi razlog je što se ovako u razgovoru sa čovjekom najviše nauči, a ja želim učiti od vas. Drugi razlog je što kod nas u Hrvatskoj definitivno nedostaje spona znanosti, gospodarsva i proizvođaća. Meni je osobno to jako žao jer prema osobnim iskustvima i boravcima na starnim institucijama vidim da bez toga nema dalje.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 11:47   #29
Da se i ja malo uključim u ovu temu.
Imam 2 nasada voćaka,3 plastenika i malo otvorenog vrta.
Danas u ovoj skupoćom da bi čovjek uopće uštedio i isplatila se proizvodnja mora dobro razmisliti.
Razdjelimo prvo profi navodnjavanje i za svakidašnju osobnu uporabu( hobi)
Mislim da ovdje najviše govorimo o ovome drugom,a ako je o tome riječ onda da dam nekoliko prijedloga a sliknem i par slikica slika govori 1000 riječi.
Ovako najjeftinije navodnjavanje je sistem kap po kap 1 dužni metar košta 30-40 lipa ima ih u svakoj boljo poljo-apoteki.
Rezeorvar 1000 lit ili bure 200 lit u njega se usipa voda min.dan prije (zbog hladnoće vode bunarske,potoka,vodovoda) kada potrošite pola uvijek nadolijte da bude puno da idući dan možete nesmetano poljevati.
Na izlazu iz bureta morate postaviti filter prije navodnjavanja (70kn) taj sistem možete koristiti par godina ako niste oštetili cijevi,samo svake godine prije uporabe priključite na vodovodnu ili hidropak ,hidrofor mrežu i dobro propirite.
Da bi smanjili isparavanje vlage pri sadnji krastavaca,rajčice,paprike stavite crnu foliju ispod toga navodnjavanje nemate okopavanja,gubitka vlage i u sistem mješate hraniva i putem vode prihranjujete biljke.
Crna folija košta oko 30-tak lipa,računajmo 1 dužni metar s folijom i navodnjavanjem 1 kn,to je najjeftinija varijanta koriste je i profesionalci.

LP.
force32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2012., 22:59   #30
Quote:
Freyra kaže: Pogledaj post
Što se tiče Watermark senzora, ako ste zaniteresirani, rado ću vam prenijeti sve što znam. Općenito, vrlo rado ću čitati vaše postove iz dva razloga: prvi razlog je što se ovako u razgovoru sa čovjekom najviše nauči, a ja želim učiti od vas. Drugi razlog je što kod nas u Hrvatskoj definitivno nedostaje spona znanosti, gospodarsva i proizvođaća. Meni je osobno to jako žao jer prema osobnim iskustvima i boravcima na starnim institucijama vidim da bez toga nema dalje.
jasno ko dan da bez toga nema dalje. navodnjavanje uz pravilnu zaštitu i prihranu je najvažnija karika u proizvodnom lancu i što je najvažnije, kad se sve stavi na papir nije tako velika investicija. gledam nebo, kišilo je neznatno, zemlja je suha. nadam se da samo to mali vlaženja nije potaknulo infekciju, pogledat ću kasnije što kažu senzori.

pošto na ovom forumu ima i voćara i povrtlara te ljudi koji se bave proizvodnjom iz hobija, odnosno za vlastite potrebe, lijepo vas molim napišite nam malo više o senzorima. ajmo izmijeniti znanje i iskustvo, možda nekome pomognemo. o senzorima smatrajte da ne znam ništa, bilo bi neumjesno pametovati o nečemu s čime nisam radila.

force, hvala na postu.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 00:30   #31
Quote:
force32 kaže: Pogledaj post
Da se i ja malo uključim u ovu temu.
Imam 2 nasada voćaka,3 plastenika i malo otvorenog vrta.
Danas u ovoj skupoćom da bi čovjek uopće uštedio i isplatila se proizvodnja mora dobro razmisliti.
Razdjelimo prvo profi navodnjavanje i za svakidašnju osobnu uporabu( hobi)
Mislim da ovdje najviše govorimo o ovome drugom,a ako je o tome riječ onda da dam nekoliko prijedloga a sliknem i par slikica slika govori 1000 riječi.
Ovako najjeftinije navodnjavanje je sistem kap po kap 1 dužni metar košta 30-40 lipa ima ih u svakoj boljo poljo-apoteki.
Rezeorvar 1000 lit ili bure 200 lit u njega se usipa voda min.dan prije (zbog hladnoće vode bunarske,potoka,vodovoda) kada potrošite pola uvijek nadolijte da bude puno da idući dan možete nesmetano poljevati.
Na izlazu iz bureta morate postaviti filter prije navodnjavanja (70kn) taj sistem možete koristiti par godina ako niste oštetili cijevi,samo svake godine prije uporabe priključite na vodovodnu ili hidropak ,hidrofor mrežu i dobro propirite.
Da bi smanjili isparavanje vlage pri sadnji krastavaca,rajčice,paprike stavite crnu foliju ispod toga navodnjavanje nemate okopavanja,gubitka vlage i u sistem mješate hraniva i putem vode prihranjujete biljke.
Crna folija košta oko 30-tak lipa,računajmo 1 dužni metar s folijom i navodnjavanjem 1 kn,to je najjeftinija varijanta koriste je i profesionalci.

LP.
Reci mi samo jednu stvar. Jesi li imao problema sa čepljenjem kapaljki kada si crijevo postavio na zemlju ispod folije?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 16:56   #32
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Reci mi samo jednu stvar. Jesi li imao problema sa čepljenjem kapaljki kada si crijevo postavio na zemlju ispod folije?
ja sam imala gadnih problema sa kapaljkama. imam ih stalno, što je normalno. kapaljke se moraju redovito kontrolirati, mjenjati, odštopavati. moje površine si vidio, znaš o kakvim šetnjama pričam. nego prijatelju, da li si krenuo sa navodnjavanjem? ja danas puštam opet vodu jer je zemlja užasno suha. oprez, mogli bi opadati cvjetovi a oplodnja debelo zaštrajkati. zapamtite si ovaj upis da ne bi opet bilo; teta rekla, ja poslušao nisam pa sad
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 19:17   #33
Za sada nisam koristim prije sistema filter koji ima mikro filter,svaki dan očistim i sve OK.
Svake godine koristim nove cijevi za rasadu a stare za mrkvu,peršin,kupus idr. koji se neprekrivaju folijom.
Ja kruške već 15 dana navodnjavam,jabuke ne jer se smrzli cvjetni pupovi (-29)
force32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 19:35   #34
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ja sam imala gadnih problema sa kapaljkama. imam ih stalno, što je normalno. kapaljke se moraju redovito kontrolirati, mjenjati, odštopavati. moje površine si vidio, znaš o kakvim šetnjama pričam. nego prijatelju, da li si krenuo sa navodnjavanjem? ja danas puštam opet vodu jer je zemlja užasno suha. oprez, mogli bi opadati cvjetovi a oplodnja debelo zaštrajkati. zapamtite si ovaj upis da ne bi opet bilo; teta rekla, ja poslušao nisam pa sad
Nisam još počeo. Ne stižem sastaviti sistem. Malo stisle stvarnoživotne obaveze. Budem kroz kojih mjesec dana. Nadma se da će me kiše izvuči do tada.

Razmišljam kako izvesti navodnjavanje uz ribiz. Kada bi crijevo postavio na zemlju i pokrio crnom folijom, riješio bi se neželjenog korova, a i smanjio bi na minimum isparavanje vode. Međutim, bojim se da bi se od blata i prašine kapaljke čepile, a ispod folije ih nebi mogao stalno kontrolirati. S druge strane, ako postavim cijev u zrak, dio vode će nepotrebno isparavati, a i morat ću se nasilnijim metodama rješavati korova. Međutim, u tom slučaju kapaljke nisu u doticaju sa zemljom, a i lakše je kontrolirati.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 19:43   #35
ne znam što da ti kažem. ja sam danas navodnjavala sve. najavljivali su kišu od koje nije palo ni k, za iduči tjedan najavljuju smak svijeta od kiše, agrometeorolozi najavlju izmedju 5 i 10 l što je ništa. same infekcije. gle ego, ti toga nemaš tak puno, kantu u ruke i daj biljkama vode. pogledaj kako ti pupaju mlade voćke, kod mene debelo štrajkaju, traže vodu.

korove obavezno rješavati, prirodni su neprijatelji, otimaju vodu i hranu. ma divota za divotom.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 20:51   #36
Ovdje u Turopolju izgleda ima nešto više vode nego gore kod tebe. Jućer sam baš nešto kopao, i na 5 cm ispod površine je već tlo vlažno. Pupovi se regularno otvaraju. Nešto voća čak i cvjeta. Najslabija mi je zapravo dvije godine stara jabuka bujnog rasta, ali ta uvijek kasno krene.

Usput, da, logično je da korov uzima vodu iz tla. Međutim opet, ne sprječava li trava isparavanje vode iz tla? Znam da mi je uvijek zemlja na travnjaku vlažnija od gole zemlje., barem na površini. Nikad nisam uspoređivao dublje slojeve.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 20:56   #37
isusek ti mene baš nećeš slušati. korovi su prirodni neprijatelji tvojih voćkica. samim tim su prirodna staništa kojekakvih nametnika. nadalje, da bi korovi bujali, moraju imati hrane i vode, baš kao i tvoje voćkice. hranu otimaju tvojim voćkicama. i vodu. ajde de, sad zbroji 2 i 2. i trava ti ne sprečava isparavanje već otima vodu.. ajd se sjeti gdje si vidio kod mene travu? fino podšišanu u međuredu. ispod voćke ništa.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2012., 21:24   #38
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
isusek ti mene baš nećeš slušati. korovi su prirodni neprijatelji tvojih voćkica. samim tim su prirodna staništa kojekakvih nametnika. nadalje, da bi korovi bujali, moraju imati hrane i vode, baš kao i tvoje voćkice. hranu otimaju tvojim voćkicama. i vodu. ajde de, sad zbroji 2 i 2. i trava ti ne sprečava isparavanje već otima vodu.. ajd se sjeti gdje si vidio kod mene travu? fino podšišanu u međuredu. ispod voćke ništa.
Ma oko točke 1 i 2 se slažemo potpuno. Trave žderu dušik i leglo su nametnika. To je dovoljno da travu držim podalje od bilja

Samo velim da nisam siguran kako djeluju na vlažnost tla. Znam da mi je i po ljetu kada sunce zaprži zemlja ispod travnjaka još koliko toliko vlažna, dok se ona na kojoj ne raste ništa osuši toliko da se krampom ne može kopati..
__________________
Zli zeleni kefir

Zadnje uređivanje Ego : 01.04.2012. at 21:47.
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2012., 00:15   #39
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
isusek ti mene baš nećeš slušati. korovi su prirodni neprijatelji tvojih voćkica. samim tim su prirodna staništa kojekakvih nametnika. nadalje, da bi korovi bujali, moraju imati hrane i vode, baš kao i tvoje voćkice. hranu otimaju tvojim voćkicama. i vodu. ajde de, sad zbroji 2 i 2. i trava ti ne sprečava isparavanje već otima vodu.. ajd se sjeti gdje si vidio kod mene travu? fino podšišanu u međuredu. ispod voćke ništa.
teta-elza ti ono imaš jabuke.a jabuke su najslabije vočke i još sa površinskim korjenima. u vočnjacima jabuke se mora oko vočaka sva trava potamanit.
Apsolutno ni jedna vrsta trave se nije pokazala pogodna ispod jabuka.
U međured isto nebi bilo loše svu travu potamanit.barem na kraju kišne sezone u prolječe.Posli toga malo ronstara u granulama za lakši život.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2012., 16:33   #40
Quote:
more kaže: Pogledaj post
teta-elza ti ono imaš jabuke.a jabuke su najslabije vočke i još sa površinskim korjenima. u vočnjacima jabuke se mora oko vočaka sva trava potamanit.
Apsolutno ni jedna vrsta trave se nije pokazala pogodna ispod jabuka.
U međured isto nebi bilo loše svu travu potamanit.barem na kraju kišne sezone u prolječe.Posli toga malo ronstara u granulama za lakši život.
Ma nije baš tako,drugo je trava a drugo korov.
Moji voćnjaci su zatravljeni travnom smjesom i djetelinom unos dušika treba onda upola smanjiti na podloga MM 106 jabuka i dunja BA kruška njima je korijen i do 1 metra u dubini.
Vjerovatno teta-elza ima jabuku na M9 oko 30-40 cm korijen sada tu već vlage fali,ali da je zatravljen ispod trave čuva se vlaga jer travnjaci su sa korijenom max 10 cm.
Povrće korov van definitivno i trava.
force32 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:44.