Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Što tiče postojanja ekstraterestrijalnih civilizacija, ja sam:
Skeptik 8 30.77%
Optimist 18 69.23%
Glasovatelji: 26. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2015., 20:59   #361
Jedan zanimljivi znanstveni rad koji je usko povezan s ovom temom

http://phys.org/news/2015-10-earth-l...eoretical.html

Quote:
Earth came early to the party in the evolving universe.
According to a new theoretical study, when our solar
system was born 4.6 billion years ago only eight percent of
the potentially habitable planets that will ever form in the
universe existed. And, the party won't be over when the sun
burns out in another 6 billion years. The bulk of those
planets—92 percent—have yet to be born.
Dakle, mi bi mogli biti jedna od prvih civilizacija
__________________
No way wine is better than Pepsi!!!
Where is, repeat, where is Task Force Thirty Four? The world wonders.
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2015., 22:44   #362
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Jedan zanimljivi znanstveni rad koji je usko povezan s ovom temom

http://phys.org/news/2015-10-earth-l...eoretical.html



Dakle, mi bi mogli biti jedna od prvih civilizacija
Vidiš, ovo je jedna vrlo zanimljiva vijest. Malo daje ipak objašnjenje... Ali od tog broja 10 i dalje je u članku zanimljiviji broj od 10^20 planeta sličnih Zemlji u vidljivom Svemiru
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2015., 10:40   #363


A izgleda po novim istraživanjima, da je i život nastao 'skoro odmah' po formiranju Zemlje.

http://www.theguardian.com/science/2...iously-thought

orginal:
http://www.pnas.org/content/early/2015/10/14/1517557112
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 00:07   #364
"Skoro odmah" je 500 milijuna godina, hmmm. Toliko je prošlo od razvoja prvog pravog života na Zemlji do danas.
Osim toga, vrli "novinari" (da ne velim strvinari) su to odmah prenijeli kao svjetsku senzaciju kopirajući tekst jedan od drugog. Naravno, kako je to već uobičajeno, budući o toj tematici znaju "veliko ništa" nisu ni pogledali izvorni tekst u kojem autor kaže "Potentially biogenic carbon" a što je velika razlika od gotove činjenice. Posebno zato što je drugi oblik tog istog ugljika dijamant koji je također nastao dobrim dijelom u to isto vrijeme. Neću ni spominjati grafitne slojeve nastale metamorfozom prvih stijena. A i to je ugljik. A najveći štos od svega je činjenica kako grafita ima i u meteoritima (kliftonit). I sad, kojeg je porijekla taj ugljik? No eto, vijest je pušena, prerađena, iznesena a sad ti gledaj gdje je istina.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 13:25   #365
Fermijev paradoks ime puno mogućih objašnjenja.
Mi smo jedini. Život je toliko malo vjerojatna pojava da je svemir premali da bi se pojavio 2 puta.
Mi smo prvi. Svemir prekratko traje da bi se na više mjesta do sada pojavio život, tj. civilizacija sposobna poslati signale o svom postojanju.
Svemir je prevelik. Udaljenosti su toliko velike u usporedbi s vjerojatnosti nastanka civilizacije pa je malo vjerojatno da će se naći druga civilizacija toliko blizu da je možemo ćuti.
Civilizacije prekratko traju, pa je malo vjerojatno da se u isto vrijeme nađu dvije relativno blizu.
Naprednije civilizacije komuniciraju na naprednije načine, možda nama potpuno nepoznate, pa ih ne možemo detektirati.
Vrlo udaljene civilizacije su toliko daleko da nemamo ni blizu dovoljno jake detektore kojima ih možemo otkriti.
Civilizacije 2. i 3. vrste možda postoje, što bi mogli vidjeti na način da s nekih zvijezda odnosno galaksija fali svjetla u vidljivom spektru, a pojačano zrače u infracrvenom, ali su toliko daleko da ta informacija još nije ni stigla do nas.
Drugi život je toliko različit od našeg i funkcionira na potpuno drugačijim vremenskim skalama da mi jednostavno ne prepoznajemo njihovo postojanje. Prebrzi su ili prespori za nas.
...
Ja osobno mislim da je malo vjerojatno da smo mi jedini, ali je isto tako vrlo malo vjerojatno da će se naći dvije civilizacije u isto vrijeme na relativno maloj udaljenosti s koje se mogu vidjeti. Odnosno, svemir je toliko velik (onaj dio koji vidimo, a ni ne znamo koliko još ima) da negdje možda i hoće, ali je malo vjerojatno da se to dogodi baš ovdje.
U svakom slučaju, daleko premalo znamo da bi mogli bilo što tvrditi.
Argumenti da je svemir toliko star da bi već moralo biti civilizacija koje su jako napredne baš ne stoji. Prvo, da bi se išta složeno poput života moglo dogoditi morala se dogoditi pro smrt prve generacije zvijezda koje su proizvele prve teže elemente. Život ne Zemlji se, istina, dogodio praktički odmah ćim je bilo moguće, ali je onda postojao isključivo kao jednostanični više milijardi godina. Evolucija je vrlo spori proces.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 21:34   #366
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Jedan zanimljivi znanstveni rad koji je usko povezan s ovom temom

http://phys.org/news/2015-10-earth-l...eoretical.html



Dakle, mi bi mogli biti jedna od prvih civilizacija

Ovo mi se sviđa dosta. Optimistično je
__________________
“Nothing happens to anybody which he is not fitted by nature to bare.”
EdWitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 10:36   #367
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Fermijev paradoks ime puno mogućih objašnjenja.
Mi smo jedini. Život je toliko malo vjerojatna pojava da je svemir premali da bi se pojavio 2 puta.
Mi smo prvi. Svemir prekratko traje da bi se na više mjesta do sada pojavio život, tj. civilizacija sposobna poslati signale o svom postojanju.
Svemir je prevelik. Udaljenosti su toliko velike u usporedbi s vjerojatnosti nastanka civilizacije pa je malo vjerojatno da će se naći druga civilizacija toliko blizu da je možemo ćuti.
Civilizacije prekratko traju, pa je malo vjerojatno da se u isto vrijeme nađu dvije relativno blizu.
Naprednije civilizacije komuniciraju na naprednije načine, možda nama potpuno nepoznate, pa ih ne možemo detektirati.
Vrlo udaljene civilizacije su toliko daleko da nemamo ni blizu dovoljno jake detektore kojima ih možemo otkriti.
Civilizacije 2. i 3. vrste možda postoje, što bi mogli vidjeti na način da s nekih zvijezda odnosno galaksija fali svjetla u vidljivom spektru, a pojačano zrače u infracrvenom, ali su toliko daleko da ta informacija još nije ni stigla do nas.
Drugi život je toliko različit od našeg i funkcionira na potpuno drugačijim vremenskim skalama da mi jednostavno ne prepoznajemo njihovo postojanje. Prebrzi su ili prespori za nas.
...
Ja osobno mislim da je malo vjerojatno da smo mi jedini, ali je isto tako vrlo malo vjerojatno da će se naći dvije civilizacije u isto vrijeme na relativno maloj udaljenosti s koje se mogu vidjeti. Odnosno, svemir je toliko velik (onaj dio koji vidimo, a ni ne znamo koliko još ima) da negdje možda i hoće, ali je malo vjerojatno da se to dogodi baš ovdje.
U svakom slučaju, daleko premalo znamo da bi mogli bilo što tvrditi.
Argumenti da je svemir toliko star da bi već moralo biti civilizacija koje su jako napredne baš ne stoji. Prvo, da bi se išta složeno poput života moglo dogoditi morala se dogoditi pro smrt prve generacije zvijezda koje su proizvele prve teže elemente. Život ne Zemlji se, istina, dogodio praktički odmah ćim je bilo moguće, ali je onda postojao isključivo kao jednostanični više milijardi godina. Evolucija je vrlo spori proces.
Sve što si naveo moguće je, ako si čitao temu od početka, spomenuto je sve to...
Prvo, sigurno vrijedi ovo boldano.

Meni izgleda vrlo vjerojatnom i opcija o nezainteresiranosti drugih civilizacija za slanje signala, tj. aktivna potraga za drugima možda je vrlo rijetka opcija.

Možda je čak i prepoznavanje postojanja na osnovi Kardaševljeve skale upitno... možda napredne civilizacije i ne moraju raditi neki svemirski inžinjering koji bi prepoznali kao takav.
cestar is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 11:13   #368
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Sve što si naveo moguće je, ako si čitao temu od početka, spomenuto je sve to...
Prvo, sigurno vrijedi ovo boldano.

Meni izgleda vrlo vjerojatnom i opcija o nezainteresiranosti drugih civilizacija za slanje signala, tj. aktivna potraga za drugima možda je vrlo rijetka opcija.

Možda je čak i prepoznavanje postojanja na osnovi Kardaševljeve skale upitno... možda napredne civilizacije i ne moraju raditi neki svemirski inžinjering koji bi prepoznali kao takav.
Ma, nisam bio već jako, jako dugo na forumu. Nisam čitao sve od početka. Sorry na ponavljanju.
Napredne civilizacije sigurno rade nešto. Mi ne tragamo za signalima koje netko namjerno ispušta da bi bili vidljivi, nego za signalima koji su nuspojava njihove civilizacije, poput naših radio valova koje emitiramo zadnjih stotinjak godina. To nam je prvo što nam je palo na pamet jer je SETI program počeo u vrijeme kada je takva komunikacija kod nas bila popularna. Kada bi drevne indijance pitao što trebamo tražiti, oni bi zacijelo rekli dimne signale.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 21:31   #369
Quote:
222mm kaže: Pogledaj post
Ma, nisam bio već jako, jako dugo na forumu. Nisam čitao sve od početka. Sorry na ponavljanju.
Napredne civilizacije sigurno rade nešto. Mi ne tragamo za signalima koje netko namjerno ispušta da bi bili vidljivi, nego za signalima koji su nuspojava njihove civilizacije, poput naših radio valova koje emitiramo zadnjih stotinjak godina. To nam je prvo što nam je palo na pamet jer je SETI program počeo u vrijeme kada je takva komunikacija kod nas bila popularna. Kada bi drevne indijance pitao što trebamo tražiti, oni bi zacijelo rekli dimne signale.
Za 'svemircima' bi trebalo početi tragati na Zemlji i u bližem susjedstvu i to na način da se traga za drugom neovisnom abiogenezom, tj. tragovima shadow biosfere da bismo uopće baratali nekim podacima gdje i što tražiti....

O tome nije loše informirati se više u knjizi Paula Daviesa 'The Eerie silence', u kojima on, kao fizičar, astrobiolog i predsjednik SETI-eve post-detekcijske komisije iznosi svoje stavove i mišljenje o tome zašto nas okružuje Fermijeva jeziva tišina..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 22:49   #370
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Za 'svemircima' bi trebalo početi tragati na Zemlji i u bližem susjedstvu i to na način da se traga za drugom neovisnom abiogenezom, tj. tragovima shadow biosfere da bismo uopće baratali nekim podacima gdje i što tražiti....
Istina! Nađemo li život bilo gdje koji je nastao neovisno od ovoga na zemlji, to bi promijenilo sve. Nije da polažem prevelike nade u život bilo gdje drugdje u Sunčevom sustavu, ali to je ono što trenumo možemo tražiti, pa je vrijedno truda.
Ono što možemo dalje od Sunca je ili tražiti signale, ili tražiti tragove života u atmosferama u obliku npr. slobodnog kisika koji tamo ne bi trebao biti ako nema života.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2015., 17:55   #371
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Jedan zanimljivi znanstveni rad koji je usko povezan s ovom temom

http://phys.org/news/2015-10-earth-l...eoretical.html



Dakle, mi bi mogli biti jedna od prvih civilizacija
8% je još uvijek jaaaako veliki broj, samo će biti teže naći prijatelje na zabavi na kojoj je došlo tek 8% gostiju. Pogotovo ako je kuća jaaaaako velika.
__________________
Živi se život a sve ostalo je svizac koji zamata čokoladu...
222mm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:18.