Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2015., 14:43   #1
Kako je nastala zemlja (ne naš planet nego ono iz čega rastu biljke) :)

Ok, Ok mogao bi ja sad googlati ali da se svi držimo logike "googlaj" na forumu bi bilo minimalno 50% tema manje...

pa da čujem kako je nastala zemlja... znači ono iz čega rastu biljke

Nešto se maglovito, još iz škole, sjećam da se to desilo djelovanjem vode... pa sam nedavno naletio na tvrdnju da su prve biljke "kumovale" nastanku zemlje... no da vidim jer tko zna nešto detaljnije?

Zahvaljujem
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 21:43   #2
E jebiga, ne znam, ali sam čuo da je nafta nastala raspadanjem biljaka bez prisutnosti mikroorganizama koji razgrađuju biljke danas. Znači, prije, kada su biljke padale i ugibale (venule?) pravile su neku drugu vrstu zemlje. Zapravo mi uopće nije jasno kako se to odvijalo, ali imam neki filing da je zemlja u današnjem varijabilitetu nastala tek nakon pojave organizama koje probavljaju celulozu, a da je prije bila drugačija. :/
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 21:56   #3
Negdje sam naletio na info da je karbonizacija drveta prestala nakon mutacije neke gljivice koja je dobila sposobnost jedenja lignina
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 22:43   #4
U bjesomučnoj potrazi za mineralima lišajevi konzumiraju kamen. U osnovi sam to zapamtio, za detalje pitajte nekog pametnijeg.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 23:47   #5
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
U bjesomučnoj potrazi za mineralima lišajevi konzumiraju kamen. U osnovi sam to zapamtio, za detalje pitajte nekog pametnijeg.
Ja sam imao priliku u svome se životu uvjeriti kako se stvara zemlja na kojoj raste makija.
Naime prije 40 godina je ovaj otočić imao samo par grmova na sebi, a sada je pokriven sa preko 50 % površine:
http://www.panoramio.com/photo/57068072
Dakle, proces stvaranje zemlje gdje rastu biljke ide jako brzo. Tamo gdje je bilo par grmova je padalo lišće, a i galebovi vole napraviti gnijezno na nenastanjenim otočićima. Njihov izmet je odličan gnoj. Proces sam sebe ubrzava jer što je više grmlja, to korjeni sve više stijene usitnjuju , sve je više lišča, ali i sve više galebova koji se tamo sklanjaju.

p.s.
Mene je ovaj otočić fascinirao jer me zbunjuje kako je za 40 godina tako pošumnjen. Znam da je star više miliona godina pa je čudno da se nije mogao do sada napuniti makijom.
Ako je bilo više požara, opet bi se fauna brzo obnovila. Jer je prije 30 godina bio veliki požar na otoku Škarda. Sada se niti ne vidi gdje je bio požar.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 10:17   #6
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Negdje sam naletio na info da je karbonizacija drveta prestala nakon mutacije neke gljivice koja je dobila sposobnost jedenja lignina
To sam i ja čuo... da su se te gljivice (mislim čak i bakterije) prije razvile ne bi bilo civilizacije kakvu poznajemo... u prijevodu nafte i ugljena
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 15:47   #7
Dobro što ja stvarno na google moram ići po odgovor
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 16:12   #8
Ma ja cu, samo se strpi malo

Prije 300 milijuna godina gljiva se promjenila:

http://www.scientificamerican.com/ar...oal-formation/
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 00:51   #9
U nacelu sve pocinje od stijena, one na povrsini su izlozene trosenju prvo mehanickom u vidu usitnjavanja i drobljenja, nakon kojeg slijedi kemijsko trosenje koje odnosi lako topive komponente iz materijala koji vise nalikuje pijesku nakon mehanickog trosenja...lisaji i gljivice daju zadnju organsku komponentu koja onda od rastrosenog stijenskog materijala daje podlogu za rast manje zahtjevnom bilju koje se opet raspada i tako raste udjel organske komponente sve dok tlo ne moze podrzavati naprednije i zahtjevnije biljne vrste.
tukac15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 22:37   #10
potpisujem tukac
gasmonkey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2015., 23:02   #11
One gliste šta ruju pod zemljom su prilično važan faktor. Ali totalno su mi bljak pa neću sad guglat, a nemam ni knjigu kod sebe da citiram podatke, ali preoru nevjerovatnu količinu zemlje i pospješuju sve živo, biljke, gljivice, bakterije, kruženje tvari.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2015., 15:00   #12
Quote:
Frogger kaže: Pogledaj post
One gliste šta ruju pod zemljom su prilično važan faktor. Ali totalno su mi bljak pa neću sad guglat, a nemam ni knjigu kod sebe da citiram podatke, ali preoru nevjerovatnu količinu zemlje i pospješuju sve živo, biljke, gljivice, bakterije, kruženje tvari.
Pa ti ne znaš šta valja
Worms As a Food Source for Humans
EARTHWORM CHOW

Ali gliste su ipak došle nakon formiranja zemlje (tla)...
Rosenkrantz is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2015., 00:10   #13
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
...kako je nastala zemlja....
Gle, sloj zemlje je nastao pod uticajem faktora, vremeskih (klimatskih) i ostalih.

Znas li kad kiša pada na kamen, i onda se zaledi, i kamen se raspadne poslije nekog vremena.

Isto tako su se stijene raspadale i nastajalo je tlo (zemlja iz koje rastu biljke)
ITGuy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.