Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2016., 10:04   #1
MD - Moldavija

Proruski kandidat Igor Dodon vodi u nedjelju na predsjedničkim izborima u Moldaviji, pokazali su privremeni rezultati, a njegovo vodstvo pokazuje da zemlja u izboru između priklanjanju istoku i zapadu očito naginje istoku.

Dodon, čelnik socijalističke stranke dobio je 57,25 posto glasova nakon prebrojavanja više od 60 posto glasačkih listića, priopćilo je izborno povjerenstvo.

Njegova proeuropska protukandidatkinja Maia Sandu dobila je oko 42,75 posto.

Pobjedom proruskog kandidata zemlja će vjerojatno prekinuti sedmogodišnji proces približavanja Europskoj uniji.

Dodon, nekadašnji ministar gospodarstva u vladi pod vodstvom komunista obećao je "ponovnu uspostavu strateškog partnerstva s Rusijom i poništavanje ekonomskog paketa iz sporazuma o pridruživanju EU-u".

"Nisam protiv EU-a", rekao je on ipak tijekom izborne kampanje, ocijenivši da je "u interesu Moldavije" provođenje reformi koje zahtijeva Bruxelles, pogotovo u području pravosuđa.

Sandu, kandidatkinja oporbe desnog centra i bivša ministrica obrazovanja, obećala je u slučaju svoje pobjede "europsku Moldaviju".

Smještena između Rumunjske i Ukrajine, Moldavija je jedna od najsiromašnijih zemalja u Europi.

Moldavija je zadnji put izravno birala predsjednika 1996., a nakon toga su do ovih izbora članovi parlamenta birali predsjednika države.

http://www.jutarnji.hr/vijesti/svije...eu.../5260187/

uz Kosovo crna rupa Europe
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 20:06   #2
Moldavija ima problem sa Rusima u obliku autonomne pokrajine Transdnjestrije, i teško će se integrirati u EU bez da izgubi dio svojeg teritorija. Također, riječ je o najnerazvijenijoj zemlji Europe.

Nadalje, veliki dio Moldavaca zapravo već je u EU: Rumunji im daju putovnice kao mogu dokazati da su im preci prije 1936. bili na prostoru Moldavije, kada je Moldavija bila dio Rumunjske.

I jasno je kako bi lako ova država jednog dana mogla postati tek pokrajina Rumunjske.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 23:12   #3
Postoji li još uvijek Transdnjestrija?
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 10:47   #4
Jel se izbori odrzavaju i u transdnjestriji ili ne? U svakom slucaju kako to da toliko etnickih moldavaca podrzavaju "prorusku" politiku, dok je npr. to u baltickim zemljama nezamislivo di ima puno vise rusa...
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 12:49   #5
Negde sam čuo dsu proruski što zbog SSSR-a, što zbog toga što veliki broj Moldavaca veruje da su zapravo Sloveni, ali u neku ruku Rumunizovani. Mada ima i tu istine. Moldavci su često plavi, svetliji, zdepastiji po fizionomiji od onoga što se naziva "tipičan Rumun".
__________________
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/619pPybybfL.jpg
denacifikator is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 13:03   #6
A mozda i zato sto je dovojno da Rus zabrani uvoz vina pa da im propadne ekonomija
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 13:04   #7
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Postoji li još uvijek Transdnjestrija?
Quote:
markosplit kaže: Pogledaj post
Jel se izbori odrzavaju i u transdnjestriji ili ne? U svakom slucaju kako to da toliko etnickih moldavaca podrzavaju "prorusku" politiku, dok je npr. to u baltickim zemljama nezamislivo di ima puno vise rusa...
Postoji naravno, a izbori se ne održavaju.

No, upravo zbog činjenice da su u Transdnjestriji zapravo Moldavci pojedinačno najveća etnička skupina odnos između Transdnjestrije i Moldavije je danas znatno opušteniji nego npr. situacija s Abhazijom, Osetijom i Nagorno-Karabahom.

Granica je otvorenog tipa i postoji određena ekonomska zajednica, kao i recimo sportska (klubovi iz Transdnjestrije igraju u moldavskim ligama, onaj Šerif s kojim je Dinamo igrao par puta je iz Transdnjestrije).

U biti, kad se sve svede Transdnjestrija je manje "proruska", a više mafijaška. Skoro je isti postotak Moldavaca (njih je mrvicu više), Rusa i Ukrajinaca i svi imaju svoje interese. Moldavija je preslaba da ih vraća pa isto koristi što može (bolje nego Gruzijcima s Abhazijom).

Da im sutra cijeli svijet kaže - evo, možete se pripojit Rusiji, teško da bi htjeli. Ovo im savršeno paše.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 15:29   #8
Quote:
Sforza Aspang kaže: Pogledaj post
Postoji li još uvijek Transdnjestrija?
Naravno da postoji.

Quote:
markosplit kaže: Pogledaj post
Jel se izbori odrzavaju i u transdnjestriji ili ne? U svakom slucaju kako to da toliko etnickih moldavaca podrzavaju "prorusku" politiku, dok je npr. to u baltickim zemljama nezamislivo di ima puno vise rusa...
Održavaju se. Evo, sad su im izbori za predsjednika 11.prosinca.

Zato što je "mržnja" prema Rusima forsirana više od Zapada, nego od država i stanovnika tih država. Jedno ćeš pročitati u našim novinama, a drugo je stvarnost. Ne bi vjerovao, ali npr. evo jedna Gruzija, koja ima zategnute odnose sa Rusijom - znaš gdje svi mladi idu studirati i gdje ih se većina seli radi posla? U Rusiju.

Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
Postoji naravno, a izbori se ne održavaju.
Odakle ti to? 11. prosinca su izbori za predsjednika.

Quote:
No, upravo zbog činjenice da su u Transdnjestriji zapravo Moldavci pojedinačno najveća etnička skupina odnos između Transdnjestrije i Moldavije je danas znatno opušteniji nego npr. situacija s Abhazijom, Osetijom i Nagorno-Karabahom.
Ovo zvuči preozbiljno, realnost je da su gotovo trećina, odnosno, sva tri naroda su tu negdje oko 30 %, Rusi, Ukrajinci i Moldavci.

Quote:
Skoro je isti postotak Moldavaca (njih je mrvicu više), Rusa i Ukrajinaca i svi imaju svoje interese.
Ovo je već točnije.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 16:58   #9
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Zato što je "mržnja" prema Rusima forsirana više od Zapada, nego od država i stanovnika tih država. Jedno ćeš pročitati u našim novinama, a drugo je stvarnost. Ne bi vjerovao, ali npr. evo jedna Gruzija, koja ima zategnute odnose sa Rusijom - znaš gdje svi mladi idu studirati i gdje ih se većina seli radi posla? U Rusiju.
Ali kako objasniti Transnistriju?

Zapad početkom 90-tih nije uopće mario što se događa u Moldaviji, Gruziji ili Armeniji, niti su se mješali u to.

Danas imaju utjecaja tamo, ali pobuna u Transnistriji je bila davno prije toga, i za to Zapad ne može biti kriv.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 17:00   #10
Quote:
cro_gavran kaže: Pogledaj post
Moldavija ima problem sa Rusima u obliku autonomne pokrajine Transdnjestrije, i teško će se integrirati u EU bez da izgubi dio svojeg teritorija. Također, riječ je o najnerazvijenijoj zemlji Europe.

Nadalje, veliki dio Moldavaca zapravo već je u EU: Rumunji im daju putovnice kao mogu dokazati da su im preci prije 1936. bili na prostoru Moldavije, kada je Moldavija bila dio Rumunjske.

I jasno je kako bi lako ova država jednog dana mogla postati tek pokrajina Rumunjske.
Pored Kosova?
Imran is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 17:39   #11
čudi me da Rumunji nisu malo agresivniji prema Moldaviji (u smislu pripojenja Rumunjskoj)
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 17:47   #12
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Odakle ti to? 11. prosinca su izbori za predsjednika.
To je odgovor za markosplit, koji je, barem sam ja tako shvatio, pitao da li stanovnici Transdnjestrije glasaju na moldavskim izborima (tj. da li se moldavski izbori održavaju i na njihovom teritoriju). Ali moguće je i da je ovako kako si ti shvatio.

Svoje imaju naravno.

Zadnje uređivanje KLCCLK : 15.11.2016. at 18:05.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 18:27   #13
Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
Pored Kosova?
Kosovo je protektorat,mada je i to kompliment za tu poludrzavu.

Inace,cestitke gospodinu Dodonu,nadam se da ce okrenuti Moldaviju
ka prirodnom savezniku,Rusiji
balkanunited is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 18:31   #14
manchild je točno rekao da je Moldavija je jedna od najsiromašnijih zemalja u Europi,
cro gavran je ustvrdio da je Moldavija najnerazvijenija zemlja Europe,
mrvicu je to relativizirano samo sa
Quote:
Imran kaže: Pogledaj post
Pored Kosova?
ALI pogledajte:
onaj famozni Jakub Marian tvrdi da se u Moldaviji živi bolje nego u Makedoniji,
štoviše čak bolje nego u Crnoj Gori,
https://jakubmarian.com/best-countri...urope-in-2016/
Je li to moguće?
(Pogotovo to da je po njemu Makedonija najgora u Europi??? Osim evtl. Kosova za koje nema ocjenu.
Pa i to da mu je Crna Gora lošija od Bosne i Hercegovine me malo iznenađuje.)

Zadnje uređivanje Hlebyn : 15.11.2016. at 18:42.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 20:28   #15
Quote:
Hlebyn kaže: Pogledaj post
manchild je točno rekao da je Moldavija je jedna od najsiromašnijih zemalja u Europi,
cro gavran je ustvrdio da je Moldavija najnerazvijenija zemlja Europe,
mrvicu je to relativizirano samo sa

ALI pogledajte:
onaj famozni Jakub Marian tvrdi da se u Moldaviji živi bolje nego u Makedoniji,
štoviše čak bolje nego u Crnoj Gori,
https://jakubmarian.com/best-countri...urope-in-2016/
Je li to moguće?
(Pogotovo to da je po njemu Makedonija najgora u Europi??? Osim evtl. Kosova za koje nema ocjenu.
Pa i to da mu je Crna Gora lošija od Bosne i Hercegovine me malo iznenađuje.)
Nisam vidio ovo prije i jako zanimljiva karta. Rekao bih prilično realna. Vidim da relativno dobro kotira Bjelorusija, koja mi je u istočnoj Europi od svih zemalja u kojima sam bio najveće pozitivno iznenađenje.

Jedino bih prema svojem iskustvu, pola godine života u Portugalu vs život u Poljskoj rekao kako je u Poljskoj daleko bolje sve osim klime.

Što se tiče Rumunjske, vjerojatno je kako imaju ambicije pripojiti Moldaviju, povijesno gledano, to i je njihova pokrajina i Moldavci su rumunji koje su sovjeti uzeli pod svoje. Zapravo je Moldavija kao rumunjska pokrajina veća od države Moldavije.

Što se tiče netrpeljivosti prema Rusima, treba imati na umu kako Moldavci baš i nemaju neki jaki nacionalni osjećaj i ponos, kao npr. Ukrajinci i Baltičke zemlje. Nadalje, nemaju povijest sukoba sa Rusima, što svakako imaju i Baltičke zemlje i Ukrajina. Oni su jednostavno od Sovjeta umjetno stvoreni narod. Osim ako se ne probudi jaki "rumunjizam" kod njih, mislim da će ostati mirno tamo.

Što se same Transdnjestrije tiče, baš tako, to je mafijaška država, a koja se temelji na ideji da Rusi koji su se doselili u Moldaviju ne žele nezavisnost te državice. Ne da im se pričati rumunjski.

Ne znam što je točno tu Zapad mogao, kad je jednostavno početkom devedesetih na prostoru Transdnjestrije ostao vojni kontigent sovjetske vojske i odlučio pomaknuti granice Moldavije malo dalje od rijeke Dnjestar.
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 09:05   #16
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
To je odgovor za markosplit, koji je, barem sam ja tako shvatio, pitao da li stanovnici Transdnjestrije glasaju na moldavskim izborima (tj. da li se moldavski izbori održavaju i na njihovom teritoriju).
Na to san mislija


Quote:
cro_gavran kaže: Pogledaj post

Ne znam što je točno tu Zapad mogao, kad je jednostavno početkom devedesetih na prostoru Transdnjestrije ostao vojni kontigent sovjetske vojske i odlučio pomaknuti granice Moldavije malo dalje od rijeke Dnjestar.
Dnjestar i cini granicu izmedu transdnjestrije i moldavije izuzevsi par iznimaka. To je bila granica izmedu rumunjske i sssr-a (ukrajine) do ww2.

https://upload.wikimedia.org/wikiped...ddniestrze.png
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 09:30   #17
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
To je odgovor za markosplit, koji je, barem sam ja tako shvatio, pitao da li stanovnici Transdnjestrije glasaju na moldavskim izborima (tj. da li se moldavski izbori održavaju i na njihovom teritoriju). Ali moguće je i da je ovako kako si ti shvatio.

Svoje imaju naravno.
Čekaj, zašto bi Moldavija njima davala pravo glasa ako su okupirani teritorij?

Valjda imaju svoje izbore, ne vidim nikakvog smisla u ovome.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 10:52   #18
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ali kako objasniti Transnistriju?

Zapad početkom 90-tih nije uopće mario što se događa u Moldaviji, Gruziji ili Armeniji, niti su se mješali u to.

Danas imaju utjecaja tamo, ali pobuna u Transnistriji je bila davno prije toga, i za to Zapad ne može biti kriv.
Kako objasniti što konkretno, nisam te razumio? Pa pobuna u Pridnjestrovju je bila zbog lokalaca, a ne zbog intervencije Zapada.

Quote:
cro_gavran kaže: Pogledaj post
Nisam vidio ovo prije i jako zanimljiva karta. Rekao bih prilično realna. Vidim da relativno dobro kotira Bjelorusija, koja mi je u istočnoj Europi od svih zemalja u kojima sam bio najveće pozitivno iznenađenje.
Bjelorusija bi mnogima bila veliko iznenađenje. Šteta što gotovo nitko nije bio tamo.

Quote:
Jedino bih prema svojem iskustvu, pola godine života u Portugalu vs život u Poljskoj rekao kako je u Poljskoj daleko bolje sve osim klime.
Da? Može i na PP, ako je OT.

Quote:
Što se tiče Rumunjske, vjerojatno je kako imaju ambicije pripojiti Moldaviju, povijesno gledano, to i je njihova pokrajina i Moldavci su rumunji koje su sovjeti uzeli pod svoje. Zapravo je Moldavija kao rumunjska pokrajina veća od države Moldavije.
Naravno da imaju te ambicije. Jedan od razloga zašto je Moldavija dosta proruski orijentirana.

Quote:
Što se same Transdnjestrije tiče, baš tako, to je mafijaška država, a koja se temelji na ideji da Rusi koji su se doselili u Moldaviju ne žele nezavisnost te državice. Ne da im se pričati rumunjski.
Pridnjestrovje je etnički podijeljeno točno po trećinama. Što je ironija, najveći nacionalisti su upravo Moldavci koji žive u Pridnjestrovju.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 19:32   #19
Bice veselo kad moldavski Dodik iduce godine otpocne pregovore sa EAU.
tihobl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 22:09   #20
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Kako objasniti što konkretno, nisam te razumio? Pa pobuna u Pridnjestrovju je bila zbog lokalaca, a ne zbog intervencije Zapada.



Bjelorusija bi mnogima bila veliko iznenađenje. Šteta što gotovo nitko nije bio tamo.
Bio sam, skoro tri tjedna, prekrasna zemlja i veoma ugodno iznenađenje. Ono što me posebno iznenadilo je funkcionalnost i uređenje gradova izvan Minska, za glavni grad sam znao da je uređen, ali sam očekivao da je čisto ono, PR za državu. No i drugi gradovi su sasvim dobro uređeni. Moji favoriti su turistički nimalo privlačni Gomel i naravno itekako zanimljiva turistički Grodna.

Quote:
Da? Može i na PP, ako je OT.
Može PP, ali koje je točno pitanje?

Quote:
Naravno da imaju te ambicije. Jedan od razloga zašto je Moldavija dosta proruski orijentirana.
Hmm, moguće, ali zanima me koliko je prisutna kod njih svijest o "being Moldavian", a koliko je prisutna svijest o "being outlawed romanian"?

Quote:
Pridnjestrovje je etnički podijeljeno točno po trećinama. Što je ironija, najveći nacionalisti su upravo Moldavci koji žive u Pridnjestrovju.
Treća skupina je ona turska etnička skupina? ili?
cro_gavran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:44.