Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2011., 17:42   #261
Quote:
Dida02 kaže: Pogledaj post
Pa ti si Elza prava skrtica
Ma sta znam zasto ih skidam tako sam nesto nacula kao da se to mora raditi jer ce smanjiti proljetni rod
U svakom upustvu o uzgoju jagode stoji da treba isjeci cvjetove dabi jagoda(biljka) bolje ojacala tj.stvorila vise korijena i lisne mase i sve to zbog boljeg roda u proljece.Ja sam to uradio prosle godine neznam koliko je to pomoglo ali sam bio zadovoljan sa berbom,ovog ljeta cjetove ne sijecem volim tu jagodu imati u jesen pa i neka bude toliko manje i u proljece.Sve je to individualno pa kako ko hoce,JA NE SIJECEM
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 01:57   #262
Quote:
nusko79 kaže: Pogledaj post
U svakom upustvu o uzgoju jagode stoji da treba isjeci cvjetove dabi jagoda(biljka) bolje ojacala tj.stvorila vise korijena i lisne mase i sve to zbog boljeg roda u proljece.Ja sam to uradio prosle godine neznam koliko je to pomoglo ali sam bio zadovoljan sa berbom,ovog ljeta cjetove ne sijecem volim tu jagodu imati u jesen pa i neka bude toliko manje i u proljece.Sve je to individualno pa kako ko hoce,JA NE SIJECEM
nisam ih ni ja kidala, previse posla. roda je ionak bilo ajoj.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 11:29   #263
Moje jagode
http://img405.imageshack.us/img405/2...1095739.th.jpg

http://img849.imageshack.us/img849/3...1095651.th.jpg
stara i nova parcela

http://img204.imageshack.us/img204/8...1095543.th.jpg
POGLEDAJTE: šta raste u mojim jagodama?

http://img833.imageshack.us/img833/5...1095352.th.jpg

http://img717.imageshack.us/img717/3...1095501.th.jpg
NAVODNJAVANJE:Iz jedne kace dva sistema kap po kap--jeftinije uz malo posla.

http://img221.imageshack.us/img221/4...104908p.th.jpg

Zadnje uređivanje nusko79 : 25.08.2011. at 11:34.
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2011., 21:31   #264
jao vrijeze kad se ukorijene u zemlju pocupaj ih i prodaji sadnice. jagode su ti krasne obzirom na temperature.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 11:02   #265
Ma cekam da malo zahladni i te vrijeze sijecem(nemoguce prodati) i rijesavam se preostalog korova oko parcele i u meduredu ove prve parcele.Jesi poznala sta je ovo poraslo zajedno sa jagodom iz rupe na slikama 4 i 5?
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 21:48   #266
takve divote ima i kod mene u vocnjaku, kak se zove nemam pojma, ja to cupam ili sjecem motikom. sjemenje vjerovatno nanesu ptice. ima nekakav cudan miris ( smrdi). medjured potretiraj herbicidom, basta mila majka, ne unistava korjen. a ja sam ti vrijeze koristila za podsadjivanje. 3 komada u praznu rupu, pricvrstis ih tankom paljenom zicom koju sfrknes u oblik slova u i eto ti jako dobre zamjenske sadnice koja, neces vjerovati daje dobar urod. kod mene jagodari prodaju vrijeze pod sadnice pa sam ti zato bubnula da ih probas prodati.

imas li stete od voluharica? idu na vodu ko sasave.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 13:14   #267
Ono su ORASI pogledaj malo bolje,meni je to bilo jako zanimljivo zato sam slikao i necu ih dirati vec ih presadujem u proljece inace sa dvije strane parcele tece rijeka i okolo su sami orasi ima ih 7 kom. Ove nove cu dalje presaditi.Ovde kod mene nema voluharica ali mi problem pravi krtica za sada u meduredu sve sam probao i nista ne pomaze jedino sve ih na strijeljanje.
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 13:33   #268
mogu ja gledat koliko hoces, prvo po naocale. ma kaj ces od oraha divljaka? bus ga presadjival ili kaj? pazi da ti ne pocne rasti jos i bagrem/agacija. ja sam uz rubputa zasadila takvu divotu od oraha, samo su bili visoki metar i to prije nekih 11 godina. nis od njih. stablo je promjera 25 cm, od ploda ni p i to vise necu ni gledati a kamoli gnojiti i prskati korov.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 15:25   #269
Presaditi naravno na slikama se vidi sve okolo su isti ti orasi SAMONIKLI tako ih ovde zovemo,pa sta fali malo raditi i oko njih.A jagode ma stvarno mi je dosadilo zalijevanje
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2011., 21:22   #270
Nusko 79 jagode su ti odlicne Vrijezi i ti imas koliko hoces,tako je i kod mene slomi smo se cupkajuci.Sigurno si i ti dobro nahranio zemlju pa posadio jagodu hahahha mac sa dvije ostrice
I mi muku mucimo sa susom zalijevanje mi je na vrh glave Jedva cekam snijeg
Dida02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 20:59   #271
pa nemoj vise zalijevati jagode. ovi oko mene ih ni ne gledaju, ocistili ih i adio. a ovi tvoji samonikli orasi smrde. provjerila danas po n-ti puta. zasto vrijeze po medjuredu ne pospricate herbicidom? bastom? ona djeluje samo na zeleni dio.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2011., 22:06   #272
Quote:
Dida02 kaže: Pogledaj post
Hvala
Da naravno za njega i za malo starijeg je ostavljeno za jeseni,ipak su oni moji glavni pomagaci.
Mi smo jedini u okolici koji smo poceli sa jagodom da radimo.Ne znam kako bi trebalo da bude ali ja sam zadovoljna sa marmoladom ove godine sam imala oko 1,5 T samo na golom polju a sve i jednu ajgodu sam prodala u polju to je atrakcija kod nas.Najdraza su mi djecica kada dodji pa oni svojom rukicom uberu jagodu.

Citam dosta o razno raznim prihranama naroocito u folijarnoj proizvodnji.U svemu sto sam procitala sam se pogubila ne bi da pretjerujem sa preparatima a opet ne zelim da idem na svoju stetu.
Marmolada je osjetljiva na bolesti korijena,starija sorta koja je dobrano "prešišana".
Usmjeri se na Albu,Clery,Dely,--od ranih Joly--od srednjih, te Galiju i Record od kasnih.
Ovo važi za tla u Srijemu i dijelu Slavonije.

Evo malo Albe

http://i46.tinypic.com/4utgtv.jpg[


Spremne za transport

http://i45.tinypic.com/4hvdsi.jpg
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN

Zadnje uređivanje pobosutljanin : 13.11.2011. at 17:07.
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 20:57   #273
UH da je sad ove jagode pa pola pojesti a pola utopiti.
teta-elza imam nekih bijelih crvica u korijenu jagode ti jednom napisa da znas kako ih se jednostavno rijesiti,pa pomazi neznam koliko su opasni.
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 21:03   #274
poslikaj nam ih i stavi sliku na forum da vidimo o kakvoj se zivini radi. a sve mi se cini da cu i ja opet malo u jagode. ocito prolupala. a fino sam se taman rjesila i sustava za navodnjavanje i svih prijeko potrebnih divota. i indikator ostavila u sikari, kao nece mi nikad vise trebati a kako vidim hoce
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 16:57   #275
Nisam uspio uslikati crvice nemogu ih naci sada valjda je bilo nesto prolazno.
Ali sam uslikao malo jagoda a danas je 30 oktobar a bilo je i mraza proslih dana.

http://img830.imageshack.us/img830/5744/32691989.th.jpg
http://img683.imageshack.us/img683/1382/14471796.th.jpg
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 20:25   #276
Samo jedno pitanje...
U prolječe mislim posaditi par jagoda u cijev koja bu stajala okomito pa me zanima s kojom vrstom zemlje mi je najbolje napuniti tu cijev a da jagode rode.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 21:46   #277
Bilo koju, pa dodaj KAN-a pa opet ponovi i sve raste.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 11:09   #278
Tebi netreba puno te zemlje pa mozes uzeti onu u vrecama za cvijece ili naroviti u basti obicnu zemlju samo sa povrsine i onda je malo nađubriti i to je to.
Da si blize ja bih ti dao i cijev i zemlju i sadnice ti samo nosi i kuci zaljevaj a u maju onda jedes svoju jagodu.
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 22:26   #279
Quote:
nusko79 kaže: Pogledaj post
Tebi netreba puno te zemlje pa mozes uzeti onu u vrecama za cvijece ili naroviti u basti obicnu zemlju samo sa povrsine i onda je malo nađubriti i to je to.
Da si blize ja bih ti dao i cijev i zemlju i sadnice ti samo nosi i kuci zaljevaj a u maju onda jedes svoju jagodu.
Jel taj sistem funkcionira, ovo tek radim za probu....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 17:50   #280
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Jel taj sistem funkcionira, ovo tek radim za probu....
Možete ih uzgajati u bačvicama ili sandučićima na balkonima i terasama

Jagode uspijevaju u svakom vrtu, pa čak i u sandučićima na prozorskoj dasci. Ta mala višegodišnja biljka rodi obilno, osobito prve tri godine, a kasnije je uspješno možete rasaditi. Naime, jagode razvijaju vriježe, nove male biljke, koje se u ranu jesen posade i već drugu godinu daju plod.
Ako ih sadite prvi put, nabavite u dobrom rasadniku nekoliko grmova, već prema prostoru i posadite na razmak oko 20 cm. Dobro obradite zemlju, voda ne smije stajati, iako vole vlažno. Pognojite ih po mogućnosti i stajskim gnojem. Zalijevajte redovito. Optimalno vrijeme sadnje je rana jesen i sada u proljeće, no ne kasnije od svibnja, jer tada se rane sorte već beru. Prilikom sadnje pazite na dubinu, srce biljke mora biti iznad zemlje, inače će istrunuti.
http://www.zena.hr/clanak/vrt_i_bilj...kras/1798.aspx

Svi poznaju mirisne šumske i velike vrtne jagode. Danas su uzgojene sorte koje rode neprestano, a imaju veće plodove; zovemo ih mjesečarke. Jednorodne sorte imaju velike krupne plodove. Najnovije su se na tržištu pojavile puzajuće jagode, koje su pogodne za uzgoj u bačvicama na terasama.

Stabljika sa zrelim plodovima je teška, te pada na zemlju, stoga da biste sačuvali lijepe plodove, ispod grmova raspostrite slamu ili foliju.

Jagode u bačvi

Upotrijebite staru bačvu, drveno vjedro ili specijalno izrađene zemljane lonce s otvorima. Na posudi napravite seriju od niza rupa širine približno šest centimetara u razmaku 15-20 cm. Probušite i dno posude, te je postavite na četiri cigle.



Gdje ih smjestiti?
Jagodama najbolje odgovara sunčano mjesto, a da bi se postigla dobra cirkulacija zraka, posudu treba odmaknuti najmanje pola metra od zida.

Na sredinu posude okomito postavite plastičnu cijev, gusto izbušenu, ili cilindar od metalne mreže (promjera 6-10 cm - ovisno o vrsti mreže). Dno posude pokrijte slojem rahle ilovače, a njome do polovice ispunite i cijev (cilindar) smještenu u sredini. Nakon toga počnite posudu punili plodnom zemljom. Kada dođete do prve serije rupa, posadite sadnice jagoda i tako redom zalijevajući svaki sloj. Ako za vrt morate pažljivo birati sorte jagoda, prilikom uzgoja na terasi to nije problem! Nabavite sadnice jagoda "mjesečarki" ili "četiri godišnja doba", koje se ne odlikuju jako bogatim urodom, međutim neprestano cvatu i daju plodove od lipnja pa sve do jeseni. Nakon 3-5 godina sadnice zamijenite radi veće rodnosti.

Jagode uspijevaju u svim našim krajevima, obilno rode i bilo bi šteta da ih nema u svakom vrtu, pa i u najmanjem. Mali jagodnjak može biti i prvi mali vrt o kojem će se brinuti vaša djeca.
__________________
--KOPIRANO--Svaki elektronski uredjaj radi na bijeli dim. Kada dim izadje, uredjaj vise ne radi!

Zadnje uređivanje nusko79 : 18.11.2011. at 17:57.
nusko79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:13.