Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.05.2008., 23:02   #1
Uzgojio prst

Javlja BBC:

Propeler modela aviona koštao je Leeja Spievaka prsta. Fotografije njegove ozljede su užasne, može se shvatiti zašto su mu liječnici rekli da nema šanse da mu spase prst. No danas Lee ponosno pokazuje svoj prst koji mu je ponovo narastao uz pomoć "magičnog" praška. Riječ je o posebnom lijeku na kojem radi njegov brat Alan. Njegov čudesni prašak još je uvijek u fazi testiranja, no u budućnosti bi mogao u potpunosti regenerirati tkivo i kosti.

Evo i linka s videom: http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7354458.stm
*ante* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 00:01   #2
Ako je tkivo uspjelo ponovo narast,mislim da nokat nema nikakve šanse.Ako bi čak i izrasao bio bi deformiran a ne prirodnog izgleda.

To mi djeluje kao jako veliko sranje.
vitrys is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 00:14   #3
Zvuči jako sumnjivo, a prava je šteta da mediji uopće ne pokušavaju reći o kakvom se "prašku" radi. Ne podnosim ljude koji vole ne znati i uživati u ignoranciji.
BTW, odlična tema.

Da prst naraste opet potpuno funkcionalan i potpuno estetski prihvatljiv... Mislim da se neko našalio.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 00:20   #4
Kad gusteru otkines rep....

Tad mu poslije nekog vremena naraste..
novi lijepi rep.Ako kisnu glistu prerezes na pola..poslije odredjenog vremena izraste joj nedostajuxca polovina.
Ako bi prakticki kojim cudom mogao izrasti lijep i pravilan novi prst tad ne vidim razloga zasto ne bi mogao taj prst imati i pravilan nokat.Nokat stvara
jedna grupa celija pri vrhu gornje strane prsta.
Dakle ako je regeneracija potuna tad nastaje ponovo i ta grupa stanica koja stvara lijepi novi nokat.
Prinijeceno je da kod gustera kome je odrezan rep..povrsinski sloj stanica na ozljedi ima ili vam posjeduje..specificnu elektricku aktivnost..bitno drugaciju od ostalih stanica tijela gustera.
Dakle..mislilo se da se regeneraciju moze izazvati aplikacijom slabih elektricnih
polja na ozljedi.Ne znam do kud su stigla ta istrazivanja.prst je u svakom slucaju slozen dio tijela.
Te price o regeneraciji datiraju iz sedamdesetih godina proslog vijeka...sto je do sad napravljeno ne znam.Samo ..ako je ta vijest istinita..u sto sumnjam..tad tipu treba dati Nobela u Medicini.

Mr.Dogon,
Mr.Dogon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 00:26   #5
Navodno je takav preparat postojao još 1960-ih i zvao se Revital. Proizvodio ga je izvjesni dr. Robertson od ekstrakta pilećih kostiju. Bio je čak i patentiran. Završilo je tako da ga je FDA zabranila.
EDIT:
Našao sam neki link
http://www.google.com/search?q=cache...lnk&cd=3&gl=hr
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 00:39   #6
@Mr.Dogon

Ako jagodica prsta doživi bilo kakvu ozljedu,nokat više neče imat prirodan izgled.Stolar,koji si je na stroju odrezao pola jagodice,neče više nikad imat cijeli nokat.
vitrys is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 08:20   #7
Taj Lee Spievak nije izgubio korijen nokta, pa nije čudno što mu se obnovio. Kaže da mu novi nokat raste duplo brže od drugih. http://www.nydailynews.com/news/us_w...ig_powder.html

Kod djece se to može spontano dogoditi ako se rana ne zašije.
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 11:05   #8
Quote:
Mr.Dogon kaže: Pogledaj post
Tad mu poslije nekog vremena naraste..
novi lijepi rep.Ako kisnu glistu prerezes na pola..poslije odredjenog vremena izraste joj nedostajuxca polovina.
Ako bi prakticki kojim cudom mogao izrasti lijep i pravilan novi prst tad ne vidim razloga zasto ne bi mogao taj prst imati i pravilan nokat.Nokat stvara
jedna grupa celija pri vrhu gornje strane prsta.
Dakle ako je regeneracija potuna tad nastaje ponovo i ta grupa stanica koja stvara lijepi novi nokat.
Prinijeceno je da kod gustera kome je odrezan rep..povrsinski sloj stanica na ozljedi ima ili vam posjeduje..specificnu elektricku aktivnost..bitno drugaciju od ostalih stanica tijela gustera.
Dakle..mislilo se da se regeneraciju moze izazvati aplikacijom slabih elektricnih
polja na ozljedi.Ne znam do kud su stigla ta istrazivanja.prst je u svakom slucaju slozen dio tijela.
Te price o regeneraciji datiraju iz sedamdesetih godina proslog vijeka...sto je do sad napravljeno ne znam.Samo ..ako je ta vijest istinita..u sto sumnjam..tad tipu treba dati Nobela u Medicini.

Mr.Dogon,
rep je najvjerojatnije samo jednostavna struktura(jednostavniji od normalnih repova reptila), pa je lako obnovljiva

a gujavica je koluticavac
znaci sastoji se od segmenata koji su samostalni(znaci svaki moze zasebno funkcionirati)

i meni se cini da je ovo neka sala
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 11:29   #9
Ovakva vijest bi izašla u vodećim svjetskim medicinskim časopisima, kao i u Natureu i Scienceu. Je li izašla?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 12:31   #10
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ovakva vijest bi izašla u vodećim svjetskim medicinskim časopisima, kao i u Natureu i Scienceu. Je li izašla?
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 13:00   #11
.... sumnjivo do jaja...
Sama web stranica pri dnu veli:
The BBC is not responsible for the content of external internet sites.

Vidimo slikicu ozlijeđenog prsta, ma čijeg?
Iskaz nadležnog liječnika (rana je medicinski/paramedicinski obrađena)?
Naročito me uvrijedilo KOJI nam je prst pokazivao cijelo vrijeme...

I to je grdo: ako je prijevara, boli me q..
Ako nije, pa gdje je barem nešto od neke dokumentacije, iskaza nekog svjedoka, nadležnog lječnika, bolničara, nekog otpusnog pisamceta, nekog službenog traga...
A što se nokta tiče to je točno: nokon što mi je tramvaj otpilio kiticu, na ovoj mojoj novoizrasloj nokat zaista brže raste
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 16:47   #12
Je, ja isto ne vjerujem ničemu što pročitam u novinama ako uz to ne prilože svu moguću dokumentaciju... Osim toga šta i ako mu je izrastao prst kad to nije bilo u sklopu kontrolirane studije - to ne znači ništa! A slučajno sam i pretplaćen na sve postojeće stručno recenzirane znanstvene časopise pa znam da o tome nitko nije pisao.
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 17:40   #13
Quote:
Krešimir kaže: Pogledaj post
Je, ja isto ne vjerujem ničemu što pročitam u novinama ako uz to ne prilože svu moguću dokumentaciju... Osim toga šta i ako mu je izrastao prst kad to nije bilo u sklopu kontrolirane studije - to ne znači ništa! A slučajno sam i pretplaćen na sve postojeće stručno recenzirane znanstvene časopise pa znam da o tome nitko nije pisao.

Ne tražim sve. Pa daj mi otpusno pismo. Ili mi snimi prst i lice u jednom kadru. Ovako ja snimim kako sam ostao bez glave...
A temeljem toga možeš tražiti investiora za "kontroliranu studiju".
A ovaj je reko: a nu đe mog burazera, koliki mu je!!!!

PS
Neurolozi pričaju da se obnavljanju i neuroni... pa probaj
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2008., 21:38   #14
Nit znam je li to istina, nit me posebno zanima. U medicini se općenito smatra dokazanim da se vrh prsta može regenerirati kod djece, iako rijetko. Ne znam zašto bi bilo tako neshvatljivo da se to može potaknuti kod odraslog čovjeka. Jebate, pa nije mu izrasla nova ruka iz ramena! U svakom slučaju, živi bili pa vidjeli.
Da, stvarno je šteta što nije više pozirao s tim otfikarenim prstom, mogao je pretpostavit da će postat medicinski fenomen.
Krešimir is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2008., 21:13   #15
ja nevjerujem,mislim da je slikao prije rezanja i poslije rezanja.zamijenio slike,i htio ispasti heroj,glupo ,ali u taj čarobni prah ,baš i nevjerujem!!!!
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:41.