Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2012., 03:22   #1
Bljeskovi na vedrom nocnom nebu ?

U zadnjih par tjedana povremeno sam krajickom oka (u mrklo doba noci) primjetio neobicne bljeskove na nebu, ali sam to uredno pripisivao vatrometu ili odbljesku televizora o prozorsko staklo.

Nocas sam oko 1:30-2:00h konacno sam sebe uvjerio da mi se nije pricinjavalo i da se nesto doista dogada na nebu - na sjevernoj strani je svakih par minuta bljesnulo razlicitim intenzitetima, od jedva vidljivog treptaja pa do solidnog bljeska preko cijelog neba koji se lako uoci. Prvo sam pomislio da je to refleksija nekog udaljenog nevremena, ali prema satelitskim i radarskim snimcima najbliza ozbiljnija naoblaka je bila 200-250 km sjevernije, dok je kod nas nebo bilo potpuno vedro.

Na zalost ajfonova kamera nije dorasla takvom snimanju, a kraci pokusaj guglanja bas i nije urodio plodom.

Neobicno elektricno praznjenje (visoka temperatura i iznimno niska vlaga) ili solar flares o kojima se intenzivno pise ovih dana ili nesto trece ?
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 09:18   #2
noćas je bilo nevrijeme u Mađarskoj pa si možda vidio sijevanje kao i ja
djtino is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2012., 15:16   #3
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
U zadnjih par tjedana povremeno sam krajickom oka (u mrklo doba noci) primjetio neobicne bljeskove na nebu, ali sam to uredno pripisivao vatrometu ili odbljesku televizora o prozorsko staklo.

Nocas sam oko 1:30-2:00h konacno sam sebe uvjerio da mi se nije pricinjavalo i da se nesto doista dogada na nebu - na sjevernoj strani je svakih par minuta bljesnulo razlicitim intenzitetima, od jedva vidljivog treptaja pa do solidnog bljeska preko cijelog neba koji se lako uoci. Prvo sam pomislio da je to refleksija nekog udaljenog nevremena, ali prema satelitskim i radarskim snimcima najbliza ozbiljnija naoblaka je bila 200-250 km sjevernije, dok je kod nas nebo bilo potpuno vedro.

Na zalost ajfonova kamera nije dorasla takvom snimanju, a kraci pokusaj guglanja bas i nije urodio plodom.

Neobicno elektricno praznjenje (visoka temperatura i iznimno niska vlaga) ili solar flares o kojima se intenzivno pise ovih dana ili nesto trece ?
Imam viksu u kraju koji je dosta zasticen od svjetlosnog zagadjenja. Gotovo svaku ljetnu noc vidljivo je udaljeno, iza horizonta, slabo sijevanje...
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 11:40   #4
klasične mjunje i gromovi u daljini - svjetlost se širi dalje i brže od zvuka koji gubi intezitet sa kvadratom udaljenosti.


Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post

Na zalost ajfonova kamera nije dorasla takvom snimanju, a kraci pokusaj guglanja bas i nije urodio plodom.
?
evo još jedan koji klasičan mobitel misli koristit u foto svrhe !
Umjesto što si pljuno 4 iljade kuna za "taj uradak" bolje da si pola novca investirao u kvalitetan fotić.
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2012., 15:08   #5
Hvala na pitanju ali imam visestruko skuplji fotic s pripadajucim objetivima - jedno mi je malcice nezgrapno to vucarati po zaseoku u mrklo doba kad inace secem psa.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 09:25   #6
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Neobicno elektricno praznjenje (visoka temperatura i iznimno niska vlaga) ili solar flares o kojima se intenzivno pise ovih dana ili nesto trece ?
Definitivno nevrijeme (munje) u daljini. Vrlo često sam viđao takve bljeskove na promatranjima kad je iznad nas bilo potpuno vedro.

Solarne baklje se dešavaju na Suncu i vide se jedino na njegovoj površini ako imaš odgovarajući filter. Nakon dovoljno jakog izboja moguće je vidjeti polarnu svjetlost, ali iz naših krajeva se vidi samo ako je eksplozija iznimno jaka.

Quote:
lampion kaže: Pogledaj post
evo još jedan koji klasičan mobitel misli koristit u foto svrhe !
Umjesto što si pljuno 4 iljade kuna za "taj uradak" bolje da si pola novca investirao u kvalitetan fotić.
Mislim da ovo baš i nije primjeren komentar, čovjek je probao fotkati sa onim što je imao na raspolaganju.

Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Hvala na pitanju ali imam visestruko skuplji fotic s pripadajucim objetivima - jedno mi je malcice nezgrapno to vucarati po zaseoku u mrklo doba kad inace secem psa.
A možda ne bi bilo loše da ipak probaš Moj Nikon D5100 stane sa dva objektiva u malu torbu koju mogu svuda tegliti. Odaberi jedan svjetlosno jaki objektiv i umjesto drugoga u torbu stavi jedan od onih malih džepnih stativa, biti će sasvim dovoljno da drže fotoaparat mirnim desetak sekundi. Ako si stvarno na tamnom mjestu, možeš uhvatiti i dobre snimke zvijezda i okoliša... O tome sam napisao članak na mom webu pa pogledaj i probaj!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 14:33   #7
Hvala na odgovoru, ocito je to bilo u pitanju i zanimljivo kako se prilicno jasno vide oluje udaljene par stotina kilometara. Najvise me zbunilo sto sam se jedne godine nasao pocetkom travnja na sredini Norveske te iako je za auroru trebalo potegnuti znatno sjevernije imao sam prilike vidjeti zelenkaste bljeskove i odsjaj, vrlo slicne ovome.

S to se tice aparata, ne volim niti telefon nositi u 3:00h kada sam jedina budna osoba u krugu od par kilometara, jedino sam s osobnom prilicno discipliniran jer se u zaseoku zaredale provale pa da me nadobudna patrola ne pokupi zajedno s psom u maricu
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 14:44   #8
Šteta jer propuštaš snimiti prekrasne noćne prizore. Dok fotkaš u mraku si u prednosti nad potencijalnim lopovima jer su ti oči već naviknute na mrak i prije ćeš ti njih uočiti nego oni tebe. Evo nekidan sam dobio informaciju da se u nekim gradovima u Italiji kao mjera štednje javna rasvjeta nakon ponoći potpuno gasi - kriminalitet i provale su znatno smanjeni! I lopovima treba svjetla da bi vidjeli što kradu
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 15:21   #9
Slazem se, ali na zalost nista od nocnih snimaka od sline rasvjete u zapadnom dijelu Zagreba kojeg od milja zovem moja selendra

Najspektakularnije nebo ikada sam imao prilike vidjeti davne '91g.za vrijeme zamracenja, nikad poslije toga
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.