Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2017., 14:52   #21
..
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post

Danas je konvencionalno biti neposlušan. Tvoj stav je mainstream.

Prema tome, biti poslušan je danas subverzivno.





U principu mislim da si neprecizan. Kad pomisliš na 'neposlušne' ljude, vjerojatno ti se automatski pojavi asocijacija - slika nekog čovjeka koji se npr. iz moralnih razloga (ili bar autentičnih vlastitih razloga) odupire besmislenim konvencijama (ili nehumanim zapovijedima).

A 'poslušni' te asociraju na stoku bez mozga koja samo sluša nečija naređenja.


Asocijacije su zajebana stvar... mene recimo baš neposlušni asociraju (ne kažem da su svi takvi, nego - kakve su moje asocijacije) na stoku bez mozga čiji neposluh nije ništa više nego bezvezni kapric, čak socijalno uvjetovan - jer, kao što rekoh, *mnogima* su danas neposlušni draži. Prema tome, neki su 'neposlušni' upravo zbog širih socijalnih razloga, što je ovako jedan divan apsurd.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 10:50   #22
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Zamisli da si pupoljak na grani drveta Drvo je stvoritelj, ti pupoljak. Drvo nije neovisno o tebi, mislim jest na jedan nacin: drvo ce prezivjeti i bez tebe - jednog pupoljka. Grana je postojala prije pupoljka na njoj, ali drvo nije neovisno od pupoljaka, trebaju mu pupoljci da bi opstalo i da bi uopce bilo drvo i nije razdvojeno od njih nego su spojeni fizicki i uzrocno-posljedicno. Da drvo nije imalo u svojoj buducnosti zapisano to da ce iz njega nastati i pupoljci ono ne bi ni bilo drvo. Pupoljak samo treba pogledati unatrag od sebe i spoznati taj uzrocnoposljedicni lanac koji je doveo do njega, na cijem je kraju on tj. ciji je cutting edge (slobodna volja).
Ovo je odlična analogija. Stavio sam je ovdje da se ne izgubi na "Zboru podrugljivaca".

Zadnje uređivanje Jednostavko : 29.09.2017. at 11:31.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2017., 22:11   #23
Kraj povijesti pojavio se i na forumu

znači ovo je kraj.
nema boljeg od ovog .nema se što više raspravljati ..
došli smo do kraja povijesti i fukujama vrijedi i na forumu ...


Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post


Istina se ne određuje većim brojem glasova !

Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post

Naravno. Ako ti imaš neki pouzdan način određivanja istinitog zajedničkog dobra, odmah prihvaćam. Budući da nemaš, onda ćemo svaki po svome tamo gdje možemo svaki po svome, a gdje smo osuđeni na zajedništvo tu smo svi podjednake neznalice o općem dobru - ergo, svačiji glas vrijedi jednako.
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Čak ne mislim da je to nužno pitanje jesmo li 'podjednake neznalice'... nego se radi o jednostavnosti rješenja. Svačiji glas 'jednak' - trivijalno je rješenje; čak i oni koji misle da njihov glas vrijedi više (i možda čak imaju i neki 'temelj' za takvo mišljenje) - ne mogu poreći da je to uvjerljivo najjednostavnije rješenje koje će najvjerojatnije biti svima prihvatljivo.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 19:18   #24
Mozda stoje komentari kako je ovo one-man-egzibicionisticka tema i mozda ju kao takvu treba zatvoriti, ali to nije razlog da se pretvori u jos jednu ustaso-partizansku raspravu, cisti off-topic, ima sasvim dovoljno tema za isto, vjerojatno i previse za ovaj pdf.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 20:02   #25
Pobrisi onda i ova zadnja dva posta, to tu stoji ko prst u oko. Niti Leteca zbilja misli da je to sto je citirala nesto dobro, a kamoli najbolje, niti je ovo tema gdje bi parsifal trebao braniti se (niti biti napadnut). A takodjer i prethodnih par parsifalovih postova takodjer ne zasluzuje tu biti.

U duhu kontroliranja zloupotrebe teme, mislim da bilo pametno zabraniti bilo kakav vlastiti sadrzaj uz citat, iako ni to nece nista garantirati. Nek ljudi upisu smajlica uz citat i to je to, nikakva tumacenja i objasnjavanja jer u nekim postovima je vise "originalnog" sadrzaja nego citiranog...
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2017., 20:15   #26
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Pobrisi onda i ova zadnja dva posta, to tu stoji ko prst u oko. Niti Leteca zbilja misli da je to sto je citirala nesto dobro, a kamoli najbolje, niti je ovo tema gdje bi parsifal trebao braniti se (niti biti napadnut). A takodjer i prethodnih par parsifalovih postova takodjer ne zasluzuje tu biti.

U duhu kontroliranja zloupotrebe teme, mislim da bilo pametno zabraniti bilo kakav vlastiti sadrzaj uz citat, iako ni to nece nista garantirati. Nek ljudi upisu smajlica uz citat i to je to, nikakva tumacenja i objasnjavanja jer u nekim postovima je vise "originalnog" sadrzaja nego citiranog...
OK, nije losa ideja.

Procistio sam od svih samokvotanja, od nastavaka rasprava na ovoj temi slijedom kvotova (btv, cesto ih i ti pokreces) i citata koji su sa ocitim trolerskim namjerama.

Pa da vidimo kako ce ic;

Dakle

1 - nema kvotanja samog sebe
2 - nema seljenja rasprave na ovu temu (raspravu nastavite na temama odakle su kvotovi preuzeti)
3 - citati za koje je procjenjeno da su radi trolanja, podjebavanja citiranog isl ce isto biti brisani
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 01:41   #27
(podebljavanja su parsifalova)

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
U trenutku kad je moja majka odlucila da sam ja dijete koje ce rodit a ne tumor koji ce abortirati poklopilo se nekoliko stvari. Uzrocnoposljedicni niz koji vodi do mog sadasnjeg tipkanja je presao vazan 'milestone' tj prezivio alternativu abortusa. Osim toga, u mozgu moje majke formirao se ili izdvojio se moj identitet, mene osobe. Ja jos tad nisam valjda ni misliti znao ali moja majka je vec pocela formirati neku ideju o meni ka osobi.

Ja ne mislim da covjek u punom smislu rijeci postoji bez drugih ljudi. Covjek izoliran bez sanse da ikad ikog drugog vidi prestaje biti covjekom u punom smislu rijeci ili poludi. Svi mi postojimo u sebi i u drugima da bi bili potpuni ljudi, reflektiramo se jedni od drugih, a u tom ranom trenutku, trenutku trudnoce moje majke, sva moja ljudskost u tom smislu je bila tek ta njena ideja o meni, koja ce se s vremenom i utisnuti nekim dijelom u mene. Moj identitet ili barem jedan dio njega je tako zapravo zacet u mojoj majci dok moj mozak nije bio u stanju ni misliti.

__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2017., 12:15   #28
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Ako promatramo bilo koji rat kao nekakvu manifestaciju zla koja iz sudionika izvlači ono najgore, dolazimo do situacije u kojoj se biraju strane. Nebitno koju stranu izaberemo ili na kojoj strani nas rat zateče, čovjek biva izbačen iz svakodnevne sigurne zone i ulazi u jedan "survajvl mod" u kojem se resetira čitav njegov unutrašnji dijalog sa vrijednostima koje je gradio kroz život.

Stres, strepnja, strah, neizvjesnost, oskudica, sva ta sila raznih stanja ne može se "akademski" u rukavicama kanalizirati u življenju života kroz ratna zbivanja.

Kompleksni sustavi vrijednosti bivaju svedeni na zajednički nazivnik simbola, zastava i parola.

Lako je iz mira promatrati minuli rat. Teško je u ratu čekati budući mir i neokrznut biti ono što si bio prije njega.



.
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne slažem se s ovakvom formulacijom. Rat je ekstremna okolnost koja iz nekih ljudi izvlači ono najgore, a iz nekih ono najbolje... netko se 'ostvari' kao silovatelj i koljač, a netko kao biće koje sa zaista nesebično žrtvuje za druge, riskira svoj život ili invaliditet kako bi neke druge ljude spasio od zla.

Recimo, meni je u Praljkovoj biografiji najimpresivnije to što je riskirao svoj život i kad je spašavao vojnike protivničke strane, a to je poznato i to je činio u više navrata. Na skali od onih koji su te druge silovali i zvjerski ubijali, preko onih koji su to činili na manje okrutne načine, onih koji niti su činili neko zlo niti neko dobro pa onih koji su riskirali svoj život da bi spasili suborce - onaj tko riskira svoj život da bi spasio protivničke vojnike - zapravo je najviše.

U ratu je moj grad (Zagreb) bio pun onih koji su trebali pomoć, ali i onih koji su pomagali. Svatko tko je bio u potrebi dobio je hranu i odjeću... i smještaj.

Naprimjer, sestra moje majke (koja je meni bila kao majka), za svakog je za svojim stolom imala topli obrok. Uvijek. Ne samo par novčića pa da ga se riješi. I razgovor, razumijevanje, traganje za rješenjem ostalih problema koji se mogu riješiti. Neovisno o tome kojem narodu ili vjeri taj izbjeglica rata pripada, podrazumijeva se.

I ljudskost i neljudskost, sve tad izađe na površinu, ali kako kod koga, ovisno o onom što čovjek u svojoj nutrini jest.

Drugi svjetski rat je na svojem završetku pokazao da su neki "antifašisti" zvjerski koljači, kao i fašisti. Ratne okolnosti pokažu tko je kakav. Je li tvoj prvi susjed netko tko je potencijalni silovatelj ili netko tko je sposoban žrtvovati život za drugoga - vjerojatno nikad nećeš saznati. Osim u ratu.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2017., 13:00   #29
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
I komunizam i neoliberalizam su bajke.
Sve ljudske interpretacije svijeta su bajke.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2017., 20:59   #30
ova kratka izmjena misli između pećine i jednostavka ključna je za shvaćanje
tzv. hard problem of consciousness za kojeg 90% ljudi nije čulo a onih 90% koji su čuli za njega nisu svjesni filozofskih i duhovnih i psiholoških implikacija
TEŠKOG PROBLEMA SVJESNOSTI .

Quote:
pećina kaže: Pogledaj post
Možeš li mjeriti eksploziju? Ne dijametar niti toplinu niti energiju nego upravo eksploziju.
Možeš li mjeriti vjetar. Ne brzinu niti smjer, već njega samoga.
Možeš li mjeriti elastičnost? Ne deformaciju materijala, već samu elastičnost.
Možeš li mjeriti misao? Ne njen efekt ili njenu lokaciju.

Vidiš kako je nepošteno pitanje? Ti doslovce ne dozvoljavaš da definiramo mjerenje na jedini prirodan način.

Misao je stanje neuralne mreže i vrlo vjerojatno nije "jedno stanje" već konglomerat milijuna stanica koje u određenom položaju čine tu misao. I štoviše, nije to niti jedna konfiguracija već na tisuće i tisuće konfiguracija i dalje daju tu misao.
........

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Nisu to nepoštena pitanja, nego ukazivanje na jednostavnu činjenicu da jedno nije drugo. Ti mjeriš dijametar, toplinu, energiju ali ne mjeriš eksploziju. Isto tako ni misao nije stanje neuralne mreže. Opisivanjem neuralne mreže opisuješ neuralnu mrežu, a ne misao.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 13:52   #31
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Tolerancija se, naravno, odnosi na one s kojima se ne slažemo. Jesi li siguran da možeš dobro razlučiti kad je drugi naprosto onaj s kojim se ne slažeš, a kad je onaj koji je netolerantan? Jer vrlo često vidim da ljudi to jako slabo razlučuju - oni s kojima se ne slažu im se u pravilu priviđaju kao netolerantni. A ako u tome pogriješiš, što je lako, onda si upravo ti netolerantan, jer bi zabranio nekoga s kime se ne slažeš. I onda taj drugi ima potpuno pravo tebe zabranjivati kao doista netolerantnog.

Dakle, imamo jednu granicu oko koje ljudi često griješe, a kad pogriješe to odmah vodi u spiralu neuvažavanja - jedni vide druge kao one koji su netoleratni i koje posve opravdano ne uvažavaju.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2018., 10:05   #32
Jednostavko jednostavno zna da Data sa Enterprisea neće biti svjestan samog sebe odnosno da ne možemo proizvesti ni vlat trave a kamoli narinuti nečem svijest.

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post


Nadam se da sam shvatio ovo. Ako je esencija ono što nije pojava, a istovremeno je istina pojave, onda to znači da pojava jest esencija. Jer ako je esenciji esencijalno baš to da se pojavljuje, onda se ne može pojaviti ništa što nije esencijalno. Možda malo zbunjuje ovo da esencija nije pojava, a da pojava jest esencija, ali treba imati na umu da je kopula "jest" ireverzibilna, dakle ne radi se o jednakosti tipa a = b.
..
.....

Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
To je jedan od razloga zašto mislim da je nemoguće konstruirati jaku AI. Jer nijedan algoritam nije u stanju razlikovati "jest" od "jednako", a bez toga nema nikakve spoznaje.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2018., 19:48   #33
VelikiDzorz kaže:
Nije riječ o rodu i društvenim ulogama. Novi trend je teza da je upravo ono što se smatralo biološkim spolom društveni konstrukt.
==
(pa je parsifal citirao Petersona a ne sam sebe jer bi time prekršio glavno pravilo ove teme )

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Peterson kaže kaže da ne postoji niti jedna aktualna teza koja je pogrešnija od te, a koju je istovremeno tako lako pobiti kao tu nakaradnu IDEOLOŠKU konstrukciju.
a ključan odgovor koji ulazi u hall of fame je ovaj niže kojim se zorno oslikava apsurdnost rodne ideologije

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
To je jedino u čemu se manje-više slažem s njim. Interseksualne osobe zaslužuju da im se omogući dostojanstven život u okviru društva, ali ne i to da kroje to isto društvo prema svojim mjerilima. Isto tako bi i slijepci mogli zaključiti da je vid društveni konstrukt i da bi si svi trebali iz solidarnosti iskopati barem jedno oko jer inače su ćorofobični.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 22:38   #34
addx kaže:

Apsurdi su tu neizbjezni koliko mi se cini. Uzmi za pocetak ono sto sam kazes da je bitak jednak nebitku ali opet postoji nekakva distinkcija inace nam ne bi trebala dva pojma.

pa maestralno univerzum kroz svoj prozor Jednostavko odgovara


Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Malo ću se umiješati jer mi je ovo zanimljivo (Sigmund neka kasnije objasni na svoj način). Kako dva suprotna pojma (bitak i ništa) mogu biti isto? Mi nemamo tu najprije dva pojma koja onda naknadno uspoređujemo, nego krećemo od bitka kao neposredne neodređenosti, što je minimalni sadržaj mišljenja. Bitak je nužno neodređen jer bi inače njegova odredba logički prethodila bitku. Budući da je apsolutno neodređen, da nema nikakvu razliku ni u sebi ni izvan sebe, bitak je ništa. Bitak je neposredno prešao u svoju suprotnost. Ovdje je važno uočiti da nismo pošli od dva odvojena pojma pa da tek onda tražimo njihovu razliku ili jednakost, nego nas je jedan pojam - bitak – doveo do suprotnog pojma – ništa. Za nas može "naknadno" iskrsnuti pitanje zašto su to onda dva pojma a ne jedan. Međutim, ne možemo se vratiti na početak pa negirati ono do čega nas je mišljenje već dovelo. Bitak i ništa jesu dijametralno suprotni, ali ne tako kao što bi "nešto" bilo suprotno od "drugog". Bitak je suprotan samome sebi, a ta njegova suprotnost od samoga sebe je ništa. Budući da on nije "po nečemu" suprotan od sebe, nego u cijelosti, dakle apsolutno suprotan, onda se ne može naći distinkcija između ta dva pojma; zato oni jesu isto iako su suprotni.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 00:05   #35
Univerzum znači u biti united verses tj ujedinjeni stihovi.

Mi smo prozori pomoću kojih univerzum razgovara sam sa sobom i razumije sebe sama. To je jedna isprepletena Mebiusova vrpca prepuna prozora .
Evo što se govori tj. vidi kroz prozor imenom Sigmund..

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Svijest je refleksija i esencija. A esencija je, prema Hegelu, za cijelu logiku ono što je kvantiteta za bitak - ono što "preostane nakon samouništenja afirmativnog momenta" (Carlsonova formulacija). Zbog toga H. kaže da je esencija "prva negacija bitka". Ključna je razlika u tome što je svaki limit koji se nalazi u kvantiteti njoj nametnut izvana, dok esencija determinira samu sebe. Kvantitativna determiniranost nije slobodna. Ali, determiniranost kao takva "postulirana je od strane same esencije". Esencija "jest to što jest kroz negativnost". Ona je samo-identitet koji dolazi nakon negacije. Ono što razlikuje sferu bitka od sfere esencije jest to što su u sferi esencije stvari determinirane ukoliko su "postavljene" ili postulirane. Fizikalistički naturalisti (redukcionisti) ovo ne razumiju, i upravo zato oni i mogu reći da ni esencija ni samosvijest "ne postoje". Esencija se, dakako, ne vidi, pa se ne može mjeriti, a što se ne može mjeriti - "ne postoji". Vidi se samo pojava. Takva je trenutna paradigma. No, samosvijest, kao esencija, postulira samu sebe i tako se determinira. Tako je kretanje esencije "kretanje od bitka prema pojmu".

Locke je rekao da su dva izvora ideja osjeti i refleksija, i ako su osjeti podaci koji dolaze izvan uma, onda je refleksija "opažanje koje um ima o svojim vlastitim operacijama" ..."Kad reflektivno mišljenje osjeća objekt, ono shvaća da njena vlastitost (mišljenje) upravo nije osjećani objekt. Objekt dan od strane osjetila je praktički negiran od strane mišljenja onda kad mišljenje shvati da ono nije objekt. Refleksija je tako vrlo negativna aktivnost mišljenja. Refleksija kaže "ja nisam to". Refleksija je zato esencija otuđena od svoje neposrednosti; ili, refleksija je proces kojim neposredno postojanje mišljenja briše samo sebe. Tu refleksija postupa slično kao i redukcionisti (fizikalisti, naturalisti) kad kažu da pola svijeta "ne postoji". Ili, kako kaže Butler, "esencija se eksplicitno i kontradiktorno referira na svoj nužni korelat kao na nešto što joj nije nužno".

Iz navedenog proizlazi da je refleksija "negacija esencije". Objekt ("to") kojeg refleksija negira ("ja nisam to") jest sama refleksija - njena vlastitost. Dakle, atribut refleksije jest da ona nije svoja vlastitost. To jest, refleksija je samo-negirajuća, samo-ukidajuća, samo-odbijajuća. Izražavajući tako što ona nije, esencija (samosvijest) pokazuje što jest - "jedinstvo sa sobom u vlastitoj razlici od same sebe." Hegel kaže da je refleksija kretanje koje se "sastoji u postuliranju unutar sebe negacije (sebe) dajući tako sebi determinirani bitak." Znači, tada je esencija "za-sebe", tada je aktualna. Ali, kao što kaže Carlson, "ironično je da je aktualnost esencije njeno samo-ukidanje". Ona realno - nije to! Determinirani bitak esencije je samo postuliran. Esencija je "još uvijek nesavršena kombinacija neposrednog i posredovanog." Ono što će prevladati puku postuliranost esencije jest pojam sa svojim univerzalnim i partikularnim, itd.

Na "makro-konceptualnoj" razini, kako kaže Carlson, "refleksija je pozicija komparativne neposrednosti" - pozicija "razumijevanja". Pojava je dijalektička; esencija stoji nasuprot pojavi. A aktualnost je spekulativna - jedinstvo refleksije i pojave.

Prema tome, Parsi, nije čudno da rasprave o svijesti i samosvijesti često završe u paradoksima i slijepim ulicama.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 00:47   #36
....
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Fašist prezire općeljudske vrijednosti. On je amoralan. Fašist je monstrum bez empatije. Ljudi su mu sredstvo, a ne cilj. Cilj mu opravdava sredstvo. Fašist prezire međunarodna politička pravila. On vjeruje u, i prakticira, pravo jačega. Kod fašista je ideja dobra izopačena u vlastitu suprotnost. Fašist ne uvjerava nego ubija.Za fašista je nasilje nužan dio politike. Fašist ne vidi ništa proturječno u koncepciji kolektivne odgovornosti. Još gore - on ne vidi ništa proturječno u tome da netko snosi krivnju zbog nečega na što nije mogao utjecati vlastitom voljom nego mu je to kontingentno dano - npr. zbog genetskog nasljeđa. Nacionalna država (da ipak malo korespondiramo s temom) je fašistički idol na čijem je oltaru dopuštena svaka žrtva; idol koji opravdava svaku perverziju.

..



Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ovakvo korištenje riječi "fašizam" dovodi do nejasnoća, jer se ama baš svaki negativan ljudski tip može podvesti pod fašista, što je možda i cilj. Problem s tim je ako se tu implicira da nasuprot fašizmu stoji socijalizam kao nositelj humanih vrijednosti, no tko je pogledao povijest socijalizma (i karakter lidera socijalističkih zemalja) može lako vidjeti da su gore navedene osobine bile lako vidljive i kod takvih. Uopće, takav karakter je karakterističan za većinu vladara i teže je naći one koji bi bili suprotni tome. Može se reći da su oni svi fašisti, fašizam je istovjetan državi, aparatu, supermašini. No onda je svaki državni sustav u biti fašizam, bez obzira bio kapitalizam, socijalizam ili neka konzervativna diktatura.
No u tom smislu nasuprot fašizmu ne stoji socijalizam nego anarhija.

Također, ako je Putin fašist ili ima takve karakterne crte, teško je reći da je Trump drugačiji, ili kineska partija, ili EU lideri. Razlika bi bila samo u stupnjevima. Tko je malo pogledao tijek rata u Siriji može vidjeti da stvari nisu baš crno-bijele i da uloga Zapada tamo nije baš pozitivna. A veseliti se zbog toga što napad raketama nervira Putina je em jednostrano em je samo po sebi blisko nekim osobinama gore navedenih. Fašisti (oni povijesni) su voljeli pokazivanje mišića, strast, iracionalno...
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 11:31   #37
Dobar post.

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
"Dobro" je racionalnost kao cilj, racionalnost koju treba realizirati (objektivizirati). "Dobro" je idealitet koji znači potpuni sklad između pojma i objektivnosti. "Dobro" je ideja kao cilj. Dakle, nešto čemu se može težiti ali se ne može nikada do kraja postići. S tim je usko povezan pojam svrhe. Prema tome, biti moralan znači biti racionalan, a time i slobodan.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 12:38   #38
Bravo Sigmund. :klap:

Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Vi ste, dragi forumski kolege, strahovito nemaštoviti. Kako ne vidite tu simboliku? Pa kad bi sad bog ili Isus sišao na Zemlju i progovorio sasvim jasno i nedvosmisleno, tko bi mu povjerovao? Nitko. Kad bi počeo bacati munje oko sebe kao Marvelov superheroj, ili kad bi hodao po vodi kao onomad, tko bi mu povjerovao? Nitko. Pa već je bio na zemlji, prije 2000 godina (uopće sada nije važno je li se to doista dogodilo u obliku povijesnog događaja, ili samo metaforički), pa mu nitko nije povjerovao osim nekolicine čudaka, a onda su ga ubili kao kriminalca. Kakva bi to božja objava bila na "neklimavim nogama" i potpuno jasna? Što bi bila jasnija, to bi veće sumnje poticala. Bog je jebena mega-metafora apsolutne ideje, metafora koja je toliko veličanstvena da bi samu sebe nepovratno uprljala kad bi stvarno postojala. Aktualna egzistencija boga je stanje koje ga jednostavno nije dostojno, a u krajnjoj liniji nije ni logično. Bog je esencija prirode, a priroda je njegovo samootuđenje. O tome vam govori legenda o Isusu. Bog je projekcija savršenog duha, koji ipak ne može biti savršen ako se ne objektivizira ili aktualizira, ako se ne suoči sam sa sobom kao što se svijest suočava sama sa sobom u samosvijesti, ako se ne spusti u obliku svoje kontraprojekcije (bolje rečeno, refleksije), u obliku svog sina. Jer on ne može biti savršen ako nije spoznao patnju nižih bića, ako kao univerzalnost nije osjetio iz prve ruke što je to krvava biološka egzistencija individualnosti; što je bol, glad, patnja i tjeskoba. Kako će razumjeti sam sebe ako ne osjeti sam sebe? Bog (otac) je apsolutna ideja kao takva. A sin je njegovo samo-otuđenje u obliku prirode. Sveti duh je apsolutni duh, a on predstavlja čovječanstvo koje je postalo svjesno samoga sebe i prirode kao izraza apsolutne ideje. U apsolutnom duhu mi, ljudi, vraćamo se svom ocu. Evo, tek toliko kao food for thought, da pokušate misliti malo out of the box.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 12:39   #39
I ovo mi je dobro, a tamo je prošlo bez reakcije:

Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Ja iskreno ne znam gdje je problem sa ovim moralom. Stvar je užasno jednostavna.

Da bi ikakav moral vrijedio i bio obvezujući mora postojati objektivni moralni standard. U suprotnom ulazimo u sferu subjektivnog "morala" gdje ne postoje ispravni odgovori na moralna pitanja i sve se svodi na ukus. Bez tog standarda nema niti moralnog napretka, postoji samo promjena budući da ne postoji način za razlikovati dobro od zla, jer dobro i zlo objektivno ne postoje. U tom je smislu subjektivni moral ravan moralnom nihilizmu. Ne postoji objektivni moral, ali meni se trenutno sviđa ovo, tebi ono, a sutra kako kome, itd...

Teisti postavljaju Boga kao centar i izvor svega, pa tako i tog objektivnog moralnog zakona. S druge strane u ateističkom, naturalističkom, svjetonazoru toga nema. U tom svjetonazoru nema svrhe i nema morala, svijet je u suštini amoralan. Tada nema smisla razvijati nikakve moralne teorije jer su one po definiciji osuđene na propast. Ne uklapaju se u taj svjetonazor. Što je još gore, u tom se svjetonazoru iste smiješne argumente koje koriste protiv Boga može koristiti i protiv morala. To što ljudi vjeruju da objektivni moral postoji nije dokaz da takav moral stvarno postoji. Ljudi u različitim dijelovima svijeta imaju različite moralne norme kao što imaju i različite Bogove i bogove. Gdje ti je dokaz, ja taj moral nikad nisam vidio, to ljudi samo izmišljaju da se osjećaju bolje i to su samo evolucijske adaptacije bez ikakvog većeg značenja, evolucija nas je samo zavarala, itd.. Dakle, ne samo da se objektivni moral ne uklapa u amoralni svjetonazor, također imamo i situaciju u kojoj isti ljudi protiv Boga koriste neke argumente koje u potpunosti zanemaruju kada pričamo o moralu i prave se Englezi.

Da bi se do ikakvog morala došlo, moraju se prevazići materijalizam i naturalizam, a onda već polako, ali sigurno dolazimo sve bliže i bliže teističkoj sferi.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2018., 10:54   #40
Jednostavko je danas nekako valjda filozofski začuđeno pitao zašto je racionalno graditi crkve na temi o Razumu i vjeri

Naime, izgleda da postoje rijetki ljudi, ali postoje ,koji čak i danas u 21. stoljeću dožvljavaju crkvu kao što većina ljudi doživljava smetlište blizu kuće .

Parsifal je nešto smušeno pokušao objasniti zašto je prostor crkve nešto racionalno i numinozno , a onda je crkva(kao zgrada tj kao prostor ) divno progovorila kroz nick Coelli. Uočite molim da ona nije katolik . zamislite koliko onda ti katolici mogu dobrog reći o prostoru crkve ..

Quote:
Coeli kaže: Pogledaj post
Ma dajte me najte. Crkve, hramovi, svetišta ... sve su to mjesta tisućljetne tradicije, prepoznatljivi biljezi pripadnosti određenoj kulturi; kamo god putovali, crkve su oznake identifikacije naroda s duboko usađenim temeljnim moralnim vrijednostima koje su u suštini jednake za sve, vjernike i nevjernike, pripadnike ove ili one vjerske zajednice.
Upravo zato lijepo ih je vidjeti - bilo gdje. Kad se otklone svi slojevi, sve politike, manipulacije i prljavštine, crkve su u osnovi ono što jesu - mjesta mira, utjehe i kontemplacije. Podsjetnici na neke trajne, temeljne vrijednosti koje opstaju unatoč svemu.
I zato neka ih je.
Osobno, ne obilazim crkve osim u nekim rijetkim prigodama. Crkva je nadasve pogodno mjesto za udaljavanje od buke svijeta u kojoj često ne čujemo vlastite misli. Mjesto koje ima posebnu vibru jer tko god da uđe u crkvu, tamo se osjeća sigurno i neometano. Zaštićeno u nekom osobnom malom svemiru u kojem napokon nitko ništa ne traži od nas, nitko nas ne poteže za rukav, nitko ne nagovara ni na što. Ne govorim o prisutnosti i sudjelovanju u crkvenim ritualima, čak ni o vjeri u Boga - to je nešto drugo - nego o crkvi koja nudi otvorena vrata svakome tko ima potrebu poniranja u sebe.
Osim u prirodi, nemoguće je pronaći takvo mjesto mira. A priroda obično nije iza ugla. Crkva jest.
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:51.