Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2018., 22:52   #1
Filozofija parapsihologije ?!

Ovaj me je post ponukao da otvorim ovaj naslov teme:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=249

U jednoj knjizi sam pronašao jednu rečenicu za koju nisam siguran da ju je stvarno rekao Michael Faraday: "Onoga dana kada čovjek uspije pomaknuti snagom svojih misli slamčicu, to će biti veće revolucija u poimanju svijeta negoli što je napravio Isaac Newton"

Zašto bi to izazvalo tako veliku promjenu pogleda na svijet ?

Inače , ovo je parapsihologija: https://hr.wikipedia.org/wiki/Parapsihologija
krena is offline  
Old 10.01.2018., 09:30   #2
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
U jednoj knjizi sam pronašao jednu rečenicu za koju nisam siguran da ju je stvarno rekao Michael Faraday: "Onoga dana kada čovjek uspije pomaknuti snagom svojih misli slamčicu, to će biti veće revolucija u poimanju svijeta negoli što je napravio Isaac Newton"

Zašto bi to izazvalo tako veliku promjenu pogleda na svijet ?
Po meni ne bi izazvalo nikakvu bitnu promjenu pogleda na svijet. Ali me čudi što su ljudi toliko fascinirani raznoraznim moćima i kontrolom. Daleko bitnija promjena će nastati kad ljudi postanu uravnoteženi i počnu graditi harmoničan svijet.
Jednostavko is online now  
Old 10.01.2018., 09:33   #3
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ovaj me je post ponukao da otvorim ovaj naslov teme:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=249

U jednoj knjizi sam pronašao jednu rečenicu za koju nisam siguran da ju je stvarno rekao Michael Faraday: "Onoga dana kada čovjek uspije pomaknuti snagom svojih misli slamčicu, to će biti veće revolucija u poimanju svijeta negoli što je napravio Isaac Newton"

Zašto bi to izazvalo tako veliku promjenu pogleda na svijet ?

Inače , ovo je parapsihologija: https://hr.wikipedia.org/wiki/Parapsihologija
Dobro da si stavio wikipedija link na parapsihologiju, evo i tebi link:
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychokinesis#Physics

Citiram; "The ideas of psychokinesis and telekinesis violate several well-established laws of physics, including the inverse square law, the second law of thermodynamics, and the conservation of momentum."

Dakle ili ti zakoni uopće ne valjaju, ili ih treba promijeniti tako da bi obuhvatili i fenomen poput ovog da čovjek snagom svojih misli može pomaknuti slamčicu.

Nadalje, što to znači o samoj prirodi uma ako je on sposoban za takvo nešto i što bi to značilo za one znanosti koje se bave sa umom.. možemo samo nagađati.
Empyreus is offline  
Old 10.01.2018., 10:40   #4
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Dobro da si stavio wikipedija link na parapsihologiju, evo i tebi link:
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychokinesis#Physics

Citiram; "The ideas of psychokinesis and telekinesis violate several well-established laws of physics, including the inverse square law, the second law of thermodynamics, and the conservation of momentum."

Dakle ili ti zakoni uopće ne valjaju, ili ih treba promijeniti tako da bi obuhvatili i fenomen poput ovog da čovjek snagom svojih misli može pomaknuti slamčicu.

Nadalje, što to znači o samoj prirodi uma ako je on sposoban za takvo nešto i što bi to značilo za one znanosti koje se bave sa umom.. možemo samo nagađati.
Problem je što se eksperimenti ne rade na strogi znanstveni način. Recimo, ovo možemo nazvati sugestio-telekineza : https://www.youtube.com/watch?v=Z3IxYzWcoRY

Bioenergetičar navodno snagom svojih misli podiže ruku ili savija čovjeka.
Da bi to bilo objektivno, osoba mora biti u "gluhoj komori" koja nema na sebi prozora, nego samo par kamera da ostali mogu pratiti izvan kabine što se unutra događa.
O tome sam pisao: https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=1395

Ja sam jednom prisustvovao grupnom bioenergetskom liječenju. Jedan naš čuveni bioenergetičar , Zdenko Domančić. je u svojoj kući održavao takve seanse. Pošto je bio poznat u medijima, imao je vrlo veliki broj “pacijenata”. Shvatio sam da se on ponekad malčice “preserava” sa tim svojim urođenim sposobnostima. Gledao sam, dakle, kako lijeći jednog retardiranog momka. Jadnik je bio rođen kao totalni “knjako”. Taj bioenergetičar je stajao iza njega, te vršio u zraku određene pokrete rukom uzduž njegovih leđa, ali u zraku nekih desetak centimetara dalje od leđa. Retardirani je prazno buljio u vis, uopće ne shvaćajući stvarnost oko sebe. Onda sam primijetio da terapeut radi takve pokrete sa rukama, kao da želi momka saviti u nazad. I stvarno, momak se počeo polako savijati u kičmi na nazad. Retardirani uopće nije vidio što mu terapeut radi. Čak i da je to mogao vidjeti, ne bi ništa razumio zbog psihofizičkog stanja njegovog organizma. Retardirani se lagano savijao kako je bioenergetičar radio pokrete rukom. Nakon pola minute ovaj je pao u nazad, a terapeut ga je dočekao svojim rukama. To je bila svojevrsna manifestacija djelovanja nekakvom nevidljivom energijom na retardiranog. Moje je mišljenje bilo da je taj bioenergetičar znao da ne može baš puno pomoći takvoj osobi. Onda je bar iskoristio priliku da svima pokaže svoju sposobnost. Negdje sam pročitao da retardirani ljudi (kao npr. mongoloidi ili autisti) imaju bolesno tijelo na koje bioenergetičar može mnogo lakše djelovati. Poznati izraelac Uri Geler, je mogao bioenergetski savijati pribor za jelo (vilice, žlice). Takvo nešto ja nisam nikad u životu vidio. Ali sam vidio kako terapeut pokretima ruku savija čovječje tijelo. To ne bilo ništa čudno da “pacijent” zna ili vidi što mu ovaj radi iza leđa. Ipak se radi o retardiranoj osobi koja nema pojma što mu se to dešava. Baš me zanima kako bi na ovaj slučaj gledali protivnici parapsihologije. Vjerojatno bi rekli da pišem gluposti koje nisu realne. Ja im nisam kriv što sam vidio bioenergetičara kako “krivi” čovjeka, a oni nisu bili u toj prilici.

p.s.

Zašto je čovjeku parapsihologija jako draga !??
Iz jednog psihološkog razloga. Vjerovanje u parapsihologiju čovjeka opet dovodi u centar svemira. Jer eto on ima moći koje nema nigdje u prirodi a vezane su isključivo za njegov um (mozak).
Parapsihologija je jedan oblik antropocentrizma. https://hr.wikipedia.org/wiki/Antropocentrizam

Zadnje uređivanje krena : 10.01.2018. at 10:52.
krena is offline  
Old 10.01.2018., 10:51   #5
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Problem je što se eksperimenti ne rade na strogi znanstveni način. Recimo, ovo možemo nazvati sugestio-telekineza : https://www.youtube.com/watch?v=Z3IxYzWcoRY
Ja bi ovo prije nazvao predstavom kakvu imaš u kazalištu recimo i/ili mađioničarskim trikom.

Nije ni čudo što ovo stavljaju na youtube a ne recimo u neki znanstveni časopis.

Usput, bio sam na nečemu sličnome. Nisam kasnije osjetio nikakvih efekta.
Empyreus is offline  
Old 10.01.2018., 11:18   #6
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Zašto je čovjeku parapsihologija jako draga !??
Iz jednog psihološkog razloga. Vjerovanje u parapsihologiju čovjeka opet dovodi u centar svemira. Jer eto on ima moći koje nema nigdje u prirodi a vezane su isključivo za njegov um (mozak).
Parapsihologija je jedan oblik antropocentrizma. https://hr.wikipedia.org/wiki/Antropocentrizam
Istina. Ali da bi išta para(ne)normalno moglo funkcionirati, treba izaći iz antropocentrizma. (Nešto smo negdje već laprdali o akupunkturi i mačketinama, ali ne mogu se sjetiti gdje.)
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 10.01.2018., 11:23   #7
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ovaj me je post ponukao da otvorim ovaj naslov teme:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...&postcount=249

U jednoj knjizi sam pronašao jednu rečenicu za koju nisam siguran da ju je stvarno rekao Michael Faraday: "Onoga dana kada čovjek uspije pomaknuti snagom svojih misli slamčicu, to će biti veće revolucija u poimanju svijeta negoli što je napravio Isaac Newton"
Covjek i pomakne "snagom misli" slamcicu.
Preko fizickog tijela.

"Snaga misli" je folklorni zamjenski termin za volju.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Inače , ovo je parapsihologija: https://hr.wikipedia.org/wiki/Parapsihologija
Predlazem da tu kantu bacis u smece jer je netko u nju utrpao svasta, i folklorne fantazije i ozbiljne stvari pa se slozenac ukiselio.
omen4k is offline  
Old 10.01.2018., 11:36   #8
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Covjek i pomakne "snagom misli" slamcicu.
Preko fizickog tijela.

"Snaga misli" je folklorni zamjenski termin za volju.
Ovo stoji. Neki telekinetički zahvati bili bi bespotrebno rasipanje energije. Jednostavnije je dići guzicu i otići po pivo nego sjediti na istoj i mantrati da ti se pivo materijalizira u ruci.


Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Predlazem da tu kantu bacis u smece jer je netko u nju utrpao svasta, i folklorne fantazije i ozbiljne stvari pa se slozenac ukiselio.
Pusti ga, kiselo zelje je zdravije od običnog.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 10.01.2018., 11:44   #9
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Zašto je čovjeku parapsihologija jako draga !??
Covjek ima puno vece sposobnosti nego je toga racionalno svjestan.
Stvarnost je puno sira nego je covjek toga racionalno svjestan.

Otvoreni um intuitivno seze dalje od poznatog, zatvoreni se ostaje igrati u pjescaniku.

Ako otvoreni um nema edukaciju i preduvjete, seze do dosega folklora, prevaranata i fantazija.
Ako ima edukaciju i preduvjete seze do ozbiljnih stvari.

Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Iz jednog psihološkog razloga. Vjerovanje u parapsihologiju čovjeka opet dovodi u centar svemira. Jer eto on ima moći koje nema nigdje u prirodi a vezane su isključivo za njegov um (mozak).
Moci koje covjek ima i razvije potpuno su prirodne.
Ne moze imati "neprirodne moci" jer je sam dijete Prirode.

Um nije "njegov", "njegova" je svijest a da su vezane iskljucivo za njega ne bi sezale dalje od njega.
omen4k is offline  
Old 10.01.2018., 11:50   #10
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
U jednoj knjizi sam pronašao jednu rečenicu za koju nisam siguran da ju je stvarno rekao Michael Faraday: "Onoga dana kada čovjek uspije pomaknuti snagom svojih misli slamčicu, to će biti veće revolucija u poimanju svijeta negoli što je napravio Isaac Newton"
Hipotetski...

Ako bi takav pomak ostvario um kao nešto nematerijalno što vlada materijom - to bi bio dokaz onog što se smatra čudom, tj. natprirodnim. To bi impliciralo mogućnost da um upravlja olujom elektrona u mozgu (a ne obrnuto) i otvorilo bi mogućnost postojanja slobodne volje koje u materijalističkom svijetu kojeg vežu zakoni fizike ne može biti.

Naravno da bi to bila 'revolucija', to bi "srušilo" kompletan smisao znanosti, ali ako bi to bilo posljedica djelovanja mozga, tj. one 'oluje elektrona' kroz neku do sad neotkrivenu silu - onda to ne bi bilo nešto što bi sve u znanosti mijenjalo iz temelja, samo bi ju nadopunilo.
- Sizif - is offline  
Old 10.01.2018., 13:58   #11
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ako bi takav pomak ostvario um kao nešto nematerijalno što vlada materijom - to bi bio dokaz onog što se smatra čudom, tj. natprirodnim. To bi impliciralo mogućnost da um upravlja olujom elektrona u mozgu (a ne obrnuto) i otvorilo bi mogućnost postojanja slobodne volje koje u materijalističkom svijetu kojeg vežu zakoni fizike ne može biti.

Naravno da bi to bila 'revolucija', to bi "srušilo" kompletan smisao znanosti, ali ako bi to bilo posljedica djelovanja mozga, tj. one 'oluje elektrona' kroz neku do sad neotkrivenu silu - onda to ne bi bilo nešto što bi sve u znanosti mijenjalo iz temelja, samo bi ju nadopunilo.

Sto je materija, Sizife ?
omen4k is offline  
Old 10.01.2018., 14:44   #12
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Zašto je čovjeku parapsihologija jako draga !??
Čuo sam jednom da je svijet jako bezvezno mjesto ako bi znanost bila jedino što imamo. Fali nešto više da svijet bude...bolji.
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Old 10.01.2018., 16:54   #13
ja mogu snagom svojih misli upravljati drugim ljudima na daljinu
Demografskislom is offline  
Old 10.01.2018., 18:06   #14
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Sto je materija, Sizife ?
...a postoje razne definicije... moglo bi se reći da je materija ('zgusnuti') oblik energije povezan izrazom E=mc^2
- Sizif - is offline  
Old 10.01.2018., 21:15   #15
Quote:
Demografskislom kaže: Pogledaj post
ja mogu snagom svojih misli upravljati drugim ljudima na daljinu
Dokaži.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 10.01.2018., 21:21   #16
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Istina. Ali da bi išta para(ne)normalno moglo funkcionirati, treba izaći iz antropocentrizma. (Nešto smo negdje već laprdali o akupunkturi i mačketinama, ali ne mogu se sjetiti gdje.)
Na prirodnim znanostima: Akupunktura - znanje ili sranje !
krena is offline  
Old 10.01.2018., 21:25   #17
Eh, da... jedna od bolje naslovljenih tema.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 10.01.2018., 21:26   #18
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...a postoje razne definicije... moglo bi se reći da je materija ('zgusnuti') oblik energije povezan izrazom E=mc^2
Ili nešto još manje opipljivo: https://geek.hr/znanost/clanak/kako-...ti-ni-iz-cega/

Na kraju krajeva, bez obzira na to kako je svemir postao tako velik kakav jest, iz zakona fizike proizlazi da se sva njegova energija i materija svode na nulu. Drugim riječima, svemir je u cjelini samo neobična forma ništavila. Iz te perspektive, pitanje kako smo ni iz čega dobili nešto zapravo više i nema smisla.
krena is offline  
Old 10.01.2018., 21:33   #19
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Dokaži.
Možda je čovjek dugo vježbao na kašikama , pa je prešao na ljude :
http://spiritual-technology.com/?p=199&lang=sr

Na ovim seminarima , ljudi se zaista iznenade onim što su u stanju da urade svojim koncentrisanim mislima. To je razlog zbog čega ovaj seminar menja naš pogled na svet i naše odnose sa okolinom. Po našem mišljenju, ovo je samo početak. Ko zna na koje korisne načine će čovek biti u stanju da primeni ove nove sposobnosti?

Tu mi je jedna stvar jako neobična : ako je telekineza tako laka za naučiti, zašto dosada neki nadareni pojedinac nije uspio saviti inox- žlicu u vakumiranoj staklenoj boci , u laboratorijskim uvjetima ?

Quote:
Eh, da... jedna od bolje naslovljenih tema
Moram se prilagoditi moderatorima na prirodnim znanostima da me odmah ne izbaniraju.
krena is offline  
Old 10.01.2018., 23:55   #20
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
moglo bi se reći da je materija ('zgusnuti') oblik energije
Bingo.

Vrlo korisna definicija.

Ako je materija forma energije...(a mnoga ucenja i govore tako)...zasto bi bilo "natprirodno" ili "cudo" da drugacija forma energije, ajmo reci "suptilnija" djeluje na materiju, guscu i direktno mjerljivu formu energije ?

Sve je ista energija u razlicitoj formi. Gdje je problem u toj postavci ?

To sto ju ne mozes izmjeriti ?
- Da li doseg mjernih alata pokriva cjelokupnu stvarnost ?

To sto nema sire prihvacenih "zakona" moderne znanosti koji to stavljaju u okvire poznatog ?
- Da li okviri moderne mainstream znanosti pokrivaju cjelokupnu stvarnost ?
omen4k is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:34.