Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2018., 11:03   #1
Koliko je stvarno stvarno ili filozofija upute: Najvažnija stvar je pronaći što je najvažnija stvar

Učeni kolega wand je napisao pedagoški tankoćutno i brzo parsifalu nešto što nije slutio da je jako važno

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Postaješ neozbiljan i sad počinješ i s glupostima. Ne znam kakve veze imaju interpretacije sa teorijom. Interpretacije su filozofija, fizika je jasna.
pa je parsifal odgovorio i to je uvod u ovu prevažnu temu
==

Pa ovo je toliko važno pitanje o kojem bi trebali otvoriti posebnu temu i sve me svrbe prsti da i sam to učinim iako evo baš sada kasnim s pisanjem za koje me plaćaju.

Mom meni a nadam se još mnogima nije jasno ono što je tebi jasno pa nam objasni


Dakle, kako je to fizika jasna ,a interpretacija te jasnosti ima desetak
Da je jasno bila bi jedna jasna interpretacija .


=====

Molim nick nitko drugi da nakelji onaj dijagram di ima puno interpretacija kvatne fizike jer sličica govori više od hiljadu forumskih riječi ..

evo npr moja sličica koja ilustrira čuveni koncept kvantne fizike koji se zove
šredingerova mačka (koja se nalazi u kutiji i mi ne znamo je li živa ili nije )



i parsifal pita wanda da nam konačno otkrije dugo čuvanu tajnu

__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 11:23   #2
Kakve veze ima pitanje što je najvažnija stvar s kvantnom fizikom?
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 11:25   #3
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima pitanje što je najvažnija stvar s kvantnom fizikom?
Pa ima utoliko da se dadne najvažnija interpretacija kvantne fizike
i kako je to wandu sve tu jasno a nobelovac fejnman kaže da nitko ne razumije kvantnu fiziku
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 11:29   #4
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Dakle, kako je to fizika jasna ,a interpretacija te jasnosti ima desetak
Da je jasno bila bi jedna jasna interpretacija .


=====

Molim nick nitko drugi da nakelji onaj dijagram di ima puno interpretacija kvatne fizike jer sličica govori više od hiljadu forumskih riječi ..

evo npr moja sličica koja ilustrira čuveni koncept kvantne fizike koji se zove
šredingerova mačka (koja se nalazi u kutiji i mi ne znamo je li živa ili nije )



i parsifal pita wanda da nam konačno otkrije dugo čuvanu tajnu

Kvantna fizika je generalizacija zakona vjerojatnosti. Kao takva ona nedvojbeno matematički funkcionira besprijekorno.

Tzv. interpretacije postoje zato što se pokušava tumačiti što stoji u pozadini te generalizacije vjerojatnosti.

To je vrlo slično kao da istražuješ što stoji iza igara na sreću.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 11:31   #5
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Pa ima utoliko da se dadne najvažnija interpretacija kvantne fizike
i kako je to wandu sve tu jasno a nobelovac fejnman kaže da nitko ne razumije kvantnu fiziku
Nitko tko pokušava intuitivno to razumjeti i pokušava na silu biti sklon nekoj interpretaciji.

Ako neka interpretacija nudi provjerljive predikcije, to je druga stvar.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 12:24   #6
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kvantna fizika je generalizacija zakona vjerojatnosti. Kao takva ona nedvojbeno matematički funkcionira besprijekorno.

Tzv. interpretacije postoje zato što se pokušava tumačiti što stoji u pozadini te generalizacije vjerojatnosti.

To je vrlo slično kao da istražuješ što stoji iza igara na sreću.
Da, matematika uvijek funkcionira besprijekorno. Interpretacije postoje zato što se čovjek ne može oteti porivu da oko nekog zbivanja stvori smislemu priču. Ovdje to, izgleda, ne pali.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 14:29   #7
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Da, matematika uvijek funkcionira besprijekorno. Interpretacije postoje zato što se čovjek ne može oteti porivu da oko nekog zbivanja stvori smislemu priču. Ovdje to, izgleda, ne pali.
Slabo pali. Ne znam da postoje neke provjerljive predikcije koje nudi neka od interpretacija. Znam samo za Everettovu MWI da nudi nešto, ali za takvo nešto bi nam trebala i reverzibilna nanoelektronika i jaka AI, tako da to nije uvjerljiv eksperimentalni setup za sada.

Općenito, interpretacije su stvar ukusa, a o ukusima se ne raspravlja.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:13   #8
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
Pa ima utoliko da se dadne najvažnija interpretacija kvantne fizike
i kako je to wandu sve tu jasno a nobelovac fejnman kaže da nitko ne razumije kvantnu fiziku
Možda je jasno da nam nije ništa jasno sad i da ćemo možda shvatiti jednog dana.

Ne znam zašto vjernici imaju fetiš na neznanje u trenutku T_0. To je kao kad sam čuo retardiranu izjavu jednog našeg akademika da "danas mi nismo u stanju shvatiti kako se nešto dogodilo u prošlosti niti možemo simulirati svijest."

Ne možemo i? Zašto odgovor "ne znamo, trudimo se" nije dovoljno dobar?
__________________
Apathy on the rise, no one cares.
pećina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2018., 00:43   #9
Ako uzmem ozbiljno, cijenjeni kolega parsifal, vašu tvrdnju da je *najvažnija stvar pronaći najvažniju stvar*, ne mogu ne sjetiti se kako pojam "važno" nije superponiran pojmu "bitno" pa, shodno tome, ne mogu ne pitati se čemu davati odgovor na pitanje "što je najvažnija stvar?" na način na koji ste to vi učinio, kad bi, pilećeg mi mozgla, realniji odgovor bio - najvažnija stvar je shvatiti prioritete tj. pronaći bitno.

Nisam baš previše razmišljala pa se unaprijed ispričavam ukoliko sam napisala kakvu glupost te zahvaljujem na dobrodušnim ispravkama mojih krivih navoda.

Blagodarim.
enky is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 19:48   #10
S motrišta kvantne fizike, ova je tema istodobno i živa i mrtva.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 20:23   #11
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
S motrišta kvantne fizike, ova je tema istodobno i živa i mrtva.
Ali cim je otvoris vidis da je mrtva. Kolega je malo promasio temu.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 20:39   #12


Ali da je nisi otvorio ne bi znao, jelda.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 21:14   #13
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post


Ali da je nisi otvorio ne bi znao, jelda.
Znao sam i prije nego je otvorio. Mislio sam mu reci, ali nije mi se dalo
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:15   #14
Eto, sad je živa. Ti... kvantni nekromante jedan!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2018., 23:35   #15
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima pitanje što je najvažnija stvar s kvantnom fizikom?
Ne znam jesi li svjestan koliko dobro si pogodio.

Važno, najvažnije, nevažno... to su stvari relacija i takva pitanja nemaju smisla ako ne uzmemo u obzir KOME je važno ili nevažno. Stvari po sebi nisu važne ni nevažne, samo jesu. Mom pesu (a i velikoj većini ljudi), najvažnija stvar nema baš nikakve veze sa kvantnom fizikom čak i kad o njoj ponešto znaju. Nekim ljudima ima veze. Ne vjerujem da postoji išta što bi bilo svima najvažnije.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 09:06   #16
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Važno, najvažnije, nevažno... to su stvari relacija i takva pitanja nemaju smisla ako ne uzmemo u obzir KOME je važno ili nevažno. Stvari po sebi nisu važne ni nevažne, samo jesu. Mom pesu (a i velikoj većini ljudi), najvažnija stvar nema baš nikakve veze sa kvantnom fizikom čak i kad o njoj ponešto znaju. Nekim ljudima ima veze. Ne vjerujem da postoji išta što bi bilo svima najvažnije.
Jesu li prometni znakovi važni ili nevažni ili samo jesu? Je li medicina važna ili nevažna ili samo jest? Velika većina stvari ne samo da su važne nego ne bi ni postojale da nisu važne. Iz toga bi se čak mogla izvući i definicija nevažnog - nevažno je ono što samo jest. Koliko je nešto važno ili nevažno može se razumjeti tek kad se nešto zna o tome i kad se usporedi s ostalim. Ako se raspravlja o tome što je važno onda su potrebni argumenti, inače bi se važnost nečega mogla ustanoviti pukim dizanjem ruku (ili šape).
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 15:39   #17
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Jesu li prometni znakovi važni ili nevažni ili samo jesu? Je li medicina važna ili nevažna ili samo jest? Velika većina stvari ne samo da su važne nego ne bi ni postojale da nisu važne. Iz toga bi se čak mogla izvući i definicija nevažnog - nevažno je ono što samo jest. Koliko je nešto važno ili nevažno može se razumjeti tek kad se nešto zna o tome i kad se usporedi s ostalim. Ako se raspravlja o tome što je važno onda su potrebni argumenti, inače bi se važnost nečega mogla ustanoviti pukim dizanjem ruku (ili šape).
Dok nisu postojali, nisu bili ni važni. Čim su se pojavili postali su važni. Postojanje je važnost, nema bitka bez bivanja, kao ni obratno. :Đ
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 17:00   #18
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Jesu li prometni znakovi važni ili nevažni ili samo jesu? Je li medicina važna ili nevažna ili samo jest? Velika većina stvari ne samo da su važne nego ne bi ni postojale da nisu važne. Iz toga bi se čak mogla izvući i definicija nevažnog - nevažno je ono što samo jest. Koliko je nešto važno ili nevažno može se razumjeti tek kad se nešto zna o tome i kad se usporedi s ostalim. Ako se raspravlja o tome što je važno onda su potrebni argumenti, inače bi se važnost nečega mogla ustanoviti pukim dizanjem ruku (ili šape).
Ah, ipak nisi ubrao. Tvoji primjeri upravo govore kako je nešto važno samo ako je NEKOME važno (u nekom vremenu i prostoru). Zaprežna kola su nekoć bila mnogima važna a danas nisu skoro nikome. Ni saobraćajni znakovi nisu važni lovcima sakupljačima a u skoro vrijeme vjerojatno neće biti nikome. Svako čudo za vremena, reklo bi se. Kakva je važnost svih tih stvari ako ih odvojimo od onih kojima su važni? Kad si gladan, važno je nešto pojesti. Drugim riječima, važno je stvar biologije.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 17:52   #19
Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Ah, ipak nisi ubrao. Tvoji primjeri upravo govore kako je nešto važno samo ako je NEKOME važno (u nekom vremenu i prostoru). Zaprežna kola su nekoć bila mnogima važna a danas nisu skoro nikome.
Ne, nego ti nisi ubrao. Što bi to bila zaprežna kola sama po sebi? Ništa. Ona jesu to što jesu zato što su važna.

Quote:
medonaodmoru kaže: Pogledaj post
Kakva je važnost svih tih stvari ako ih odvojimo od onih kojima su važni?
Nemoguće ih je odvojiti. Ako ih odvojiš onda to više nisu te stvari.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 18:03   #20
Ideja.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.