Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2005., 19:57   #1
Gonosomno određivanje spola

Sad ne znam jesam li ja blesav ili što, pa evo kvout:
Quote:
Spol ne mora biti određen heterokromosomima. U tim slučajevima spol određuju kromosomi koji su jednaki ostalim autosomima, a od njih se razlikuju samo po tome što sadrže gene za spol. Takvi se kromosomi nazivaju gonosomi. Ovdje se spol, iako genotipski određen, može ustanoviti samo na osnovi spolno vezanog naslijeđivanja i to s pomoću alelnih gena vezanih za spolne kromosome. Kod vinske mušice npr. mužjak svoj X-kromosom naslijeđuje uvijek od majke, a prenosi svoj X-kromosom samo preko ženki. Determinacija spola radi se po tipovima, ali svi gonosomski geni zastupani su diploidno
Okej, prvo, spol određuju kromosomi koji su jednaki autosomima. Pitanje: po čemu se spolni kromosomi inače razlikuju od ostalih kromosoma? Razlika je morfološka?

Ali dobro, shvatio sam da se geni koji određuju spol nalaze na posebnim kromosomima i da su ti kromosomi po nečemu jednaki ostalim kromosomima, ali onda ne shvaćam zašto se spol može odrediti "samo na osnovi spolno vezanog naslijeđivanja i to s pomoću alelnih gena vezanih za spolne kromosome" jer, kao prvo, ni ne kužim što to znači.

A da ne spominjem kako mi ovo sa vinskom mušicom ima smisla jednako kao, ne znam, pisati ovaj topic na kojeg nitko neće odgovoriti...

Ako netko kuži, molio bih pojašnjenje. Ja sam očito tupav.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 03:04   #2
Re: Gonosomno određivanje spola

Pa šta tebe uče tamo na faxu?

Ovak... razlike između autosoma i sp.krom. jesu i morfološke i funkcionalne. Znaš i sam da je žensko obilježeno s XX a muško s XY. Vidiš da kod Y fali onaj četvrti "krak" (ne znam kak drugačije da ti to objasnim ) e pa na njemu se nalaze geni koji determinijaju spol- kod oca, kod majke je to na X kromosomi. Kako dijete dobije jedan gen od mame a jedan od tate kombinacijom se dobije ili mali braco XY ili mala seka XX.

Sad kad ja ovo čitam vidim da sam se i sama smotala.. uglavnom... meni je sve jasno
__________________
Its amazing what goes into making something efortless
Naya is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2005., 03:17   #3
Ok, to je djelomični odgovor na prvo pitanje (koje su još razlike?), ali meni i dalje nije jasno kakvo je gonosomno određivanje spola.

O da, moguće je, online sam sad.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:15.