Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.11.2005., 23:01   #101
Wenze, sa čim drugo? Naravno da je to razlog za moj nick.
soapfreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2005., 05:00   #102
Quote:
d.s.o. kaže:
Mene simetrija muči i činjenica da oko mene sve sve mora biti tip top sredjeno kako bih počela učiti ili bilo što raditi... ali sve me to zabavlja.. ne predstavlja mi problem... no jest gubitak vrimena..

Jedino vrime sam bila jako prestrasena za glupa vrata (jesam ili nisam zatvorila) ali sama sam sebi rekla: Evo - zaključavaš ih. I onda mirno odem.

good luck




Citanje ovog' posta mi je priustilo slican horror thrill kao kada si experimentalno zvonim na portaphon sa zabavljivim strahom da cu se sam sebi javiti na isti

od cije mentalne ruke god da smo oblikovani, ti ja smo nekad bili dio istog glinenog korita
__________________
Seventeen Lashes
Pygmalion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2005., 12:28   #103
Quote:
Crimson Petal kaže:
eeh... mene isto zeza broj 8



Al jebemu, ovo s trljanjem jezika od gornji dio usne šupljine me ubi, sav sam se izdro
poirot is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 22:53   #104
Izbjegavanje crta

Pozdrav svima sa ovog podforuma

Nisam baš česti posjetilac ovog podforuma pa ne znam jel ovaj, ajmo reći problem, već negdje bio spomenut (ako je, molim moderatore da se ne ljute)

Naime, o čemu se radi: kad hodam po ulici izbjegavam stati na crte
Znate ono, pločnici znaju biti, što od starosti, što od lošeg materijala i čega sve ne, puni brazda - crta. I onda ja skakučem, manevriram... (pravim budalu od sebe), a samo da bih izbjegao stati na crtu.
To radim otkad znam za sebe. Isprva je to bila igra, al sad je definitivno navika.
Čak sam i na igralištima počeo izbjegavat crte pa i po cijenu loše igre
Dugo sam bio uvjeren da to valjda samo mene pere, ali onda sam odgledao film sa Jack Nicholsonom i Helen Hunt "As good as it gets" ilitiga "Bolje ne može" i vidio da to "gnjavi" i glavnog protagonista. Dobro, on je baš izgleda "teški" pacijent, tj. on uopće ne hoda po pločnicima na kojima je nemoguće izbjeći crte, ali ja kako sam krenuo mogao bih i doseći taj nivo.

Dakle, jel postoji kakav stručni naziv za ovaj "poremećaj", tj. jel to uopće spada u tu kategoriju?
Johnny Depp is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 22:57   #105
to i ja znam nekad radit iz zajebancije...
al ovo mislim da je kompulzivni poremećaj (kao kad netko mora 3x oprat ruke,5x zaključat vrata itd).
bar mislim...
ambasadorica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 23:05   #106
je, kompulzivni. ispod toga je neki konflikt, neka misao koju ne mozes artikulirati.
predlazem strucnu pomoc, cisto zato da se jos vise ne razmase (a obicno se razmase s vremenom)
__________________
I had no shoes and complained, until I met a man who had no feet.
Almorah is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 23:11   #107
I ja to ponekad radim - pogotovo ako je pločnik od pločica,
onda pokušavam hodati unutar kvadrata.
pizdolizac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 23:48   #108
Dajte ljudi, nemojte me plašit

Pa mogu ja to prestat radit u bilo kojem trenutku, al jednostavno rečeno, to je postalo dio mene jer toliko dugo to radim. Kao, između ostalog, što grizem nokte. Jedna cura s kojom sam bio je rekla da joj se to (što grizem nokte) ni najmanje ne sviđa i ja prestao s tim. Kasnije smo prekinuli i ja nastavio grist nokte i eto i dan danas grizem.
Al, čisto za primjer, sve se može kad se hoće.
Quote:
Pizdolizac kaže:
I ja to ponekad radim - pogotovo ako je pločnik od pločica,
onda pokušavam hodati unutar kvadrata.
Ha ha. Takvi su mi omiljeni
Johnny Depp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 01:55   #109
Ma ja nisam upoznao osobu koja nikad nije preskakala crte... Mislim da je apsolutno normalno da se zdrav mozak kad nema što raditi zabavlja takvim stvarima.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 03:04   #110
Quote:
Ego kaže:
Ma ja nisam upoznao osobu koja nikad nije preskakala crte... Mislim da je apsolutno normalno da se zdrav mozak kad nema što raditi zabavlja takvim stvarima.
Slažem se, više sam to radila kao mala, ali i danas znam zabrijat.
Depp: ne trebaš se brinuti sve dok te to ne ometa u svakodnevnom životu-tipa: nećeš ući u dućan jer su podne pločice premale ili te lupi auto jer si umjesto lijevo i desno gledao da ne staneš na rubove zebrinih pruga...
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 10:20   #111
Imam pitanje

Koliko sam shvatila, i ja imam opsesivno-kompulzivni poremećaj jer ujutro 2 put provjeravam jesam li isključila peglu, grijalicu i plin Ali ja imam vrlo jednostavno rješenje za to, koje redovito funkcionira - prilikom isključivanja bilo kojeg aparata, sama sebi kažem na glas "Eto, isključila si!". Poslije više niti jednom tokom dana ne pomislim na to i mirna sam.

Nego, imam pitanje o ovom poremećaju, a radi se o vrlo vrlo bliskoj osobi. Naime, nisam sigurna da li bi se njeno ponašanje moglo okarakterizirati kao poremećaj i da li spada u ovu skupinu, pa ću biti zahvalna na mišljenjima.

Naime, moja prijateljica ima neopisivu potrebu "stavljati" u red i organizirati svoj život do ludila. Ne postoji niti jedna stvar koja se njoj dogodi tokom dana a da je ona po dolasku kući ne "stavlja" na papir i onda rasčlanjuje beskrajnim analizama. Dakle, ta žena "materijalizira" na papiru baš svaki događaj ili osjećaj. Ima strašnu potrebu da vodi svoj život kroz gomile plannera, dakle, upisuje unutra od onog "kupiti wc papir" do pravih jednogodišnjih i petogodišnjih planova. Sve, ali sve je upisano u te plannere. Djelomično je to u redu, ali kad vidim da unutra upisuje "sex", onda se zabrinem. Pa jebote, nemo'š i to planirati Uglavnom, na stranu planneri. Ono što me zaista zabrinjava su njeni dugi monolozi popraćeni pisanjem po papiru kad priča o bilo kojem dijelu svog dana. Često primjećujem da se prisiljava na razl. akcije da si ispuni dan, tjedan, vikend jer imam feeling da bi stiltala da se probudi u subotu ujutro i nema plan za taj dan. Užasno je aktivna, bavi se sportom, uspješna u poslu, ali mene već iscrpljuje njeno agresivno analiziranje do u tančine svake radnje koju je taj dan napravila, pa onda zapisivanje na papir pa onda plan za novi dan.

Meni se nekako laički čini da bi se moglo raditi o ovom poremećaju. Kao što netko pere ruke 10 puta, tako ona ima potrebu milijun puta dnevno izanalizirati jednu te istu stvar te isplanirati idući dan, pa do onog što će točno i kako jesti za ručak. Napominjem da je davno bolovala od anoreksije što mi nekako govori da je ipak osjetljiva i možda malo nestabilna....zapravo, osjećan odgovornost i pitam se da li i kako joj pomoći? Da li joj je pomoć uopće potrebna?!
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 10:51   #112
Jedno pitanjce - postoji li neki dublji uzrok OCD-a, tipa da sam ja zapravo genijalac koji samo ima problema s izražavanjem ili je to čisto bezvezni poremećaj koji nema veze s ničim drugim?



ma serem samo
poirot is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 20:23   #113
Quote:
poirot kaže:
Jedno pitanjce - postoji li neki dublji uzrok OCD-a, tipa da sam ja zapravo genijalac koji samo ima problema s izražavanjem ili je to čisto bezvezni poremećaj koji nema veze s ničim drugim?
čisto sumnjam da nema veze s nečim drugim
tome on i služi, da ti preokupaciju stavi na nešto drugo, a ne na ono što ti je bitno u životu
to još ne znači da nisi genijalac

odbaci tu kočnicu, riješi se toga
Morph is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 22:03   #114
Quote:
poirot kaže:
Jedno pitanjce - postoji li neki dublji uzrok OCD-a, tipa da sam ja zapravo genijalac koji samo ima problema s izražavanjem ili je to čisto bezvezni poremećaj koji nema veze s ničim drugim?



ma serem samo
Kao uzroci se spominju potisnuti agresivni i /ili seksualni porivi. Valjda je to povezano sa fiksacijom na analnu fazu, treningom toalete...Ali, glupo je generalizirati
Izgubljena u Svemiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 22:05   #115
Sve mi se čini da svi mi imamo svoje opsesije i kompulzije... sitna praznovjerja... OCD je samo situacija kad je nekome to previše izraženo...

(BTW dokazali su praznovjerje i kod miševa)

Meni je, recimo, opsesija računanje najkraćeg puta.
Kamo god išao, kuda god išao, tražim najkraći mogući put.
Optimizirao sam si algoritam penjanja po stepenicama; ovisno o broju stepenica krećem određenom nogom kako bih se popeo u što manje koraka... i tako to.

Samo kaj meni to ne smeta u životu, već mi možda i koristi - mala vježba za mozak kad isti nema pametnijeg posla.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 22:40   #116
Quote:
krugovi kaže:
Dakle,iz naslova bi sve trebalo biti jasno.
Ima li tko(na nesrecu)iskustva s tim problemom i kako se nosi s tim?Ne mislim na slucajeve koji se pojavljuju rijetko i samo u odredjenim situacijama,mislim na takve poremecaje koji su tu svakodnevno,koji su sastavni dio vaseg zivljenja.
Kod mene se to konkretno odnosi na opsesivno pranje ruku.
Mene mama misli psihiću slati ili u ludaru zbog toga

Na svim mogućim testovima 80% opsesivno-kompluzivna.
U zadnje vrijeme sve češće,ah šta ti je svit...
__________________
Ništa mi neće ovi dan pokvarit
Fortes fortuna iuvat!
emo§ion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 23:13   #117
Dok sam živjela u podstanarstvu u stanu od cca 100 kvadrata i kad bih ostala sama na nekoliko dana/tjedana (imala sam 2 cimerice koje bi išle doma) kod mene bi se onda javila opsesija da stalno gledam koja su vrata zaključana tj. da provjeravam. Kad bi dečko došao stalno bih mu ponavljala (ne bi ni ušao ) nek' zaključa obavezno vrata i kasnije ga to pitala nekih 5 puta.

Dok bih bila na poslu stalno bih premotavala film o izlasku iz stana i pokušavala se prisjetiti pojedinosti koje bi mi ukazala da sam 100% zaključala vrata jer sam se užasno bojala da ne bih zaboravila. I tako stalno.

Sad, kad sam doma kod staraca o tome zaista ne brinem jer imam onu bravu koja nemam kvaku s vanjske strane pa se sama vrata zatvore tj. izvana se ne mogu otvoriti bez ključa. Dakle, rješenje za sve one koji pate od zaključanih vrata je to da si kupite bravu koja se izvana ne može otključati pa tako ne morate brinuti o zaključavanju

To je bilo idealno rješenje i za mog brata koji bi odlaskom u školu često znao ostaviti širom vrata otvorena i sve živo upaljeno jer je kasnio.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 23:20   #118
Kad se nađem u situaciji da nisam sigurna jesam li nešto napravila, tipa zatvorila vrata, odmah se prešaltam. Kažem sebi "To je automatska radnja, zato se ne sjećaš, ali sigurno si to napravila."
Izgubljena u Svemiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 23:29   #119
Što ste toliko svi zapeli za vrata Ja svoja ni ne zaključavam.
Ljudi, fokusirajte se na crte Evo, ja sam sad i sjene počeo preskakat
Johnny Depp is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 23:33   #120
Quote:
Johnny Depp kaže:
Što ste toliko svi zapeli za vrata Ja svoja ni ne zaključavam.
Ljudi, fokusirajte se na crte Evo, ja sam sad i sjene počeo preskakat
Ja znam dana danas preskakivati crte iliti stajati u one popločene kocke cijelim stopalom. Al' to iz zajebancije. Nije baš da pazim na to.
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:42.