Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2022., 10:36   #1
Obiteljska nekretnina (više vlasnika) savjet

Pozdrav

Živim u obiteljskoj kući,koja se djeli na dva dijela (moju majku i njenu sestru) .Majka živi na katu kuće a sestra sa obitelji u inozemstvu i ne dolazi gotovo nikad.

Ja sa svojom obitelji živim u jednom od stanova u prizemlju (60tak m2) a drugi je (30m2) je ostavljen tetki ako bi se pojavila da ima gdje doci.

Kao i svaka kuća i ova treba nužna ulaganja (novi krov,zid kraj kuce) ja bih napravio i roštilj,popločao dvorište,popravio ogradu itd..

Roditelji na katu nemaju ambicije za neka ulaganja,i ne žele o tome ni pričati sa tetkom nekad se kao krov planira izmjeniti i ti je to.

Moja sestra također ne živi u kući i nema ambicije za ulaganje, obnavljanje.Dolazi svako par mjeseci i bude danima kod roditelja na katu.

Jedino ja faktički živim, ulažem u "svoj" dio, sve sam renovirao,uredio.

Papirološki ništa nije riješno podjela kuće je tabu tema.Majka ne želi o tome pričati sve radi mira sa svojom sestrom.Ja usmeno imam pravo na ovaj svoj dio koji sam uredio i to je to...

Kakav je vaš savjet vezano za ovu problematiku? Kako se ponašati,ulagati, raditi.

U budućnosti je najizglednije da ce u cijeloj kući samo moja obitelj ostati u mom djelu od 60tak m2..

Tetka je dobrostojeća i kao emotivno je vezana za kuću..pa je sigurno nebi mogao isplatiti...
leli35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 11:20   #2
Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post
Kakav je vaš savjet vezano za ovu problematiku? Kako se ponašati,ulagati, raditi.

Prestati ulagati bilo što, prestati održavati, kositi, ...
Za početak.

Gdje se kuća nalazi? Je li u nekom manje atraktivnom kraju, ili u većem gradu?


Quote:
U budućnosti je najizglednije da ce u cijeloj kući samo moja obitelj ostati u mom djelu od 60tak m2..
Drugim riječima, ti i tvoja familija ćete biti vječiti taoci te kuće, i roditelja i tetke...
Imaš li ti braće i sestara? Ilma li tetka nasljednike, djecu?

Da li si vezan ti i supruga za to područje poslom i dr. ili imate opciju odsliti nekamo?

Quote:
Tetka je dobrostojeća i kao emotivno je vezana za kuću..pa je sigurno nebi mogao isplatiti...
Ti moraš pred sve njih postaviti mogućnost da ćeš odseliti, i da ne želiš ulagati u nekretninu koja nema riješene imovinske odnose.
Ne postavljati se ultimatumom, nego jednostavno pomalo prestati održavati i ulagati. Kad te pitaju - nemaš vremena, nemaš novaca... istovremeno štediti neke novce, staviti na stranu i možda s vremenom potražiti kakvu priliku, jeftinu kuću, i kupiti za sebe.

Tek kada oni vide da te uzimaju zdravo za gotovo kao nekog slugu kuće i kada bude opcija da bi ti mogao otići, tada ćeš vidjeti kako oni stvarno dišu.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 11:35   #3
Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post
Pozdrav

Živim u obiteljskoj kući,koja se djeli na dva dijela (moju majku i njenu sestru) .Majka živi na katu kuće a sestra sa obitelji u inozemstvu i ne dolazi gotovo nikad.

Ja sa svojom obitelji živim u jednom od stanova u prizemlju (60tak m2) a drugi je (30m2) je ostavljen tetki ako bi se pojavila da ima gdje doci.

Kao i svaka kuća i ova treba nužna ulaganja (novi krov,zid kraj kuce) ja bih napravio i roštilj,popločao dvorište,popravio ogradu itd..

Roditelji na katu nemaju ambicije za neka ulaganja,i ne žele o tome ni pričati sa tetkom nekad se kao krov planira izmjeniti i ti je to.

Moja sestra također ne živi u kući i nema ambicije za ulaganje, obnavljanje.Dolazi svako par mjeseci i bude danima kod roditelja na katu.

Jedino ja faktički živim, ulažem u "svoj" dio, sve sam renovirao,uredio.

Papirološki ništa nije riješno podjela kuće je tabu tema.Majka ne želi o tome pričati sve radi mira sa svojom sestrom.Ja usmeno imam pravo na ovaj svoj dio koji sam uredio i to je to...

Kakav je vaš savjet vezano za ovu problematiku? Kako se ponašati,ulagati, raditi.

U budućnosti je najizglednije da ce u cijeloj kući samo moja obitelj ostati u mom djelu od 60tak m2..

Tetka je dobrostojeća i kao emotivno je vezana za kuću..pa je sigurno nebi mogao isplatiti...
Kakvo ti je to usmeno pravo majketi ?
Pravno dok su ti živi mama i tetka ti nemaš apsolutno nikakvo pravo niti je išta tvoje.
Ako se prije ne dogovorite, nakon mamine smrti ti i sestra nasljeđujete po 1/2 maminog vlasništva....tako i tvojih "usmenih" 60 kvadrata.

Doduše pošto si napisao da kuća nema nikakvu papiroligiju, onda čija je, tko je vlasnik ??

Savjet, riješite to dok su još svi živi. Parnice za ovakve slučajeve znaju trajat po 20 godina i svi se posvade
D.Fence is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 11:43   #4
Popusit ces sigurno, samo je pitanje koliko i kad

Sto je i ok, obzirom da zivis/parazitiras u tudoj kuci "gratis", pa ce ti ta ulaganja u nesto sto nije tvoje doci ko renta

Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post

U budućnosti je najizglednije da ce u cijeloj kući samo moja obitelj ostati u mom djelu od 60tak m2..
Ne postoji tvoj dio kuce!
Osim ako nemas vlasnicki pravni papir koji kaze drukcije, a kazes da nemas, zato si i stavio u drugoj recenici "moj dio" pod navodnike.

Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post
Kakav je vaš savjet vezano za ovu problematiku?
Savjet je maknuti se od doticne problematike i odseliti se od svoje mamice.
Tvoja obitelj ne pocinje sa tobom i zenom na vrhu piramide, nego sa tvojom mamom, dok god si pod njezinim krovom.

I dok god se ne odselis ne ces biti svoj covijek!

Quote:
D.Fence kaže: Pogledaj post
Savjet, riješite to dok su još svi živi. Parnice za ovakve slučajeve znaju trajat po 20 godina i svi se posvade
Posvadit ce se ionak i tak! Da vidis kad predlozi da oni usmeno stave na pismeno, kak bu se vjetar okrenuo...i kod mame i kod tete i kod sestre
__________________
Content review stigao i na forum.hr!
DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 12:15   #5
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Prestati ulagati bilo što, prestati održavati, kositi, ...
Za početak.

Gdje se kuća nalazi? Je li u nekom manje atraktivnom kraju, ili u većem gradu?




Drugim riječima, ti i tvoja familija ćete biti vječiti taoci te kuće, i roditelja i tetke...
Imaš li ti braće i sestara? Ilma li tetka nasljednike, djecu?

Da li si vezan ti i supruga za to područje poslom i dr. ili imate opciju odsliti nekamo?



Ti moraš pred sve njih postaviti mogućnost da ćeš odseliti, i da ne želiš ulagati u nekretninu koja nema riješene imovinske odnose.
Ne postavljati se ultimatumom, nego jednostavno pomalo prestati održavati i ulagati. Kad te pitaju - nemaš vremena, nemaš novaca... istovremeno štediti neke novce, staviti na stranu i možda s vremenom potražiti kakvu priliku, jeftinu kuću, i kupiti za sebe.

Tek kada oni vide da te uzimaju zdravo za gotovo kao nekog slugu kuće i kada bude opcija da bi ti mogao otići, tada ćeš vidjeti kako oni stvarno dišu.

Kuća se nalazi na krajnje neatraktivnom mjestu u gradici u Dal.Zagori....
Oboje radimo i nemamo namjeru odseliti.
Da se nadovežem na donje postove ne mogu parazitirati u "svojoj" kući, svakako ce me zapasti moj dio.Mogu roditeljima placati kiriju.A oni bi mogli tetki jer ajmo reci ja živim u njihovom djelu a oni u njenom.
Moj dio kuće ne postoji to je jasno iz mog upisa..Samo sam dobio usmeno od vlasnika kuće (majke i njene sestre) da je eto taj dio moj cak sam se trebao proširiti na tetkin stan jednog dana kad ona napravi stan u potkrovlju (moje mišljenje da od tog nema ništa)

Da kupim stan i opet sve sredim bi me puno doslo a ne vidim neki smisao sem da budem sam svoj gazda ali po visokoj cjeni..i opet ce mi ostati dio u kuci i da odselim.
Vidim to kao puno izdataka a malo dobiti to mi čak izgleda gore od ovog sad nerješenog statusa..
Uglavnom slusam argument ti tu živiš ako tebi smeta ti sređuj,ulaži,mjenjaj.
leli35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 12:25   #6
Dakle mama i teta su vlasnici kuće, tvoje nije ništa i neznam zašto stalno spominješ svoj dio.
Pošto sigurno kuća nije etažirana vidit ćeš veselja na ostavinskoj rasprav" Tvoj dio" ne postoji, u tvom slučaju postoji jedino 1/2 nasljedstva tvoje mame (ako se sestra ne odrekne svog djela onda je tvoja cijela mamina polovica).. Ako nije etažirano ne postoji ni tvojih 60 kvadrata. Shvati da je to tako.

Zato ti kažem da se dogovorite i sve pravno riješite dok su svi živi za vaše dobro.
D.Fence is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 12:47   #7
U pravu si što se tice svega...jedino ja još kalkuliram da bi tetka mogla napraviti potkrovlje i onda bi moji imali kat (vj bi ga ostavili sestri)ja prizemlje a tetka potkrovlje. Pa bi onda etažirali..Mada ne vjerujem u tu opciju potkrovlja,a iz ovog "mog" djela me može samo policija iznjeti ja ne bi izasao iz neceg gdje sam toliko novaca utukao jos mi receno da je moje,znam da usmeno ne znaci ništa ali ja ne bi silom izasao pa nek gori sve....Mogao bi pitati majku da etažira ovaj dio na mene.Mada znajući nju to ce odbiti,cemu, zašto,nema smisla itd
leli35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 12:50   #8
I to je, djeco, kako dođe do imovinsko-pravnih sporova koji traju više od 30 godina

Sretno! Mislim, ne tebi, ti se inatiš i sam sebi i svojoj obitelji svjesno i namjerno zagorčavaš život, nego odvjetnicima koji će na vama zarađivati kad do toga dođe.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 12:54   #9
Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post
Da kupim stan i opet sve sredim bi me puno doslo a ne vidim neki smisao sem da budem sam svoj gazda ali po visokoj cjeni..i opet ce mi ostati dio u kuci i da odselim.
Vidim to kao puno izdataka a malo dobiti to mi čak izgleda gore od ovog sad nerješenog statusa..
Vrijeme ce pokazati sto je bila gora opcija
I koja je cijena bila visa

A ako je tebi OK biti u takvoj egzistencionalnoj neizvjesnosti onda super i puuuunoooo srece zelim!

Pogledaj malo tu forum pa vidi kako takve price uglavnom zavrse.

Znalo bi ti se desit da potrosis citavo bogatstvo (vrijeme, zivce, novac) a na kraju ne dobis nista osim nekog nuznog dijela u okruzenju gdje je neizdrzivo za zivjeti.

Rekoh - sretno!!!! (kad vec nema muda i pameti, nek bude bar srece)

Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post
a iz ovog "mog" djela me može samo policija iznjeti ja ne bi izasao iz neceg gdje sam toliko novaca utukao jos mi receno da je moje,znam da usmeno ne znaci ništa ali ja ne bi silom izasao pa nek gori sve....
Najmanji problem.

Ne mora nista gorit, treba im samo nalog
Pismeni, ne
__________________
Content review stigao i na forum.hr!
DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 13:16   #10
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
I to je, djeco, kako dođe do imovinsko-pravnih sporova koji traju više od 30 godina

Sretno! Mislim, ne tebi, ti se inatiš i sam sebi i svojoj obitelji svjesno i namjerno zagorčavaš život, nego odvjetnicima koji će na vama zarađivati kad do toga dođe.
Ne razumijem na koji se način ja inatim?
Znaci po vecini vas ovdje ja bih trebao bez borbe otici iz kuće koja ce na kraju ostati pusta i prazna i kupiti negdje drugdje stan?Zar ta kuca nije jedinim djelom i moja zar se ne bi trebalo izboriti bar za moj dio..
Jedino ako etažiranje nije rješenje problema.
leli35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 13:35   #11
Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem na koji se način ja inatim?
Ne razumiješ? Zbilja? A kako bi nazvao ovo?

Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post
a iz ovog "mog" djela me može samo policija iznjeti ja ne bi izasao iz neceg gdje sam toliko novaca utukao jos mi receno da je moje,znam da usmeno ne znaci ništa ali ja ne bi silom izasao pa nek gori sve....

Quote:
Zar ta kuca nije jedinim djelom i moja zar se ne bi trebalo izboriti bar za moj dio..
Ne, ta kuća će možda jednog dana postati jednim dijelom tvoja. Sada nije. Sada je od tvoje mame i tvoje tetke (iako, u prvom postu kažeš da "papirološki ništa nije riješeno", tako da je vrlo lako moguće da čak niti one nisu vlasnice, nego još neki njihov predak stoji u zemljišnim knjigama).
Quote:
Jedino ako etažiranje nije rješenje problema.
Naravno da nije, LOL, a čak i da je, vidi što si sam napisao:
Quote:
Mada znajući nju to ce odbiti,cemu, zašto,nema smisla itd
Dakle, ono što ti jedino vidiš kao rješenje problema nije rješenje, a i kad bi bilo, tvoja majka to ne želi napraviti...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 13:53   #12
nažalost to nije tvoje, već potencijalno tvoje.

drugo kolko vidim tu je već sad kuća podjeljena na 2 dijela i još će se dijeliti na 2-3-4 dijela...

ono kaj bi po meni bilo najbolje je okupiti ih sve, sjest, porazgovarati i vidjeti dal su za to da ih isplatiš iz kuće i da onda kuća u većini ili u najboljem slučaju cijela bude tvoja.
pogotovo ak nitko od potencijalnih nasljednika nema ni najmanju namjeru ikad živjeti u toj kući ili ju koristiti.

ak ti vidiš bolji život u toj kući nego negdje drugdje za života trenutnih vlasnika riješi sve jer poslije bude teže i može se najti još netko tko misli da ima pravo na kuću...

nagledala sam se svega u svom životu i nekad su ti najbliži najgori neprijatelji, pogotovo kad su ostavine u pitanju.
__________________
Ne umijem da odrastem.
Još su mi mape bajke. Još uvijek pričam sa zvijezdama.
I maštam, uvijek maštam.
:)
The Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 13:58   #13
Nazvao bih to malo vjerojatno nekim mogućim dešavanjima kao otpor ali to je sve ako ako a ne inacenje..kuća ima sve papire i vlasnici su poznati.
Dolje sam naveo materine razloga da ne etažiramo ne moje..
Ja nisam upućen u to zato sam i tražio savjet ovdje.Šta bih dobio sa tim ?
Za šta mi može trebati etažiranje kao koji razlog da navedem svrhu...
leli35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 14:05   #14
Ako!!! su vlasnice kuće tvoja mama i teta, onda je tvoje potencijalno nasljedstvo (pri tome samo ako tvoj otac ne bude potraživao polovicu od mamine polovice kao bračnu stečevinu) 1/6. Pa si ti računaj kolika je to zapravo kvadratura.
Traži da se kuća etažira, to je minoran trošak u odnosu na buduće probleme.
I nećeš se ti imati s kim inatiti, završiti ćeš na sudu i onda tek nećeš moći raspolagati s tom imovinom.
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 14:06   #15
Quote:
leli35 kaže: Pogledaj post
Nazvao bih to malo vjerojatno nekim mogućim dešavanjima kao otpor ali to je sve ako ako a ne inacenje..kuća ima sve papire i vlasnici su poznati.

Dolje sam naveo materine razloga da ne etažiramo ne moje..

Ja nisam upućen u to zato sam i tražio savjet ovdje.Šta bih dobio sa tim ?

Za šta mi može trebati etažiranje kao koji razlog da navedem svrhu...
Kako za šta? Kuća se etažira i svatko se upiše na jednu etažu ili više određene međuvlasničkim ugovorom.

Poslano sa mog SM-N986B koristeći Tapatalk
marta 29 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 14:07   #16
Etažiranje će ti trebati da bi "tvoje" postalo zbilja tvoje.

Shvaćam tvoju motivaciju i sve što si ovdje napisao, ali kad se pravnici upletu u priču, samo ćete popušiti. Ti, i ostali akteri priče (ostatak obitelji).

Ne znam kolika je zbilja tržišna vrijednost (ona za koju bi se mogla prodati), ali na kraju bi ti se moglo dogoditi da kuća, a možda i dvije pripadne odvjetnicima jer se niste uspjeli dogovoriti za života.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 14:08   #17
s mog smjera gledišta, bez obzira kaj će ta kuća jednog dana ostati prazna i kaj će dio biti tvoj, ja bi kupila komadić zemlje ili ak ti mama ima zemlje tražila da ti komad pogodan za život prepiše i pomalo tam gradila svoju kućicu i onda se iselila.

i sam vidiš da ne postoji nit želje nit volje, već samo izgovori da se tvoj status pravno riješi, zapravo živiš u neizvjesnoj situaciji i to tak more trajati 10-20-30 godina (zavisi kolko će sadašnji vlasnici živjeti).
po meni i ne baš lijep i bezbrižan život, jer će ti uvijek uteg visjeti nad glavom.
__________________
Ne umijem da odrastem.
Još su mi mape bajke. Još uvijek pričam sa zvijezdama.
I maštam, uvijek maštam.
:)
The Princeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 14:09   #18
Jel' smijem ja samo napomenuti da netko tko nije vlasnik ne može tražiti da se kuća etažira A osobe koje jesu vlasnici to ne žele?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 14:12   #19
Isto tako osoba koja nije vlasnik ne treba ni ulagati u predmetnu nekretninu.

Ali ljudi uvijek misle da usmena obećanja imaju značenja i da će pravda pobijediti
Cranesbill is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2022., 14:13   #20
Tu si u pravu, ali se može pozivati na dosjelost. Autor teme je u posjedu svog dijela, pa iz te pozicije bi mogao tražiti neka svoja prava, ali to opet uključuje sudovanje. Kako stvari stoje, autor teme bi mogao ispasti negativac, kao što već jest.
Prije svega, obratite pozornost na lokaciju nekretnine, pa će vam neke stvari biti jasnije.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:43.