Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2008., 01:37   #1
Talking Rješenje kućnog otpada

ne znam da li otkrivam toplu vodu ili samo pričam nebuloze, ali neki dan mi je palo na pamet kako bi bilo super da svako kućanstvo ima nekakvu ''kantu'' za otpad gdje bi se taj otpad automatski uništio/spalio pri nekakvim visokim temperaturama ili slično, ali da naravno nema štetnih plinova. koja bi to ekološka ravolucija bila.

temu sam stavila ovdje jer znam da ćete mi vi prvi znati odgovoriti zašto to je ili nije moguće.
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 09:38   #2
Super ekološka revolucija gdje bismo na svako kilo smeća trošili još dec benzina ili par kWh struje, a za rezultat dobili malo kompaktirano smeće koje bismo opet morali sami odnositi. Što je loše u centraliziranom visoko specijaliziranom sustavu spaljivanja smeća koji je energetski i financijski daleko povoljniji? A čak i takav sustav je toliko skup da npr. Zagreb muku muči s izgradnjom jednog.

Osim toga, ne bi li bilo bolje papir, staklo, plastiku i metal reciklirati, a ne spaljivati, a i organski otpad da se na bolji način iskoristiti.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 10:23   #3
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
Osim toga, ne bi li bilo bolje papir, staklo, plastiku i metal reciklirati, a ne spaljivati, a i organski otpad da se na bolji način iskoristiti.

.
ajd ti to objasni nasim ljudima
da 1/10 Hrvatske pocne reciklirat to bi bila ekoloska revolujcija
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 10:40   #4
postoji li neki odpad (kućni) koji se ne može reciklirati?
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 10:46   #5
Za spaljivanje trebaš energiju koju prvo treba distribuirati u tvoju kuću. Nastaju gubici distribucije.
Tako i tako treba neku "vrstu" otpada odvoziti, pa hoćeš li imati 10% više smeća...
Najbolje rješenje:
odvajanje otpada (biootpad, reciklažni otpad, ljekovi/opasne tvari) u vlastitom domu (znači, odvajaš biootpad, staklo, papir, baterije i lijekove) i to dečki lijepo odvezu na pripadna mjesta. Ono što se pali može se ekološki obraditi na jednom mjestu, gubici distribucije energije su minimalni (pališ samo na jednom mjestu) a iz toga se može proizvoditi struja.
Hrvatska realnost (Krk, 2006g). Imaš 3 raznovrsna kontejnera, ljudi uredno odvajaju otpad, a onda čistoća to vozi na zajednički dump.
Koliko sam čuo, u ZG planiraju podijeliti vreće koje bi služile za odvajanje otpada.
Evolucija je uvijek bolja od revolucije, pa onda bolje početi sa odvajanjem....
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 13:49   #6
Kućanstva stvaraju mnogo više otpada od tih osnovnih materijala za razvrstavanje. Pogledajte samo kad je odvoz glomaznog otpada koliko se tu nalazi drvenog i plastičnog namještaja, različite tehnike iz svih zanatskih branši, metalnih predmeta koji se ne sakupljaju odvojeno (iz nekog razloga), svakakvog bio-otpada koji se nemože stavljati u male kantice, itd...
Apsolutno mi je neshvatljivo da se dio toga ne želi iskoristiti kao sekundarne sirovine, npr, metalni dijelovi iz namještaja i ostalih stvari, a tek na kraju otpadno drvo, neupotrebljivu plastiku, različite tkanine, itd, bi se trebalo spaliti i proizvesti el. energiju ili šta već treba.
Da bi se tome pristupilo ispravno potrebna je vrlo opsežna i detaljna analiza cijelog sistema stvaranja otpada što zahtjeva i veliko ulaganje, ali kad bi se jednom sve pokrenulo i riješilo početnih propusta, u budućnosti bi samo bila pozitivna bilanca iz svega toga, od sekundarnih sirovina, proizvodnje energije, do iskorištavanja bio-mase u daljnjem uzgoju bio proizvoda.
vesli is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2008., 21:18   #7
ma nekako sam si zamislila da se isključivo otpad koji se ne može reciklirati doslovno uništi ili transformira u neku energiju. mislim to bi bilo super, zar ne?
-gloria- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 10:58   #8
Nije sve tako crno.
Prva energana na deponijski plin puštena je u pogon potkraj 2004. u Zagrebu na odlagalištu Jakuševec–Prudinec, instalirane snage 2 MW, od čega je u pogonu 1 MW.


Strateški ciljevi
b) gradnja infrastrukturnih građevina i postrojenja (regionalna odlagališta, energane na otpad i spalionice, postrojenja za mehaničko-biološku obradu, biokompostane, odlagališta),

Ovo je iz strategije gospodarenja otpadom. Koliko će se realizirati....
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 11:20   #9
Quote:
-gloria- kaže: Pogledaj post
ma nekako sam si zamislila da se isključivo otpad koji se ne može reciklirati doslovno uništi ili transformira u neku energiju. mislim to bi bilo super, zar ne?
Pa to nije problem - jednostavno teleportiraš otpad u holodek gdje će se trikoderom pretvoriti u čistu faznu energiju. Super, zar ne?

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 11:49   #10
Nema otpada koji se ne može reciklirati. Pitanje je samo koliko košta recikliranje, energetski i ekološki. Spaljivanje otpada ima svoje prednosti i nedostatke, kao i sve na ovome svijetu.
Navest ću samo jedan primjer štete koju je izazvalo nedovoljno znanje o procesu spaljivanja otpada u Japanu 70tih godina pr.st. Spaljivanje se vršilo u običnim pećima, pa kad bi u peći dospjela plastika, u dimnim plinovima se kao produkt izgaranja pojavljivao bojni otrov -plin dioksin. Trebalo je dosta vremena dok se uočio problem i mnogi ljudi su ostali trajno narušenog zdravlja, a u zemlji je izbio skandal. Obustavljen je rad svih spalionica dok se nije pronašlo rješenje. Modificirane su sve spalionice tako da u njima temperatura spaljivanja budei veća od , mislim 800-900 C, pri kojoj se ne pojavljuje dioksin.
Moj savjet, i ne samo moj, bi bio: Reciklirajmo što više. Neka nas ne bude stid odnijeti plastiku, papir, staklo, limenke u za to predviđene kontejnere. Ako imamo dvorište i vrt napravimo komposter i u njega bacajmo organski otpad. Ja to činim, a vi?
Ivan Akoide is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 22:45   #11
bravo Ivan Akoide.
Nevjerojato kako nekim Neide u glavu relacija iz kemije o reakcijama.
Osim toga nevjerojatno je uništavati rafinirane proizvode.
Vani se reciklaža radi više od 30 godina.
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2008., 09:50   #12
Quote:
Ivan Akoide kaže: Pogledaj post
Nema otpada koji se ne može reciklirati. Pitanje je samo koliko košta recikliranje, energetski i ekološki.
Stavljaš na prvo mjesto ljudsku pamet, a na prvom je u HR pohlepa i možda zaboravljaš jednu "sitnicu": razina organiziranosti društva. Namjerno nisam dodao i razvijenu eko svijest i savest, jer je ona direktno uzrokovana organizacijom. Ko budala moram tražiti gdje ću odložiti stare baterije, kartonski kontejner je uvijek prepun... Ono što funkcionira je odvoz kućnog otpada, krupnog kućnog otpada, staklo i limenke. I sve zbog profita!

Kako se računa dadžbina za kućni otpat: "opizde" ti kvadraturu i zdravo. Može vas biti 6 na 30 kvadrata i jedan na 60, plaća više ko ima veću kvadraturu. A ljudi su davno izmislili vagu. I budući da gospoda imaju obvezu vaganja smeća kad dođu na Jakuševac, znaju jako dobro da se tarifiranje po kg ne isplati njima. A zamisli da ih "sjebemo" i razvstamo im smeće???
Staklo i limenke uredno prodaju i ostavruju profit. Taj dio bi bio u redu kad bi znali koliko od toga se uloži za ukupno poboljšanje poslovanja, a koliko na bembure ilištojaznam što....
Ako imaš vrt, kompost ti je dobitak... Najveći deponi je ZG deponij, a to ti govori da enormne količine potencijalnog komposta odlaze u Savu zajedno sa govnima, detrgentom i oborinskim vodama. Prebogati smo kad to tako spizđujemo..Jednim udercem sjebemo bitno veću količinu love nego igdje.
Sve gore navedeno ne znači da se ne treba ponašati kako si naveo: na osobnoj razini učiniti što možemo. Samo bi malo promijenio tvoj savjet a upućen Holdingu nam dragom:" Pripremite za recikliranje, pi vam mat...!!!"
I evo odgovora na tvoje pitanje: da, sve što je moguće po današnim uvijetima raspodjeljujem i odlažem na mjestima predviđenim za to.
PS
Vjerojatno si primjetio moj bijes u "tonu" pisanja. Nije namijenjen tebi jer sam suglasan s tvojim modelom razmišljanja i ponašanja. Namijenjen je uzurpatorima i raspikućama iz Holdinga.
draz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:06.