Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.11.2010., 23:18   #1
Vojna oznaka - trebam pomoć

Poštovanje,
prvi put sam na ovom pdf-u, pa pozdravljam. Zanima me, stari mi je davno dao ovakvu oznaku kakva je na slici, oznak koja ide na kapu. On ne voli previše pričati o ratu, pokušao sam naći na internetu, ali ne mogu pa bih volio da mi netko ovdje odgovori, sigurno vas ima koji znate - jeli ovo oznaka s kapa ZNG-a ili HV-a?

http://www.kolekcionar.eu/photos/12471_1.jpg
__________________
"Ja se ne bojim privatnih stvari, no neke stvari bih rado vidio i dalje neprivatizirane. HNK. Zoološki. Muzeje. Crkvu. Domove zdravlja. Osnovne škole. Dinamo." (Santana)
Liht is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 23:36   #2
Oznaka je s kapa pripadnika HV-a, ako si pod ZNG mislio na gardijske postrojbe, oni su na beretkama nosili oznake brigada.
ZNG je osnivanjem HV-a ugašen, a nosili su oznake s hrvatskim grbom koje, mislim, nisu bile unificirane.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 01:26   #3
Jako slične su nosili i policajci u devedesetima.
HSP_HOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 18:58   #4
Ako me sjećanje služi tako nekakve grbove smo dobivali u vrijeme ZNG , prvo smo dobivali plastične koji su lako pucali a poslije metalne.Ali oprema je u to vrijeme bila z brda z dola tko je što pronašao , kombinirali smo uniforme od JNA i tko je što uspio nabaviti , svatko je sam kupovao maskirne jakne kakve bi tko nabavio bilo nas je po nekoliko sa jednom puškom M70 dok od nekuda nije stiglo par sanduka Argentinki.
__________________
Kad tražite savjet, razmislite o mogućnosti njegova prihvaćanja.
Orion99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 22:39   #5
Quote:
Liht kaže: Pogledaj post
Poštovanje,
prvi put sam na ovom pdf-u, pa pozdravljam. Zanima me, stari mi je davno dao ovakvu oznaku kakva je na slici, oznak koja ide na kapu. On ne voli previše pričati o ratu, pokušao sam naći na internetu, ali ne mogu pa bih volio da mi netko ovdje odgovori, sigurno vas ima koji znate - jeli ovo oznaka s kapa ZNG-a ili HV-a?
Praktički istu (nažalost nemam je više, ali po sjećanju bi rekao da je bar 95% ista) sam kupio na štandu 1990. u Bogovićevoj ulici u Zagrebu (skupa sa prišivačem za jaknu "Cro Army" koji je završio na rukavu na narančastoj jakni moje spitke :
Tako da se slažem s jednim od odgovora tu, em je bilo takvih stvari sa svih mogućih strana (snalažljivi su na njima zaradili), em je u startu praktički na kapu mogao staviti ko je kaj htio, pa je tako moguće da je u nekom razdoblju u nekoj postrojbi i ovo bila "službena" oznaka...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 23.11.2010. at 23:55.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 22:52   #6
Jesi li ti njega pitao gdje je bio, pa ti nije odgovorio, ili se ne usudiš pitati? Pitam, jer jasno mi je da neki ne vole pričati o ratu, pogotovo o pojedinim situacijama, i detaljima, ali nisam baš siguran da ne vole pričati o tome gdje su bili. Svaki branitelj će vrlo rado reći u kojoj brigadi je bio. Nije li tako?
Zagrebačkiplavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 23:56   #7
Quote:
Zagrebačkiplavi kaže: Pogledaj post
Svaki branitelj će vrlo rado reći u kojoj brigadi je bio. Nije li tako?
Ne nužno, svi smo različiti, a neki ljudi imaju i traume.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 00:03   #8
Quote:
mayday_bbb kaže: Pogledaj post
Praktički istu (nažalost nemam je više, ali po sjećanju bi rekao da je bar 95% ista) sam kupio na štandu 1990. u Bogovićevoj ulici u Zagrebu (skupa sa prišivačem za jaknu "Cro Army" koji je završio na rukavu na narančastoj jakni moje spitke :
Tako da se slažem s jednim od odgovora tu, em je bilo takvih stvari sa svih mogućih strana (snalažljivi su na njima zaradili), em je u startu praktički na kapu mogao staviti ko je kaj htio, pa je tako moguće da je u nekom razdoblju u nekoj postrojbi i ovo bila "službena" oznaka...
Da, bila je službena oznaka za sve postrojbe HV-a, uključujući i gbr. ukoliko se nisu nosile beretke, jedino ne znam točno od kada. Stavlja se na "šiltarice"
A i vidi se na poleđini IKOM ZAGREB što je ajmoreći garancija.
Mislim da se i sad nose iste, ili sam van tijekova.
Imam prijedlog da tema oživi postaviti i druge oznake iz DR.

Zadnje uređivanje AnteNaš : 24.11.2010. at 00:14. Reason: prijedlog
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 01:41   #9
bilo ih je i na siltericama od civilne zastite iz tog vremena...
__________________
gathering storm
hive_cluster is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 08:59   #10
Quote:
hive_cluster kaže: Pogledaj post
bilo ih je i na siltericama od civilne zastite iz tog vremena...
Misliš, Narodne zaštite?
__________________
Štedi vodu. Pij pivo.
TomislavM is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 11:16   #11
kolekcionari.com

tamo će ti sve reći. nekad su bili otvoreni ali sada se izgleda moraš registrirati
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 15:29   #12
Quote:
Zagrebačkiplavi kaže: Pogledaj post
Jesi li ti njega pitao gdje je bio, pa ti nije odgovorio, ili se ne usudiš pitati? Pitam, jer jasno mi je da neki ne vole pričati o ratu, pogotovo o pojedinim situacijama, i detaljima, ali nisam baš siguran da ne vole pričati o tome gdje su bili. Svaki branitelj će vrlo rado reći u kojoj brigadi je bio. Nije li tako?
Pa i nije, stari definitivno ne priča o ratu, vjerujatno jer mu je pun k svega. Nije član nikakve udruge branitelja, spomenicu, i one medalje za bljesak i oluju sam našao dok sam još bio mlađi i kopao mu po stvarima, nisam ni znao da ih ima, zajedno sa slikama.
Tu oznaku koja je išla na kapu mi je dao prije nekih 5-6 godina kad smo spremali tavan i naišli na neke odore, kacigu, oznake... ima takva i plastična koja se ne sjaji, ja sam uzeo ovu. Ali definitivno stari ne priča uopće o ratu, par slika u albumu, kaže dve tri riječi o njima i to je to.
__________________
"Ja se ne bojim privatnih stvari, no neke stvari bih rado vidio i dalje neprivatizirane. HNK. Zoološki. Muzeje. Crkvu. Domove zdravlja. Osnovne škole. Dinamo." (Santana)
Liht is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 19:53   #13
Quote:
Liht kaže: Pogledaj post
Pa i nije, stari definitivno ne priča o ratu, vjerujatno jer mu je pun k svega. Nije član nikakve udruge branitelja, spomenicu, i one medalje za bljesak i oluju sam našao dok sam još bio mlađi i kopao mu po stvarima, nisam ni znao da ih ima, zajedno sa slikama.
Tu oznaku koja je išla na kapu mi je dao prije nekih 5-6 godina kad smo spremali tavan i naišli na neke odore, kacigu, oznake... ima takva i plastična koja se ne sjaji, ja sam uzeo ovu. Ali definitivno stari ne priča uopće o ratu, par slika u albumu, kaže dve tri riječi o njima i to je to.
Ja mislim da je to oznaka ZNG-a, ali ne mora biti. Pogledaj si u registru branitelja. Prikazuje se postrojba uz napisano ime i prezime.
Zagrebačkiplavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 09:30   #14
Jedna od prvih verzija oznaka za kapu.

http://img231.imageshack.us/img231/7814/img57450.jpg


Sa lijeva na desno:

1. Oznaka za kapu koja se u samim počecima rata koristila u ZNG-u odnosno MUP-u. Uz nju su postajale još nebrojene neslužbene varijante. Oznaka je nastala modificiranjem JNA generalske oznake za kapu:
http://img547.imageshack.us/img547/4...1015135650.jpg

Sastoji se od spojena dijela - grba koji je zalemljenom žicom spojen sa pozadinom.

2. Oznaka koja je zamjenila ovu prvu. Za razliku od nje, u potpunosti je domaći proizvod, budući da je prethodnu modificirao IKOM iz JNA kalupa. Postojale su tri varijante, jedna plastična proizvedena u Zelini, te dvije metalne, jedna iz IKOM-a, druga iz Kovnice Podravka koje se razlikuju po vrsti emajla u grbu, te po tome što Podravkina ima obojanu krunu. Inače, ovo je prva službena HV oznaka, dakle u upotrebi je službeno bila od prelaska ZNG-a u HV, pa do kraja 1992. godine, iako su je pojedine postrojbe koristile čak i u vojno redarstvenim akcijama 1995. godine. Oznaka je također dvodjelna.

3. Oznaka je i danas službena u HV-u. Zamjenila prethodnu krajem 1992.

Zadnje uređivanje Forever Defiant : 27.11.2010. at 10:08.
Forever Defiant is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2010., 14:16   #15
HVala na objašnjenju, jasno i potpuno
__________________
"Ja se ne bojim privatnih stvari, no neke stvari bih rado vidio i dalje neprivatizirane. HNK. Zoološki. Muzeje. Crkvu. Domove zdravlja. Osnovne škole. Dinamo." (Santana)
Liht is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2011., 07:09   #16
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Imam prijedlog da tema oživi postaviti i druge oznake iz DR.
nitko ništa, a?
istox is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 21:54   #17
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Da, bila je službena oznaka za sve postrojbe HV-a, uključujući i gbr. ukoliko se nisu nosile beretke, jedino ne znam točno od kada. Stavlja se na "šiltarice"
A i vidi se na poleđini IKOM ZAGREB što je ajmoreći garancija.
Mislim da se i sad nose iste, ili sam van tijekova.
Imam prijedlog da tema oživi postaviti i druge oznake iz DR.
to bi trebalo,jedno vrijeme sam pokušavao skupljati oznake ali uvijek bi me netko nažicao i ostajao sam bez puno njih ,sad imam svega nekoliko za koje sam emotivno vezan
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2011., 21:50   #18
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
, ako si pod ZNG mislio na gardijske postrojbe, oni su na beretkama nosili oznake brigada.
mi nismo ma beretkama imali oznaku brigade ,nego baš grb . mislim da nitko nije imao tako ružne beretke kao mi .Kad god smo ih morali stavljati na glavu , svi su nas jebali kao budale . Najači je bio jedan iz 4 gbr (oni su imali zbilja lijepu beretku) koji nas je pitao , gdje smo nabavili te "ratkape od FAP-a )
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 13:24   #19
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
mi nismo ma beretkama imali oznaku brigade ,nego baš grb . mislim da nitko nije imao tako ružne beretke kao mi .Kad god smo ih morali stavljati na glavu , svi su nas jebali kao budale . Najači je bio jedan iz 4 gbr (oni su imali zbilja lijepu beretku) koji nas je pitao , gdje smo nabavili te "ratkape od FAP-a )
meni se sviđalo to sto ste imali tu boju koju jeste jer vas se moglo lijepo razlikovati od nekih drugih brigada. problem je bio sto su nabavljane beretke loseg kroja a onda ih jos ljudi nisu znali nositi kako treba
crvena beretka 4.gbr je bila lijepa ali crvena beretka pripada padobranskim postrojbama i posto je bio plan od 4. brigade napraviti padobransku brigadu tako je i od tog trena 4. pocela nositi crvenu beretku. mi u tigrovima smo imali crnu no ubrzo su crnu poceli nositi u jos 3 brigade i to 3.,5., i 9.
sviđala mi se i zelena od gromova ali ona originalna tamno zelena a ne ova zelena koja svojom bojom podsjeca na legiju
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2011., 16:31   #20
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
meni se sviđalo to sto ste imali tu boju koju jeste jer vas se moglo lijepo razlikovati od nekih drugih brigada. problem je bio sto su nabavljane beretke loseg kroja a onda ih jos ljudi nisu znali nositi kako treba
crvena beretka 4.gbr je bila lijepa ali crvena beretka pripada padobranskim postrojbama i posto je bio plan od 4. brigade napraviti padobransku brigadu tako je i od tog trena 4. pocela nositi crvenu beretku. mi u tigrovima smo imali crnu no ubrzo su crnu poceli nositi u jos 3 brigade i to 3.,5., i 9.
sviđala mi se i zelena od gromova ali ona originalna tamno zelena a ne ova zelena koja svojom bojom podsjeca na legiju
Tako je.
Ja sam bio u petoj, a na crnoj beretki smo imali oznaku sokola.
gromovi su vjerojatno promijenili boju radi britanskih zelenih beretki.

@Worm, vi u sedmoj ste imali zagasito smeđe, jel, u boji pume.
Zašto veliš da su bile ružne?
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:41.