Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2011., 13:14   #61
Quote:
elektrash kaže: Pogledaj post
Evo, nisam citao sve odgovore, ali pogledaj ovako...

Uzmi sto god hoces na svijetu, i stavi na jaje kada stoji okomito...Znaci tocno okomito jaje mora biti i nece se slomiti, sto god da stavis na njega... A sve to zbog oblika jajet...
Kad bi pročitao odgovore, ne bi ovakve gluposti izjavio.
Jaje, kao i žarulja, se opire deformaciji (a time i lomu) do određene granice.

Quote:
elektrash kaže: Pogledaj post
Tako i sa žaruljom, takav oblik je pogodan da vanjski tlak ne bude toliko jak na stijenke žarulje...
Približno kružni oblik doprinosi tome, međutim nije presudan. Važnija je čvrstoća materijala.
super_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 15:33   #62
Quote:
super_m kaže: Pogledaj post
Jaje, kao i žarulja, se opire deformaciji (a time i lomu) do određene granice.
To je istina.

Quote:
super_m kaže: Pogledaj post
Približno kružni oblik doprinosi tome, međutim nije presudan. Važnija je čvrstoća materijala.
E ovo baš i nije istina. Oblik, forma, građa su jaaaako bitni, bitniji od čvrstoće materijala. Da je jaje kockasto puklo bi odmah da se i pilić popne na njega jer je materijal krhak i neotporan na vlak (savijanje). Ovalnim oblikom se tlačne sile prenose na cijelu ljusku i međusobno neutraliziraju jer su suprotnog smjera na suprotnim stranama pa ispada da se cijelo jaje bori protiv pucanja a ne samo tlačeni dio. Jaje će puknit kad pritisak postaje toliko jak da ljuska više ne može apsorbirat silu samo kao tlačnu pa se javljaju i vlačne sile (savijanje ljuske) koje ljuska uopće ne podnosi.
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 22:21   #63
ma pusti profesora, oni iz fizike znaju bit nekad prlicno zatucani. u osnovnoj sam imao po meni odlicnog iz fizike ali nekad je dolazio do nebuloznih zakljucaka, sad u srednjoj imam taku glupacu da to nije normalno, jedino dobro je sto njoj mogu dokazati da je nes lose rekla jer je vjerojatno i sama svjesna da je glupa. al onom nikak nisam mogo pobit neke njegove nebuloze.

za žarulju ti nema tu nekog posebnog trika. moras izracunati kolka sila djeluje na nju. znaci razlika tlakova i povrsina na koju tlak djeluje. i onda moras naci koliko je staklo jako neko je reko 33MPa i vidit koliki tlak moze izdrzati

ovo sa zivom sto je on tu nes prico o zbroju to su ti momenti... znaci tlak koji djeluje od gore ponistava onaj od dole pa se tjelo nece gibati ni gore ni dole, a onaj od desna ponistava onaj od ljeva pa se tjelo nece gibati ni ljevo ni desno. to nema veze s tim zasto nepukne. nepukne jer je dovoljno snazno staklo.


ovo s jajetom sta reci nego
ugl mozda si pobrkao podatke jer mislim da se moze reci da jaje moze istrpiti beskonacaan tlak. znaci da na njega djeluje nekoliko tisuca tona tlaka nebi trebalo puknuti ako u njemu nema zraka zato sto se tekucina nemoze tlaciti. ovo je moja predpostavka ako uzmemo da u jajetu stvarno nema ni malo zraka i ni jedne druge tvari koja se moze tlaciti. i pod tlak mislim na ravnomjerno raspoređeni tlak
dirtbike is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2011., 23:04   #64
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
E ovo baš i nije istina. Oblik, forma, građa su jaaaako bitni, bitniji od čvrstoće materijala. Da je jaje kockasto puklo bi odmah da se i pilić popne na njega jer je materijal krhak i neotporan na vlak (savijanje).
Oblik i forma su sinonimi, a građa sudjeluje u čvrstoći, ukoliko si mislio na građu kao sastav materijala.

Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Da je jaje kockasto puklo bi odmah da se i pilić popne na njega jer je materijal krhak i neotporan na vlak (savijanje).
što se tiče ovog, pažljivije čitaj moj upis:

Quote:
super_m kaže: Pogledaj post
Približno kružni oblik doprinosi tome, međutim nije presudan. Važnija je čvrstoća materijala.
Ja sam napisao da je čvrstoća materijala najbitnija, pritom misleći na sve njene glavne karakteristike: vlak, tlak, posmik i torzija. Tek nakon toga slijedi oblik. Jer, ravni čelični profil je čvršći od kružnog drvenog, jelda?
Dakle, ipak je čvrstoća bitnija od oblika.
super_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 10:41   #65
Quote:
super_m kaže: Pogledaj post
Oblik i forma su sinonimi, a građa sudjeluje u čvrstoći, ukoliko si mislio na građu kao sastav materijala.



što se tiče ovog, pažljivije čitaj moj upis:



Ja sam napisao da je čvrstoća materijala najbitnija, pritom misleći na sve njene glavne karakteristike: vlak, tlak, posmik i torzija. Tek nakon toga slijedi oblik. Jer, ravni čelični profil je čvršći od kružnog drvenog, jelda?
Dakle, ipak je čvrstoća bitnija od oblika.
loš ti je primjer s kružnim drvetom zato sto drvo nemozee biti kruzno u pravom smislu rijeci, mozes ti njega zaobliti ali njegova mikrostruktura je uvijek pravocrtna tj. vlakna koja cine strukturu ostaju i dalje usmjerena pravocrtno.
dirtbike is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 03:52   #66
Quote:
*tina** kaže: Pogledaj post
danas sam imala fiziku. pitala sam nastavnik da mi objasni to na primjeru mjerenja tlaka sa živom. ako posudu napounimo živom i neku cijevčicu, cijevčicu zatvorimo stavimo naopačke u posudu i onda otvorimo cijevčicu..dio žive će iscuriti a u gornjem dijelu cijevčice napravit će se vakuum i moje pitanje je bilo zašto cijevčica nepukne.
riješenje je jer je rezultanta tlakova na kraju 0..tlak koji dijeluje s lijeva na desno poništava tlak koju dijeluje u suprotnom smijeru (s dena na lijevo) tlak koji djeluje odozgo poništava tlak koji djeluje odozdo (prolazi kroz živu). ukupna rezultanta je 0.
ali da je cijevčica vrlo duga npra 1 km nastavnik kaže da bi puknula..

ista ta stvar se događa i sa žaruljom.
nisam čitao sve postove pa ne mogu reći da li si već dobila odgovor, ako nisi evo ga, kao i što si mislila , pitanje sa žaruljom je trik pitanje.

atmosferski tlak koji nas okružuje iznosi nešto oko jednog bara, za ovo pitanje nije važno jel malo veći ili malo manji, pa se zaokružuje na 1 bar.

1 bar je sila od 1kg po kavdratnom centimetru, kad izračunaš površinu ljudskog tijela pa pomnožiš to sa silom od 1kg po cm2, dobiješ iznos od otprilike 10 tona, no to je ne bitno jer je isti tlak i ljudskom tijelu, pa zapravo nema nikakve sile koja na nas djeluje.

za razliku od našeg tijela, u sijalici je vakum, pa atmosferski tlak stvarno djeluje na sijalicu ali ne sa 10 tona, nego mnogo manjom silom, jer površina sijalice je mnogo manja. ako je površina sijalice 10 cm2 onda na nju djeluje samo 1o kg, ali ravnomjerno na cijelu njenu površinu pa zato ne pukne.

napravi eksperiment sa nečim kao što je stiropor, stavi sijalicu na jedan komad stiropora a sa drugim komadom pritisni sijalicu odozgo, tako ćeš vidjeti da nije lako slomiti sijalicu kad djeluješ na veći dio njene površine ravnomjerno
fullcool is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 14:03   #67
Tina, nemoj se brinut ako ti većina ovih odgovora nije bila jasna. Nije ni meni. Em su konfuzno izloženi em su im primjeri najčešće netočni, bar na prvih par stranica.

Mislim da je fullcool tu iznad mene to najbolje izložio.
kastaš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:37.