Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2011., 12:21   #1
Talking Astronomija i astrofizika 4 dummies - mala škola za velike interese

OK, recimo da postoji određen broj forumaša koji žele nešto više, u svrhu opće kulture i interesa naučiti nešto više o nedostižnim zvijezdama, planetima etc etc .

Ima li voljnih učiti nas?

Evo, prvo pitanje, koje zvijezde su vidljive u ovo doba godine, kako ih tražiti i mora li se nužno imati fancy ass oprema za njih? Ja sam amater, naoružana superpreciznim očima ali me puno toga zanima, a astronomija (i još sijaset stvari) čeka da dođe na red za jedno temeljito ulaženje u problematiku. Rotacija Zemlje, nažalost, traje mizerna 24 sata minus 16 za spavanje i posao

Slušam
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 14:33   #2
Daleko od tog na znam svašta ali...

Za snalaženje na nebu dobro je odrediti južnu i sjevernu točku na horizontu za mjesto promatranja (produžetak smjera Sunca točno u podne, kompas, ...). Na polukružnici koja spaja te dvije točke bit će i sjeverni nebeski pol iznad sjevernog horizonta pod kutem jednakim geografskoj širini mjesta promatranja. Blizu tog mjesta nalazi se prilično sjajna zvijezda Polarnica (ili Sjevernjača). Tako je zvijezda Sjevernjača u zenitu ako se promatrač nalazi na sjevernom zemaljskom polu, a za promatrača na ekvatoru ona se poklapa sa sjevernom točkom na obzoru, dok je promatrači s južne hemisfere nikada ne vide.

Pri snalaženju na nebu pomaže nam to što su prividno sjajnije zvijezde stajačice raspoređene u određene prepoznatljive oblike koje zovemo zviježđa ili konstelacije.

Zbog promjene položaja Zemlje u prostoru zbog revolucije (njenog gibanja oko Sunca ), u isto doba noći u različita doba godine vidimo različite zvijezde (zviježđa). Mjesec i objekti Sunčevog sustava mijenjaju svoj položaj (vidljivo golom oku) i zbog svog vlastitog gibanja, a većina ih se giba blizu kruga nebeske ekliptike u pojasu od 12 zviježđa koji zovemo Zodijak (Jarac - Capricornus, Vodenjak - Aquarius, Ribe - Pisces, Ovan - Aries, Bik - Taurus, Blizanci - Gemini, Rak - Cancer, Lav - Leo, Djevica - Virgo, Vaga - Libra, Škorpion - Scorpius, Strijelac - Sagittarius). U ovu grupu trebalo bi još svrstati i zviježđe Zmijonosac.

Isto tako na sjevernoj hemisferi mogu se vidjeti sve zvijezde ''južnog neba''. zA precizniju orijentaciju najbolje je da nabaviš . Nrbo je podjeljeno na 88 podrucja, a granice između nj. su povučene koordinatnim linijama.

Šta još... ja, zviježđa i objekti koji su uvijek iznad horizonta se nazivaju cirkumpolarnim objektima i to su ti : Zmaj,Cefej,Veliki međed i Mali također , dijelovi Perzeja, Ris, i Kasiopeja.

Uukoliko si na sjevernom polu cijelo sj. nebo ti je cirkompolarno,a južno anticirkumpolarno...
Promatrač s ekvatora jedini može vidjeti cijelo nebo nijedan dio mu nije cirkumpol. niti anticirkumpol.

a koji su sada idljivi nisam sigurna , ne znam napamet,provjeri negdje na netu na nebeskoj karti
Muholovkaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 14:34   #3
* daleko od tog da znam svašta...
Muholovkaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2011., 14:36   #4
i nisam dovršila rečenicu '' najbolje je da nabaviš vrteču kartu neba ''
Muholovkaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2011., 06:15   #5
Quote:
Götterdämmerung kaže: Pogledaj post
Ima li voljnih učiti nas?
Ima Sori kaj kasnim, ne stignem svakodnevno pratiti forum, ali tu sam.

Quote:
Evo, prvo pitanje, koje zvijezde su vidljive u ovo doba godine, kako ih tražiti i mora li se nužno imati fancy ass oprema za njih?
Slušam
Muholovka je napisala par zgodnih stvari, ali ne treba ti taj astronomski riječnik na početku Predlažem da si skineš neki planetarij program za mobitel tako da ga uivjek možeš imati pri ruci. Zatim skini i isprintaj mjesečnu kartu sa skymaps.com. Na karti imaš za svaki mjesec navedene zanimljive događaje, kao i glavna zviježđa i objekte koji se lako vide.

Svakako probaj maknuti se od javne rasvjete. Direktno svjetlo msnjiti će ti mogućnost širenja zjenice, a svjetlosno onečišćenje ubija najtamnije zvijezde. Ako ne možeš van grada probaj barem u neki mračni kutak u parku.

Za početak probaj naučiti raspoznavati najsjajnija zviježđa na nebu. Probaj vidjeti gdje je ekliptika, putanja po kojoj se planeti prividno gibaju među zivjezdama. Iz mjeseca u mjesec vidjeti ćeš kako planeti i zviježđa mijenjaju položaj i polako dobiti uvid u nebeska gibanja..to te stvarno može promijeniti, staviti stvari u perspektivu - da stojimo na maloj kuglici koja putuje kroz svemir
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 06:45   #6
Ovih dana ako bude vedro, pogledajte prema zapadu nakon zalaska Sunca. Sjajna "zvijezda" je Venera. Jako bliješti i lako se vidi već u sumrak.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2012., 22:39   #7
kad bi svi planeti nestali iz sunčevog sustava osim zemlje, kaj bi se zemlja vrtila oko sunca ko i prije ili bi bilo promjena?
The Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 02:37   #8
Quote:
The Druid kaže: Pogledaj post
kad bi svi planeti nestali iz sunčevog sustava osim zemlje, kaj bi se zemlja vrtila oko sunca ko i prije ili bi bilo promjena?
Zemlja bi vrlo slabo osjetila nedostatak drugih planeta jer je velika većina mase u suncevom sustavu koncentirana upravo u suncu (99%). No, postoji jedna puno važnija stvar. Jupiter kao najmasovniji planet oduvijek je bio čuvar našeg planeta od raznoraznog smeća u obliku velikih gromada kamenja, asteroida i kometa koje znaju uletjeti u unutrašnji dio suncevog sustava. Svojom velikom masom on je uglavnom počistio većinu potencijalno opasnih asteroida koji su mogli završiti na našoj Zemlji.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2012., 08:53   #9
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Zemlja bi vrlo slabo osjetila nedostatak drugih planeta jer je velika većina mase u suncevom sustavu koncentirana upravo u suncu (99%).
Zemlja bi i dalje normalno kružila oko Sunca. Međutim, dugoročno bi se orbita promijenila, odnosno Zemlja za nekoliko milijuna/milijardi godina ne bi bila na isom mjestu u svojoj orbiti kao da su ostali planeti prisutni. To je problem računanja orbita nekoliko tijela u istom sustavu. Nakon duljeg vremena ponašanje im je kaotično i ne može se 100% simulirati.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 13:45   #10
Evo jedne interesantne slike. 50 godina istraživanja svemira :

http://i.imgur.com/fIDp5.jpg
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 20:54   #11
cool slika kakav stav ima neki astrofizičar o teoriji paralelnih svemira?
The Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2012., 20:00   #12
Može li netko upućen u te stvari reći dali je ovo točno ili je to netko nabacao bezveze?

http://wallbase.cc/wallpaper/1593470
__________________
Mozak van da skoči!
Morgoth_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 20:02   #13
Quote:
The Druid kaže: Pogledaj post
cool slika kakav stav ima neki astrofizičar o teoriji paralelnih svemira?
Ja nisam fizičar, ali razne teorije o raznim vrstama paralelnih svemira su vrlo popularne među fizičarima.

Štoviše, kod kozmoloških teorija, trenutno primat imaju upravo teorije koje uključuju potencijalno postojanje paralelnih Svemira.

Posebno se dobro s opažanjima slaže teorija vječne inflacije, koja direktno implicira postojanje paralelnih Svemira..
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 20:03   #14
Quote:
Morgoth_hr kaže: Pogledaj post
Može li netko upućen u te stvari reći dali je ovo točno ili je to netko nabacao bezveze?

http://wallbase.cc/wallpaper/1593470

Meni izgleda ok..
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 11:29   #15
ne mogu nać pravi topic za ovo,a glupo mi je otvarat novi ili poklanjat u oglasima.
imam jedan Astronomy časopis viška pa ga poklanjam,2 su mi poslali za 7. mjesec pa ako ga neko iz Zga hoće...

__________________
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast!

Zadnje uređivanje what a guy : 04.09.2012. at 11:39.
what a guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 18:58   #16
Quote:
what a guy kaže: Pogledaj post
ne mogu nać pravi topic za ovo,a glupo mi je otvarat novi ili poklanjat u oglasima.
imam jedan Astronomy časopis viška pa ga poklanjam,2 su mi poslali za 7. mjesec pa ako ga neko iz Zga hoće...

Jaaaaa!
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2012., 22:21   #17
moze! pm
__________________
Smoke me a kipper, I'll be back for breakfast!
what a guy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 07:42   #18
Bok.

Meni se da objašnjavati opća teorija relativnosti. Specifičnije: kozmologija. Ako ima zainteresiranih - javite, pa da počnem To mi je nekako zazvučalo kao da spada pod ovu temu...

Ključne riječi: Friedmannova metrika, FLRW svemir, kozmološki princip, izotropnost i homogenost prostora, brzina širenja svemira, supernove IA, luminoznost, ko-gibajući sustav, brže od svjetlosti, kozmološka konstanta, tamna energija.

Pozz

Zadnje uređivanje Kraflyn : 18.09.2012. at 07:53.
Kraflyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 14:00   #19
Postoji li kakva dobra knjiga za početnike o astronomji ? I to na principu ab ovo, zemlja je, sunce je...
Po mogućnosti na hrvatskom i da se može posudit u KGZ-a.

Hvala
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 13:39   #20
Postoji li program, tj softver, koji nudi mogućnost pregledavanja neba na točno određenim i geografski točnim tj ispravnim lokacijama, u bilo kojem vremenu, prošlost, sadašnjost, budućnost?

Kao kombinacija stellariuma i google eartha? Ključno je da ima obje komponente, da se može ispravno provjeravati lokacija sa svim postojećim građevinama (npr piramide) i promjena nebesa u prošlosti, kao i u budućnosti.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:32.