Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.11.2017., 14:48   #141
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Ja imam svoj dio u fiksnim prihodima, dio u dionicama.
Ovo sto ti dodje kroz fiksne prihode, to sve pretvaras u dionice? Znaci nemas nista u cashu kao zalihu? Zlato? Pretpostavljam da barem nesto imas u nelikvidnim sredstvima, sto je valjda isto OK da imas miran san.
Isto tako, nije isto imati 60 godina i imati sve u dionicama, i imati 20 godina i imati sve u dionicama. Ja sam malo starija garda pa sam mozda zato malo konzervativniji, bilo bi stet pred penziju sve prokockati .

Quote:
Pratim msci world i emerging markets, a USA cini cca 60% msci world indeksa.
Ja drzim i ulazem, pucam na period 20+, pare koje ulazem mi ne trebaju.
Ako padne onda cu uci jos agresivnije, tj. napravit cu rebalans portfolija.
Ja sam uvjeren ako ne bude svjetskih ratova da ce indeksi za 20+ vise vrijedit vec sada.
Da li sam u pravu vidit cemo za 20+ godina.
Sve legitimno - sretno
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 15:05   #142
Gledano sa dugoooročnog charta krah iz 2008/2009g,ili onaj iz 1987 kad je u jednom danu DOW potonuo više od 22%,izgleda kao tek jedan mala padajuća crtica,kao greškica nastala na putu prema gore.Iako je trebalo 2 godine da se market vrati na pozicije prije Black Monday.
Svejedno,u takvim se situacijama ljudi bacaju sa balkona ali se rađaju i junaci,rijetko se događaju ali mogu biti i izuzetno profitabilni ako si spreman naravno
Dakle,zaštita,pošto opcije baš i ne volim,neki junior miner+ silver/gold ETF trebali bi u takvim crnim danima lijepo potegnuti,posebno ovi prvi.
Cash,već sam pisao,oko 50%.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2017., 17:19   #143
Fiksni prihodi su mi orocenja, obveznice te rentanje stana.
Inace sam u 30im pa gledam dugorocno, ali ako bude pad i to velik dobar dio cu prebacit u dionice.
Kes na tekucem imam za tri mjeseca zivota, a imam i minus ako mi zatreba
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 17:40   #144
Ako reinvestiramo dividendu preko IB-a jel trebamo plaćati i porez u Hrvatskoj, iako nam u Americi već uzmu 30% poreza?
Vjerojatno da, ali kako će oni znati ako ne povlačimo novac sa IB-a u Hrvatsku?
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 17:48   #145
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Ja sam se nekidan poceo povlaciti iz S&P. Gledam P/E, izgleda mi prilicno napuhano, vjerujem da ce ubrzo impichnuti Trumpa pa malo apokalipticarski promatram sve to skupa. Rekao bih da trenutno nije optimalan trenutak za uletjeti u S&P i slicna ulaganja. Cudio bih se da u sljedece 2 godine S&P 500 ne padne ispod 2.000. Znam, 100 ljudi 100 cudi, samo budi siguran da si uzeo riziko faktore u obzir.
Sretno
Ma i meni izgleda sve rizicno sad. Ponajprije iz razloga jer FED polako pocinje dizat kamate a zadnjih skoro 10 godina su bile na razini 0 sto je presedan u povijesti i tko zna koliko 'jeftinog' nova se poprodavalo. Ali bas zato zelim ici sa 'Dollar cost average', jer ako i pocne padat vise cu zaradit jer cu vecinu novoulozenog novca ulozit kad market bude nize ... sad, jedini je problem tih pocetnih 10k$ od kojih sam dio planirao ulozit u obveznice, ali opet ni one nisu bas primamljive jer kamata je nisko, cijena visoko ... mozda slusat Schiffa pa ulozit u zlato? ... u svakom slucaju slazem se i sa ljudima koji kazu da je tesko predvidjet pad marketa, vjerujem da to moze samo mali broj ljudi na svijetu.

Quote:
solpan kaže: Pogledaj post
Ako reinvestiramo dividendu preko IB-a jel trebamo plaćati i porez u Hrvatskoj, iako nam u Americi već uzmu 30% poreza?
Vjerojatno da, ali kako će oni znati ako ne povlačimo novac sa IB-a u Hrvatsku?
Mene isto ovo zanima. Opcenito na koji nacin ide to sa porezima, reinvestiranjem i povlacenjem novca u Hrv. Dakle koji porez placamo na:
1. Dividendama (pretp da ovo pacamo u USA jer je IB u USA)
2. Povlacenju novca u Hrv? Pretp. da tu placamo porez Hrvatskoj ali da li je to onih 12% ili nesto drugo? ....da li se taj porez placa samo na dobitak ili na cijelu povucenu cifru?
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 18:23   #146
Sve je ovo već bilo odgovoreno,i ne da mi se ponavljati,samo ne znam otkud vam ideja da se plaća porez na povučenu cifru!?
To bi značilo ja danas uplatim npr 10 000$ IB-u za dva dana mi hitro zatrebaju novci i zatražim isplatu na moj devizni u HR i država mi na to naplati 12%!
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2017., 21:51   #147
Nažalost većini je teško pročitati što piše na prethodnoj stranici, a kamoli pročitat sve.
Puno sam naučio od ljudi na forumima, ali uvijek sam nastojao sam naći, pa što ne mogu, ili mi nije jasno pitam.
Zbog neke zahvalnosti i solidarnosti nastojim odgovoriti ako znam, ali treba podvući crtu i reći dosta.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 01:07   #148
Aj nemojte pametovat sad. Upravo sam prosao temu (doduse nabrzaka) i nema odgovora na moje pitanje. Ako postoji odgovor slobodno me navedite na njega.

Pozdrav
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 19:34   #149
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Aj nemojte pametovat sad. Upravo sam prosao temu (doduse nabrzaka) i nema odgovora na moje pitanje. Ako postoji odgovor slobodno me navedite na njega.

Pozdrav
I ja sam pregledao cijelu temu i nigdje ne piše, ovaj lik "mendi" ima neke frustracije, ali manje bitno.
Uglavnom koliko sam ja proučio mi sa Amerikom nemamo skljopljen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, pa bi za svaku dividendu trebali plaćati porez kod njih i porez kod nas, ako Hrvatska sklopi taj ugovor sa SAD-om onda će nam priznati porez koji je tamo plaćen.
Naša porezna teško da zna za te dividende, ali ako bi htio 100% sve legalno za sada moramo plaćati dvostruki porez.
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 20:40   #150
Piše,piše,ali kao što i sam kažeš manje bitno.

Naravno da može saznati naša porezna,možda ne još,jer su spori i površni,mala smo baza i vjerojatno imaju više štete nego koristi sa nama,ali treba znati da IB šalje podatke u IRS koja vjerojatno razmjenjuje podatke sa HR.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 22:25   #151
Na forum.hr se o tome više puta pisalo, a prije mjesec/dva je netko pitao da li postoji sporazum sa USA o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Normalno ni taj sto je pitao nije čitao niti je provjerio da li sporazum postoji.
Inače ima još tema o ulaganjima u USA i inozemstvo na forum.hr, pa malo pročešljajte.

Nije mi jasno što se ljutute samo sam rekao istinu, da se ljudima ne da čitat, već samo postavljaju pitanja.

Nisam nikoga osobno prozvao,ali ako se netko sam pronašao, njegova stvar.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 03:25   #152
Jel se na Interactive Brokeru može dodati i strana banka osim hrvatske, tako da kad sam u inozemstvu mogu tamo povući novce direktno?
RobiZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 09:40   #153
Koliko ja znam pare možeš povlačiti samo na jedan registrirani račun
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 18:00   #154
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Ma i meni izgleda sve rizicno sad. Ponajprije iz razloga jer FED polako pocinje dizat kamate a zadnjih skoro 10 godina su bile na razini 0 sto je presedan u povijesti i tko zna koliko 'jeftinog' nova se poprodavalo. Ali bas zato zelim ici sa 'Dollar cost average', jer ako i pocne padat vise cu zaradit jer cu vecinu novoulozenog novca ulozit kad market bude nize ... sad, jedini je problem tih pocetnih 10k$ od kojih sam dio planirao ulozit u obveznice, ali opet ni one nisu bas primamljive jer kamata je nisko, cijena visoko ... mozda slusat Schiffa pa ulozit u zlato? ... u svakom slucaju slazem se i sa ljudima koji kazu da je tesko predvidjet pad marketa, vjerujem da to moze samo mali broj ljudi na svijetu.
Naoko si u pravo, a na drugo oko nisi. Ono što ni ja,kao ulagač, nisam mogao percipirati recimo u 2011-2012. godini jest potencijalni rast tehnoloških dionica. Amerikanci su se strašno razvili u IT sektoru i on je po meni glavni uzrok fundamentalne napuhanosti US burzi. Npr. kad je facebook izašao na burzu, na 40$ P/E mu je bio cca 100. Danas, kad je cijena dionice 180$, P/E mu je oko 33. Dakle, recimo da su brokeri odlično predvidjeli eksponencijalni rast prihoda i dobiti FB. Može se isto tako reći da je visoki P/E S&P 500, a i drugih indexa, vezan za procjene budućeg rasta. Što se tiče FB dionice, bili su skroz u pravu, a hoće li sa drugim dionicama biti isto valja tek vidjeti. Iako sam od 2008. pa naovamo pojačano oprezan vezano za krahove, imam dojam da će se pumpanje US burzi nastaviti još barem 3-4 godine.
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 21:51   #155
TradeStation, za ovaj broker su neki tvrdili da prima ljude iz Hrvatske, izgleda da su maknuli naknadu od 99$ mjesečno.
Ako ovaj broker još uvijek prima nas iz Hrvatske, onda imamo 2 iskoristiva US brokera (prvi je naravno IB).

https://www.barrons.com/articles/bar...ing-1489811850
"TradeStation (4 stars) dropped its $99 monthly platform fee, and added a $5 flat rate commission, which could be more appealing to less active traders"
solpan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 12:33   #156
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Gledano sa dugoooročnog charta krah iz 2008/2009g,ili onaj iz 1987 kad je u jednom danu DOW potonuo više od 22%,izgleda kao tek jedan mala padajuća crtica,kao greškica nastala na putu prema gore.Iako je trebalo 2 godine da se market vrati na pozicije prije Black Monday.
Svejedno,u takvim se situacijama ljudi bacaju sa balkona ali se rađaju i junaci,rijetko se događaju ali mogu biti i izuzetno profitabilni ako si spreman naravno
Dakle,zaštita,pošto opcije baš i ne volim,neki junior miner+ silver/gold ETF trebali bi u takvim crnim danima lijepo potegnuti,posebno ovi prvi.
Cash,već sam pisao,oko 50%.

Cash svakako da, zlato ili mineri definitivno ne - pravo vrijeme za njih je na pocetku novog bull marketa kada vlade ponovno krenu u naprintavanje i mnoge institucije nalaze nacine da se bore sa inflacijom (iako ovaj QE nije toliko utjecao na istu). Mozes pogledati chartove iz 2007 i '87 - GDX je izgubio >70% vrijednosti. Isto tako kada dodje do korekcije pogotovo u terminalnoj fazi biznis ciklusa svi su investirani - sto znaci puno margin poziva i likvidacija- istovremeno dolazi do smanjene likvidnosti jer nitko ne zeli stisnuti bid i svi bjeze van u isto vrijeme - pogotovo u etf-ovima. Sami nedostatak etf-ova je sto ne trguju 24 sata i veliki sok za mnoge ce doci kada ti etf- ovi moraju prodati prave udjele u dionicama a nemaju kome. Ukoliko ne drzis vrlo uske stopove ili se ne znas edgati opcijama ili futures ugovorima riskiras jako veliku seriju gap downova. Postoji nekoliko etf-ova koje sam razmatrao kao jednu od strategija - VIX je 100% ispod svoje povijesne norme te i danas nenormalna korekcija (povijesno normalna) trzista od 10% ga moze podici >200%. Ali opet dolazi problem etf'ova - vecina igraca se navikla shortati volativnost smo u povijesno niskim nivoima - problem ce nastati kada u jednom danu bude izbrisamo more racuna - ne samo retail tradera i investora nego i glupih institucija koje se nisu zastitilie- mnogi prominentni trejderi pitaju se sta ce se dogoditi kad moras vratiti 200-300% od svog racuna koji je vec na margini - oni koji se nisu hedgali ne samo da ce bankrotirati nego i biti duzni 2-3x cijene vrijednosti cijelog racuna - uglavnom velika sansa je da ce sami etf propasti iako to cudno zvuci jer onaj ko je tajmirao long trade tada nece se imati od koga naplatiti. Postojati ce dosta prilika za one koje imaju stomak i strategije za shortanje od dionica,indexa, metala. Ukoliko se mozes strpitivelika prilika biti ce mladi mineri za litij, cobalt, nikal - sve sto ima veze sa EV evolucijom. Ukoliko ti je glavni kapial u odredjenoj valuti - mozes isto tako iskoristiti priliku da shortas AUD (vezan za zlato i ostale metale), povijesno e japanski yen bio "safe heaven" ali svaki ciklus nosi svoje spinove.
Najvaznije je da bilo koju strategiju zelis iskoristiti da razumijes rizik i uvijek si ostavis dovoljno prostora da trcis prema brdu ukoliko pe stratergija pokaze krivom ili tajming je neadekvatan.
Moje 2-3 "mudre" prije spavanja
zego88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 12:49   #157
Quote:
solpan kaže: Pogledaj post
TradeStation, za ovaj broker su neki tvrdili da prima ljude iz Hrvatske, izgleda da su maknuli naknadu od 99$ mjesečno.
Ako ovaj broker još uvijek prima nas iz Hrvatske, onda imamo 2 iskoristiva US brokera (prvi je naravno IB).

https://www.barrons.com/articles/bar...ing-1489811850
"TradeStation (4 stars) dropped its $99 monthly platform fee, and added a $5 flat rate commission, which could be more appealing to less active traders"
Tradestation je maknuo 100$ mjesecnu naknadu za platformu, nisam vise siguran sta je sa njihovom market datom - mozda nude besplatnu dellayed datu.Imaju super platformu za charting i systematic trejdanje ali nazalost zahtijevaju live datu za instrument koji planiras trejdati i base valuta im mora bii u USD ukoliko ne trejdas futurese.
IB za retail raju je definitvino najbolje brokersko rijesenje - nude jedna od najboljih izlazaka na glonalno trziste, izuzetno su kompetativni sto se tice komisija, vrlo dobra egzekucija i smece od platforme za charting ali vrlo dobra komunikacija softverskim kucama koje mozes koristiti kao api preko IB-a. Ako se sjecam Tradestation zahtjeva 5000USD, IB 10000 USD da se otvori racun ali poslje toga nije nuzno imati preko toga na racunu. Svakako za nekoga ko misli redovito trgovati americke dionice - 25000 je minimum da se izbjegne PDT pravilo. Jedino tko matchira IB-u za internacionalni izlazak na trziste za retail trejdere je Saxo ali oni zahtjevaju aktivnije prisustvovanje u trzistu. Ostali vise manje nude isto - lose platforme, visoke naknade i slabiji izlazak uz losiju egzekuciju. Primjetio sam da dosta brokera na nasem podrucju nude trgovanje dionicama kroz CFD'ove sto je odlican nacin da se smanji eksponiranost brokeru i pametniji nacin za koristenje kapitala za one koji ga razumiju ali sama nihova regulacija (kad su CFD-ovi u pitanju broker ti je i market mejker) je definitivno upitna.
Incace sam primjetio da je u zadnje vrijeme Tradingview platforma vrlo popularna - sto zbog cijene, a sto zbog kvalitete sadrzaja i market date - pa mozda to je prilika za mnoge da umoce noge. Osobno koristim Motive wave sa iq feed datom i Trade navigator za skeniranje i charting, te IB za egzekuciju.
Sretno trejdanje u 2018.
zego88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 18:15   #158
Quote:
zego88 kaže: Pogledaj post
Cash svakako da, zlato ili mineri definitivno ne - pravo vrijeme za njih je na pocetku novog bull marketa kada vlade ponovno krenu u naprintavanje i mnoge institucije nalaze nacine da se bore sa inflacijom (iako ovaj QE nije toliko utjecao na istu). Mozes pogledati chartove iz 2007 i '87 - GDX je izgubio >70% vrijednosti. Isto tako kada dodje do korekcije pogotovo u terminalnoj fazi biznis ciklusa svi su investirani - sto znaci puno margin poziva i likvidacija- istovremeno dolazi do smanjene likvidnosti jer nitko ne zeli stisnuti bid i svi bjeze van u isto vrijeme - pogotovo u etf-ovima. Sami nedostatak etf-ova je sto ne trguju 24 sata i veliki sok za mnoge ce doci kada ti etf- ovi moraju prodati prave udjele u dionicama a nemaju kome. Ukoliko ne drzis vrlo uske stopove ili se ne znas edgati opcijama ili futures ugovorima riskiras jako veliku seriju gap downova. Postoji nekoliko etf-ova koje sam razmatrao kao jednu od strategija - VIX je 100% ispod svoje povijesne norme te i danas nenormalna korekcija (povijesno normalna) trzista od 10% ga moze podici >200%. Ali opet dolazi problem etf'ova - vecina igraca se navikla shortati volativnost smo u povijesno niskim nivoima - problem ce nastati kada u jednom danu bude izbrisamo more racuna - ne samo retail tradera i investora nego i glupih institucija koje se nisu zastitilie- mnogi prominentni trejderi pitaju se sta ce se dogoditi kad moras vratiti 200-300% od svog racuna koji je vec na margini - oni koji se nisu hedgali ne samo da ce bankrotirati nego i biti duzni 2-3x cijene vrijednosti cijelog racuna - uglavnom velika sansa je da ce sami etf propasti iako to cudno zvuci jer onaj ko je tajmirao long trade tada nece se imati od koga naplatiti. Postojati ce dosta prilika za one koje imaju stomak i strategije za shortanje od dionica,indexa, metala. Ukoliko se mozes strpitivelika prilika biti ce mladi mineri za litij, cobalt, nikal - sve sto ima veze sa EV evolucijom. Ukoliko ti je glavni kapial u odredjenoj valuti - mozes isto tako iskoristiti priliku da shortas AUD (vezan za zlato i ostale metale), povijesno e japanski yen bio "safe heaven" ali svaki ciklus nosi svoje spinove.
Najvaznije je da bilo koju strategiju zelis iskoristiti da razumijes rizik i uvijek si ostavis dovoljno prostora da trcis prema brdu ukoliko pe stratergija pokaze krivom ili tajming je neadekvatan.
Moje 2-3 "mudre" prije spavanja
Mislim da bi ovoga puta mogli propustiti pad zlata i srebra ako dođe do recesije,vjerujem da će market očekivati novo printanje kad nastupi kriza i smanjenje kamatnih stopa(koje upravo sad FED diže da bi ih mogao smanjiti kad nastupi kriza).
Čak ni taj pad zlata iz 2007/2008 g ne izgleda strašno na dugoročnom grafu.



Što se junior minera i EV tiče izbjegavam ih,prerizični su,ali odavno sam u Norilsk nickelu(NI,CU,PD).



Note: Hybrid vehicles contain a lot more palladium ((Pd)) per vehicle versus conventional gasoline engines with the same engine size, which is a win for Norilsk Nickel. Their nickel division will be a big winner from 100% battery electric vehicles ((BEVs)) in future years.
torente33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 22:26   #159
Quote:
torente33 kaže: Pogledaj post
Mislim da bi ovoga puta mogli propustiti pad zlata i srebra ako dođe do recesije,vjerujem da će market očekivati novo printanje kad nastupi kriza i smanjenje kamatnih stopa(koje upravo sad FED diže da bi ih mogao smanjiti kad nastupi kriza).
Čak ni taj pad zlata iz 2007/2008 g ne izgleda strašno na dugoročnom grafu.



Što se junior minera i EV tiče izbjegavam ih,prerizični su,ali odavno sam u Norilsk nickelu(NI,CU,PD).



Note: Hybrid vehicles contain a lot more palladium ((Pd)) per vehicle versus conventional gasoline engines with the same engine size, which is a win for Norilsk Nickel. Their nickel division will be a big winner from 100% battery electric vehicles ((BEVs)) in future years.
To je jedna vaznih stavki koje sam zaboravio spomenuti- vremenska osnova u kojoj trejdas/investiras i vrlicina pozicije. Za nekoga tko je investitor i mjesecni chartovi su norma- pad zlata/etf-ova koji ga pratre izlegleda kao normalna reakcija, za nekoga tko trejda isti instrument na futuresima gdje je 1 mini ugovor 100k, i ima vecu poziciju korektni tajming je kljucan jer vecinna njih bi bankrotirala u toj korekciji. Slasem se sa investiranjem u nikal- kljucna rijec investiranje jer cak i nabolje dionice znaju imati ostre i duge reakcije pogotovo u recesiji sto si spomemuo. Ali netko tko gradi portfolio za iducih 5-10godina vjerujem da ima mi minimalnu vjerovatnost neisplativosti, mnogi kompanije koje se bave tim metalima (na duge staze sam izuzetno bullish i sa zlatom) ce biti jedne od najboljih povrata na kapital. Naravno gledajuci sebe- ja sam u prosjeku u pravu samo 50%, i sve sto sam naveo gore su samo ideje dok to samo trziste ne potvrdi ili ne promjeni. Puno vaznije od samog kada ulazim u trejd je da li sam efikasan u rezanju lossova kada sam u krivu i da li imam dovoljno dobru strategiju da uhvatim veliki dio kolaca prije nego stopovima ugusim trejd.
zego88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 12:04   #160
Pozdrav, samo kratko pitanje. Na koji je način moguće uplatiti lovu na platformu poput interactive brokers?
quixver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:43.