Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2006., 08:30   #61
hvala trkinjo
je bum isla na tecaj kuhanja kad ga organiziraju. I makrobioticari imaju dvanaesti mjesec fraj
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 11:03   #62
Istina, treba uzeti jedan mjesec za odmor.

Inače imaju svaki mjesec i po nekoliko puta seminare raznih naslova. Neki su izuzetno zanimljivi pa postoji veliki red uz obaveznu najavu i predbilježbu. Budući da nisam iz Zg imam problema što me novčano to dođe puno skuplje od startne cijene. Ako traje više dana treba platiti i spavanje, a i prijevoz. Zato mi je trenutno tekući u vrlo lošem stanju. No, što je tu je. Odlučila sam učiti pa ću to i učiniti.

Za umeboshi šljivu ne znam ,nisam ju probala, ali sam upravo čula takve opise. Ona se inače koristi samo za zdravlje, njena izvedenica - pasta se koristi češće za druge stvari. Napitke, umake, premazivanje sushija. Pata nije tako loša.

Tu internet stranicu sam našla pred neki mjesec i bila je jako zanimljiva, ali mi se učinilo da su se nekako umorili. Mislim da su stvari ipak pomalo krenule.
Što nas je više to bolje.

Baš mislim što bih danas mogla kuhati. Recimo: miso juha od onoga što imam u frižideru, int. riža, sl. riža sa azuki grahom, razno povrće kratko pirjano i arame alga i kratko kuhani listovi kelja.
Hm, što mislite?

Kako je zdravstveno stanje korisnika?
Jesu li prošle temperature i bolovi?
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 15:53   #63
Talking

Curke, bok! Da se i ja malo javim. Bila kod doktora i rekao da mi nije rame (srecom) nastradalo nego sam istegla mišić nadlaktice i ligamente iza lopatice. Uz brufene i poštedu vec mi je bolje. Drago mi je cuti Nomi da si i ti bolje. Nadam se da nesto od onog djeluje.
Sto se tice knjige ''Hrana za zivot'', i ja sam se obeshrabrila citajuci je prvi puta. Sve mi se to cinilo, kao i tebi Bani, prekomplicirano i da je jedino sto cu ikad vise raditi ako to prihvatim - kuhati! Sve dok mi poznanica nije u par dana iznjela osnove i objasnila neke stvari. Tad sam sama pocela kreirati svoje obroke oslanjajuci se na principe makro ali ih nisam (niti to sad cinim) slijepo slijedila. Knjiga u tome moze dosta pomoci sa strane receptića a srećom na ovom topicu mozete dobiti prakticne upute kako najlakse do cjelovitog obroka. Bitno je da pokusate u obrok uvrstiti zitaricu, mahunarku, algu i povrce. Kako ce te to uciniti i koji recept ce te izabrati, ovisi o vasem ukusu i vremenu sa kojim raspolazete. Ja obicno svaku nedjelju skuham 2 zitarice i 2 mahunarke koje mi traju cijeli tjedan. Kad to imam skuhano, vise nije problem pripremiti obrok ili juhu. Za npr popariti povrce i ispeci sejtan ili tofu, smixati juhu, zaista ne treba vise od 20-25min da rucak bude na stolu. Cini ti se da sam onaj dan puno skuhala ali sam u biti napravila ovo: heljdu i slanutak (vec skuhane) napravila na salatu, 20tak min pirjala na malo vode mrkvicu i hijiki algu, ispekla sejtan i napravila ga na šug, u medjuvremenu parila brokulu, kelj, mrkvu i korabicu pa od ove napravila pire, od kelja i mrkve napravila juhu i to je to.. Niti 30min sve skupa. Kad nemam vremena, vec imam zitaricu koju podgrijem na malo vode, poparim neko povrce i ispecem tofu. Dodam malo nori alge i imam cjelovit obrok za 15min. Ili sve to stpate u juhu pa opet imate cjelovit obrok sam za sebe. To se u termosici moze nositi na posao, kao i kolačić, tako da ne morate izgladnjeti i odustati od makrobiotike jer ste preumorne za kuhanje kad dodjete doma.
Povrce mozes popariti u aparatu parilici (moja najbolja investicija do sad), onom cvjetu od inoxa (zadnje ih vidla u Pevecu) ili na obicnoj resetki tako da se u lonac doda 2 prsta vode, stavi rešetka ili taj cvjetak i pari dok povrce ne omeksa pazeci da voda ne ishlapi skroz nego nadolijevati. Ili, kako je Trki napisala, kratko prokuhati u malo vode.
Umeboshi sljiva je jako kisela , slana i bez ukusa pa se zato dobro ispere prije koristenja i koristi se isjeckana u malim kolicinama (zbog slanosti). Najbolja varijanta je umeboshi pasta jer ima ok okus i cak je fin napitak od nje i kuzu praha.
Za radionice- Trki, neznam da li si bila na Brankinim radionicama ali buduci si iz Rijeke to bi ti bila jeftinija varijanta ali jednako vrijedna sto se znanja tice. Pogledaj na www.kvantum.hr ako vec nisi bila.
Sad recepti za ono otprije:
Salata od heljde i slanutka
Heljdu i slanutak skuhati pa oprati pod mlazom hladne vode. Staviti u posudu i dodati sjeckani list peršina, krastavac bez koštica narezan na kockice pa dodati malo solii sve dobro pomijesati. Zaliti mjesavinom aceta-maslinovog-kuzua-majcine dusice ili tofunezom.
Pikantni sejtan
Sejtan premažite senfom i marinirajte u tamariju najmanje pola sata. Izvadite ga iz marinade, ocijedite, uvaljajte u polubijelo brašno i pecite na žlici sezamovog ulja. Pečeni seitan složite u tavicu, dodajte 1-2 češnja češnjaka, shoyu sos cca 4 žlice, dolijte vode toliko da ga prekrije te pustite neka zakipi. Graham brašno razmućeno u malo vode (1 žlica) dodajte da zgusne, ako nije gusto. Kratko prokuhajte i pospite sitno nasjeckanim peršinom.
Veeeeliki hug i pozdrav svimaaa!
Leela108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2006., 23:19   #64
leela, hvala za kruh. Tako i ja radim, a ako imam živaca, ponekad premijesim pa ostavim još jedan dan da stoji. Ovaj put ću pazit kako spremam kuglicu tijesta, pa ćemo vidjet...

Nadam se da vam ne smeta ako napišem jela koja nisu skroz po makrobiotičkim pravilima. Ja volim jednostavne, osnovne recepte, kojima svaki put daješ novu osobnost ovisno o tome što imaš po doma

Ovaj sam recept za kukise sam pokupila s neta, ispali su njam:

1/2 šalice nasjeckanih badema (može bilo koji arašidi, sjemenke...)
1 šalica sitnijih zobenih pahuljica
1 šalica brašna (bilo koje cjelovito)
malo soli
2/3 šalice rižinog slada (može i javorov sirup, nasjeckano suho voće, stevia, med- ali onda dodati vode ili žitaričnog mlijeka da smjesa ne ispadne presuha)
2 žlice ulja (hladno prešano)
2/3 šalice domaćeg džema

Pomiješati bademe, zob, brašno i sol u jednoj zdjeli, a u drugoj slad, džem i ulje. Zatim tekuće dodati u suho i miješati da se poveže. Žlićicom na pleh i peći na 180-200 20ak min.
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 10:38   #65
Odlcini receptic gust vas je citati opet.

Ja sam u medjuvremenu zavrsila na hitnoj, hranim se nekim bljak kasicama koje inace idu na nos,ali cim se malo podignem i zavrsim pretrage,vracam vam se.

Premda od miso sa sluzi od rize i umeboshi-kuzu cuda ne odustajem
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 10:56   #66
Ja ne jedem meso, a svi oko mene ga obožavaju pa moram spremati nekoliko vrsta jela.Čitam ove vaše postove,super ste,i polako naginjem makrobiotici bar teoretski.Za praktični dio imam taj problem šta u blizini nemam trgovina zdrave hrane.Sve veće shopinge obavljam u Puli ili Rijeci pa ako vas ima iz tih krajeva savjetujte gdje šta kupovati pa da i ja krenem....
Savanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2006., 11:46   #67
Super Leela kaj su ti samo misici nadrajsali znaci za koji tjedan mozes se opet ukljuciti u borbu pasa Ovo je prava uzivancija citati Leela svaka ti dala stvarno imas organizaciju u malom prstu. A vecerica?

Noemi pa kaj se desava s tobom? Stogod bilo toplo bih ti preporucila knjigicu Louise Hay - Kako iscijeliti dusu i tijelo. Pardoncek ak je vec imas I drs se
Fala ostale zemke na receptima i komentarima ja citam
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 09:43   #68
Talking

Drage žemskice, bas vas je lijepo vidjeti opet a i imamo novih mladih snaga kolko' vidim Bas super!
Joj draga Bani, bas sam se bila udesila i to eto, bez veze. Jer drugi ljudi nemaju trunke kulture ni savjesti pa se ponasaju tako bahato. Sad mi je vec puno bolje. Nadam se da do ''borbi pasa'' vise nikad nece doci!
Zao mi je cuti Nomi da si jos uvijek bolesna. Jesu li ti ustanovili dijagnozu makar? U cemu je stvar?
Super su vam receptići i fala sto se ukljuciste
Savanah - ja sam iz Ri pa ti mogu savjetovati kupnju nekih namirnica u Ganesha restorančiću u centru grada ili bas trgovini zdrave hrane Lotos kod Domusa na Školjiću. Oni imaju zaista sve i svasta i znaju preporuciti. Mozes si i naruciti hranu sa Zrna (www.bio-zrno.hr) ili sa www.advent.hr. Po velikim trgovackim lancima ces naci navodno ''zdravu hranu'' koja je procesirana i tvornicki obradjena tako da ti to nebi preporucila kupovati.
Evo jednog receptića (nije makro) ali bi vam mogao dobro doci:
Leću skuhajte u slanoj vodi. Pelate sa šampinjonima kratko prokuhajte u tavi, umiješajte kuhanu leću, maslinovo ulje i bijelo vino. Sve lagano promiješajte i na kraju dodajte narezani bosiljak. Posluziti uz palentu, krompir ili zitaricu.
Umjesto namaza od bakalara probajte ovo:
Kuhajte slanutak (1 sat i 15 min u express loncu) pa pustite da se tlak smiri prije otvaranja. U medjuvremenu na suhoj tavici poprzite sezam (cca 2 žlice)do zlatnozute boje pa pola kolicine sameljite. U malo vode u kojoj se kuhao slanutak razmutite malo tamari sosa, chilli i kuzu prah. Slanutak smixajte sa tom vodom uz dodatak limunovog soka i 1-2 češnja češnjaka da dobijete gustu masu. Umiješati maslinovo ulje, mljeveni sezam i sjeckani peršin. Ohladiti u hladnjaku. Možete dodati i kapare, crne i zelene masline, kisele krastavce, isl po ukusu i zelji.
Dobar tek! Srdacan pozdrav svima i ugodan vikend
Leela108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 10:19   #69
:klap:
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2006., 12:32   #70
Leela108,ti si super.Kad god sam u Rijeci idem obavezno na Školjić zbog metražne robe tako da mi je ta trgovina usput.Puno ti hvala!A leća po tvom receptu je danas za ručak!
Savanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 07:16   #71
Talking

Drage žemskice, pa gdje ste vi? uhvatila vas predblagdanska groznica i shopinzi, jel tako?
neka, tako i treba. ja se mogu pohvaliti da mi je ruka opet u funkciji i da se nadam da do bliskih susreta iste vrste vise nece doci
Nadam se da ste vi zdrave, vesele i ok, a pogotovo ti Nomi. kako si ti?
Savanah - drago mi je da sam te mogla toliko obradovati. Lotos ti je super pa kad si u Ri, skoci do njih u nabavku. www.kvantum.hr posjeti jer Branka u Lotosu odrzava radionice makrobiotickog kuhanja pa se mozes prikljuciti jednoj od njih. mozda se i vidimo!
Evo jos jedan fini recept koji ce razveseliti i one mesozdere u vasoj obitelji

KOSARICE OD KRUMPIRA I DIMLJENOG TOFUA
koliko osoba toliko krumpira srednje velicine
1 crvena paprika
vezica vlasca (ili suhi vlasac)
cca 200g dimljenog tofua
bijeli luk i poriluk (po 1 kom)
1 manja jabuka
1 žlica soka od limuna
1 žlice maslinovog ulja
tofuneza
Krumpir dobro oprati četkicom, staviti na rešetku od pećnice i peći 45min na 200*. Kad se malo ohlade, prepoloviti ih i svaku polovicu izdubiti. Izdubljene polovice malo posoliti i vratiti na rešetku 10min da posmeđe. U medjuvremenu pripremite nadjev: dimljeni tofu i poriluk isjeckati na štapiće a jabuku i papriku na manje kockice. Pržiti na maslinovom ulju 5min pa dodati jabuku i papriku, malo vode pa sve dinstati jos 5-10min. Posoliti, dodati limunov sok i tofunezu pa sve dobro izmješati. Puniti još tople kosarice krumpira te posuti sjeckanim vlascem. Posluziti samostalno ili uz leću na gulas, rižu, salatu, neki pikantan umak, isl.

Dobar tek cure i PIŠITE !!! Veliki pozdrav
__________________
~~ CILJ SVAKOG ČOVJEKA U ŽIVOTU BI TREBAO BITI DA POSTANE ONOLIKO DOBAR KOLIKO PSI MISLE DA MI TO JESMO ! ~~
Leela108 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 12:01   #72
Noćas sam neš pisala o uljima na kozmetici, pa bi mogla i tu spomenut: otkrila sam ove godine suncokretovo ulje Zlatnik za 10ak kn litra (sada na tom pečem jer mi je žao maslinovog, s njim kuham) jeftino je, a niš mu ne fali: hladno prešano, bez kemikalija pročišćeno, domaće Ima isti proizvođač i hladno prešano ulje koje nije dalje pročišćavano- to koristim za masažu To sve proizvodi mala uljara abn, a čula sam da iste proizvode ima i čepin, ali nisam probala. eto.
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 12:16   #73
procitah wardancer al di to kupis?
Leela cuj mi moramo biti na juhicama no nis nesme nakon operacije. Naveli su mrkvica, krumpir, blitva, spinat a tam je dobivala juhu od heljde. Onda mi se cini nemre nis od zitarica skoditi (naveli su rizu da je ok). A cela lista kaj nesme - od graha, graska i ostale ekipe, pa karfiol, brokula..... Jel budneva i tikva napuhavaju mozda da takvu juhicu napravim i nekaj s korabicom? neka ideja prosim Danas je samo miso mrkvica s algom i rekla sam joj nek si malo smede rize doda pride.
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 12:28   #74
Neš vjerovat, al zlatnik sam našla u kauflandu i slučajno vidla da je hladno prešano, onda sam našla stranicu na netu: http://www.abn.hr tam sve piše. A našla sam i ovo usput http://www.uljara.hr/index.html da ne bi ispalo da raklamiram abn
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 17:14   #75
hvala wardancerica
Bani is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 17:57   #76
Napravila sam si seitan! Čini mi se da će biti dobar. Nije kao iz dućana, ali već ima fini okus. Izgleda kao spužva. Odmah ću napraviti rižoto od mrkve i graška sa sejtanom za sutra. Baš sam vesela!
Bojala sam se da će mi dugo trebati, ali nije.
Večeras idem raditi keksiće po wardanceričinom receptu i još jedan iz knjige prirodno i slatko.
Bani, mislim da bundeva i tikvica ne napuhuju. U stvari kada bolje pogledaš malo je takvog povrća. Možda cvjetača,kelj,celer, peršinov korjen? Znam da je meni dosta napuhujuća prokulica.
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 23:04   #77
ovdje možete skinut besplatne veganske [rekla bih i makrobiotičke al neću stavljat ruku u vatru] kuharice. debele su, sa njami slikama, za svako jelo piše koliko otprilike ima kojih nutritijenata u njemu, koliko traje priprema, s čime se može kombinirat..... i sve izgleda jako slasno i ne pretjerano komplicirano za napravit, a ja i dalje lijena guzica s dosadnim jelovnikom

vrijeme mi je da bar mahune skuham, i to mi se trenutno čini "egzotično". zadnjih nekoliko mjeseci imala sam ozbiljnu mrkva-crvena paprika ovisnost i sad mi se već lagano bljuje od njih

ima da do kraja mjeseca napravim nešto s mahunama i nešto u čemu će bit gnjecavog graha

nadam se da će vam se dopast kuharice, ja često slinim nad njima
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 19:06   #78
Leela,koju knjigu da kupim kao prvo štivo o makrobiotici,a da po mogućnosti sadrži i recepte?I,gdje je mogu naći u Rijeci?Inače uvijek tjesteninu radim doma,pa me zanima koji bi omjer brašna i vode trebao za tjesteninu od drugog brašna,osim pšeničnog?
Savanah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 00:33   #79
danas napravila, pola se već pojelo, pa sutra radim opet
voćne kuglice
:
-u blenderu nasjeckala grožice (može se i nožem, al ovo je brže)
-iscjedila sok jedne naranče
-stavila to da zakuha s komadićem cimeta, pa onda na laganoj još malo da se "prožme"
-samljela bademe i pržene sjemenke buče
-pomiješala to dvoje
radila kuglice i uvaljavala u kokos

eto, ovo je skoro pa najjednostavniji mogući recept, kiselkasto su slatkasti: testirano na 5 ljudi- 4ca jeli više od jedne, 1 nije jeo

nemrem odoljet : jednostavniji: nasjeckane grožđice i mljeveni bademi,uvaljani u mljevene bademe
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 21:13   #80
bok dekle!

evo kupil sam Shiro Miso-kremu, to je kao neki blagi Miso.
onda Umeboshi pastu.
i Tamari-sos.
i je, i paketice za Miso juhu, onak instant.

i kaj sad da delam s tim?
mislil sam Miso juhu skuhati od paketica onog, al kaj sve pashe unutra od gore navedenog?
a imam i Pasmati rizhu, mozda se i s tim more nekaj napraviti?
kak!?
btw, sve organsko.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:52.