Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2008., 11:03   #1
Porijeklo idolopoklonstva po Isusovu pojašnjenju

“Uistinu, kažem vam, da je svako zlo došlo na svijet pod izgovorom starješina. Recite mi, ko je dao da idolatrija dođe na svijet, ako ne praksom starješina? Jer, bio jedan kralj koji je pretjerano volio svog oca, čije je ime bilo Baal. Poslije, kad je otac bio mrtav, njegov sin radi vlastite utjehe, je dao da se napravi lik kao njegov otac, i postavio ga na gradskom trgu. Izdao je dekret, da svako ko se približi kipu u prostoru od petnaest lakata, treba biti siguran, i niko nikako ne bi trebao da mu učini nažao. Tad su zločinci, iz razloga koristi koju su od tog imali, počeli da prinose kipu ruže i cvijeće, i za kratko vrijeme žrtve su se izmijenile u novac i hranu, toliko da su ga nazvali bogom, da bi ga štovali. Ta stvar iz običaja se pretvorila u zakon, tako da se idol Baal proširio po čitavom svijetu; a koliko Bog žali ovo preko proroka Isaije, govoreći: ”Doista me ovaj narod obožava uzalud, jer su oni poništili moj Zakon, dat im od Mojsija, Mog sluge, i slijede tradicije svojih starješina".

“Doista, kažem vam, da jedenje kruha sa nečistim rukama ne prlja čovjeka, jer ono šta ulazi u čovjeka ne prlja čovjeka, ali ono što izlazi iz čovjeka prlja čovjeka”.
Nato reče jedan od pismoznanaca: “Kad bih ja jeo svinjetinu ili druga nečista mesa, zar ne bi ona isprljala moju svijest?”

Isus odgovori: “Neposluh neće ući u čovjeka, nego će izići iz čovjeka, iz njegovog srca; i zato će on biti isprljan, kad bude jeo zabranjenu hranu”.
Tad reče jedan od učitelja: “Gospodaru, ti si govorio mnogo protiv idolatrije, kao da je narod Izraela imao idole, i tako si nam učinio krivo”.

Isus odgovori: “Ja znam dobro da Izrael danas nema kipova od drveta; ali ima statua od mesa”.

Tad rekoše svi pismoznanci u bijesu: “I tako smo mi idolopoklonici?
Isus odgovori: “Uistinu, kažem vam, pravilo ne kaže:” Ti ćeš obožavati", nego, “Ti ćeš voliti gospoda svog Boga, sa svom svojom dušom i svim svojim srcem, i svim svojim umom”. “Je li to to istina?” reče Isus.

“Istina je”, odgovoriše svi.

Onda Isus reče: “Sve to što čovjek voli, zbog čega ostavlja sve osim toga, je njegov bog. I tako bludnik ima za svog boga kurvu, žderanja i pijanac svoje sopstveno tijelo, a pohlepni ima za svog boga srebro i zlato, i tako slično svaki grešnik”.
Tad reče onaj koji ga je pozvao: “Gospodaru šta je najveći grijeh?”
Isus odgovori: “Šta je najveća ruševina kuće?”

Svi su šutili, kad Isus sa svojim prstom pokaza na temelj i reče: “Ako temelj popusti, kuća se odmah pretvara u ruševinu, tako da ju je potrebno izgraditi nanovo: ali ako popusti svaki drugi dio, ona se može popraviti. Tako isto vam kažem, da je idolotrija najveći grijeh, jer ona čovjeka potpuno lišava vjere, a time i Boga; tako da on ne može imati nikakvu duhovnu naklonost. Ali, svaki drugi grijeh ostavlja čovjeku nadu za postizanje milosti: i zato vam kažem da je idolopoklonstvo najveći grijeh”.

Svi su ostali zadivljeni Isusovim govorom, jer su opazili da se to ni na koji način ne bi moglo napasti.

Zatim Isus nastavi: “Sjetite se onog šta je govorio Bog i šta su Mojsije i Jošua pisali u Zakonu, i vi ćete vidjeti kako je velik ovaj grijeh. Bog je rekao govoreći Izraelu: ”Ti nećeš sebi napraviti nikakva boga od onih stvari koje su na nebu, niti od onih koje su pod nebom, niti ćeš ga napraviti od onih stvari koje su na zemlji, niti od onih koje su pod zemljom; niti od onih koje su nad vodom, niti od onih koje su pod vodom. Jer Ja sam tvoj Bog, jak i ljubomoran, koji će se osvetiti za ovaj grijeh nad očevima i njihovom djecom čak i do četvrte generacije". Sjetite se kako, kad je naš narod napravio tele i kad su ga oni obožavali, po naredbi Božijoj Jošua i pleme Levija uzeli mač i pobili od njih sto dvadeset hiljada onih koji nisu žudili za milošću od Boga. Oh, strašan je sud Božiji nad idolopoklonicima!"
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:18   #2
Evandelje po Barnabi nije priznato od strane katolicke Crkve kao nasljednika karscanstva i stoga ovaj topic nema svrhe, sem jedne opste zabave, "zute stampe".
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:27   #3
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Evandelje po Barnabi nije priznato od strane katolicke Crkve kao nasljednika karscanstva i stoga ovaj topic nema svrhe, sem jedne opste zabave, "zute stampe".
isto kao i evanđelje po Judi... crkva priznaje ona evanđelja koja joj odgovaraju!

kaj nije idolopoklonstvo klanjat se onim kipovima u Crkvi?
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:46   #4
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
isto kao i evanđelje po Judi... crkva priznaje pona evanđelja koja joj odgovaraju!

kaj nije idolopoklonstvo klanjat se onim kipovima u Crkvi?
Drugo je postivanje, a druko klanjanje. Budimo informirani.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 11:48   #5
pa ono su lutke tj. kipovi! pa onda idemo svi klanjat se barbikama!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:25   #6
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Drugo je postivanje, a druko klanjanje. Budimo informirani.
pa ne znam baš...ljubljenje kipova na hodočašćima, puzanje na koljenima kilometrima itd itd..to je čisto idolopoklonstvo..u to spada i stavljanje raspeća u sve prostorije osim wc-a...pa fak it, traumatično je gledati viseću lešinu na zidu stalno
sleng is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:27   #7
Quote:
sleng kaže: Pogledaj post
pa ne znam baš...ljubljenje kipova na hodočašćima, puzanje na koljenima kilometrima itd itd..to je čisto idolopoklonstvo..u to spada i stavljanje raspeća u sve prostorije osim wc-a...pa fak it, traumatično je gledati viseću lešinu na zidu stalno
bravo!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:36   #8
Quote:
sleng kaže: Pogledaj post
pa ne znam baš...ljubljenje kipova na hodočašćima, puzanje na koljenima kilometrima itd itd..to je čisto idolopoklonstvo..u to spada i stavljanje raspeća u sve prostorije osim wc-a...pa fak it, traumatično je gledati viseću lešinu na zidu stalno
Vrhunac neprosvjecenosti! Isusa Boga nazivati lesinom govori samo o tebi i tvom moralu.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:40   #9
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Vrhunac neprosvjecenosti! Isusa Boga nazivati lesinom govori samo o tebi i tvom moralu.
joj daj! get a life!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:50   #10
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
joj daj! get a life!
Molio bih prevod. Hvala.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 12:53   #11
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Molio bih prevod. Hvala.
kad ne znaš šta da napišeš, onda bljezgariš gluposti!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 13:30   #12
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Evandelje po Barnabi nije priznato od strane katolicke Crkve kao nasljednika karscanstva i stoga ovaj topic nema svrhe, sem jedne opste zabave, "zute stampe".
Koliko sam ja pročitao i vidio, izbor četiri kanonska Jevanđelja izvršio je samo jedan čovjek, po svom mišljenju. Nisam siguran i da je crkva kakvu danas poznajemo uopće bila takva u momentu odabira Jevanđelja. Činjenica je da postoje i druga Jevanđelja, makar ne bila priznata. Konstantin, kada je odredio kršćanstvo kao zvaničnu religiju, dao je da se skupe sve biblije i spale, izuzev onog što je on odobrio. Činjenica je da kod katolika, Koncil može i danas mijenjati Bibliju, i to čini. Recimo zadnji put su utvrdili da nešto u Bibliji nije dovoljno pogodno za mlade, pa su to malo prilagodili. Ima i Biblija za mlade, koliko znam. Kad je to tako, ja te potpuno shvatam što ne priznaješ neko prastaro Jevanđelje. Pitanje je da li će i ono što danas čitaš sutra tako glasiti, a kamo li od prije 1000 godina.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 14:09   #13
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Vrhunac neprosvjecenosti! Isusa Boga nazivati lesinom govori samo o tebi i tvom moralu.
Griješiš. Onaj mali nezgrapni lik koji visi na plastičnom križu prekriven lažnom pozlatom zasigurno nije Isus. A klanjaš li se pak nečem takvom, masovno štancanom u Hong Kongu ili Kini, što je to do idolpoklonstvo. Vjerodostojniji bi bio da se moliš pred nekim kamenom, drvetom, bilo čim jer, koliko sam vas shvatio, bog je prisutan u svemu oko nas. Istina, trebao bi biti prisutan i u tom komadiću plastike ali, ako njega preferiraš, doista si idolpoklonik koji je ujedno i žrtva globalne komercijalizacije.
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 14:40   #14
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Griješiš. Onaj mali nezgrapni lik koji visi na plastičnom križu prekriven lažnom pozlatom zasigurno nije Isus. A klanjaš li se pak nečem takvom, masovno štancanom u Hong Kongu ili Kini, što je to do idolpoklonstvo. Vjerodostojniji bi bio da se moliš pred nekim kamenom, drvetom, bilo čim jer, koliko sam vas shvatio, bog je prisutan u svemu oko nas. Istina, trebao bi biti prisutan i u tom komadiću plastike ali, ako njega preferiraš, doista si idolpoklonik koji je ujedno i žrtva globalne komercijalizacije.
Vidis, ti imas jedno glediste i mislis da je ispravno, a ja, takodje drugo,mozda ispravno. Zato tezimo da se usaglasimo, a ne udaljavamo.
Samo je jedan Bog Isus i njemu se klanjam. To sto postujem i druge svece ni u kojem slucaju ne umanjuje velicinu Isusa. Sta vise, postoji jedan redoslijed postivanja pa ako hocec i samoga covjeka, bliznjega. Tu je poenta, to treba razumjeti. Zasto prije kraja svake sv. Mise pruzamo jedni drugima ruku, jel i to idolopoklonstvo?
Sto se tice raspela, manje je bitno tko i gdje ga napravi. Bitno je NJegovo prisustvo na krizu. Kriz bez raspela je samo obicna tvorevina koja podsjeca na nesto sveto.
__________________
Alergican na bibliotekarsku prasinu..!
kokobill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 16:31   #15
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Evandelje po Barnabi nije priznato od strane katolicke Crkve kao nasljednika karscanstva i stoga ovaj topic nema svrhe, sem jedne opste zabave, "zute stampe".
Mala digresija: zelio bih pojasniti odnos muslimana prema pomenutoj knjizi, samo informiranosti radi.

Muslimani NE smatraju Evandjelje po Barnabi autenticnim (neo core vehabije pokusavaju proturiti takve teze, al to je samo jedno od njihovih brojnih pomracenja uma, Ibn Tejmijje i ostale forumske vehabije su nas nebrojeno puta vec davile sa ovim). Kur'an nije "spusten" sve dok nije "podignut" Indzil...ni za muslimana (kao ni za krscana) barnabina knjiga ne predstavlja nista vise od zute stampe.

Svako atributiranje te knjige kao Bozijeg govora Islam smatra svetogrdjem.

Obzirom da je NEUPITNO tretiramo kao tekst na kojem su, potpuno ili djelomicno (kakva je razlika?) vrsene intervencije, ne moze se ovu knjigu uzimati kao dokaz ili argument u raspravama, tj. ya muslimane ona nema nikakvu vrijednost vecu od bilo kojeg drugog (priznatog ili nepriznatog) Evandjelja.
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 16:45   #16
Evo da podrzim FMN-ov upis, ako to ista znaci
Selam

FMN pa gdjes' ba sta mai?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 16:50   #17
Quote:
Adura kaže: Pogledaj post
Evo da podrzim FMN-ov upis, ako to ista znaci
Selam

FMN pa gdjes' ba sta mai?
A nista moj adura, baniralo dervu, pa navalio vehabija ko čavka...
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 16:53   #18
Jah vidjeh, dervo nam iza formuskog berzaha Evo maxuz selam dervi i ostalim forumskim berzahlijama.

Pogle PM, da ne chatamo (da i mi ne zavrsimo u berzahu)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2008., 22:40   #19
Quote:
sleng kaže: Pogledaj post
pa ne znam baš...ljubljenje kipova na hodočašćima, puzanje na koljenima kilometrima itd itd..to je čisto idolopoklonstvo..u to spada i stavljanje raspeća u sve prostorije osim wc-a...pa fak it, traumatično je gledati viseću lešinu na zidu stalno
Znaš li ti što je idolopoklonstvo? Zar misliš da je to naklon tijela?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2008., 09:41   #20
Quote:
Rufaija kaže: Pogledaj post
Jel se meni čini ili na ovom Forumu nestaju čitavi Threads bez objašnjenja? Maloprije sam započeo jedan i sad ga već nema. Govori kako je Papa Honorius podržao Muhammeda a.s., kasnije je anatemiziran (Papa).
i bolje da je nestao, jer nema veze s vezom... papa honorije nije podržavao muhameda već je želio nać zajednički jezik s monofizitima... čitaj pa se uči, da ne pišeš svašta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Monophysite

http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Honorius_I
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.