Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2012., 22:10   #2481
Quote:
Bakile kaže: Pogledaj post
Pre izvesnog vremena sam imao upalu besike, odnosno mokracnih puteva koji su bili prouzrokovani bakterijama. To je proslo nakon odredjenog vremena, ali zadnji put kad sam dao urin na analizu tom prilikom rekli su da imam nesto kao valjda "salata" u urinu. E sad nije bukvalno salata valjda, vec neke komponente salate. Posle toga vise nisam isao ni na kakve analize, sve je u potpunosti proslo i osecam se normalno.

Al me intresuje, sta znaci to "salata" u urinu? Ima li to veze sa tim bakterijama?

Oksalati?

Zadnje uređivanje leeloo27 : 06.02.2012. at 23:59. Reason: ubacivanje quota
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 22:24   #2482
pozz

ako mi netko može pomoći bio bih vam zahvalan
prije 10dana sam završio na hitnoj uhvatilo me bol na desnoj strani, povraćanje, i glavobolje, dr. na hitnoj je propisao klavocin i voltaren i buscol

od tada barem 1 dnevno kad idem na wc urinirati automatski me zaboli glava

danas sam ponovo radio nalaze urina


KLINIČKA BIOKEMIJA
Fizikalno-kemijski pregled mokraće (test traka)
Pretraga Rezultat Jedinica Referentni interval
U-Izgled bistar bistar
U-Boja svijetlo žuta svijetlo žuta
U-Relativna volumna masa 1,010 kg/L 1,002 do 1,03
U-Leukocitna esteraza poz (+) Lkcx10^6/L < 10
U-Nitriti 0 μmol/L 0
U-pH 6,5 pH jedinice 5 do 9
U-Eritrociti/hemoglobin 0 Eritrx10^6/L < 10
U-Glukoza norm mmol/L < 0,8
U-Ketoni 0 mmol/L < 0,5
U-Urobilinogen norm μmol/L < 17
U-Bilirubin 0 μmol/L 0
U-Askorbinska kiselina 0 g/L 0
U-Proteini 0 g/L < 0,2


Mikroskopski pregled sedimenta
Referentni interval - broj
Pretraga Rezultat Jedinica čestica/vidnom polju
Leukociti 12 - 15 do 2
Eritrociti 1 - 2 do 2
Cilindri - do 1
Epitelne stanice - do 1
Kristali - 0/neg
Soli rijetke soli amorfnih 0/neg
urata
Sluz nešto 0/neg
Bakterije rijetke 0/neg
Gljivice - 0/neg



nadam se skorom odgovoru, da ne bi bilo zamjene muško sam
zewa2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 22:26   #2483
Quote:
tena911 kaže: Pogledaj post
jako žeđa, pije na litre tekućine, aliiii, GUK profil OK,, alii, to je pocelo s uzimanjem gabapentina.

ali, niko da je šalje negdje drugdje, samo znaju reci da nije dobro skupila urin ( kao da je nesposobna, cura ima magisterij)

nije mi jasno, zašto ne mogu izdati nalaz takav kakav je,

sestra treba operirati devijaciju septima, da li joj se sa ovakvim nalazom preporuca?
Treba je uputiti nefrologu ili čak endokrinologu. Zasada je isključen diabetes melltius,ali treba uz ostale uzroke vidjeti za diabetes insipidus,te ostale poremećaje na razni hipofize/bubrega te nadbubrežne žlijezde.
Ako je hemodinamički stabilna onda ja bar nevidim kontraindikacije za operaciju.
A neka se javi i neurogu radi modifikacije epi. th.

Quote:
zewa2 kaže: Pogledaj post
pozz

ako mi netko može pomoći bio bih vam zahvalan
prije 10dana sam završio na hitnoj uhvatilo me bol na desnoj strani, povraćanje, i glavobolje, dr. na hitnoj je propisao klavocin i voltaren i buscol

od tada barem 1 dnevno kad idem na wc urinirati automatski me zaboli glava

danas sam ponovo radio nalaze urina
...............................................
nadam se skorom odgovoru, da ne bi bilo zamjene muško sam
Dali je završena ABT?
Ako je odg. da onda treba tri dana pauzirati pa onda učiniti nalaze.
Nalazi nisu sasvim uredni,treba učiniti UK.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 10.02.2012. at 08:58. Reason: spajanje postova
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 22:44   #2484
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Treba je uputiti nefrologu ili čak endokrinologu. Zasada je isključen diabetes melltius,ali treba uz ostale uzroke vidjeti za diabetes insipidus,te ostale poremećaje na razni hipofize/bubrega te nadbubrežne žlijezde.
Ako je hemodinamički stabilna onda ja bar nevidim kontraindikacije za operaciju.
A neka se javi i neurogu radi modifikacije epi. th.
oo, to cemo svakakako potruditi se riješiti,,,

hemodinamički??

ugl. nema epi, već mišićnu distrofiju susp. ( sve 4 sestre imamo EMNG u prilog, ali mol. diijagnostika neg)
tena911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 22:46   #2485
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Dali je završena ABT?
Ako je odg. da onda treba tri dana pauzirati pa onda učiniti nalaze.
Nalazi nisu sasvim uredni,treba učiniti UK.
ABT je?
UK pretpostavljam urino kultura?
zewa2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 23:07   #2486
Quote:
Bakile kaže: Pogledaj post
Pre izvesnog vremena sam imao upalu besike, odnosno mokracnih puteva koji su bili prouzrokovani bakterijama. To je proslo nakon odredjenog vremena, ali zadnji put kad sam dao urin na analizu tom prilikom rekli su da imam nesto kao valjda "salata" u urinu. E sad nije bukvalno salata valjda, vec neke komponente salate. Posle toga vise nisam isao ni na kakve analize, sve je u potpunosti proslo i osecam se normalno.

Al me intresuje, sta znaci to "salata" u urinu? Ima li to veze sa tim bakterijama?

Na nalazu sigurno nije pisalo salata..
Obično u sedimentu urina nalazimo kristale kalcijevog oksalata..

Pročitaj ovaj članak koji govori o analizi urina i to poglavlje sediment/kristali

http://www.vasdoktor.com/laboratorij...-analiza-urina

Zadnje uređivanje leeloo27 : 06.02.2012. at 23:59. Reason: ubacivanje quota
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 15:41   #2487
Quote:
tena911 kaže: Pogledaj post
oo, to cemo svakakako potruditi se riješiti,,,

hemodinamički??

ugl. nema epi, već mišićnu distrofiju susp. ( sve 4 sestre imamo EMNG u prilog, ali mol. diijagnostika neg)
Znači vitalni znakovi tlak,puls itd.
Neka se javi neurologu.

Quote:
zewa2 kaže: Pogledaj post
ABT je?
UK pretpostavljam urino kultura?
Antibiotska terapija.
Dobro predpostavljate.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 16:01   #2488
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Znači vitalni znakovi tlak,puls itd.
Neka se javi neurologu.
bude se javila,,,

ugl, tlak izrazito nizak, puls usporen,,,,
tena911 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 16:08   #2489
Quote:
tena911 kaže: Pogledaj post
bude se javila,,,

ugl, tlak izrazito nizak, puls usporen,,,,
Uglavnom bude vidjela što će anestezilog reći.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2012., 21:32   #2490
Pozz svima,

infektolog kaže: dijagnoza - limfadenopatija u opservaciji, stanje nakon tonzilitisa. U nalazima monocitoza ( mono 18) , CRP 28, L 4,9, seg 37, ly 42, eos 2. baso 1,56, E 4,5, Hgb 125, Trc 239. Urin: E 15-20, L 2-3.

Nakon posjeta infektologu radila sam razmaz periferne krvi i nalazi su sljedeći:
Eozinofilni granulocit 0,03
Segmentirani neutrofilni granulocit 0,54
Limfocit 0,33
Monocit 0,10.

Nigdje ne pišu referentne vrijednosti, molim vas ako netko zna da mi napiše.

Nalaz mikrobiološke pretrage (pretraga: adenovirus u obrisku ždrijela)
Paul-Bunnell protutijela negativno
VCA IgM negativno
VCA IgG +/-
EBNA IgG +/-
Latentna, ali prošla infekcija
Preporučaju učiniti ELISA test u Inf. klin. bol. Fran Mihaljević.
martina_SB is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 17:03   #2491
Imala bih pitanje za bilo kojeg dr-a,kad stigne,da mi protumači da li je priloženi ekg ok,i da svoje mišljenje na ovaj poduži post. Naime,vec tjedan dana me konstantno boli područje lijevo od prsne kosti-predio srca,bol/neugoda se širi gore prema ramenu i na lopaticu između kralježnice i lopatice,postojana je bez obzira na promjene položaja tijela,povremeno imam i palpitacije,te mi je cirkulacija dosta loša,stalno su mi hladne ruke i nogepošto sam veliki paničar,napravila sam privatno uzv srca,koji je u redu,a dr kaže da su tegobe reumatske prirode,jer mi se bol pojaca na pritisak u tom predjelu.ekg mi je samo napravio,ni pogledao ga nije-.- tlak mi je većinom između 100/60 i 120/80 znaci ok, uz puls između 60 i 70/min,i još da napomenem,povremeno mi na ekgu nađu respiratornu sinus aritmiju,iako je to kak mi je receno normalna,dapače poželjna stvar. pretprošli tjedan bila sam na hospitalizaciji radi 2 demijelinizacijske lezije nađene na mru mozga koji sam pak obavljala radi glavobolja u zatiljku i vratu(bila je sumnja na ms jer mi teta boluje od te bolesti),no tokom boravka u bolnici opet je rađen mr koji je pokazao da ih više nema,i zaključak je bio da su te glavobolje također samo posljedica stresnog razdoblja u mom životu. krvna slika je bila b.o.,osim sto sam primijetila da je u zadnja tri navrata u kojima sam ju radila,u razmaku od mjesec dana,narasla kreatin kinaza ck, bila je 70,pa 80,sad zadnje je 104. dakle moje je pitanje,da li je moguce da je stres/anksioznost uzrok mojim problemima,jer i meni se ta teorija čini sve prihvatljivija...? priložit ću i sliku s otpusnog pisma,tamo su nalazi svih pretraga rađenih u bolnici.
ekg scan:
otpusno pismo

ispričavam se na podužem postu,unaprijed hvala
marinchek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 21:14   #2492
Quote:
martina_SB kaže: Pogledaj post
Pozz svima,

infektolog kaže: dijagnoza - limfadenopatija u opservaciji, stanje nakon tonzilitisa. U nalazima monocitoza ( mono 18) , CRP 28, L 4,9, seg 37, ly 42, eos 2. baso 1,56, E 4,5, Hgb 125, Trc 239. Urin: E 15-20, L 2-3.

Nakon posjeta infektologu radila sam razmaz periferne krvi i nalazi su sljedeći:
Eozinofilni granulocit 0,03
Segmentirani neutrofilni granulocit 0,54
Limfocit 0,33
Monocit 0,10.

Nigdje ne pišu referentne vrijednosti, molim vas ako netko zna da mi napiše.

Nalaz mikrobiološke pretrage (pretraga: adenovirus u obrisku ždrijela)
Paul-Bunnell protutijela negativno
VCA IgM negativno
VCA IgG +/-
EBNA IgG +/-
Latentna, ali prošla infekcija
Preporučaju učiniti ELISA test u Inf. klin. bol. Fran Mihaljević.
DKS je po meni uredan.

Quote:
marinchek kaže: Pogledaj post
Imala bih pitanje za bilo kojeg dr-a,kad stigne,da mi protumači da li je priloženi ekg ok,i da svoje mišljenje na ovaj poduži post. Naime,vec tjedan dana me konstantno boli područje lijevo od prsne kosti-predio srca,bol/neugoda se širi gore prema ramenu i na lopaticu između kralježnice i lopatice,postojana je bez obzira na promjene položaja tijela,povremeno imam i palpitacije,te mi je cirkulacija dosta loša,stalno su mi hladne ruke i nogepošto sam veliki paničar,napravila sam privatno uzv srca,koji je u redu,a dr kaže da su tegobe reumatske prirode,jer mi se bol pojaca na pritisak u tom predjelu.ekg mi je samo napravio,ni pogledao ga nije-.- tlak mi je većinom između 100/60 i 120/80 znaci ok, uz puls između 60 i 70/min,i još da napomenem,povremeno mi na ekgu nađu respiratornu sinus aritmiju,iako je to kak mi je receno normalna,dapače poželjna stvar. pretprošli tjedan bila sam na hospitalizaciji radi 2 demijelinizacijske lezije nađene na mru mozga koji sam pak obavljala radi glavobolja u zatiljku i vratu(bila je sumnja na ms jer mi teta boluje od te bolesti),no tokom boravka u bolnici opet je rađen mr koji je pokazao da ih više nema,i zaključak je bio da su te glavobolje također samo posljedica stresnog razdoblja u mom životu. krvna slika je bila b.o.,osim sto sam primijetila da je u zadnja tri navrata u kojima sam ju radila,u razmaku od mjesec dana,narasla kreatin kinaza ck, bila je 70,pa 80,sad zadnje je 104. dakle moje je pitanje,da li je moguce da je stres/anksioznost uzrok mojim problemima,jer i meni se ta teorija čini sve prihvatljivija...? priložit ću i sliku s otpusnog pisma,tamo su nalazi svih pretraga rađenih u bolnici.
ekg scan:
otpusno pismo

ispričavam se na podužem postu,unaprijed hvala
EKG je sbrčkan.,ali čini mi se sinusni (možda će tko od kolega bolje vidjeti).
Iz otpusnog pisma sa Sv. Duha neću se upuštati u oftalmološke preglede. Već ću se osvrnuti na ostalo prisutni su znakovi uroinfekcije, predpostavljam da je to sređeno. Ostali lab. nalazi uredni. MR mozga i MR cervikalnih kralješaka b.o. EKG i RTG s/p b.o.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 01:13   #2493
Hrvoje dr., možete mi reći kakav vam se čini citološki nalaz periferne krvi koji sam navela gore...je li u granicama normale ili nešto odskače?
martina_SB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 08:52   #2494
Quote:
marinchek kaže: Pogledaj post
.........priložit ću i sliku s otpusnog pisma,tamo su nalazi svih pretraga rađenih u bolnici. ..............
Poštovana,

Ako dopustite, dao bih i ja svoj komentar.

Što se internističkog dijela tiče, kolega Vam je već rekao, a i ja ću ponoviti da su nalazi krvne slike i osnovne biokemije uredni.

Osim nalaza urina, koji ukazuje na uroinfekciju, kako je i kolega primijetio, vidi se još blago odstupanje u lipidogramu, u smislu granične vrijednosti LDL-kolesterola i sniženog HDL-kolesterola, što možete regulirati promjenom životnog stila.

Na temelju otpusnog pisma koje ste priložili i Vašeg iskaza u kojem navodite uredan UZV srca, rekao bih da tegobe vezane za bolove u predjelu prsnog koša više idu u prilog osteomuskularne etiologije, dakle, koštano-mišićnog podrijetla.

U cijeloj ovoj priči ja bih najviše istaknuo oftalmološke nalaze jer su oni ti koji odstupaju!

Naime, obrada je pokazala da imate rizične čimbenike za nastanak glaukoma, a i pretraga vidnog polja pokazala je odstupanja koja se, između ostalog, mogu naći i kod glaukoma. Zato je iznimno važno da se sada usredotočite na ovaj dio u cijeloj priči.

Lijepi pozdrav.

Quote:
martina_SB kaže: Pogledaj post
...........
Nakon posjeta infektologu radila sam razmaz periferne krvi i nalazi su sljedeći:
Eozinofilni granulocit 0,03
Segmentirani neutrofilni granulocit 0,54
Limfocit 0,33
Monocit 0,10.

Nigdje ne pišu referentne vrijednosti, molim vas ako netko zna da mi napiše.
Quote:
martina_SB kaže: Pogledaj post
Hrvoje dr., možete mi reći kakav vam se čini citološki nalaz periferne krvi koji sam navela gore...je li u granicama normale ili nešto odskače?
Poštovana,

U Vašem razmazu periferne krvi je uredan broj krvnih stanica. Uredan postotak pojedinih stanica je ovakav*:

Segmentirani neutrofilni granulociti (42-72%)
Nesegmentirani (0-2%)
Eozinofilni granulociti (0-7%)
Limfociti (20-46%)
Monociti (2-12%)

*prema podacima prof.dr.sc. M. Dominis (Interna medicina, Vrhovac i suradnici, 2003., str. 1001)
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 11.02.2012. at 13:33.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:50   #2495
hvala na odgovorima,znam za oči,već sam se narucila za tražene pretrage i svjesna sam situacije oko očnog tlaka/vidnog polja,makar kažu na sd-u da ne mora bit da je glaukom,ali treba napravit još te neke pretrage...soct rfl i pno što god to značilo,čak ni moja dr opće prakse nije znala xD,ugl,bilo mi je jedino bitno da mi protumačite ekg jer se ja ne kuzim u to a primijetila sam razliku između prošlih ekga i ovog zadnjeg koji je priložen,razlika je bila na ovom v3 t val nije bio ovak zubati kak da kažem(možda je na to utjecala cinjenica da mi dr nije ni zalijepio/pritisnuo te elektrode na kožu vec ih je samo položio?!?)...ali ja sam potpuni laik kaj se tih stvari tiče,pa sam odmah počela paničarit i trazit sve moguce odgovore na to -.- tako da zahvaljujem još jedanput na odgovorima,umirili ste me LP
marinchek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 14:48   #2496
Poštovana,

Vidim da ste moj odgovor protumačili dijelom i kao komentar na priloženi nalaz EKG-a. Nažalost, sličicu gdje je EKG ne mogu otvoriti na način da mi se pokaže uvećana, nego samo jako umanjena, na temelju čega ne mogu dati komentar priloženog EKG-nalaza, a što ste naglasili da Vam je najvažnije u pitanju.

Moj se komentar odnosio na tekst otpusnog pisma i prepričavanje Vašeg pregleda kod liječnika (pojačanje boli na pritisak) koji je učinio UZV-srca, za koji ste naveli da je uredan.

Iz toga mi se čini da tegobe u svezi neugode/boli u prsnom košu idu više u prilog mišićno-koštanom podrijetlu, a ne iz priloženog EKG-a, samo da napomenem.

Ali je ovaj komentar više bio usputan jer, ukoliko sam dobro shvatio, Vaše tegobe u svezi boli u prsnom košu su započele nakon izlaska iz bolnice, a također nalaze koje ste učinili nakon što su tegobe počele nismo vidjeli (osim EKG-a koji ja ne mogu otvoriti).
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 11.02.2012. at 15:02.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 19:57   #2497
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Nije potrebna hitna obrada,ali je svakao treba učiniti.

Uz pregled nefrologa,potrebno je učiniti UZV štitnjače i parotidnih žlijezda,na osnovu tog nalaza ev. pregled endokrinologa,ponoviti ove nalaze te Ca,P u 24h urinu,Ca +++ itd.
Nalaz UZV-a štitnjače: blage difuzne promjene u granično većoj štitnjači, uz donji pol desnog režnja hipoehogeni čvor vel. 9x7 mm ( doštitna žl.? ).
TSH i T4 hormoni uredni i u granicama ref. vrijednosti.
Čeka se na obradu ciljanom citopunkcijom te ponovljen nalaz kalcija i fosfora.
I dalje prisutno pojačano znojenje tokom dana, nedostatak energije i tremor.
Bolovi u zglobovima i ponekad desnoj strani vrata ovise od dana do dana.
shroomanoidz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 23:31   #2498
Na što upućuje nalaz urina na kojem piše: dosta sluzi u urinu? Ostale vrijednosti su: leukociti:1-2; stanice pločastog epitela: 1-3; bakterije: malo.
Daisy28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 08:39   #2499
Quote:
Daisy28 kaže: Pogledaj post
Na što upućuje nalaz urina na kojem piše: dosta sluzi u urinu? Ostale vrijednosti su: leukociti:1-2; stanice pločastog epitela: 1-3; bakterije: malo.
Poštovana,

Prisutnost sluzi u urinu može biti fiziološka (normalna) pojava. Naime, u mokraćnom sustavu postoje žlijezde koje izlučuju mukopolisaharide.

S druge strane, prisutnost sluzi u urinu može ukazivati i na kontaminaciju ("onečišćenje") uzorka urina vaginalnim sekretom (sekretom iz rodnice).

Zašto je učinjen sediment urina, tj. radi li se o nekom sistematskom pregledu ili ste imali nekih tegoba?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 19:59   #2500
Quote:
shroomanoidz kaže: Pogledaj post
Nalaz UZV-a štitnjače: blage difuzne promjene u granično većoj štitnjači, uz donji pol desnog režnja hipoehogeni čvor vel. 9x7 mm ( doštitna žl.? ).
TSH i T4 hormoni uredni i u granicama ref. vrijednosti.
Čeka se na obradu ciljanom citopunkcijom te ponovljen nalaz kalcija i fosfora.
I dalje prisutno pojačano znojenje tokom dana, nedostatak energije i tremor.
Bolovi u zglobovima i ponekad desnoj strani vrata ovise od dana do dana.
Ono što bih trebalo još učiniti ,uz već preporučeno,jest imuno-reumatološka obrada-RF,WR,ANA,ANCA,antitijela na štitnjaču anti TPO. Potrebno je recimo 1godišnje napraviti kontrolu hormona štitnjače.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:17.