Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2005., 22:10   #1
Ivanauskaite: Vještica i kiša

Ima li nekog tko je pročitao ovaj relativno zanimljivo napisan roman?
I kakvi su utisci?
Kažem relativno zbog ponekih aspekata romana, ali ono što se ponudi u sadržaju romana, takvo nešto privlači.
Da bi me shvatili, a oni koji nisu čitali, evo što piše na pozadini romana:

"Vještica i kiša roman je bogatog, gotovo baroknog stila, čija se radnja paralelno razvija na tri razine. Jedna žena u srednjem vijeku biva spaljena zbog svoje ljubavi prema fratru, jedna suvremena intelektualka bori se za svoju ljubav prema katoličkom svećeniku, a najviše je kontraverzi izazvala ljubav Marije Magdalene prema Isusu koju autorica Jurga Ivanauskaite promatra iz punokrvnog, ženskog kuta, koji je pak slobodan i otvoren, senzualan i puten."
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2005., 14:59   #2
baš nitko?
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2005., 13:02   #3
Strpljenja... ja sam pročitao...

Roman je isprazan... tematski nimalo zadivljujuć... međutim, predivno isprepletena priča točno poput djevojačke pletenice i vrlo vješto izvedena tematska preklapanja u pravim trenutcima... roman me zadivljuje tehnikom pisanja... međutim, ništa novoga...
sve ovisi na što bacaš težište... nije me ostavio ravnodušnim, dapače...

... mislim da je taj roman izazvao skandal u Litvi ak se ne varam? Upravo u pravom trenutku izdan, kod nas je mislim malo zakasnio da bi imao neku veću medijsku pozornost. Vidi se točno da je odraz regije u kojoj je nastao... i s te strane ga uistinu cijenim...
Sentimental is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 12:33   #4
Pročitala sam to prije par mjeseci i knjiga mi je odlicna! Mozda zato jer nisam nikad prije citala tako nesto... To sam preporucila nekim ljudima i svatko je uspio naci neki aspekt koji mu se ne svidja-nekom je to seksualni, drugom odnos prema krscanstvu, svecenstvu i tako to...

Malo su me sokirale neke ideje - kao ona da se nista nije promijenilo u zadnjih 2000 godina (vise manje) - isti su dijalozi, monolozi, razmisljanja... ljudi su isti. Od evolucije ni e u pogledu razmisljanja...

I onaj dio da je Isus nije tjerao djecu od sebe jer se osjecao krivim zbog pokolja djece kojem je on bio uzrok? Nigdje nisam naisla ni na sto slicno tome...

Tako da mi je ova knjiga jedna od boljih
Rya is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 12:39   #5
slična tematika, bogat stil pisanja , slična drama:

Nathaniel Hawthorne - The Scarlet Letter .
crill is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 15:42   #6
pročitala prije nekoliko mjeseci. kad sam ju primila, više ju nisam mogla ispustiti iz ruku dok ju nisam cijelu pročitala. tema (ili teme), ako promatramo kao tri priče, iako je tema kroz sve tri potpuno ista - kako tako, ali zadivljuje način pisanja, rečenice, način razmišljanja autorice kako gradi svoju priču. ukratko oduševljena.
__________________
mirena
mirena is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2005., 21:44   #7
ja je upravo citam i nimalo mi se ne svidja. golemo razocarenje. knjiga je isprazna, dosadna, jedino je zanimljivo kako koristi jezik (valjda je to to barokno u njenom pisanju), ali to nije dovoljno da knjiga bude ok.
ne kuzim zasto je ovo izazvalo toliko skandala.. po meni sasvim osrednje.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2005., 22:11   #8
Quote:
Dustflower kaže:
ne kuzim zasto je ovo izazvalo toliko skandala.. po meni sasvim osrednje.
a ja ne razumijem čemu čuđenje oko istog??
ti, kao, nisi iz Hrvatske, pa ne znaš kolika je masa istih ili sličnih zatucanih ljudi koji bi sve i sva zabranjivali, samo da mogu..

pa nije doba ustaša, nijemaca, i profitera toliko iza nas..
a i geni su se prenosili
osrednje?
a što je onda banalno, zbog kojih su neki gubili glave prije našeg vremena..?

znam zvuči odveć politički, ali pitaš se neka pitanja poput nevine djevojčice...
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2005., 22:17   #9
Quote:
Sentimental kaže:
Strpljenja... ja sam pročitao...

Roman je isprazan... tematski nimalo zadivljujuć... međutim, predivno isprepletena priča točno poput djevojačke pletenice i vrlo vješto izvedena tematska preklapanja u pravim trenutcima... roman me zadivljuje tehnikom pisanja... međutim, ništa novoga...
sve ovisi na što bacaš težište... nije me ostavio ravnodušnim, dapače...
ovo je nešto na što bi polovično stavio svoj potpis..
znaš ono, presušilo nalivpero

malo je apsurdno što se gotovo slažem da je tematski nimalo zadivljujuć, a ima upravo stravično dobru temu. ili potencijal? ne znam..
međutim, muči me ovo "ništa novo"
ma u redu, sve i da nije ništa novo, kada čovjek ima priču u glavi i kada je ispriča, zar mora biti nešto ganz novo?

jedino ako je igrala na tu kartu, a spotaknula se, onda je u redu napisati takvo nešto
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2005., 13:20   #10
gledam, čitam i mislim. tema, nova ili stara, prikazana na način, novi ili stari ( koji, što je ono što karakterizira ovo djelo) .zanima me, oni koji su pročitali, naravno, kad bi trebali izvući van temu, reći ju naglas, kako bi to učinili. što je po vama tema ove knjige?
__________________
mirena
mirena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2005., 15:29   #11
Tematika je pure & simple – ljubav.
Ljubav koja je zadobila fusnotu zabranjena, nedozvoljena..

Grana je kroz tri različita društvena uređenja i tri različita vremena. A nijedna od te tri nije društveno prihvatljiva, svaka za sobom vuče zabranu zbog koje se ta ljubav mogla konzumirati isključivo između njih dvoje. Između ljubavnika čiji je okvir mogao ostati jedino u tajnosti.
Pronađena..
Uzvraćena..
I moguća jedino ako je tajna
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2006., 22:37   #12
meni se toliko skroz svidjela da je kanim besramno izplagijaterizirat!











Dobro, malo ću se sramit, al će me na kraju proć.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:45.