Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2014., 11:38   #701
Kocijan
24cof24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2014., 11:33   #702
Quote:
Admir K. kaže: Pogledaj post
Na 28. stranici sam citao o prezimenu Karagić,ali nekako mi nije jasno direktno porijeklo tog prezimena.Pa bih vas sve zamolio da mi napišete sve što znate direktno o prezimenu KARAGIĆ...svaka informacija mi je jako važna,jer skoro pa ništa ne znam o tom prezimenu...
U BiH pored Tuzle postoji naselje koje se zove Lipnica, a u mojem djetinjstvu uvijek smo taj dio Donje Lipnice zvali Karagići. Možda netko zna nešto o tomu.
leoperic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 20:29   #703
Pozdrav ekipa...zanima me porijeklo prezimena Fešte.Djed mi se je prezivao Fešte a rođen je u okolici Daruvara točnije u mjestu Sokolovac.
lefele is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2018., 17:35   #704
Pozdrav, jako dugo pokušavam ući u trag podrijetlu prezimena Mendroš i njegovom značenju...obitelj je iz Slovačke ali svi govore da je prezime mađarsko.
*binnaa* is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2018., 13:23   #705
Quote:
*binnaa* kaže: Pogledaj post
Pozdrav, jako dugo pokušavam ući u trag podrijetlu prezimena Mendroš i njegovom značenju...obitelj je iz Slovačke ali svi govore da je prezime mađarsko.
Mendros (č. se mendroš) nije mađarsko prezime, ali postoje Mađari koji nose ga, većinom peštanski Židovi.
Postoji i Mendrosch (kod Nijemaca i kod Židova) i Mendros (kod Grka).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 22:12   #706
Balog?
TrumanBurbank is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2018., 22:15   #707
Sebescen.
TrumanBurbank is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 08:08   #708
Balog(h) i Sebestyén (č. se: šebešćen) su mađarska prezimena.

Balog ili Balogh = ljevoruk, ljevak, nespretan
Sebestyén = mađarska verzija za Sebastijan

Balog(h) je vrlo često prezime, 9. najčešće prezime u Mađarskoj (nosi ga 99.252 Mađara). Balog(h) je često prezime i među mađarskim Ciganima.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 11:34   #709
Jesu li Horvathi u Mađarskoj većinom mađari ili romi?
I kako to da toliko roma ima to prezime?
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 17:24   #710
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Jesu li Horvathi u Mađarskoj većinom mađari ili romi?
I kako to da toliko roma ima to prezime?
Većinom Mađari, ali Horváth je vrlo često prezime i među Ciganima. Ukupno nosi ga 198.058 ljudi (2016.), 5. najčešće prezime. Među Ciganima vjerojatno 1. ili 2. najčešće prezime.

Najčešća prezimena među Ciganima u Mađarskoj:
Horváth (Hrvat), Farkas (vuk), Balog/Balogh (ljevoruk), Lakatos (bravar), Oláh (Rumunj, Vlah), Rácz (Srbin), Orsós (osoba koja pravi vreteno), Szalai (osoba iz Zalske županije), Bogdán (slavenskog porijekla), Mezei (poljski), Sárközi (osoba iz Sárköz-a), Kolompár (osoba koja pravi klepetušu), Kalányos (osoba koja pravi žlicu), Köszörűs (brusač), Orbán (latinskog porijekla), Mészáros (mesar), Raffael (Rafael), Sztojka (slavenskog porijekla), Bangó (kriv), Czigány (Cigan)

Zanimljivo je da prezime Czigány (Cigan) većinom nose Mađari koji nemaju nikakve veze s Ciganima.

Zašto prezime Horváth među Ciganima? Vjerojatno jer u Mađarsku došli s juga (Horváth / Hrvat, Rácz / Srbin) i s jugoistoka (Oláh / Rumunj, Vlah).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2018., 00:02   #711
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Mendros (č. se mendroš) nije mađarsko prezime, ali postoje Mađari koji nose ga, većinom peštanski Židovi.
Postoji i Mendrosch (kod Nijemaca i kod Židova) i Mendros (kod Grka).
Hvala puno na odgovoru, konačno da sam nešto doznala. Stvarno sam svagdje tražila i pokušala nešto doznati. Ovo što ste napisali ima smisla...jer se sjećam da su se spominjali Židovi u obitelji, samo nikad nije bilo nekim dokaza za tu tvrdnju samo neka naklapanja...Ovo o peštanskim Židovima sam pokušala malo istražiti i mislim da i to ima smisla jer sam pronašla da dosta Židova koji su došli iz Mađarske u Rijeku su bili službenici ili činovnici, a imam dokaz da je jedan član obitelji koji je živio u Austro-Ugasrko vrijeme bio činovnik. Samo me jedno pitanje ubiti muči: Čije je to onda prezime? Svejdeno, puno puno hvala Živili!
*binnaa* is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2018., 15:16   #712
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Većinom Mađari, ali Horváth je vrlo često prezime i među Ciganima. Ukupno nosi ga 198.058 ljudi (2016.), 5. najčešće prezime. Među Ciganima vjerojatno 1. ili 2. najčešće prezime.

Najčešća prezimena među Ciganima u Mađarskoj:
Horváth (Hrvat), Farkas (vuk), Balog/Balogh (ljevoruk), Lakatos (bravar), Oláh (Rumunj, Vlah), Rácz (Srbin), Orsós (osoba koja pravi vreteno), Szalai (osoba iz Zalske županije), Bogdán (slavenskog porijekla), Mezei (poljski), Sárközi (osoba iz Sárköz-a), Kolompár (osoba koja pravi klepetušu), Kalányos (osoba koja pravi žlicu), Köszörűs (brusač), Orbán (latinskog porijekla), Mészáros (mesar), Raffael (Rafael), Sztojka (slavenskog porijekla), Bangó (kriv), Czigány (Cigan)

Zanimljivo je da prezime Czigány (Cigan) većinom nose Mađari koji nemaju nikakve veze s Ciganima.

Zašto prezime Horváth među Ciganima? Vjerojatno jer u Mađarsku došli s juga (Horváth / Hrvat, Rácz / Srbin) i s jugoistoka (Oláh / Rumunj, Vlah).
Hvala !
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:13.