Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2015., 19:32   #1
Dječje sjedalice do kad?

Do koje godine dijete treba sjediti na sjedalici u autu (odnosno puferu ili kako se to već zove)?
imbrod is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 19:36   #2
menis čini do 12 godine
ex conn is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 19:55   #3
vise nema dobnih granica nego je visina dijete bitna.

dijete do visine 135 cm mora biti u sjedalici. sjedalica moze biti i na prednjem sjedalu uz obavezno deaktiviranje zracnog jastuka
dijete izmedju 135 i 150cm visine moze se prevoziti na straznjem sjedalu bez sjedalice/postolja ako su pravilno vezana pojasom (donji dio pojasa preko zdjelice ne dodiruje trbuh; gornji dio pojasa preko ramena i sredine prsnog kosa)
dijete vise od 150cm moze sjediti nazad/naprijed bez sjedalice/postolja, vezani pojasom
fat_boy_slim is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 19:59   #4
Dokle god je dijete niže od 150cm mora koristiti autosjedalicu ili booster, bez obzira na godine starosti.

Također postoji mogućnost da djeca visine 135-150cm ne koriste autosjedalicu ili booster ali samo na stražnjim sjedalima ako se mogu vezati sigurnosnim pojasom na pravilan način (stražnjica uz naslon sjedala a noge presavijene kod koljena preko ruba sjedala, pojas preko zdjelice i ne dira trbuh, pojas preko sredine prsnog koša i ramena...).
iandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2015., 22:36   #5
Quote:
iandic kaže: Pogledaj post
Dokle god je dijete niže od 150cm mora koristiti autosjedalicu ili booster, bez obzira na godine starosti.

Također postoji mogućnost da djeca visine 135-150cm ne koriste autosjedalicu ili booster ali samo na stražnjim sjedalima ako se mogu vezati sigurnosnim pojasom na pravilan način (stražnjica uz naslon sjedala a noge presavijene kod koljena preko ruba sjedala, pojas preko zdjelice i ne dira trbuh, pojas preko sredine prsnog koša i ramena...).
tako je ... samo jedno pitanje... ovo vrijedi za cijelu EU ili samo za hravtsku?
badrix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 06:21   #6
Kažu da nema blesavih pitanja, pa... Što s onima koji nikada ne narastu do 150? pretpostavljam da neka dobna graniba mora postojati, jer mislim da nitko od var ne bi tražio od nekog s 25, ili 50, da koristi sjedalicu 14, 16, 18, pretpostavljam da tu negdje je granica.
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 07:16   #7
A mislim kolega - ako nemožeš sjedit ispravno u autu (kako je kolega gore naveo - pojas preko vrata, prekratke natkoljenice pa ti je donji dio leđa odvojen od naslona ....) moraš nekako uredit stvar - dakle ili specijalan sic ili booster. Nema trećeg.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 10:25   #8
Čisto informativno, može li netko tako nizak(npr 140) proci lijecnicki za b kat?
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2015., 10:44   #9
Zašto ne?
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2015., 17:14   #10
Hahaha, moja mama ima sesdeset godina i mora (po ovome) bit u sjedalici
__________________
My bass can kick your guitars ass...
BassQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 10:01   #11
Ne mora. Tvoje cijenjena gospođa majka nije dijete.

ZoSPnC čl. 163:
(4) Vozač motornog vozila za prijevoz osoba koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i vozila za prijevoz tereta u kojima su ugrađeni sigurnosni pojasevi ne smije u takvim motornim vozilima prevoziti djecu nižu od 150 centimetara ako nisu smještena u posebnoj sigurnosnoj sjedalici/postolju koja su za vozilo pričvršćena sigurnosnim pojasom vozila ili posebnim kopčama u vozilu i suprotno načinu koji je odredio proizvođač posebne sigurnosne sjedalice.

(5) Vozač motornog vozila koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i u kojem su ugrađeni sigurnosni pojasevi smije na sjedalima koja nisu prednja prevoziti djecu nižu od 150 cm, a visoku barem 135 cm, koja nisu smještena u sigurnosnoj sjedalici/postolju, ukoliko su ona pravilno vezana sigurnosnim pojasom za odrasle osobe.

(6) Vozač motornog vozila za prijevoz osoba koje osim sjedala za vozača ima još najviše 8 sjedala i vozila za prijevoz tereta u koja nisu ugrađeni sigurnosni pojasevi ne smije u takvim vozilima prevoziti djecu mlađu od tri godine, a djeca stara tri godine i više, a niža od 150 cm ne smiju se smjestiti na prednje sjedalo.
__________________
Simon says BLEED!
Simon says D I E !!!
Simon Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 10:20   #12
Nije dijete, a to sto umjesto da ju pojas stisne preko prsnog kosa i zadrti na mjestu, ce ju stegnut pod vrat ili ce podletit ispod pojasa, nema veze.
__________________
Ako se osjećate glupo, sjetite se da postoje odrasli ljudi koji vjeruju da su dva pigvina došetala s Južnog pola kako bi se ukrcali na brod te izbjegli poplavu.

Tekućine se NE sipaju!!!
Moonraker is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 10:29   #13
Quote:
BassQ kaže: Pogledaj post
Hahaha, moja mama ima sesdeset godina i mora (po ovome) bit u sjedalici
hahaha, u sudaru ce ti mami pojas strgati vrat, hahahahha


ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2015., 11:52   #14
tu sve lijepo pise
http://www.roda.hr/article/read/izmj...vom-2014-37-eu
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2015., 21:39   #15
Hvala svima, vidim da sam finu raspravu pokrenuo ovdje...
Uglavnom pretpostavljam da je ova referenca s visinom 135-150cm ključna.
imbrod is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 14:46   #16
Quote:
BassQ kaže: Pogledaj post
Hahaha, moja mama ima sesdeset godina i mora (po ovome) bit u sjedalici
Pošto se u zakonu na nekoliko mjesta spominje djete, djete, djete, ovisi da li je tvoja baka (ili eventualno djed) živ/a, pa sukladno tome mama mora u sjedalicu, odnodno ne mora. Tj. treba utvrditi da li je majka još dijete ili je to prestala biti.

Nego, nosi li prometna policija metar sa sobom kako bi mogli utvrditi da li je netko u prekršaju ili nije?
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 15:12   #17
Nosi, to je dio obavezne opreme. Nije zajebancija.
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2015., 21:12   #18
A jel se smije malo na prste stati?
__________________
Bilo kuda Vespom svuda!
Branke is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:05.