Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2016., 09:40   #1921
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Jos mi ni jedan praktican vjernik nije argumentirao zasto on zeli maknuti vjeronauk iz skole
Jezim se pomalo takvih praktičnih vjernika.

Možeš li mi objasnit što bi se dogodilo kad bi vjeronauk bio ponuđen kao vannastavni predmet? Osim što se ne bi morali brinut o tome što će Pero radit treći sat ponedjeljkom i četvrti srijedom?
Genijalno je kako je roditeljima "vjernicima" problem djecu razvozit na vjeronauk van nastave ili u crkvu, ali nije problem slat ih na nogomet, balet ili jezike.
Ako vam je bitno, nije li onda moguće ubacit u raspored?
Ako nije bitno, čemu onda pohađanje vjeronauka?

Ima li razlike u tome da tvoji klinci idu na vjeronauk sa 25 klinaca koji idu da popune satnicu ili sa 8 onih čiji roditelji žele i žive u skladu s naukom crkve?

Vi ste "čitali molitvice i pričice"?
Jesi ti imala vjeronauk do osmog razreda? U srednjoj?
Ili si zaboravila na škakljive teme?

Kažeš "crkva ne podržava gayeve u braku".
Crkva osuđuje grijeh, ne osobu. NIKAD osobu. Vjeroučitelj ti treba znat objasnit zašto se nešto smatra grijehom i kako se prema osobi koja ga čini treba ponašat.
Naučit djecu milosrđu (oh, toliko aktualnom u ovoj godini milosrđa), naučit ih suživotu s ljudima koji ne razmišljaju, ne vjeruju i ne ponašaju se kao oni, naučit ih prihvatit i cijenit različitosti i "manjine" o kojim pričaš.

Međutim, koliko profesora vjeronauka tako predaje?
Pa ja znam profesora vjeronauka koji ne vjeruje u evoluciju
Isti profesor koji mi je u somom razredu dao jedan jer sam mucala između sedam glavnih grijeha. A mucala sam i inače. Genijalan čovjek, profesor i osoba koja te sprema za sakrament.

Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Narod se nije izjasnio kao katolici.
Po popisu stanovnistva js 84 % posto naroda upisano tako.
A osim toga, popis je raden katastrofalno i ja osobno znam barem 10 ljudi koje su drugi "upisali" kao katolike samo zato jer tada nisu bili doma. I mene su upisali kao katolika. Na moje pitanje : "Zasto picka mu materina???" isao je odgovor "Pa krsten si, sta bi bio nego katolik."
Radila sam na popisu stanovnika. Da sam za svakoga tko je rekao "ma... piši katolik. tako je svejedno." upisala: agnostik/ateist/nešto treće, garantiram da bi katolici pali na ispod 50%

Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
I sve dok 95% roditelja svoje dijete uposuje na vjeronauk, zbog onih 5% ga ukinut nece (koji god razlozi kod ovih 95% bili)
Zašto te nije briga iz kojeg razloga roditelji upisuju djecu na vjeronauk?
A ako te briga, zašto ti nije šokantan broj od 95% upisane djece?

Ne želim da mi dijete ide na vjeronauk sa 15 djece koja tamo ne žele bit. Ne želim da ide na vjeronauk kod profesora koji je katehetski završio zato jer je bilo lako upast. Ne želim da ide na vjeronauk dok njegov prijatelj mora nać kako će se zabavljat u knjižnici, na hodniku ili u kantini.

A želim da ide na vjeronauk. Nakon jutarnje smjene, on i frend, jedan na vjeronauk, drugi na dodatnu iz zemljopisa.
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 10:51   #1922
Kod nas nije 5% učenika (prvašića) nego 30% da ne ide na vjeronauk. Što znači da se iz 4 razreda prvašića mogao komotno napraviti jedan u kojem nitko ne ide na vjeronauk. Ali onda bi netko ostao bez 2 sata satnice... a zna se čiji su interesi prioritet u našem školstvu. Pa tako svi imaju rupu 2x tjedno...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 10:59   #1923
Teško je uskladit razred s boravkom i s vjeronaukom i one koji se preklapaju.
Pa ako maknemo vjeronauk van, problem nemamo
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 11:11   #1924
Quote:
HepiHipo kaže: Pogledaj post
Teško je uskladit razred s boravkom i s vjeronaukom i one koji se preklapaju.
Pa ako maknemo vjeronauk van, problem nemamo
Pa, s obzirom da
1) SVI razredi su bili s boravkom
2) ove godine su i dalje svi razredi s boravkom ali ima jedna učiteljica u boravku manje, pa će iz jednog razreda slati "delegacije" u ostala 3

ne bih rekla da je boravak bio presudan faktor.
Btw, svi imaju engleski kao prvi jezik
Svi su jutarnji termin
Svi idu u istu školsku zgradu
Nitko nema neki dodatni izborni predmet po kojem je rađen raspored
Znalo se već na upisima tko ide a tko ne ide na vjeronauk
...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 11:26   #1925
Ne govorim o školi gdje su tvoji klinci, već općenito.
U puno škola postoji jedan razred bez boravka i ostali s boravkom. Dodavanje još jedne varijable u jednadžbu samo pogorša slaganje rasporeda.
Kod tebe je apsurd još veći ako svi idu u boravak i imaju isti jezik, ali su vjeronaučni raspršeni...
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2016., 16:02   #1926
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Kod nas nije 5% učenika (prvašića) nego 30% da ne ide na vjeronauk. Što znači da se iz 4 razreda prvašića mogao komotno napraviti jedan u kojem nitko ne ide na vjeronauk. Ali onda bi netko ostao bez 2 sata satnice... a zna se čiji su interesi prioritet u našem školstvu. Pa tako svi imaju rupu 2x tjedno...
da, a znas kak se to cuvanje satnice prezentira (u ovim situacijama kao i ti, kada su ciste varijable, ali cak i da su dva strana jezika, boravci, ne boravci):
a) da se djecu ne diskriminira, jer ako postoji rizik ruganja, lakse je prevenirati unutar razreda, nego da imas jedan razred "razlicitih" (ja prije mislim da je obrnuto, al tko me pita)
b) koja uciteljica ce imati tu beneficiju da dobije nevjeronaucni razred, i da ima normalan raspored, bez rupa
c) roditelji cesto traze bas odredjenu uciteljicu, bas drugara iz vrtica, i prvo gledamo po tome (nekad uvaze zelju roditelja, al kolko ja poznam, vecina roditelja nema neke zelje, pogotovo ak ne pozna unapred uciteljicu)
d)sto ako se neko dijete predomisli pa pozeli upisati vjeronauk u 2. razredu? ili ako ne zeli vise ici, sto ce onda ta uciteljica?

i tako, ima raznih "opravdanja", a jedino rjesenje je da je vjeronauk izvan skole.

inace, sto se tice predavanja sadrzaja vjeronauka, mislim da puno toga (kad se izuzme kurikulum) ovisi o osobnosti vjeroucitelja i vjestinama predavanja.
vjerujem da ih ima divnih. vjerujem da ih ima groznih.
ko i ostalih nastavnika.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 13:51   #1927
Dragi ljudi,
moje dijete ide u 8. razred jedne osnovne škole koja trenutno ima zaposlena 4 učitelja vjeronauka, matematiku predaje mladić koji je završio promet, a fiziku čovjek kraj čijeg imena ne stoji nikakva titula. U nedjelju će se služiti misa u školi, a vjeroučitaljica je djeci rekla da se vide tamo. Pretpostavljam da je obavezno doći. Vjernik sam, ali vjeri je mjesto u crkvi. Vjeronauk u školi bi trebao biti učenje o vjeri, ne samo jednoj, već bi djeci trebalo predstaviti sve vjere. Smatram da se silom ne može natjerati nekoga na vjeru. Isto tako, u 7. i 8. razredu informatika (koja je isto izborni predmet kao i vjeronauk) gubi mjesto u redovnoj satnici. Djeca ili dolaze nulti sat, ili ostaju nakon škole. Bez informatike teško da će moći, a na vjeronauku ponavljaju jednu te istu stvar po ne znam koji put. U isto su vrijeme klinci išli i navjeronauk u crkvu radi obavljanja sakramenata. Tamo im se svećenik grozio da ih neće pričestiti, krizmati i jednog dana vjenčati ako ne budu na svakoj misi.
uška is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 13:59   #1928
od ove rasprave o vjeronauku ili ne vjeronauku u skolama koja bi i isusu vec dosadila, mene vise zanima procitati kroz par dana kako je po skolama rijeseno zbrinjavanje djece koja ne idu na vjeronauk.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 15:13   #1929
U našoj školi je navodno definitivno riješeno da su u knjižnici.
Sutra je roditeljski, bit ću pametnija.
Jučer smo svi kolektivno dobili knjige, a oni koji ne idu na vjeronauk trebali su ih izvaditi i ostaviti na klupi.
Mislim da nas je troje.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 15:40   #1930
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
od ove rasprave o vjeronauku ili ne vjeronauku u skolama koja bi i isusu vec dosadila, mene vise zanima procitati kroz par dana kako je po skolama rijeseno zbrinjavanje djece koja ne idu na vjeronauk.
Ja ću danas znati nastavlja li se dobrovoljnost učiteljice da im drži dodatnu nastavu iz matematike
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 15:47   #1931
ja sam isla u osnovnu prije ono 15 godina i tad je bio vjeronauk i ekipe koje nije isla i jako je jednostavno napravljeno. Vjeronauk je bio ili prvi ili zadnji sat tak da je ekipa koje nije isla, jednostavno otisla kuci ranije ili dolazila kasnije.

ne kuzim zasto se to vise ne radi? :/
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 16:01   #1932
Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
ne kuzim zasto se to vise ne radi? :/
Vjerojatno je bilo prije manje razreda, statistički, nemoguće je napraviti da svi razredi imaju vjeronauk prve ili zadnje sate, odnosno moguće je jedino ako je broj razreda manji od zbroja količine prvih i zadnjih sati.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 16:11   #1933
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Vjerojatno je bilo prije manje razreda, statistički, nemoguće je napraviti da svi razredi imaju vjeronauk prve ili zadnje sate, odnosno moguće je jedino ako je broj razreda manji od zbroja količine prvih i zadnjih sati.
pa ne znam bas prije je bilo po pet odjeljenja, sad imaju jedva za dva

ali znam da su jedne godine prebacili u sredini, pa su se roditelji zalili jer su im klinci obicno u knjiznici bili tad, pa su opet prebacili tak.
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 19:47   #1934
Onda ipak problem nije objektivne naravi.

(Netko si šteluje raspored po svom).
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 21:19   #1935
danas sam virnula u raspored od nećakinje, 1. razred boravak. jedan dan im je vjeronauk 1. sat i jedan dan zadnji sat.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 21:20   #1936
kaod nas su se knjige dijelili naknadno i klinci su s uciteljicom u knjiznici ima ih 5
budici da je boravak u pitanju, svejedno je koji je sat
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 21:25   #1937
Moj je sad drugi razred. U razredu ih ima 23. Njih 5 ne ide na vjeronauk. Za vrijeme vjeronauka su s učiteljicom u nekoj slobodnoj učionici ili knjižnici. Danas su bili u učionici. Učiteljica ili sa njima nešto radi, priča ili oni crtaju,igraju se i slično. Mom sinu je to super jer ni njegov super prijatelj ne ide na vjeronauk.

Poslano sa mog SM-J500FN koristeći Tapatalk
enigmatic is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 21:34   #1938
a jeste vi svjesni da učiteljici taj sat nije plaćen?
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 22:10   #1939
da, zahvaljujuci firumu inace ne bi razmisljala ontome uopce.
planiram.joj se zahvaliti, a zapravo bi jojnse skola trebala nekako zahvaliti sto ih je spasila od mog tlacenja i slanja pisama pravibraniteljici
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 22:28   #1940
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
da, zahvaljujuci firumu inace ne bi razmisljala ontome uopce.
planiram.joj se zahvaliti, a zapravo bi jojnse skola trebala nekako zahvaliti sto ih je spasila od mog tlacenja i slanja pisama pravibraniteljici
Nasa je danas rekla: To mi je u satnici.

Moram je nasamo pitati kako to. I da, naglasila je da ce I ove godine tako, jer lijepo rade I vole dodatnu I da je to mogicnost koju imaju samo oni koji ne idu na vjeronauk, a sljedece ce godine biti drukcije organizirano.

Bas me zanima kako.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:52.