Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2004., 10:11   #21
kay je po mom misljenju bio jedini pisac fantasya koji se mogao mjeriti s tolienom. to je bilo nakon sto sam procitao 'fionavar tapestry', koja je stvarno jako, jako dobra. to mu je i prva knjiga, napisana nakon sto je s chrisom tolkienom radio par godina na 'silmarillionu'.

onda sam procitao ostale kayeve knjige, i blago se razocarao. prazne su. nije to to. nedostaje im ona dimenzija zacudnosti koju je imala 'fionavar tapestry'. nedostaje im... pretencioznosti, bez koje nema pravog remek-djela. previse su price o dogadjajima, a premalo o likovima.

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 12:08   #22
Jesi li citao Sarant? To je definitivno knjiga o likovima.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 12:32   #23
Quote:
ljetopisac kaže:
kay je po mom misljenju bio jedini pisac fantasya koji se mogao mjeriti s tolienom. to je bilo nakon sto sam procitao 'fionavar tapestry', koja je stvarno jako, jako dobra. to mu je i prva knjiga, napisana nakon sto je s chrisom tolkienom radio par godina na 'silmarillionu'.

onda sam procitao ostale kayeve knjige, i blago se razocarao. prazne su. nije to to. nedostaje im ona dimenzija zacudnosti koju je imala 'fionavar tapestry'. nedostaje im... pretencioznosti, bez koje nema pravog remek-djela. previse su price o dogadjajima, a premalo o likovima.

S obzirom na činjenicu da je Martin išao pisati fantasy u svijetu sličnom Kayevim, nakon što čovjek pročita Song Of Ice And Fire lako shvati svu ograničenost Kayovih knjiga.
Nažalost...
On je odličan pisac...ali ne pripada samom vrhu.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 14:24   #24
A evo u prethodnom postu neko rekao unisonost?

Kayeve priče su o događajima a ne o likovima? Euwrrh? Doh? ... hoćeš reći obratno?

Ja sam čitao koliko mi je poznato sve od Kaya (Tigana, Lavovi, Arbonna, Sarant, Fionavar) i ok, Fionavarska Tapiserija mi je guba, ali ove četiri (tj. pet) knjiga su mi puno... zrelije...

I stvarno mi je čudno da netko može za ikoju od knjiga reći da su o događajima... pa recimo u Sarantu... zapravo ti događaji točno tako i tako izgledaju, tj. ih čitatelj doživljava tako i tako (sa nekim emocijama -- radovanje, žalost, sjeta, ovo ono) zao kaj ih gleda kroz oči Krispina, koji neke ljude voli, neke ne, sa nekima je u sukobu. Isto vrijedi za Bertranea de Talaira i Blaisea de Garsenca u Arbonni itd. itd. Pa onda gdje bi Lavovi Al'Rassana bili bez persone, karakterizacije Ammara Ibn'Khairana? Ne znam, meni se stvarno čini da Kay puno više piše o likovima nego o događajima.

Čak do te mjere da bi okrenuo argument -- u Tapiseriji su presudniji događaji (iako je isto tako začuđujuće karakterna za taj podpodžanr Tolkien-inspirirane epske fantazije) -- petorica likova iz našeg svijeta stižu u Fionavar kao 'Indijanci na dvoru kralja Jamesa', pa jedna od njih postaje Seer, drugi se žrtvuje kao Liadon, treću siluje Rakkoth Maugrim, četvrti zabrije kao ludi fajter sa sjekirom među 'Indijancima' na Plains of Dal'rei itd. Naravno da Kay, karakterni pisac, daje 'okus i opip' tim događajima i smješta ih u kontekst emocionalnog doživljaja upravo zato što je Kimberly takva-i-takva kao osoba, pa se njeno Seer-stvo tako i tako odražava na nju samu, a time ga ona tako i tako ispoljava prema van itd. itd.

Sve takve stvari, međuigra unutrašnjih emocionalnih stanja, spoznaje, 'brije' itd. i konkretnih događaja tj. načina na koji lik utjeće na radnju romana su puno složenije, obimnije u ostalim knjigama.

__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 21:56   #25
Aj agri. Kay je apsolutno posvecen svojim likovima. Sto se tice Martina, nisam ga (jos) citao. Jel neko zna koliko knjiga ima taj njegov serijal?
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2004., 22:07   #26
Quote:
GaelGarciaBernal kaže:
Jel neko zna koliko knjiga ima taj njegov serijal?
Jel misliš na Martinov 'A Song of Ice and Fire'?

Zasad su izašla tri dijela:
- A Game of Thrones
- A Clash of Kings
- A Storm of Swords (koji je kod nekih izdavača izdan u dva različita sveska - prvi je Steel and Snow, a drugi Blood and Gold)
I moraj se čitati po redu)...
Četvrti dio bi trebao izaći kroz par mjeseci - normalno, ako se ponovno ne prolongira izlazak knjige...

Inače, ja jako volim Kaya, ali jednostavno se ne može mjeriti s Martinom... Martin je meni osobno neizmjerno bolji i kvalitetniji... Jedan od onih pisaca koji te može natjerati da cijele dane imaš kao neke flasheve događaja iz knjiga i nekako cijele dane možeš u glavi imati radnju...
Ne znam kak da to pametnije opišem... Samo znam da mi se poslije Martina bilo jako teško koncentrirati na poslu.
__________________
Yes! I am a drama queen.
blair is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 02:09   #27
Nadam se da Martin ne misli upasti u istu pricu kao i Jordan - da napravi sapunicu od 100 knjiga. Moze li mi neko reci da li su knjige direktno povezane (kao recimo LOTR) ili su polu-samostalne?
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 02:24   #28
Quote:
GaelGarciaBernal kaže:
Nadam se da Martin ne misli upasti u istu pricu kao i Jordan - da napravi sapunicu od 100 knjiga. Moze li mi neko reci da li su knjige direktno povezane (kao recimo LOTR) ili su polu-samostalne?
tesko da se martinu to moze desiti jer je imam neki feeling da ima unaprijed zacrtanu radnju pa tesko da ce to razvuci u beskonacnost... bar se nadam da nece.

knjige su tako povezane da nemoj ni razmilsljati o citanju 2. ili 3. prije 1.

eh, da ne bude sve off topic: kay rules i koliko god da mi martin bio bolji ne bih se slozio da je tolika razlika izmedju njih. prije bih to pripisao razlici u stilu nego u kvaliteti.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 08:39   #29
Talking Kay i GRR Martin -- The MASTERS!!!!

Quote:
nex kaže:
...Kay rules i koliko god da mi Martin bio bolji ne bih se slozio da je tolika razlika izmedju njih. prije bih to pripisao razlici u stilu nego u kvaliteti.
Slažem se u potpunosti... Elem ja se isto zaklinjem u <radi znak križa> Georgea i R i R i Martina

All hail GRR Martin, all hail GRR Martin

... ali Kay mi je isto zakon... kao što lijepo reče, razlika u stilu. Neki put mi se više čita ono, tako, nešto osobnije, više vezano uz unutrašnji monolog i pogled na svijet ponekog guba lika poput Krispina. Meni je inače, kaj je neko ovdje rekao kaj se tiće vrćenja radnje u glavi par dana (mjeseci / godina), dvije scene iz Tigane

<trzne glavom u nazad, raširene zjenice i 'isključenje' ... par sati kasnije...>

... errmmm... di smo stali, aha da, uglavnom kad ona ženska, zaboravih kako se zove, roni po onaj prsten... i zadnja scena Tigane. Već se zamišljam kao mali dlakavi hobitoliki režiseruljak, imam sve detalje te scene u glavi totalno. Ton, kamera, AKCIJA!

(... i nemojte me sad razapeti jer si za pojam režisera uzimam Petera Jacksona )
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 11:47   #30
Zasto bi te razapeli? Peter Jackson je reziserski car. Ako postoji neki nezahvalnik koji se usudjuje napadati LOTR filmove, pojest cu ga zubima, ali necu dobiti eserihiju koli.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2004., 12:19   #31
Legion for one... a on se jadna-crnca čini da je ovdje veliki-bijeli-lovac, kolko viđuh moderator čaaak..
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2004., 23:57   #32
Uskoro izlazi nova Kayova knjiga...
Sa korica...
Quote:
THE LAST LIGHT OF THE SUN

In his eagerly awaited new novel, Guy Gavriel Kay turns his gaze to the northlands, brilliantly evoking the Viking, Anglo-Saxon and Celtic cultures of a turbulent age.

There is nothing soft or silken about the north. The lives of men and women are as challenging as the climate and lands in which they dwell. For generations, the Erlings of Vinmark have taken their dragon-prowed ships across the seas, raiding the lands of the Cyngael and Anglcyn peoples, leaving fire and death behind. But times change, even in the north, and in a tale woven with consummate artistry, people of all three cultures find the threads of their lives unexpectedly brought together...

Bern Thorkellson, punished for his father's sins, commits an act of vengeance and desperation that brings him face-to-face, across the sea, with a past he's been trying to leave behind.

In the Anglcyn lands of King Aeldred, the shrewd king, battling inner demons all the while, shores up his defenses with alliances and diplomacy-and with swords and arrows-while his exceptional, unpredictable sons and daughters pursue their own desires when battle comes and darkness falls in the woods.

And in the valleys and shrouded hills of the Cyngael, whose voices carry music even as they feud and raid amongst each other, violence and love become deeply interwoven when the dragon ships come and Alun ab Owyn, chasing an enemy in the night, glimpses strange lights gleaming above forest pools.

Making brilliant use of saga, song and chronicle, Kay brings to life an unforgettable world balanced on the knife-edge of change in THE LAST LIGHT OF THE SUN.
Što se Kaya tiče, ja mislim da je dobar pisac, možda najlirskiji od svih fantasy pisaca, ali taj svoj talnet troši u totalno krivim područjima.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 15:59   #33
Question Umm?

U kojem smislu 'troši u krivim područjima?'... pray do tell?

Mislim kaj, ne bi trebao trošit svoj talent u ovom žanru već pisati poeziju ili nešto, ili šta?
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 16:30   #34
Re: Umm?

Quote:
GnothiSeauton kaže: U kojem smislu 'troši u krivim područjima?'... pray do tell?

Mislim kaj, ne bi trebao trošit svoj talent u ovom žanru već pisati poeziju ili nešto, ili šta?
Ne. Mogal bi se potrudit izmislit orginalan svijet, umjesto da uzme Bizant i Tursku, promjeni im imena, doda puno zgodnih likova (ima li stvarno ružnih žena u Kayevim romanima?) i voila! Imamo roman.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 22:29   #35
Post Pseudopovijesni setinzi

Pa mislim on je to namjerno napravio. To mu je furka, nije kao da je bilo ono 'eee, idem ja sad malo promjeniti Bizant i to prodati pod neki originalan setting'. Mislim ne kužim... ono, čovjek i u predgovoru priča kako je inspiriran Bizantom, kako su mu pomogli povjesničari koji se bave Bizantom itd. itd. Isto kao što za Lavove Al'Rassana se zna, ono fakat je, nije 'hahaha, zli Gaje Gavrijele Keje, prozreli smo te' da je šema na Cordobski Kalifat itd. itd. taj maurski period španjolske povijesti. To je po meni više luđačka košulja nego nešto što te 'oslobodi posla' -- više sputava nego oslobađa, jer uvijek moraš misliti da li nešto što pišeš potpada pod taj 'feel' koji pokušavaš isfurati i za kojeg postoj ivrlo dobra 'pramjera' -- konkretna povijest književnosti i historiografska povijest. But that's me...

A kaj se tiće ružnih žena -- valjda ih ima ali nisu jako bitne, jer nisu zgodne ... maaa zapravo ne znam, ali meni paše ... ono ak oću gledat ružne žene upalim Jerry Spingera
__________________
And there's another country, I've heard of long ago, Most dear to them that love her, most great to them that know;
We may not count her armies, we may not see her King; Her fortress is a faithful heart, her pride is suffering;
And soul by soul and silently her shining bounds increase, And her ways are ways of gentleness, and all her paths are peace.
GnothiSeauton is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 23:39   #36
Aha.

Mislim da je puno zahtjevnije napisati knjigu baziranu na povijesnom settingu: pisac mora vrlo pazljivo prouciti datu epohu, mora stvoriti specificni osjecaj koji ce se provlaciti kroz knjigu a da bude asocijativan na taj vremenski period. I zaista Kay to super radi, citajuci njegove knjige imao sam feeling da je sve na svom mjestu, do najsitnijih detalja. A s druge strane, takav setting pisca nicim ne ogranicava kad je prica u pitanju. Kayu je setting bio samo neka vrsta pozadine za pricanje price koja se vrti oko pojedinaca.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 23:44   #37
Dobro sad. Daleko od toga da je Kay meni najgri autor. Samo moglo bi i bolje. Nije ni blizu Martinu ili Robin Hobb.

I mislim da je stvaranje vlastitih svjetova teže od pisanja u već postojećem settingu. Doduše, većina autora tome ne dodaje pravu važnost. Samo dodaju par spika tipa: "U vrijem Deveouringa, kada je Vatrena Kiša padala, bla, bla, bla..."
Kad bi ih pitao ne bi znali ni sami što to znači. Kay zna, I'll give him that.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2004., 23:57   #38
Nisam siguran da li Kay uopce spada u epsku fantastiku. S izuzetkom Tigane (od prevedenih knjiga) ostale imaju jako malo fantastike, tek mali flavor radnji koja je inace prilicno realisticna. U tom smislu ne bih ga usporedjivao sa pravim fantasy piscima.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 00:21   #39
Quote:
GaelGarciaBernal kaže:
Nisam siguran da li Kay uopce spada u epsku fantastiku. S izuzetkom Tigane (od prevedenih knjiga) ostale imaju jako malo fantastike, tek mali flavor radnji koja je inace prilicno realisticna. U tom smislu ne bih ga usporedjivao sa pravim fantasy piscima.
Najbolje je reć: on je drugačiji i nije za usporedbu.
Možda u ostalim knjigama magija nije tako destroy-all-armies kao u Tigani, ali to je možda i bolje. Izbacivanje fireballova iz ruku je ponekad (čitaj: u većini slučajeva) debilno.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2004., 01:54   #40
Quote:
Nephrite kaze:
Izbacivanje fireballova iz ruku je ponekad (čitaj: u većini slučajeva) debilno.
Zato Gandalf ne izbacuje fireballove niti recimo power word kill!
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:31.