Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2007., 20:51   #61
Quote:
viridarium kaže: Pogledaj post
Ja sam na smetlištu prošle godine našao par pasiflora, od toga jedna nije caerulea, pa ako želiš passiflora, mogu ti ju razmnožiti jer se super oporavila.inače se pasiflora najlakše razmnožava zelenim reznicama.granćčica se samo otrgne, ne reže se i stavi u vodu.Passiflora ne spada u porodicu marakuja, nego se plod passiflore zove marakuja.Passiflora spada u Passifloraceae
Na smetlištu? Pa tko baca passiflore?! A koja je? Ja bi bila vječno zahvalna kad bi mogla dobiti neku drugu vrstu i u zamnjenu bi ti dala, ako te zanima, malu edulis koju sam uzgojila iz sjemena.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 20:53   #62
Quote:
Tapirka kaže: Pogledaj post
imam na poslu balkončić na jugo/zapadu-tu imamo već par godina caerulea u teglama,na zimu ih spremamo nutra i fino im ide....nisam ni mislila nabavljet druge iz razloga što sam mislila da nebi uspjela,ali sam voljna probati ako misliš da bi išlo...
Ako ih spremaš unutra onda možeš imati bilo koju (osim nekih rijetkih kojima je minimum npr 16 stupanja, pa su samo za staklenik, ali se to kod nas ni ne može nać).
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 23:44   #63
Quote:
Modesti kaže: Pogledaj post
Ima je koliko ti srce želi. Raste i samoniklo uz kakvu ogradu ili zidić.
Ja ju imam u vrtu , ima funkciju obrastanja ružne ograde. Nisam ju kupila već samo odrezala par grana i zabila u zemlju. Sve su se uhvatile i za nepunu godinu obrasle cijelu ogradu.
Slažem se da mada su cvjetovi sami po sebi vrlo lijepi da se izgube u moru lisne mase, no meni sasvim lijepo ispunjava funkciju.
imam osjećaj da nije stabilna nakon par godina ogromne pa čak stabla naglo propadaju nešto poput puzajućeg solanuma samo što se više ne obnovi!? a jako dobro trpi i buru. Ma nekako mi ni napeta!!!
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 11:35   #64
Passiflora

imam sjeme od prošle godine iz ploda..kad se to treba posaditi i može li u važ ili mora u vrt? kako brzo raste? neka posebna njega? mjesto?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 11:46   #65
E, pa red bi bio da ti ja odgovorim!
Prvo da te pitam koje passiflore tj. kakav je plod?
Moguće je da imaš problema s nicanjem jer kad sjeme postane neaktivno (inače uvijek diše!) teško ga je potaknuti da iz neaktivnog stanja dođe u aktivno, ali vrijedi probati.
Stavi u vodu i namači dan, dva, onda posij u teglu prekrij sa sasvim malim slojem zemlje i stavi prozornu foliju na teglu da bude dosta vlage i da bude na što višoj temperaturi (obično ih držim u blizini peći).
Iz svježeg voća su meni nicale za negdje 2 tjedna.
Moraš biljčice uzgajati unutra i tek kad porastu postepeno približavati suncu i kad je vani jako toplo staviti van.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 11:54   #66
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
imam sjeme od prošle godine iz ploda..kad se to treba posaditi i može li u važ ili mora u vrt? kako brzo raste? neka posebna njega? mjesto?
jos je pitaj pitaj je,ona ti to i certificira
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 11:55   #67
Što, ja?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 12:06   #68
Quote:
passiflora kaže: Pogledaj post
Što, ja?
ti napokon na svom im
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 12:15   #69
Da, napokon!
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 12:17   #70
DA NE OTVARAM NOVU TEMU:

jel netko pokušao uzgojiti bugenviliju iz sjemena ?????

imam 1/2 šake sjemenki, ali ni u kojoj od svojih knjiga pod "razmnožavanje" nisam našla naputak za sijanje
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 13:27   #71
a sad koja je neznam imala je narančasti plod ako pomaže. ma ona obična što se nalazi i po starim ogradama u zabačenim dijelovima grada... probat cu!
dakle visoka temp....
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 16:07   #72
Pitam za svaki slučaj, mislila sam da je obična (caerulea) s narančastim plodovima, ja sam prošle godine iz friškog voća uzgojila 30ak caerulea Ako imaš dvojbi, pitaj
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 16:34   #73
da ih bas bacim u času sa vodom? ili na mokru vatu?
kakvo mjesto za rast traže?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 16:36   #74
U čašu s vodom. Misliš mlade, tek proklijale ili odrasle biljke?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 16:39   #75
Quote:
Madame Hooch kaže: Pogledaj post
DA NE OTVARAM NOVU TEMU:

jel netko pokušao uzgojiti bugenviliju iz sjemena ?????

imam 1/2 šake sjemenki, ali ni u kojoj od svojih knjiga pod "razmnožavanje" nisam našla naputak za sijanje
Koliko ja znam, a imam bugenviliju ogromnu na balkonu, ona nema sjemena!!!
__________________
pobjeda nije sve, al poraz je nista
sanja_volim orhideje is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 16:46   #76
pa mlade cu u neki važ a što kad naraste?
što s njom po zimi?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 17:09   #77
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
imam sjeme od prošle godine iz ploda..kad se to treba posaditi i može li u važ ili mora u vrt? kako brzo raste? neka posebna njega? mjesto?
Sjeme ti je klijavo.Visoka temperatura pri klijanju obavezna.Vlaga umjerena.Korist supstrat sa malo treseta.Sijano mjesto kroz podnevni dio dana treba biti zasjenjen.Pikiranje obavezno/skrati korjenov sistem na pola/.
Početkom 7 mj.odreži biljku na 2 nodija da ojača.
Jelsa49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 17:10   #78
Kod tebe može biti slobodno u vrtu (a može i u tegli), na suncu, ako je baš jako hladno treba ju zaštititi.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 17:21   #79
super stavit cu mocit sjeme!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2007., 17:23   #80
Jelsa, jel možda imaš neku passifloru kojoj je plod 15 cm, zelen, jajastog oblika sa žutom pulpom? Kupila sam u dućanu voće, posijala, sad imam biljčice, ali i nakon dugog istraživanja nisam shavtila koja bi to p. mogla biti.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:58.