Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2009., 21:51   #1001
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Je li istina da je muslimanima zabranjeno čitanje Biblije?
u onoj mjeri koliko je Hrvatima zabranjeno čitati chirilichno titlovane filmove
insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 21:57   #1002
Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
u onoj mjeri koliko je Hrvatima zabranjeno čitati chirilichno titlovane filmove
Nisam baš shvatio usporedbu, no dobro. Valjda vam nije zabranjeno. Jeste li, vi muslimani s foruma, (pro)čitali Bibliju?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 22:29   #1003
Jel istina da su muški Muslimani unaprijed plodni..ono ak nema djece u bračnih partnera unaprijed je žena kriva što nema djece..jel stvarno tak stoji u Kuranu..
milla karolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 23:00   #1004
Quote:
milla karolina kaže: Pogledaj post
Jel istina da su muški Muslimani unaprijed plodni..ono ak nema djece u bračnih partnera unaprijed je žena kriva što nema djece..jel stvarno tak stoji u Kuranu..
Ne ... nije tacno !

Islam i Časni Poslanik u svom ponašanju u govoru su napravili pravu revoluciju u svijetu u
pogledu položaja žene. To je ono što je tako naglo dokrajčilo stoljeća poniženja, i ženi dao
prvo pravo da živi. Časni Poslanik je na samom početku svog poslanstva isticao važnost uloge
žene i skretao pažnju svojim ashabima na blag tretman žena. Islam je ženi dao pravo:
-na život, ---- dao joj je čast i poštovanje kao kćeri, supruzi, majci
-pravo na obrazovanje, ----pravo na izbor muža, pravo na razvod
- da bude ravnopravan partner u braku, -- pravo na bavljenje profesijom
--- pravo na nasljeđe i raspolaganje imatkom po svojoj volji
Sva ova prava islam je dao ženi kao nasljeđe, prije više od 1400 godina; o ovim pravima žene
svijeta su mogle samo sanjati do unazad 100 godina kad su se za njih izborile pokretima žena
i dugotrajnim borbama; muslimanka žena ne treba i nije trebala da se bori za njih.
Mozda nije bas odgovor na ttvoje pitanje ali lijepo je da i ovo znas
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 23:59   #1005
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Nisam baš shvatio usporedbu, no dobro. Valjda vam nije zabranjeno. Jeste li, vi muslimani s foruma, (pro)čitali Bibliju?
Neznam za druge, ja sam je citao (nisam jos procito). Pa vidis da sam stalno na topicu "Krscanstvo"
Ali mi neko ne odgovoara
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:30   #1006
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Nisam baš shvatio usporedbu, no dobro. Valjda vam nije zabranjeno. Jeste li, vi muslimani s foruma, (pro)čitali Bibliju?
Nije zabranjeno, no nije niti preporučeno.

Bez obzira na usporedbu, ono kažu nema glupih pitanja ima glupih odgovora.
Ali (me) ponekad doista začude neka pitanja koja se ovdje postave, ne mislim da si maliciozan a toga ne nedostaje ovdje, ipak kroz ta se pitanja vidi koliko ljudi ipak ne poznaju islam i da je vidjenje islama bazirano na predrasudama i nekim rekla-kazala tvrdnjama.
Ne kritikujem te, malo razmišljam na-tastaturi. Ima toga i unutar samog Bošnjačkog korpusa u BiH. Nema razloga da oni budu operisani od budalaštine. Zar ne ?


Mislim da sam nekad pročitao hadis u kojem se spominjalo da je neko od ashaba pitao dal može da čita Bibliju, pa mu je poslanik a.s. rekao da mu je Kur'an dovoljan , ili tako nešto.

Valjda se javi neko od lokalnih stručnjaka za islam (ne mislim na Darvina od New Pazar i njegove čarolije) pa da ti navede precizno taj hadis.

insaninside is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 00:55   #1007
Je li sam Muhamed ustanovio islamsko svećenstvo i njegovu hijerarhiju? Kakva je hijerarhija svećenstva u islamu, ako možete malo opisati?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 03:16   #1008
Je, insan kako je rekao: Omer je čitao Bibliju i govorio Poslaniku a.s. kako ima stvari istih kao i kod nas u Kur'anu, čime dokazuje njegovo porijeklo, što je Poslanika a.s. zacrvenilo od ljutnje, te je rekao Omeru da bi mu trebao biti dosta Kur'an.
Znači jesu li jasne intencije?
Sad, svaki daija, koji želi voditi dijalog sa kršćanima bi trebao znati njihovo učenje, da bi pokazao na rupe iz njega koje islam popunjuje, a to se ne može bez proučavanja Biblije.
Eto vidi doktora Zakira.

Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Je li sam Muhamed ustanovio islamsko svećenstvo i njegovu hijerarhiju? Kakva je hijerarhija svećenstva u islamu, ako možete malo opisati?
Nema svećenstva u islamu, nema posrednika između roba i Gospodara. Samo učeni ljudi koji se brinu za vjerska pitanja, znači na osnovu svog poznavanja islama daju sud o nekim stvarima jesu li dobre ili loše za nas.

Tu je neka hijerarhija da, kao Sabor IZ, pa Reis kojeg bira taj sabor, pa još neki sud... Zna šadi, već je postano to nekad...
Evo ti ovdje ima tog.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 03:30   #1009
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Je li sam Muhamed ustanovio islamsko svećenstvo i njegovu hijerarhiju? Kakva je hijerarhija svećenstva u islamu, ako možete malo opisati?
U Islamu nema klera, ne u smislu posredovanja izmedju čovjeka i Boga, niti ima plaćanja za obredoslovlje, jer je ono svakako dio života svakog muslimana.
Postoji ULEMA ("dokazano" učeni) ali i ti ljudi žive od POUČAVANJA a ne od obredoslovlja.
U državama koje nisu šerijatske pojavljuju su devijantna ponašanja u smislu da se ipak formira sloj uleme koja se polahko ali sigurno poistovjećuje sa klerom.
Oni će se zasigurno i ovdje javiti i dati ti argumentirana i ozbiljna pojašnjenja da nisam u pravu i da novo vrijeme traži nova rješenja, no to je sve "šuplja".
forget-me-not is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 03:34   #1010
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Je li istina da je muslimanima zabranjeno čitanje Biblije?
To nikako ne može biti zabranjeno, jer je poštovanje prijašnjih Božijih Objava, koje su prethodile časnom Kur'anu, jedan od imanskih temelja (bez toga čovjek se ne može smatrati muslimanom). To je temelj "we kutubihi" (što u prijevodu znači : "i vjerujem u sve Božije Objave").

Međutim, poželjno je muslimana upozoriti da čitanje Biblije, iako može biti veoma ugodno i inspirativno u mnogim njenim dijelovima, ipak može biti i kontraproduktivno jer u njemu ima mnogo onoga što Bog nije objavio niti je želio da se objavi, mnogo ljudskih interpolacija i tomu slično... no to je jako duga tema.

Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Jeste li, vi muslimani s foruma, (pro)čitali Bibliju?
Ja jesam. Čitam je i danas često.. i to smatram svojom prednošću u odnosu na one koji je nisu pročitali. Točno je da Kur'an jest dovoljan svakome, no točno je i da veće znanje znači i šireg, naobrazovanijeg čovjeka.

Quote:
insaninside kaže: Pogledaj post
Nije zabranjeno (čitati Bibliju), no nije niti preporučeno.
Ja prepuručujem čitanje Tore (tj. Petoknjižja) obavezno Psalma, zatim Knjige o Jobu.. a od NZ knjiga, čitanje sinptičkih Evanđelja, posebice Mateja i Marka (a za "Luku" nisam posve siguran jer je autor isti kao i autor Djela, znači ne evanđelist lika, nego najvjerovatnije sam Pavao). Fino je da se zna kakve su to knjige što izlažu i čemu uče. Time samo povećavamo svoju erudiciju i stiče širi uvid u ljepotu islama. Ima u njima jako lijepih momenata i duhovnih inspiracija. A ne preporučujem Ivana (koji je djelo crkve a ne nekoga očevidca), ni Djela, ni sve poslanice i ostane NZ sadržaje, jer su to štetne forme, koje odvraćaju od onog čemu je istinski naučavao Isus a.s. (naravno, ovo je samo moje mišljenje).

Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Je li sam Muhamed ustanovio islamsko svećenstvo i njegovu hijerarhiju? Kakva je hijerarhija svećenstva u islamu, ako možete malo opisati?
Islam je vjera bez svećenstva. Postoji samo ulema, nju sačinjavaju učeni ljudi koji su svoj život posvetili proučavanju islama, da bi sa sticanjem znanja mogli poučavati druge ljude tom istom znanju, onih ljudi koji nemaju toliko vremena posvetiti se sticanju znanja do ekspertskog nivoa i u najsitnije pojedinosti.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 04:57   #1011
Quote:
Je, insan kako je rekao: Omer je čitao Bibliju i govorio Poslaniku a.s. kako ima stvari istih kao i kod nas u Kur'anu, čime dokazuje njegovo porijeklo, što je Poslanika a.s. zacrvenilo od ljutnje, te je rekao Omeru da bi mu trebao biti dosta Kur'an.
Znači jesu li jasne intencije?
Sad, svaki daija, koji želi voditi dijalog sa kršćanima bi trebao znati njihovo učenje, da bi pokazao na rupe iz njega koje islam popunjuje, a to se ne može bez proučavanja Biblije.
Eto vidi doktora Zakira.
Omer je dobio primjedbu(da mu treba biti dosta Kur'an) zbog nedostatka edeba spram Allaha i hodajuceg Kur'ana (Muhammeda s.a.v.s.) .
Licno meni je odbojna apologetika tipa Zakira, valjda zato sto ponasanje (edeb) treba da ukazuje na Njega, a ne da Ga se dokazuje.

Evo na primjer kako Allah pouci Ibrahima s.a.v.s. da bude uljudan.

Dosao Ibrahimu neki co'ek mnogobozac i zatrazi od Ibrahima s.a.v.s. konaciste i zalogaj. Ibrahim mu rece da samo ako bude vjerovao kao on(monoteist) da ce mu dati sve to i vise.Coek mu odgovori Ibrahime, sinko zar da ja zbog jednog zalogaja napustim vjeru svojih predaka, pa jesi ti blesav.
Allah Ibrahimu poslije tog rece "Ibrahime onaj covjek je bio u pravu, Ja ga hranim vec 50 godina a on mi i dalje nije zahvalan, a ja cu ga hraniti josh toliko, a ti eto ne dash jedan zalogaj"....Ibrahim otrca onom covjeku i poce mu se izvinjavati, a ovaj se zacudi pa upita sto ga je nagnalo da odjednom promjeni misljenje .Ibrahim mu isprica da mu je Allah rekao da ga On hrani 50 godina a i dalje ce , iako nisi Mu zahvalan na tome, a ja (Ibrahim) te eto stade uvjetovati i gnjavit jednim zalogajem....Ovaj covjek rece "jel tako bash bilo , tako ti Bog porucio", veli Ibrahim jeste.....Eh , rece covjek, to je Bog u kojeg sam spreman vjerovati.
od tada Ibrahim je bio uljudan (gostoljubiv) prema svim dosljacima ma ko da su oni.
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 09:36   #1012
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Jel' istina da vi smatrate da je grijeh prodavati Kuran?
nije grijeh. knjiga u kojoj je zapisan Kur'an naziva se mushaf (Knjiga). ljudi se svako malo trude da prirede bolje prijevode, ljepše kaligrafske obrade, i to se svakako prodaje, nešto se i dijeli. a Kur'an, kao nestvoreni Allahov dž.š. kelam (govor) svakako ne možeš prodati. da bi se nešto prodalo, moraš to moći zapremiti na neki način. učač Kur'ana naplaćuje svoje vrijeme, jer da je haram prodavati glasovnu reprodukciju Kur'ana, onda bi audio i video kasete sa učenjem Kur'ana bile "veliki grijeh". ništa se ne bi moglo smatrati direktnijom "prodajom" Kur'ana od toga. pa čak i Islamske knjige bi u krajnjoj mjeri bile onemogućene, osim besplatno. šta je prodaja Islamske knjige ako nije prodaja znanja o Kur'anu, ili Islamu, još ako se direktno citiraju ajeti, eto ti prodaje. pokuđeno je da osoba ne želi da sama nauči učiti u Kur'anu, ili odvojiti vremena za učenje, pa se oslanja na ljude koji to čine. na kraju se teza obrne pa ispadnu krivi ovi što uče, a ne oni što neće da uče. a neko objektivno ne može. znam da se neki neće složiti, ovo je moje mišljenje. ali u doslovnom smislu, prodaja Kur'ana je apsolutno nemoguća jer je on nestvoreni govor, a ovaj pisani Kur'an samo odslikava taj kelam. kad bi mi stvarno mogli pristupiti izvornom Kur'anskom govoru, to bi značilo da smo ga spoznali u svim njegovim značenjima, a to može samo Allah dž.š. mi dakle baratamo sa tekstom Kur'ana preko kojeg saznajemo nešto od izvornog značenja Allahovog dž.š. govora, odnosno značenja tog govora. to je pravi Kur'an, i kada bi čovjek naplaćivao tu spoznaju, to bi bila prodaja Kur'ana. mi imamo pojavu da ljudi naplaćuju reprodukciju teksta Kur'ana što nikako nije isto. to je posao, jedna radnja.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 09:48   #1013
Quote:
milla karolina kaže: Pogledaj post
Jel istina da su muški Muslimani unaprijed plodni..ono ak nema djece u bračnih partnera unaprijed je žena kriva što nema djece..jel stvarno tak stoji u Kuranu..
nisam čuo za nešto takvo. Islam se oslanja na nauku, konkretno medicinu. ako medicina pokaže da je muškarac neplodan - onda je očito neplodan. sad ko zna u zatucanim sredinama, može biti da se ženi prvoj nekritički pripisuje neplodnost, ali to je stvar lokalnog primitivizma. nije to samo kod muslimana tako.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 10:30   #1014
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Je li sam Muhamed ustanovio islamsko svećenstvo i njegovu hijerarhiju? Kakva je hijerarhija svećenstva u islamu, ako možete malo opisati?

u Islamu ne postoji svećenstvo koje označava lični duhovni stepen pojedinca, pa da se na osnovu toga uspostavi red i hijerarhija. postoji nešto slično, a to je vjersko starješinstvo.

hadis je rekao da su alimi (vjerski obrazovane osobe) varisi (nasljednici) Pejgambera.

u vršenju vjerskih poslova uspostavlja se organizaciona struktura, a samim tim i sistem starješinstva. u Bosni, vrhovni vjerski poglavar (starješina) je Reis ul-ulema koji je po položaju Veliki muftija. u Islamskim zemljama to je sve integrisano sa državom, pa npr. imaš Ministarstvo hadždža, zekjata i sl. uz ostala "civilna" ministarstva. kod nas je Islamska Zajednica posebna institucija Bosanskih muslimana i tu je ta hijerarhija naglašenija jer je izolovana.

svećenstvo više ukazuje na poseban duhovni red gdje se osoba posebno zavjetuje, ima poseban način života, i sl. i što bi se reklo "nije običan vjernik". pošto je Muhammed a.s. "Abdullah" (Allahov rob), u Islamu je svećenstvo nemoguće jer su svi muslimani Božji robovi i razlikuju se po bogobojaznosti. djela jednako vrijede svima, a forma činjenja djela ne utječe na njegovu vrijednost. npr. Sultan gradio džamiju, zabranio da bilo ko učestvuje sa prilogom u tome. sanja da mu je neko odnijeo pola toga. pita šta se desilo, ko je to nešto pridonijeo, oni kažu nije niko, samo je jedna stara žena bacila šaku kreča. i prepisano joj pola zasluge za džamiju. forma Sultanovog dobrog djela bila je gradnja džamije. forma staričinog djela je bacanje šake kreča za malter. kad bi vagali našom logikom, to dvoje je neusporedio. ko je Sultan, a ko je starica. gdje je položaj Sultana, a gdje starice. gdje je cijena šake kreča u odnosu na cijenu cijele džamije. naravno, ne bi na mapi bilo te starice da se odlučuje po principima udjela u dioničarskom društvu. imala bi promile promila u udjelu nagrade za dobro djelo. ali na vagi duhovnosti, gdje se vaga ruhanijet djela, njeno djelo, koje je dato u skromnoj simbolici, vrijednovano je duhovno ravnim Sultanovom djelu. ovakav poredak stvari direktno negira postojanje svećenstva jer je očito da svaka osoba može učiniti "sveto" djelo. međutim, većinom su alimi, zbog svog vjerskog znanja kojeg se pridržavaju, u prednosti i kada su u pitanju dobra djela jer nastoje da ih što više čine.

Zadnje uređivanje Rufaija : 27.08.2009. at 10:59.
Rufaija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 10:33   #1015
RAMAZANSKA PORUKA

Evo i ove godine Gospodar nam otvara vrata najdražeg mjeseca Ramazana, mjeseca milosti, mjeseca radosti, mjeseca ljepote, mjeseca lahkoće i mjeseca oprosta, mjeseca koji duše vjernika oslobađa od tereta i bolesti. Milost koju nosi sa sobom skida prašinu sa ljudskih duša, ispravlja duhovne iskrivljenosti i smiruje dušu od panike.
Vjerniku jasno pokazuje put i pravac kojim treba da ide.

Ramazan je jedina škola i to škola života u kojoj se obnavlja vjera i svijest radi mira među ljudima. U njoj se uči istina radi sigurnosti i u njoj se nude moralne vrijednosti kao i lijek protiv bolesti društva. U školi Ramazana svakom je omogućeno da vidi kod sebe koliko ima ljudskosti, da upozna pravu ljubav svoje duše i njezinu hranu. Posebna je milost druženje s Kur'anom čija svaka stranica govori o našem stanju, našim bolestima i odmah iza toga nudi nam rješenja, izlaz i tablete.
U Ramazanu vjernici otvaraju kartone za sistematske preglede.

Specijalista za sve bolesti Muhammed, s.a.v.s., je rekao:“ Postite da bi ste ozdravili.“ (Ibni Sinni, Taberani)

Većina ljudi, pa i mnogi vjernici, zaokupirani su materijom koja im ne da da brinu za svoje zdravlje. Zato su bolesni, jer ne daju zekat duše i tijela. Zekat duše je stalno spominjanje Allaha, a zekat tijela je post.

Muhammed, s.a.v.s., je rekao: - Za sve se daje zekat. Zekat na tijelo je post. (Taberani)

Uzvišeni Allah o ovom mjesecu veli: - Mjesec Ramazan je taj u kojem je Kur'an spušten, kao uputa za sve ljude, jasnoća upute i pobjeda...

Kur'an je uputa svim ljudima, ne samo muslimanima. Muslimani ne smiju škrtariti ljepotama Kur'ana koji čovječanstvu nudi vječnu sreću. Kur'an donosi muslimanima „jasnoću upute“. Dakle, Kur'an (Ramazan) je vodič muslimanima do imana – pravog vjerovanja.

Ramazan upravo skida zastore koji ne daju imanu da se u srcu nastani. Kur'an donosi sigurnu pobjedu Fur'kan, razlučivanje dobrog od zla. Ta pobjeda zavisi od jačine svijesti o Allahu i o susretu s Njim. Odnosno. onoliko koliko u životu postimo, a post u Ramazanu je podsjetnik na post od svega stvorenog dok smo živi.
Kur'an, odnosno Ramazan, je vodič vjernicima do konačne pobjede.

Eto, svima nama prilika, ramazanski kurs, se otvara. Da je Kur'an, odnosno Ramazan, vodič svim ljudima, govori nam posljednja hutba Muhammeda, s.a.v.s., koju je održao ashabima zadnju džumu u mjesecu šabanu.

- O, ljudi! Allahov mjesec je krenuo ka vama i donosi vam beriket, milost i oprost. To je mjesec kod Allaha vrijedniji od svih mjeseci. Ramazanski dani i ramazanske noći su vrijednije od svih dana i noći. Ramazanski sahati, trenuci su bolji od svih sahata i trenutaka. To je mjesec u kojem ste pozvani Allahu u musafirluk. U njemu ste od Allaha počašćeni. Vaši dahovi u tom mjesecu su tesbih, veličanje, a vaše spavanje je ibadet. Vaša djela su primljena, vaše dove uslišane. Molite vašeg Gospodara iskrenim namjerama, čistim srcima, da vas uputi da ga ispostite i da Njegovu knjigu s razumijevanjem učite. Jer, zaista, nesretnik je onaj ko bude spriječen Allahovog oprosta u ovom uzvišenom mjesecu. Dok postite neka vam je na umu glad i žeđ na Sudnjem danu. Dijelite sadaku siromašnima i potrebnima. Poštujte vaše starije i budite samilosni prema mlađima. Održavajte rodbinsku vezu, čuvajte vaše jezike i oborite poglede od onoga što vam je zabranjeno i ne slušajte zabranjeno. Budite milostivi prema jetimima bit će milosti i prema vašim jetimima.

Posvetimo se ovom mjesecu potpuno, jer Poslanik, s.a.v.s., o njemu veli: - Došao Vam je Ramazan. To je mjesec Allahova blagoslova. Allah vas u njemu čuva, spušta vam Svoju milost, briše vam grijehe i uslišava vam dove. Allah vas gleda kako se natječete u ramazanu i ponosi se s vama pred melecima. Dajite sve od sebe da Allah vidi samo dobro. Doista je nesretan onaj ko bude uskraćen Allahove milosti u ovome mjesecu. (Taberani)

Neka nam ovaj hadis Poslanika, s.a.v.s., bude vodilja Ramazana: - Kad bi robovi znali šta Ramazan u sebi ima, moj ummet bi poželio da bude uvijek Ramazan.“ (Ibn Huzejme, Taberani)

Molim Allaha da iskoristimo u potpunosti ovaj od Allaha poklon kojeg smo dočekali, da nam omogući istinsko buđenje, ljubav, slogu, da u nama izbriše sve ono što Mu drago nije i da nas ojača, podrži u vjeri koju On voli. Amin!
Ramazan Šerif Mubarek Olsun!
__________________
MOŽE SE DESITI DA NAM NEKO UBACI VIRUS LOŠIH MISLI, ALI MU NE DOZVOLIMO DA NAM OBORI SISTEM.
Sabur is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 17:15   #1016
upravo je na hrt2 emisija
Blaga Islama na Sredozemlju
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 19:07   #1017
Tko je zapisivao prve sure i tko je sastavio, recimo to tako, Kuranski kanon?

U što je Muhamed vjerovao prije islama?

Kakve su ovo kratice poslije Alaha, Muhameda i drugih?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 19:15   #1018
72 - لقد كفر الذين قالوا ان الله هو المسيح ابن مريم و قال المسيح يا بني اسرائيل اعبدو الله ربي و ربكم انه من يشرك با لله فقد حرم الله عايه الجنة و ماواه النار و ما للظالمين من انصار
Evo ti na arapskom ajet, ne znam di sam fulo...
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2009., 19:48   #1019
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Tko je zapisivao prve sure i tko je sastavio, recimo to tako, Kuranski kanon?

U što je Muhamed vjerovao prije islama?

Kakve su ovo kratice poslije Alaha, Muhameda i drugih?
Kur'anski kanon?
Kao dijelovi Biblije koi su vjerodostojni?
Za nas je Kur'an knjiga u koju nema sumnje, vjerodostojan od prve do zadnje strane, od b do s. Postoje derogirani ajeti, kao oni o alkoholu, te za zabranu viđenja žena u vrijeme posta. Sve se to zna, šta kako i gdje.

Muhammed je bio, prema izvorima, u ostacima Ibrahimove vjere, one prave.

Iza imena Allah se stavljaju kratice koje znače neka od njegovih svojstava i imena, da ga veličamo spominjući ga. Kao recimo Slavljeni i Uzvišeni subhanehu we teala...
a.s. - na njega nek je mir Božji
r.a. - nek je Allah njime zadovoljan
s.a.w.s. - pozdravio ga Allah i dao mu mir
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 22:19   #1020
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
Postoje derogirani ajeti...
Možeš li mi objasniti što su to derogirani ajeti?

Još jedno pitanje, koje mi nisu odgovorili na jednoj drugoj temi, što džamiju čini džamijom?

Zadnje uređivanje PIPBoy 2000 : 30.08.2009. at 22:35.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.