Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2003., 20:52   #41
Quote:
Nikola kaže:
svi koji ste na ovom topicu stavili nesto na latinskom imate pice od mene cim dobijem prvu placu!

Meni prvo kupiš 2-3 litre Coca cole jer sam napisala najduže 2 rečenice..i prošla dalje
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 23:16   #42
Quote:
Timor kaže:
kad...kad svršiš s faksom,a?
pa da, vjerojatno, jedino ako se ne zaposlim prije
Nikola is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 23:48   #43
Gaudeamus igitur---- Hajde da se radujemo...Prije u svin klasicnim ginmazijama se pjevala pjesma sa istim nazivom pri polaganju mature.
Gloria in excelsis Deo--- Slava Bogu na visini.... Moze se i danas cuti na latinskim misama i nekim klasicnim kompozicijama
Memento mori --- sjeti se smrti....Ovo je obicno bi odgovor na vec spomenuti carpe diem.
Sigurno ste svi culi za auto Volvo. U tvornici Volva su napravili ispitivanje sto ta rijec znaci. Samo 10 % je znalo. Dakle znaci kotrljam se ili krecem se.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:00   #44
Unhappy Latinski jezik

Jeste li za ukidanje obveznog latinskog jezika u svim gimnazijama osim klasičnim?Naime,u čemu je problem?Mnogi učenici iz drugih škola s kojima sam pričao čak i vole latinski,jer im profesori sve uklope u nekakav zabavni povijesno-narativni kontekst bez štrebanja gramatike.Međutim,u školi u koju ja idem profesor traži sve moguće deklinacije,konjugacije i vremena...

Većina učenika pri ispitivanju ne zna gramatički analizirati tekst,a pri pismenima je stanje još gore.Ove godine smo ponavljali pismeni ispit jer je samo nekoliko učenika dobilo pozitivnu ocjenu,a i pri ponovljenom ispitu je opet bilo jedinica...Sve je to stvorilo opću omraženost tog profesora i latinskog jezika među 1. i 2.razredima.Evo,za primjer u mom razredu od 28 učenika ima alarmantan broj negativnih,uključujući i učenicu koja bi inače prošla sa 5

Latinski

Kako poboljšati takvu situaciju?Teško da će profesor mijenjati svoje kriterije...Ili ga samo još trpiti do kraja ove školske godine?Kako je vama išao latinski i jesu li profesori bili tako zahtjevni?
Binarni is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:03   #45
Pa nije latinski kriv, krivi su nerealni zahtjevi profesora. Ja imam profesoricu iz matematike koja trazi nemoguce, ajmo ukinuti matematiku
Po mom misljenju, osim sto je znati nesto na latinskom dio opce kulture, strebanje svih tih deklinacija je dobro vjezbanje strebanja podataka koje ce vam kad - tad trebati
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:06   #46
Nikad nisam znao latinski i uvijek sam imao 2 iz istog. Štrebanje deklinacija/konjugacija je debilno.

Latinski treba zamijeniti nekim zanimljivijim predmetom...npr diranjem po ustima dok jedeš ili sl..
__________________
Mrzim te, glup si :(
dukat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:09   #47
Re: Latinski jezik

hm.
za popriličan broj profesija latinski (barem ono minimalno), je potreban.
problem je u kadru.
(ruku na srce većina klasičnih filologa su luđaci)
a program je takakv kakav je.
ako imaš problema pm-aj.
meni je pet.
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:11   #48
kod nas ih je 25 (od 34) imalo 1 latinski do zadnjeg sata. na kraju je profa popustila i sve ih pustila.

kod nas se isto trebalo strebati sve moguce gl. oblike, deklinacije, slaganje vremena, i ostale gluposti.

u redu je uciti rijeci, zbilja mogu pomoci pri razumjevanju ostalih romanskih jezika, poslovice mogu biti zanimljive, u redu su cak i osnovna glagolska vremena i deklinacije, ali slaganje vremena i iscrpne gramaticke analize su previsel. to nece trebati 99% ucenika.
 
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:12   #49
možda dođe u miljunašu, kako glasi gerundiv od spero
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:15   #50
Quote:
dukat kaže:
Nikad nisam znao latinski i uvijek sam imao 2 iz istog. Štrebanje deklinacija/konjugacija je debilno.
A strebanje inhibitora i trinitrodebilaza rulz treberu:

Gerundiv od spero? Speratum?
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:18   #51
Meni kod tog latinskog smeta šta smo u 1.raz. npr. radili samo nekih 20-ak poslovica, i par malih odlomaka na latinskom,a ostalo samo gramatika.
Ove godine još nijedna poslovica, 1 ulomak, ostatak gramatika.
Podaci koji spadaju pod opću kulturu= nula.
Šta se tiče tih ulomaka; tribaš naučit napamet analizu rečenica. Zabavnije i korisnije bi bilo da ih na satu čitamo, analiziramo, raspravljamo o tadašnjem načinu života i sl. Bar bi nešto naučili.
Provjere: žena sidi za stolon i još uz to zatvori oči. Svi na klupu izvade knjigu, zadaću, radnu, memento. Al svejedno ti to ne pomogne baš kod prijevoda rečenica. U biti, u 1.raz. je pomagalo jer su rečenice bile jednostavnije, a sad ima tolko te gramatike da uopće ne znan šta u koje vrime il način stavit.
A na 1. provjeri u 2.raz. ... dala nam rečenice i 2 glagola i lice u koje ćemo ih stavit. I tribalo je glagole stavit u sva vrimena koja smo učili u 1. i 2.raz. Ja i ova ženska s kojon sidin smo imale viška jer smo valjda iz mementa pisale i ono šta dotad nismo radili I sve nam iskrižala. A to sranje nosilo 18 bodova. Odma nam ošlo po provjere.
A dok je provjera žena stalno ponavlja: "Onog koga uhvatim da prepisuje poslat ću ga kući po roditelje"
smješka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:18   #52
sperendus
(nije imenica, nego glagol, ergo nemože biti u akuzativu prve ili druge deklinacije)
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:22   #53
Geez, koja Moc strebanja! Krusko, ti si muska verzija spikea
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:23   #54
počašćena sam

(noup.počela sam učit za maturu )
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:25   #55
Quote:
Sudden Sid kaže:
A strebanje inhibitora i trinitrodebilaza rulz treberu:

Gerundiv od spero? Speratum?
To nije štrebanje, to upamtiš redovitom uporabom tih sredstava. Latinski nije govoreni jezik i ne možeš ga često rabiti, niti je potrebno. Bez trinitrodebilane sada bi radio u rudniku. Bez učenja latinskog sve bi bilo jednako.
__________________
Mrzim te, glup si :(
dukat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:32   #56
Quote:
dukat kaže:
Bez trinitrodebilane sada bi radio u rudniku. Bez učenja latinskog sve bi bilo jednako.
I bez ucenja povijesti bi onda sve bilo jednako pa nije povijest uzaludna. A mogu ja ici raditi u rudnik postojale trinitrodebilane ili ne
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:34   #57
Quote:
Sudden Sid kaže:
I bez ucenja povijesti bi onda sve bilo jednako pa nije povijest uzaludna. A mogu ja ici raditi u rudnik postojale trinitrodebilane ili ne
I povijest je debilan predmet, nadasve. Koristan je otprilike jednako kao prijespomenuti - 0.

Mislim, čemu znati kada je Kublaj Kan napravio to i to...puca mi spolovilo + i da znam, ne pomaže mi nimalo
__________________
Mrzim te, glup si :(
dukat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:35   #58
dakle.
najbolje bi bilo da nam malo srede sustav pa da dječica biraju prirodni ili humanistički smjer.
ont.
meni je kemija isto toliko beskorisna ko i tebei povjest
Kruska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:38   #59
Quote:
Kruska kaže:
ont.
meni je kemija isto toliko beskorisna ko i tebei povjest
Aj ne budi glupa.
Molim te.

Da se nađeš negdje u divljini, koje bi ti znanje objektivno više pomoglo? To što znaš koja je dinastija kad vladala Kinom ili to koje bakterije i kako sintetiziraju koji šećer da možeš pojesti i birati plodove?

U modernom svijetu, što će ti više pomoći, kad si farbaš kosu i pogledaš sastojke boje? To što je kralj Tomislav vladao od tad do tad ili to što znaš nešto o kemiji?

Jebote, fakat. Ne bit tukav.
__________________
Mrzim te, glup si :(
dukat is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2005., 21:39   #60
Quote:
dukat kaže:
Mislim, čemu znati kada je Kublaj Kan napravio to i to...puca mi spolovilo + i da znam, ne pomaže mi nimalo
Puca meni spolovilo da li u visokoj peci nastaje troska i koja joj je formula, a i da znam, ne pomaze mi nimalo
A mogli bi se i svadati koliko je korisna kemija i koliko je korisna povijest, ali oba dvoje su zapravo korisni. Da raspravimo to ili?
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:30.