Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2006., 00:26   #81
sit tibi terra levis
krvava meri is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2006., 10:05   #82
Pater vero est is quem nupitae demostrant

"Ocem se smatra muž majke"
Babaloo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 14:57   #83
Uopće ne razumijem kakav je smisao ove teme
Ne bi li svima koje, eto, nekim čudom zanimaju latinske poslovice i slične stvari, bilo mnogo korisnije uzeti kakvu knjigu tipa "Blago latinskog jezika", bla, bla i tamo uživati u PRAVILNO napisanim i nadasve dobro prevedenim latinskim rečenicama
Murron is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 15:02   #84
Hehe...

A zašto tebe smeta činjenica da nekolicina entuzijasta voli ovakve teme?
__________________
Nemoj se čudit, anđele..Što neću te prepoznati. Ako te sretnem bilo kad i bilo gdje...S tobom neću
V&L
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2006., 17:40   #85
jednu noć na ekskurziji kad smo išli iz diska je nekom palo na pamet da nabrajamo poslovice
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2006., 19:35   #86
Non enim paranda nobis solum, sed fruenda sapientia! (nije dovoljno samo steći znanje, treba ga upotrijebiti!)
pasanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2006., 22:11   #87
nox et solitudo plenae sunt diabolo. - moja soba je nocu puna vragova... a to su crkveni oci govorili. talk about stupid...
__________________
(:) this is bob
bob likes you (:)
(:) bob likes sharp things
i suggest you run from bob (:)



ako zelite postat on-line vampir: http://world4.************.co.uk/?ac=vid&vid=47133484
polyglot is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2006., 18:36   #88
Glede one pjesme, "Gaudeamus", kod nas se još pjeva na maturi. . .
the_Deejay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2006., 22:12   #89
Ovaj... jel se računaju dijagnoze?
pumpkin pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2006., 19:28   #90
Uh, što sam ja sretna što više nemam latinski!
Prve dvije godine dobro sam se namučila za trojku. Jedva sam čekala da se riješim tog izuzetno debilnog i nepotrebnog predmeta. Hvala Bogu da danas nemam pojma ništa o latinskom, a kamoli na latinskom!
Moja iskrena sućut učenicima prvih i drugih razreda! RIP!
beryozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2007., 21:00   #91
Može li mi netko prevest ove recenice na lat.....
trebaju mi do sutra ujutro....


Smatra se da je Romul osnovao Rim.
Potrebno je da svaki učenik ima svoju knjigu
Dok je učitelj govorio učenici su pisali.
Govori se da su Homerove pjesme vrlo slavne.
Nećemo da naše država robuje neprijatelju.
Rimljani su poslali roba da ubije onog konzula.
 
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 17:30   #92
1. Existimatur Romulus Romam condidisse.


Nemrem ti pomoći za ovo drugo. Prošlo je dvije godine, bilježnice su mi neuredne, a ja trenutno nisam dovoljno motivirana. (i ovo kaj sam ti rekla uzmi cum grano salis )
__________________
I was so scared. I was like, 'They're going to re-cast me, they're going to re-cast me. I've got to do a good job' and I walk in and Giles from Buffy is there. I was just like 'Oh my God, oh my God.'
~Katie McGrath <3
Lafiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 21:23   #93
Zašto latinski??

Možda zvučim kao još jedan teen kojem se neda učiti latinski ali me ovo fakat interesira, a još nisam dobio neki konkretan odgovor...
Koji kurac nam treba latinski u daljnjem životu, zašto se latinski uči u školama? Ja bi npr. zamijenio satove latinskoga sa npr. jednim od stranih jezika, ili nekim drugim korisnim predmetom
d._m. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 21:34   #94
Em sto dode dosta dobro u prirodnim znanostima (medicina, farmacija, agronomija...), em sto je dosta termina iz drustvenih znanosti (onih visesloznih ) izvedeno iz latinskog jezika pa mi je lakse snalaziti se medu njima jer otprilike znam sta znace. Takoder, na osnovi latinskog i latinskih rijeci je nastalo dosta europskih jezika pa je lakse uciti gramatiku i rijeci nekog jezika ako znas gramatiku i rijeci latinskog.
Ne mislim da treba uciti latinski u osnovnoj i 4 godine srednje, ali ove dvije su mi bas dobro koristile.
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 21:39   #95
Quote:
d._m. kaže: Pogledaj post
Možda zvučim kao još jedan teen kojem se neda učiti latinski ali me ovo fakat interesira, a još nisam dobio neki konkretan odgovor...
Koji kurac nam treba latinski u daljnjem životu, zašto se latinski uči u školama? Ja bi npr. zamijenio satove latinskoga sa npr. jednim od stranih jezika, ili nekim drugim korisnim predmetom
Iskreno? mene bi, sad dok sam maturant, bilo sram reć više nekaj ovakvog. i ja sam bil tak kao ti, i većina ljudi kojima treba neko vrijeme da skuže bit nekih predmeta. apsolutno svaki od 15-16 predmeta kolko ih već imaš, ima svoju svrhu. niti jedan nije bezveze na rasporedu. svaki od njih je bitan na barem jednom ili više fakulteta. latinski je npr. bitan u medicini i svugdje gdje su potrebni neki internacionalni nazivi. znam da je sad engleski glavni jezik, al tak je bio latinski nekad. htio ti to ili ne, moraš ga učit, i bolje da se nekak primiš učenja, jer bi ti stvarno mogo zatrebat negdje. znam da ti je sad to teško skužit, al jebiga. i još nešto, nema korisnih i beskorisnih predmeta. predmeti se tako ne djele. djele se na prirodne i društvene, pa biraj kaj hoćeš.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 21:44   #96
Pa dobro, ucim ja latinski, imam pristojnu trojku...
Slazem se u potpunosti za terminologiju i rijeci da su kasnije potrebne, ali ne vidim svrhu u svim tim deklinacijama i konjugacijama...
d._m. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 21:57   #97
Moš mislit koliko mi je bio važan taj latinski! To mi budaletine na balkanu učimo što nam je nepotrebno. U Americi i Australiji uopće ga ne uče. Koja je svrha kad je većina literature na Engleskom? Usto, niti 1% likara nema pojma deklinirati. Za kratku informaciju.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 21:59   #98
Piggy, nadam se da znas prevesti ovo sto ti je u sigu..
d._m. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 22:06   #99
ja sam ga imala dvije godine u srednjoj i gadio mi se predmet..doslvce gadio...al nikad se nisam pitala zašto? Zato jer je latinski osnova ako ne svih onda velike većine današnjih jezika i doista netko tko pozna dva tri ili više stranih jezika će to zdušno potvrdit - -osjeti se.
No, ono meni bitnije - za studente biomedicinskih područja...ma za veterinare i medicinare - alfa i omega. Pa pojmovlje apsolutno svega je na latinskom, da ne govorimo o dijgnozama.
Pitaš se zašto deklinacije i konjugacije?-da znaš pravilno slozit misao/bit
Je gadan je predmet al treba u životu
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2007., 22:10   #100
Quote:
d._m. kaže: Pogledaj post
Piggy, nadam se da znas prevesti ovo sto ti je u sigu..
Puella amabilis.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:16.