Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2013., 18:04   #341
Pozdrav dobri narode, pročitao sam cijelu temu i lagano me naljutio dio o uništavanju svih dijelova osim sjemena jer u nekim stvarima vidim mnogo veći potencijal. Mislio sam da će me najviše brinuti broj sunčanih sati zbog količine THC-a (živim u Istri).....međutim palo mi je na pamet jedno pitanje : da li je definirano kako i gdje uništiti biomasu i kako se to uopće može kontrolirati?
LexiPu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 12:49   #342
Do jučer sam bio slijep..danas vidim.
Industrijska konoplja.
SFRJ je bila 7 izvoznik u svijetu.
Može zaposliti nekoliko tisuća ljudi..
Ali naše zakonodavstvo koči stvar jer nam u Saboru sjede nepismeni ljudi koji ne razumiju interes naroda.
Ovdje sam pročitao dosta_http://www.agroklub.com/pretraga/industrijska-konoplja/
Bljedolik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2013., 11:24   #343
Nitko ništa ?!?!
LexiPu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2013., 19:45   #344
Quote:
LexiPu kaže: Pogledaj post
Nitko ništa ?!?!
Masu nastalu tokom kombajniranja,potrebno je uništiti.Kako uglavnom mehanički,znači ili sječkarom na kombajnu pa to obavi u toku žetve,ili nakon žetve,tarupm,malčerom.U suprotnom nemoguče je na bilo koji drugi način uništiti nastalu masu. Dali netko kontrolira,ne znam.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2013., 17:46   #345
Ako se u RH može samo sjeme koristiti a ostalo treba uništiti zašto onda ovi prodaju čaj od listova konoplje?
http://www.cannabio.hr/
Torrio888 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 05:12   #346
Quote:
Torrio888 kaže: Pogledaj post
Ako se u RH može samo sjeme koristiti a ostalo treba uništiti zašto onda ovi prodaju čaj od listova konoplje?
http://www.cannabio.hr/
PRAVILNIK O UVJETIMA ZA UZGOJ KONOPLJE
"U Republici Hrvatskoj dopušteno je uzgajati konoplju (Cannabis sativa L) u svrhu proizvodnje hrane i hrane za životinje."

Čaj je prehrambeni proizvod, zar ne?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 09:50   #347
Uvijek me fascinira kako se nekakva iznesena tvrdnja multiplicira i raširi u javnosti i postane "istina" a da nitko ne ide dublje istraživati.
Ja samo proučavao dosta propise i nigdje nisam našao niti na jednu odredbu koja bi određivala da se stabljika mora uništiti (isjeći na polju). Molio bih da mi netko citira članak zakona ili nekog pravilnika koji bi to određivao.

Drugo, molio bi da i netko pokaže odredbu propisa gdje je navedeno da je zabranjena prerada / korištenje stabljike u Republici Hrvatskoj. Ja takav propis nisam našao. Postojanje takve zabrane mi je vrlo malo vjerojatno jer ako je dozvoljena prerada stabljike u EU, a mi smo navodno uskladili propise, sumnjam da postoji takva zabrana i u HR zakonodavstvu.

Možda bi se moglo, široko tumačeći, i ustvrditi da osoba koja uzgaja konoplju ne smije sam prerađivati stabljiku jer se "obvezao" državi da će uzgojiti konoplju samo u svrhu proizvodnje hrane. Ali sumnjam da ga to sprječava da proda stabljiku svom susjedu koji bi stabljiku preradio.
Sječa i zaoravanje stabljike u polju je način korištenja stabljike, ako ništa drugo onda za popravljanje kvalitete tla. Ako bi bilo zabranjeno da uzgajivač koristi stabljiku onda bi mu bilo zabranjeno i da ju koristi za popravak kvalitete tla, a zakonodavac bi propisao tko i na koji način prikuplja i uništava stabljiku (spalionice i sl.). U čemu je razlika između zaoravanja u tlo i npr. opcije da ja prodam stabljiku susjedu koju ima farmu goveda i on stabljiku (sječku) iskoristi za stelju te nakon toga stajsko gnojivo iskoristi na svom polju ili proda nekom trećem.

Isto tako, odredba Pravilnika o dozvoli za uzgoj kojom se dozvoljava uzgoj samo u svrhu proizvodnje hrane za ljude i životinje je potpuno protuzakonita. Zakonom o opojnim drogama je određeno da Ministarstvo poljoprivrede pravilnikom treba propisati "Uvjete koje mora ispunjavati pravna ili fizička osoba za uzgoj konoplje, način izdavanja odobrenja iz stavka 1. ovoga članka te iznos troškova za izdavanje odobrenja".
Zakon nije dopustio Ministarstvu određivati u koju svrhu će uzgajivač uzgajati i koristiti konoplju ili u koju će svrhu kupac (sjemena i/ili stabljike) preraditi konoplju. Zakon je dopustio Ministarstvu propisati samo uvjete koja mora ispunjavati uzgajivač da bi dobio odobrenje. Kad uzgajivač uzgoji konoplji i proda nekom stabljiku ili sjemenke, otkud uzgajivač zna za što će prerađivač sjeme koristiti.
Prerađivač može koristiti čak i sjemenke kao sirovinu za dobivanje ulja i pravljenje npr. kozmetičkih proizvoda (kreme). Svrha u koju će se konoplja (dijelovi) koristiti nije u domeni uzgajivača već prerađivača. A u tom slučaju bi propisima bilo određeno da i prerađivač dobiva dozvolu za preradu za točno određenu svrhu prerade, a što sada nije slučaj.

Da ne govorim da u pravilniku ima i druge nelogičnosti. Traži se od uzgajivača da za dobivanje dozvole priloži potvrdu da nije osuđivan zbog kaznenog djela koji bi se ticao opojnih droga, a opće poznato je da osoba-pojedinac ne može dobiti takvu potvrdu za sebe iz kaznene evidencije.. Može ju dobiti samo ako mu treba u neku svrhu u inozemstvu. Ona potvrda koju obično ljudi zovu "potvrda o nekažnjavanju" a koja se dobije u općinskim sudovima nije potvrda koja se prilaže uz zahtjev za dozvolu uzgoja. Potvrdom koju izdaju sudovi potvrđuje se kako nije u tijeku kazneni postupak a ne potvrđuje je li podnositelj zahtjeva bio u prošlosti pravomoćno osuđivan.

Slijedom svega gore navedenog, kad se govori da je kod nas zabrenjeno nekom prodati ili izvesti stabljiku, da je zabranje preraditi stabljiku i da se stabljika mora sasjeći i zaorati, po mome mišljenju radi se samo o priči koja nema nikakve zakonske osnove.. Tko tvrdi drukčije, neka mi ukaže na propis gdje je nešto zabranjeno. A ja se uvijek držim onoga: "dozvoljeno je sve što nije izričito zabranjeno".
konoplja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 10:41   #348
U onoj bivšoj državi konoplja je bila samo konoplja koja se sijala kao pšenica, ječam i sl. Žela se isto kao i ovo navedeno, samo su se stabljike tada tri tjedna namakale u vodi nekog jezerceta, bare ili rijeke.
Nakon sušenja radilo se "stupanje" sa stupama. Tim postupkom razbijala se stabljika i odvajao drvenasti dio od vlakana. Nakon toga vlakna su išla na češljanje tako da se odvoje i oni najmanji drvenasti dijelovi.
I nitko nije znao za "pušenje konoplje" (makar ta konoplja nije sadržavala drogu u količinama kao ova specijalna).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 17:56   #349
Quote:
konoplja kaže: Pogledaj post
Uvijek me fascinira kako se nekakva iznesena tvrdnja multiplicira i raširi u javnosti i postane "istina" a da nitko ne ide dublje istraživati.
Ja samo proučavao dosta propise i nigdje nisam našao niti na jednu odredbu koja bi određivala da se stabljika mora uništiti (isjeći na polju). Molio bih da mi netko citira članak zakona ili nekog pravilnika koji bi to određivao.

Drugo, molio bi da i netko pokaže odredbu propisa gdje je navedeno da je zabranjena prerada / korištenje stabljike u Republici Hrvatskoj. Ja takav propis nisam našao. Postojanje takve zabrane mi je vrlo malo vjerojatno jer ako je dozvoljena prerada stabljike u EU, a mi smo navodno uskladili propise, sumnjam da postoji takva zabrana i u HR zakonodavstvu.

Možda bi se moglo, široko tumačeći, i ustvrditi da osoba koja uzgaja konoplju ne smije sam prerađivati stabljiku jer se "obvezao" državi da će uzgojiti konoplju samo u svrhu proizvodnje hrane. Ali sumnjam da ga to sprječava da proda stabljiku svom susjedu koji bi stabljiku preradio.
Sječa i zaoravanje stabljike u polju je način korištenja stabljike, ako ništa drugo onda za popravljanje kvalitete tla. Ako bi bilo zabranjeno da uzgajivač koristi stabljiku onda bi mu bilo zabranjeno i da ju koristi za popravak kvalitete tla, a zakonodavac bi propisao tko i na koji način prikuplja i uništava stabljiku (spalionice i sl.). U čemu je razlika između zaoravanja u tlo i npr. opcije da ja prodam stabljiku susjedu koju ima farmu goveda i on stabljiku (sječku) iskoristi za stelju te nakon toga stajsko gnojivo iskoristi na svom polju ili proda nekom trećem.

Isto tako, odredba Pravilnika o dozvoli za uzgoj kojom se dozvoljava uzgoj samo u svrhu proizvodnje hrane za ljude i životinje je potpuno protuzakonita. Zakonom o opojnim drogama je određeno da Ministarstvo poljoprivrede pravilnikom treba propisati "Uvjete koje mora ispunjavati pravna ili fizička osoba za uzgoj konoplje, način izdavanja odobrenja iz stavka 1. ovoga članka te iznos troškova za izdavanje odobrenja".
Zakon nije dopustio Ministarstvu određivati u koju svrhu će uzgajivač uzgajati i koristiti konoplju ili u koju će svrhu kupac (sjemena i/ili stabljike) preraditi konoplju. Zakon je dopustio Ministarstvu propisati samo uvjete koja mora ispunjavati uzgajivač da bi dobio odobrenje. Kad uzgajivač uzgoji konoplji i proda nekom stabljiku ili sjemenke, otkud uzgajivač zna za što će prerađivač sjeme koristiti.
Prerađivač može koristiti čak i sjemenke kao sirovinu za dobivanje ulja i pravljenje npr. kozmetičkih proizvoda (kreme). Svrha u koju će se konoplja (dijelovi) koristiti nije u domeni uzgajivača već prerađivača. A u tom slučaju bi propisima bilo određeno da i prerađivač dobiva dozvolu za preradu za točno određenu svrhu prerade, a što sada nije slučaj.

Da ne govorim da u pravilniku ima i druge nelogičnosti. Traži se od uzgajivača da za dobivanje dozvole priloži potvrdu da nije osuđivan zbog kaznenog djela koji bi se ticao opojnih droga, a opće poznato je da osoba-pojedinac ne može dobiti takvu potvrdu za sebe iz kaznene evidencije.. Može ju dobiti samo ako mu treba u neku svrhu u inozemstvu. Ona potvrda koju obično ljudi zovu "potvrda o nekažnjavanju" a koja se dobije u općinskim sudovima nije potvrda koja se prilaže uz zahtjev za dozvolu uzgoja. Potvrdom koju izdaju sudovi potvrđuje se kako nije u tijeku kazneni postupak a ne potvrđuje je li podnositelj zahtjeva bio u prošlosti pravomoćno osuđivan.

Slijedom svega gore navedenog, kad se govori da je kod nas zabrenjeno nekom prodati ili izvesti stabljiku, da je zabranje preraditi stabljiku i da se stabljika mora sasjeći i zaorati, po mome mišljenju radi se samo o priči koja nema nikakve zakonske osnove.. Tko tvrdi drukčije, neka mi ukaže na propis gdje je nešto zabranjeno. A ja se uvijek držim onoga: "dozvoljeno je sve što nije izričito zabranjeno".
Ako je to sve što navodiš kao dopušteno upravo najveći uzgajivč konoplje u RH naveo kao zabranjeno, kome vjerovati ?
Teoretičaru ili praktičaru.

Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
U onoj bivšoj državi konoplja je bila samo konoplja koja se sijala kao pšenica, ječam i sl. Žela se isto kao i ovo navedeno, samo su se stabljike tada tri tjedna namakale u vodi nekog jezerceta, bare ili rijeke.
Nakon sušenja radilo se "stupanje" sa stupama. Tim postupkom razbijala se stabljika i odvajao drvenasti dio od vlakana. Nakon toga vlakna su išla na češljanje tako da se odvoje i oni najmanji drvenasti dijelovi.
I nitko nije znao za "pušenje konoplje" (makar ta konoplja nije sadržavala drogu u količinama kao ova specijalna).

Postavih svojedobno pitanje vezano uz boldano tj. koliki je stupanj onečišćenja voda kod namakanja konoplje. Nažalost nitko nije odgovorio.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 19:53   #350
Quote:
Torrio888 kaže: Pogledaj post
Ako se u RH može samo sjeme koristiti a ostalo treba uništiti zašto onda ovi prodaju čaj od listova konoplje?
http://www.cannabio.hr/
Ja sam čuo osobno od jednog gospodina čija firma radi proizvode od industrijske konoplje da nije dobio dozvolu za proizvodit čaj jer ima previše THC-a pa ne znam di si ti taj čaj kupio.Sigurno izvan Hrvatske.
Quote:
Bljedolik kaže: Pogledaj post
Do jučer sam bio slijep..danas vidim.
Industrijska konoplja.
SFRJ je bila 7 izvoznik u svijetu.
Može zaposliti nekoliko tisuća ljudi..
Ali naše zakonodavstvo koči stvar jer nam u Saboru sjede nepismeni ljudi koji ne razumiju interes naroda.
Ovdje sam pročitao dosta_http://www.agroklub.com/pretraga/industrijska-konoplja/
Mješaš industrijsku i indijsku konoplju čini mi se.
Sibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 22:27   #351
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Ako je to sve što navodiš kao dopušteno upravo najveći uzgajivč konoplje u RH naveo kao zabranjeno, kome vjerovati ?
Teoretičaru ili praktičaru.

Postavih svojedobno pitanje vezano uz boldano tj. koliki je stupanj onečišćenja voda kod namakanja konoplje. Nažalost nitko nije odgovorio.
Prvi i najveći uzgajivač konoplje u Hrvatskoj je CannaBio d.o.o. koji je suradnjom više kooperanata i 2012. i ove 2013. posijao konoplju širom Hrvatske. Pojedinačne površine su manje ali kad se zbroje.. A da nije bilo CannaBio, ne bi niti bilo izmjena pravilnika početkom 2012. godine i možda bi još danas teoretizirali o uzgoju konoplje u Hrvatskoj.
.
Kad pogledaš Zakon o opojnim drogama tamo je eksplicite navedeno za mak kako je "uzgajivač dužan preostale dijelove biljke (makova slama) koji mogu služiti za izradu opojne droge uništiti odmah po ubiranju biljke.". Nikakve slične odredbe za konoplju nema u propisima..
I ništa nije sprečavalo bilo kojeg uzgajivača ili preprodavača koji je našao kupca koji je bio zadovoljan dobivenim uzorkom a uzgajivač s cijenom da posječe stabljiku, prosuši ju na polju, natovari na kamion i preveze do prerađivača unutar EU. Pa sad makar nema nikakve kontrole robe na granicama na izlazu iz Hrvatske.

Što se tiče onečišćenja, samo po pričama znam da je prerada stabljika konoplje veliki onečišćivać.. Mjesta (bajeri) u kojima se namakala konoplja su smrdila nadaleko.. Vjerojatno se organiski raspada kora (u kojoj su vlakna) i odvaja od drvenaste srčike..

Ali sve te priče oko prerade stabljike konoplje su mi dosta apstraktne. Naime, prerade stabljike zahtijeva izuzetno mnogo radne snage. A želi li se automatizirati, trebaju velika postrojenja i specijalizirani strojevi (pretražite malo internet i vidite slike).
Da bi dobio vlakno vrhunske kvalitete, trebaš zasaditi sortu koja služi za dobivanje vlakna i sječu obaviti pred kraj cvatnje (prije nego što muške biljke počnu odumirati).. Tako da se možeš oprostiti od uroda sjemenki. Kvaliteta vlakna koju možeš dobiti po vršidbi sjemenki je tipa kudelje.. Ima i ona svoju primjenu, ne kažem, ali cijena je puno manja.
Pitanje je isplativosti.. Negdje mi je ostalo u sjećanju da je cijena suhe stabljike reda veličine do 200 €/toni.. I ovisi o finoći vlakana koja se mogu dobiti iz stabljike i duljini stabljike (što dulje to bolje).. Ali pitanje je koliko bi bili transportni troškovi da prevezeš tu masu do npr. Francuske.
Znači, moraš ili jako puno investirati u postrojenje i specijalizirane strojeve ili angažirati jako puno radne snage ili naći vrlo povoljnog prijevoznika.

Čak se i jednoj Kanadi koja je najveći uzgajivač industrijske konoplje ne isplati prerađivati stabljiku i većina njihovih farmera stabljiku zaore. Prerada se isplati u Kini gdje im je jeftina radna snaga a i strojeve si mogu jeftino izraditi, odnosno zapadna Europa koja je sačuvala stara postrojenja i može investirati u nove tehnologije. Može i kod nas netko investirati u tehnologiju ili reparirati neko staro postrojenje ali po meni je upitna isplativost. Daj Bože da griješim i da netko pokrene preradu stabljike. Zakonskih smetnji za preradu nema..

Ali mislim da bi i kod nas prerada mogla biti isplativa i bez pretjerano velikih investicija ali u sljedećem:
- sirovina za proizvodnju humusa
- proizvodnja kaljeva za rasadničarstvo i drugih nekih proizvoda koji se mogu dobiti prešanjem a koji imaju zahtjeve za biorazgradivošću i izvrsnim upijajućim svojstvima
- stelja za goveda i konje (stelja od konoplje je puno kvalitetnija u odnosu na slamu pšenice jer ima bolja upijajuća svojstva i manje iritira životinje)
- proizvodnja energije iz bio-mase
- ....
konoplja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 22:43   #352
The world-leading producer of hemp is China...

a đe ćeš onda konkurirat ...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 23:50   #353
Lee Champa i u onoj bivšoj državi Ex Yu,ali i u početku stvaranja nove države,Republike Hrvatske.Konoplja se naveliko uzgajala. Uzgajala se isključivo za proizvodnju vlakna,tada je i postojalo mjesto gdje se je ista dovozila,otkupljivala i prerađivala.Košnja ili žetva konoplje se razlikuje od ove sadašnje koja ide za ulje.Razlika je i u sjemenu-sorti,gustoći sjetve.Kosila se trakorskim strižnim kosilicama .Stabljike su znale biti i preko 3 m visine.što su bile višlje bile su i tanje i imale bolju i veću količinu vlakna.Tako pokošena je ostajala nekoliko dana,ovisno o temperaturi,da se prosuši.Tada bi se prosušena stabljika skupljala u snopove i slagala na zemlju u ,, križ ,, tako da bi vrhovi bili okrenuti gore.Opet je to stajalo nekoliko dana i sušilo se.Zatim bi se slagali kupovi,i čekalo da pozovu da se može dovesti.Tada je opet bila caka slaganja istih ti snopova na prikolice.Znam da je tada bilo starih ljudi koji su to znali složiti,ipak je davno bila zadnja godina sadnje i otkupa negdje 93,94 god.Sada sam i ja zaboravio.Na otkupnom mjestu su slagali ogromne kamare i tamo se čekao vrijeme da konoplja ide na namakanje i preradu.Kažeš nije se tada pušila ,i te kako da je,bilo je slučajeva da je unutar ove industrijske,bilo posijano i marihuane.Sve zasijane parcele,bile su ,, procunjane,, od strane inspektora MUPa
konoplja sve stoji što je napisano o preradi konoplje za vlakno.Napisao sam već da za ulje i vlakno su dvije različite sorte konoplje.Netko je ovdje u temi,napisao da postoje strojevi za preradu i da se može zaposliti i 100 ljudi.Gdje su ti strojevi.Pa raspadom tih kudeljara i pogona za neke male novce,kupljeni su i strojevi koji su završili negdje u starom željezu.Kako napominješ u Kanadi nije isplativo da prerađuju vlakno,nego zaoru.Kako li bi tek u RH bilo isplativo od silnih papira i ostalih nameta.Sa druge strane,lakše je sjediti doma i čekati socijalu,nego ići radit,pogotovo na poljoprivredu.Kada bi se ponovo pokrenula proizvodna konoplje i otkup za neku normalnu cijenu,ja bi je prvi krenio uzgajati.Gdje si čula da je kod stoke koriste umjesto slame,zar se ne uplete među noge,repove.Znam da sam imao silnih problema kada bi zaoravao ugažene i osušene stabljike.Tada nije bilo malčera kao danas,da se usitini.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2013., 08:20   #354
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
..Postavih svojedobno pitanje vezano uz boldano tj. koliki je stupanj onečišćenja voda kod namakanja konoplje. Nažalost nitko nije odgovorio.
Ako se namakala u nekom manjem jezercetu ili bari - ribe su često plivale, najprije polako po površini, a onda leđno Kupili smo ih na runjake!

Quote:
Sibor kaže: Pogledaj post
..Mješaš industrijsku i indijsku konoplju čini mi se.
Je, ajde dokaži koja je industrijska?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 02:31   #355
Cini mi se kako ta tvrtka Cannabis daje naputke manjim proizvodacima da odustanu od prodaje i da unisti stabljike , kako bi samoj sebi osigurala monopol na trzistu.
Jer uvijek je sve dozvoljeno velikim tvrtkama , a malima nista. I zato se u Hrvatskoj nista ni ne pokrece jer se javljaju ljudi koji daju lazne informacije da se stabljike konoplje trabaju unistiti.
racunajnamene is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 09:37   #356
Quote:
racunajnamene kaže: Pogledaj post
Cini mi se kako ta tvrtka Cannabis daje naputke manjim proizvodacima da odustanu od prodaje i da unisti stabljike , kako bi samoj sebi osigurala monopol na trzistu.
Jer uvijek je sve dozvoljeno velikim tvrtkama , a malima nista. I zato se u Hrvatskoj nista ni ne pokrece jer se javljaju ljudi koji daju lazne informacije da se stabljike konoplje trabaju unistiti.
Ne znam otkud ti to? Gledam njihovu stranicu o uzgoju industrijske konoplje http://www.cannabio.hr/#!uzgoj/c215y i tamo stoji:
Što sa stabljikom?
- tijekom kombajniranja samljeti i rasuti po polju (lako razgradiva, povećava kvalitetu tla) ili
- posjeći ili izrezati ostatak stabljike nekoliko dana nakon vršidbe (oko 12% vlage) i balirati/uskladištiti
- na hrvatskom tržištu nema otkupljivača suhe stabljike a za isplativost prodaje na EU tržištu ključni su troškovi prijevoza

Tvrtka CannaBio ne prerađuje stabljiku već samo sjemenke i list pa kakav bi to monopol štitili? Dapače su kao i ja mišljenja da nema u sadašnjim propisima nikakvog zakonskog ograničenja oko prodaje ili prerade stabljike.
konoplja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2014., 20:56   #357
Quote:
racunajnamene kaže: Pogledaj post
Cini mi se kako ta tvrtka Cannabis daje naputke manjim proizvodacima da odustanu od prodaje i da unisti stabljike , kako bi samoj sebi osigurala monopol na trzistu.
Jer uvijek je sve dozvoljeno velikim tvrtkama , a malima nista. I zato se u Hrvatskoj nista ni ne pokrece jer se javljaju ljudi koji daju lazne informacije da se stabljike konoplje trabaju unistiti.
Ajde ovako.Što učiniti sa takvom stabljikom koja prođe kroz vršalicu kombajna.Za vlakno nije,jer nije sijana za vlakno. Takva nakon vrševine je i relativno vlažna,debela stabljika se i teže suši.Ako se skupi i balira i adekvatno ne uskladišti,može doči do samozapaljenja. Isto tako kome i prodati takvu masu. Za izvoz u neku zemlju EU ne možeš izaći sa 10tak bala.Opet treba količina koje nema.Isplativost svega toga je kolika. Troškovi skupljanja,baliranja,utovara,istovara,transport itd itd.Na kraju je jednostavnije uključiti sječku na kombajnu prilikom žetve i miran si. Ako je onako kako se navodi da je otkupna cijena 2 eura i na ha imaš 1000 kg to je računica od 2000 eura. Neka i troškovi proizvodnje budu 1000 eura,pa i 1500 eura.Opet ti ostane 500 eura čistaka,to nemaš ni u jednoj proizvodnji.I onda mi je sasvim svejedno za onu masu koja je ostala iza. Istruniti će i samo povečati količinu humusa.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 17:30   #358
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
Ajde ovako.Što učiniti sa takvom stabljikom koja prođe kroz vršalicu kombajna.Za vlakno nije,jer nije sijana za vlakno. Takva nakon vrševine je i relativno vlažna,debela stabljika se i teže suši.Ako se skupi i balira i adekvatno ne uskladišti,može doči do samozapaljenja. Isto tako kome i prodati takvu masu. Za izvoz u neku zemlju EU ne možeš izaći sa 10tak bala.Opet treba količina koje nema.Isplativost svega toga je kolika. Troškovi skupljanja,baliranja,utovara,istovara,transport itd itd.Na kraju je jednostavnije uključiti sječku na kombajnu prilikom žetve i miran si. Ako je onako kako se navodi da je otkupna cijena 2 eura i na ha imaš 1000 kg to je računica od 2000 eura. Neka i troškovi proizvodnje budu 1000 eura,pa i 1500 eura.Opet ti ostane 500 eura čistaka,to nemaš ni u jednoj proizvodnji.I onda mi je sasvim svejedno za onu masu koja je ostala iza. Istruniti će i samo povečati količinu humusa.
Stanoviti uzgajivač konoplje je u emisiji na TV izjavio da ima upit iz Mađarske za izvoz stabljika u vrijednosti 10.000 € ali da zbog propisa to ne smije napraviti.
Čudno mi je da bi jedan ozbiljan uzgajivač tako "zabrijao" s "nepostojećim" propisom te izgubio lijep novac.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2014., 19:10   #359
Quote:
Članak 2.

(1) U Republici Hrvatskoj dopušteno je uzgajati konoplju (Cannabis sativa L) u svrhu proizvodnje hrane i hrane za životinje.
Znači uzgaja se samo za dobivanje sjemena. Nadzemni dio se uništava.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2014., 16:44   #360
Koliko je meni poznato Ministarstvo zdravstva koci promjenu pravilnika koja bi rezultirala mogucnoscu iskoristavanja svi dijelova biljke a ne samo sjemena.

Prije par mjeseci sam bio u kontaktu s covjekom iz cannabio i rekao je da nije bio siguran da li smije ili ne krenuti na triziste s cajem. Koliko vidim sad se na njihovoj stranici moze se kupiti caj. Caj se isto moze kupiti, istina uvezen iz njemacke, u konoplja&co ducanu.
FuzzyDice is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:22.