Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2014., 16:43   #2461
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Kad uzmeš u obzir sve jezikoslovne struje u državici, pa jedni počnu o ne-ću i ho-ću, drugi o podatcima, treći o podacima, osmi o zapozorju, sladostrasniku, zašto nešto pišemo ovako ako je onako logično pa se netko sjeti da bi to mogao biti jedan od tri stotine izuzetaka od pravila itd. - bljuje ti se.

Da se razumijemo, banaliziram jer su uzeti najfrekventniji primjeri ljudima, dakle, najpoznatiji. U zapozorju je situacija na 90. potenciju zanimljivija.
Joj, ta rvatska drama: ama ništa u nas ne valja.
cirith is offline  
Old 19.08.2014., 18:49   #2462
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post

U zapozorju je situacija na 90. potenciju zanimljivija.
Prije stotinjak godina govorilo se zakulisje. (Tresić-Pavičić)
Shain is offline  
Old 19.08.2014., 18:54   #2463
Quote:
cirith kaže: Pogledaj post
Joj, ta rvatska drama: ama ništa u nas ne valja.
Pravopis nam je, kako se to slikovito po narodski reče, ''u banani''. A njegovi tvoritelji u još većoj.

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Prije stotinjak godina govorilo se zakulisje. (Tresić-Pavičić)
Lijepo zvuči oboje.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Old 21.08.2014., 09:21   #2464
Quote:
nuklea500 kaže: Pogledaj post

Potpredsjednik ili dopredsjednik?
Značenje je isto.

U novije se vrijeme često može čuti dopredsjednik, dotajnik, doravnatelj, dozapovjednik, dopukovnik.

Zbog dosadašnje upotrebe i odnosa s prefiksom nad- prednost bi trebao imati prefiks pod-, smatra Stjepan Babić.

Za standard se preporučuju riječi kao potpredsjednik, potpukovnik itd.
Shain is offline  
Old 21.08.2014., 10:21   #2465
Hm, mene su učili da bi to trebale biti drugačije funkcije. Potpredsjednik bi trebao biti po hijerarhiji ispod predsjednika, dok bi dopredsjednik trebao biti, kao što sama riječ kaže, do predsjednika.

Iako, moram priznati, nikada nisam čuo za funkciju dopredsjednika, a da se nije u kontekstu mislilo na potpredsjednika.
MadLukeM is offline  
Old 21.08.2014., 10:59   #2466
pan-europski ili paneuropski?
kukumka is offline  
Old 21.08.2014., 11:18   #2467
Paneuropski, to je vezani leksički morfem. No više je u duhu našega jezika napisati sveeuropski.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 21.08.2014., 11:20   #2468
hvala! :-)
kukumka is offline  
Old 21.08.2014., 19:09   #2469
Danas sam spoznao da postoji, naime, plažni ručnik. Samo ne znam tko sintagmicu potvrđuje u svojem pravopisu, odnosno gramatici, a tko ne.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Old 21.08.2014., 20:36   #2470
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Danas sam spoznao da postoji, naime, plažni ručnik.
Plažnik?
kuroishijin is offline  
Old 21.08.2014., 20:54   #2471
Quote:
kuroishijin kaže: Pogledaj post
Plažnik?
Ja bih ti na onom natječaju za nove riječi osobno uručio prvo mjesto.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Old 22.08.2014., 12:56   #2472
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post
Ja bih ti na onom natječaju za nove riječi osobno uručio prvo mjesto.
Osim što plaža nije hrvatska riječ. Dakle, kupališnik.
Emericzy is offline  
Old 22.08.2014., 17:46   #2473
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Osim što plaža nije hrvatska riječ. Dakle, kupališnik.
Even better.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Old 22.08.2014., 19:19   #2474
Quote:
Rafa007 kaže: Pogledaj post

Danas sam spoznao da postoji, naime, plažni ručnik.

Samo ne znam tko sintagmicu potvrđuje u svojem pravopisu, odnosno gramatici, a tko ne.
Standardno je: ručnik za plažu, sandale za plažu, odjeća za plažu.

"Za plažu" je prijedložni atribut koji nije potrebno preoblikovati u pridjevski.
Shain is offline  
Old 24.08.2014., 18:27   #2475
"rezoniranje" (kao zaključivanje)
"rezon" (kao razum)

Primjer: "To nije točno. Loše rezoniraš."
Otkud ta riječ?
Lozimka is offline  
Old 24.08.2014., 19:34   #2476
Iz francuskog (od raison).
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 24.08.2014., 20:41   #2477
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Iz francuskog (od raison).
A Francuzi su to derivirali iz latinskog ratio, razum.
Emericzy is offline  
Old 24.08.2014., 20:58   #2478
Nabacite, molim, neki dobar sinonim za nekoliko. Par ne valja jer znači dvije stvari koje idu skupa, a nekoliko me uvijek asocira na više toga. Trebam neko stupnjevanje, slično kao u eng. a few i several.

Druga stvar, kako smo se dogovorili u pogledu one dvojbe pismeno/pisano? Ja već dulje vrijeme koristim pisano [izvješće, a ne usmeno], a onda mi je netko obratio pozornost na to da pisano znači šareno (pisanica). Usp. "Zemi mene, zemi mene, prepisanu pticu!"
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Old 24.08.2014., 21:08   #2479
Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Nabacite, molim, neki dobar sinonim za nekoliko. Par ne valja jer znači dvije stvari koje idu skupa, a nekoliko me uvijek asocira na više toga. Trebam neko stupnjevanje, slično kao u eng. a few i several.
Mislim da takvo što u hrvatskom ne postoji. Nekoliko je 'više od pet', a manje od 'mnogo'. I to je otprilike to.

Quote:
Sepulchrave kaže: Pogledaj post
Druga stvar, kako smo se dogovorili u pogledu one dvojbe pismeno/pisano?
Pridjevi pisani, pismeni i pismen značenjski se razlikuju. Pridjev pisani znači 'koji je zapisan', npr. pisani dogovor, pisano pravilo. Pridjev pisani u opreci je sa značenjem pridjeva nepisani, 'koji nije zapisan', npr. nepisano pravilo, nepisani dogovor.

Pridjev pismeni znači 'koji je izražen pismom, koji se odnosi na pismo', npr. pismeni zahtjev, pismeni odgovor, pismena provjera znanja. Pridjev pismeni oprečan je pridjevu usmeni, 'koji je izražen riječima, koji se prenosi govorom', npr. usmeni zahtjev, usmeni odgovor, usmena provjera znanja.

Pridjev pismen znači 'koji je napisan u skladu s gramatičkim i pravopisnim pravilima; koji piše u skladu s gramatičkim i pravopisnim pravilima', npr. pismen tekst, pismen novinar/službenik. Pridjev pismen u opreci je sa značenjem pridjeva nepismen, 'koji nije napisan u skladu s gramatičkim i pravopisnim pravilima, koji ne piše u skladu s gramatičkim i pravopisnim pravilima', npr. nepismen tekst, nepismen novinar/službenik.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Old 24.08.2014., 21:15   #2480
Hvala na odgovoru, no ne radi li se u razlici između pismen i pismeni zapravo o razlici između neodređenog i određenog pridjeva?

Ovog novinara rado čitam jer je pismen. (KAKAV?)

Ovaj pismeni novinar ima bolji članak.
(KOJI?)
__________________
I will speak for you, Father. I speak for all mediocrities in the world. I am their champion. I am their patron saint.
Sepulchrave is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.