Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2013., 23:38   #1
HZZO-ov novi model rasterećivanja bolnica

nešto sam s pola uha slušala (i s pola oka čitala ) ovo što se priča/piše o novom zakonu (ili što već je) o medicini i da će sada LOM-ovi voditi terapije kroničnim bolesnicima, pa me zanima gdje tu spadam ja/mi?

moj LOM je divan čovjek, al kad god sam mu došla sa nekim (psihološkim) problemom, automatski me šaltao u Zagreb kod psihijatra. kak da sad imam povjerenja da će taj čovjek napraviti najbolje za mene, kad je i sam rekao da se on ne razumije dovoljno da mi promjeni terapiju*?

* netko je negdje napisao da LOM može prepisati novi AD ako stari ne odgovara, samo mora biti sličan. kvragu i sve, sad se ne mogu sjetiti ničega


također, rečeno je da se sad više neće moći "birati" bolnica već će se sve raspoređivati po mjestu stanovanja, a meni najbliža bolnica (Ssisak) ima listu čekanja za psihoterapiju od 9 mjeseci.
meni sad nije jasno dali ja imam pravo ići na Rebro ili mogu i crknut doma što se njih tiče?
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 01:42   #2
ajme, ne. gdje mozemo vidjeti kamo spadamo po mjestu stanovanja?

edit: hm ovo je samo za hitan prijem ne znam kako se tretira nehitni?

https://sites.google.com/site/hitanp...auzagrebu/home

i po tom popisu samo maksimir i sesvete spadaju na rebro sto je glupo.
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.

Zadnje uređivanje jednokratna nika : 17.08.2013. at 01:51.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 11:29   #3
Izdvojeno s pdf-a Psihologija.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 11:38   #4
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
nešto sam s pola uha slušala (i s pola oka čitala ) ovo što se priča/piše o novom zakonu (ili što već je) o medicini i da će sada LOM-ovi voditi terapije kroničnim bolesnicima, pa me zanima gdje tu spadam ja/mi?

moj LOM je divan čovjek, al kad god sam mu došla sa nekim (psihološkim) problemom, automatski me šaltao u Zagreb kod psihijatra. kak da sad imam povjerenja da će taj čovjek napraviti najbolje za mene, kad je i sam rekao da se on ne razumije dovoljno da mi promjeni terapiju*?

* netko je negdje napisao da LOM može prepisati novi AD ako stari ne odgovara, samo mora biti sličan. kvragu i sve, sad se ne mogu sjetiti ničega
također, rečeno je da se sad više neće moći "birati" bolnica već će se sve raspoređivati po mjestu stanovanja, a meni najbliža bolnica (Ssisak) ima listu čekanja za psihoterapiju od 9 mjeseci.
meni sad nije jasno dali ja imam pravo ići na Rebro ili mogu i crknut doma što se njih tiče?
Da i ja sam nešto tako čuo.
Što je i u velikom br. slučajeva istina npr. nekomplicirani slučajevi art. hipertenzije kakvih je otprilike 60 posto. A pogotovo nekompl. slučajevi DM koji još gore zatrpavaju spec. amb.
I apsolutno podržavam ovo o mjestu stanovanja.
A što se tiče podebljanog nije istina ,apsolutno sve antidepresive LOM može prepisati niti jedan nema oznaku RS tj. da je potrebna preporuka spec. a može čak pisati i tipične/klasične/starije antipsihotike.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 12:28   #5
Evo ga članak: http://www.jutarnji.hr/hzzo-od-rujna...lnica/1119949/, jučer sam im baš fino ispsovala sve po spisku.

Ukratko liječnici će prepisivati najjeftinije lijekove, ko želi skuplje taj će si plaćati. Isto tako ako sam dobro skontala specijalisti više neće određivati terapiju, pretrage i sl., oni će samo preporučivati a LOM će odlučivati o svemu tome. Priča je i da se nećemo moći liječiti nigdje osim u svojim bolnicama i tak.

Meni se ovo uopće ne sviđa, malo kasnije ću objasniti i zašto. I nabijem ih, pored zdravstvenog, pored dopunskog ja kao nezaposlena osoba ću si morati plaćati lijekove ako ne želim najjeftiniji šrot koji oni uvaljuju (najčešće najjeftiniji lijek nije i najbolji lijek od svih koji postoje s tim sastavom) dok se u isto vrijeme gospoda političari kad im je neki kurac operiraju i liječe okolo po inozemstvu na teret hzzo-a.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 12:37   #6
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Evo ga članak: http://www.jutarnji.hr/hzzo-od-rujna...lnica/1119949/, jučer sam im baš fino ispsovala sve po spisku.

Ukratko liječnici će prepisivati najjeftinije lijekove, ko želi skuplje taj će si plaćati. Isto tako ako sam dobro skontala specijalisti više neće određivati terapiju, pretrage i sl., oni će samo preporučivati a LOM će odlučivati o svemu tome. Priča je i da se nećemo moći liječiti nigdje osim u svojim bolnicama i tak.

Meni se ovo uopće ne sviđa, malo kasnije ću objasniti i zašto. I nabijem ih, pored zdravstvenog, pored dopunskog ja kao nezaposlena osoba ću si morati plaćati lijekove ako ne želim najjeftiniji šrot koji oni uvaljuju (najčešće najjeftiniji lijek nije i najbolji lijek od svih koji postoje s tim sastavom) dok se u isto vrijeme gospoda političari kad im je neki kurac operiraju i liječe okolo po inozemstvu na teret hzzo-a.
Slažem se s tobom. Cijela stvar se jako kosi sa zakonskim pravima pacijenata. Zgadilo mi se sve.
S obzirom da imam debelo iskustvo s HZZOom koji bi trebao prvenstveno biti osiguravajuća kuća, a zapravo je jalovi birokratski aparat kojem je, evidentno, prvenstveno zadatak čuvanje državnog proračuna, nisam htjela to njihovo dopunsko (koje btw. kad jednom sklopiš, više ne možeš raskinuti) već uplaćujem dodatno osiguranje preko privatne osig. kuće s dodatkom na policu za participacije. Ne dam im ni lipu više od onog što su mi haračem nametnuli.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 13:20   #7
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Evo ga članak: http://www.jutarnji.hr/hzzo-od-rujna...lnica/1119949/, jučer sam im baš fino ispsovala sve po spisku.

Ukratko liječnici će prepisivati najjeftinije lijekove, ko želi skuplje taj će si plaćati. Isto tako ako sam dobro skontala specijalisti više neće određivati terapiju, pretrage i sl., oni će samo preporučivati a LOM će odlučivati o svemu tome. Priča je i da se nećemo moći liječiti nigdje osim u svojim bolnicama i tak.

Meni se ovo uopće ne sviđa, malo kasnije ću objasniti i zašto. I nabijem ih, pored zdravstvenog, pored dopunskog ja kao nezaposlena osoba ću si morati plaćati lijekove ako ne želim najjeftiniji šrot koji oni uvaljuju (najčešće najjeftiniji lijek nije i najbolji lijek od svih koji postoje s tim sastavom) dok se u isto vrijeme gospoda političari kad im je neki kurac operiraju i liječe okolo po inozemstvu na teret hzzo-a.
Krivo si skužila. Pretrage određuje spec. a LOM daje uputnicu ili spec. daje odmah internu.
A što se tiće lijekova to uopće nije istina.
To je normalno u cijelom svijetu osim ovdje na Balkanu.
Recimo Nexium 40mg dođe oko 120 kn ,a isti lijek Emanera oko 80kn,pa ako ti hoćeš Nexium nadoplati 40kn i kraj priče. Nevidim u čemu je problem.
Osim toga kako ti znaš /dobro ti si upućenija i informatički pismena,ali što je sa penzićima / koji je lijek orginator a koji generik ili koji koliko košta.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 13:58   #8
Postavljanje dijagnoze, liječenje pacijenta i praćenje kroničnih bolesnika prebacuje se na liječnike primarne zaštite, koji više neće biti administratori bolničkih liječnika...

Bolnički liječnici moći će davati preporuke za terapiju ili lijek, ali ne i za bolovanje, dok će obiteljski liječnici odlučivati o daljnjim koracima.

Uputnice će pak imati novi način šifriranja, ovisno o tome šalje li se pacijenta na konzilijaran pregled u bolnicu (A), na bolničko liječenje (B), specijalističku zdravstvenu zaštitu (C) ili ambulantno liječenje (D).
Uputnicom A bit će obuhvaćen konzilijarni pregled i nužna dijagnostika, a specijalist će moći preporučiti i neku daljnju pretragu, lijek ili terapiju, o čemu će konačnu odluku donijeti obiteljski liječnik. Međutim, specijalist na temelju ove uputnice neće moći upućivati pacijenta na daljnju bolničku obradu, naručivati na kontrolni pregled niti izdavati mišljenje o pacijentovoj radnoj sposobnosti.


Hrvoje bojim se da nisam krivo shvatila, pročitaj ove dijelove teksta koje sam izdvojila. Zapravo zbilja se nadam da sam sve krivo shvatila. Ja imam divnu doktoricu opće prakse, ali ne želim da mi ona odlučuje da li mi je imunologinja dala ispravnu terapiju i na koje pretrage ja trebam još ići. Ono nije mi znala rastumačiti do kraja moj nalaz, di je ona adekvatna da mi određuje terapiju kad ni ne zna detaljno nalaz rastumačiti. Ni ne očekujem da mi LOM sve zna i da mi zna svaki moj nalaz rastumačiti, zato imamo specijaliste koji imaju završene specijalizacije i subspecijalizacije.

I ne bi se složila s tobom da je baš svejedno koji lijek pijemo, a da je isti sastav. Uzmi za primjer antibiotik (neću ni kretati u priču o lijekovi poput citostatika di ti stvarno nije svejedno koji lijek piješ ili primaš i dal je najjeftiniji), recimo da ćemo uzeti penicilin za primjer, ima ih dosta pod različitim imenima koji se prepisuju. I tako, ja imam upalu grla, dođem kod doktorice i ona mi recimo prepiše silapen jer je on recimo najjeftiniji (nemam blage jel je, uglavnom mi uvale silapen kad daju penicilinske antibiotike pa sam njega uzela za primjer). Recimo da ja ko moja frendica na silapen imam užasne nuspojave, proljev i nenormalne bolove u stomaku (meni recimo tako bude od eritromicina). Sad ćemo morati piti ovakve lijekove koji nam iz nekog razloga ne odgovaraju samo zato jer su najjeftiniji, ono ako hoćeš skuplji iz iste skupine plati si.
Sorry jebe se meni kako će se oni izorganizirati, dal će lijepiti packe i kazne doktorima jer stalno prepisuju najskuplje lijekove, ja želim moći dobiti lijek koji mi ne smeta i ne šteti i ima manje nuspojava za mene. Briga me koliko košta, ako je na listi i ako ga pokriva zdravstveno. Umjesto da malo kontroliraju ko šta od doktora i koliko prepisuje (i da zarade jebenu plaću za koju rade umjesto što sjede po uredima i drkaju kurac) oni su ovo odlučili najednostavniji način riješiti, neka si plaćaju skuplje pa ko ih jebe. Ko ima love liječit će se sa boljim lijekovima, ko nema jebiga. Mi političari kad budemo obolili od kojekakvih tumora i trebali nekakve operacije, mi ćemo na teret hzzo-a iči u Njemačku na operacije, u Ameriku na eksperimentalna liječenja koja dođu pun kurac love, a dotle će male Nore morati moljakati po medijima da im netko pomogne.

(ispričavam se na rječniku ali me zbilja raspižđuju ovakve stvari)

Što se tiče liječenja tamo di pripadaš, super, mogu nam odmah i metke podijeliti pa da se poubijamo umjesto da se patimo. Ne znam kako je u drugim bolnicama i gradovima pa neću o tome pisati, ali ovdje kod mene je poneke odjele bolje zaobilaziti jer ono sve "stručnjak" do stručnjaka. Nemoj mi reći da kod tebe u bolnici nema odjela di su većina tvojih kolega blago rečeno nemaju pojma svoj posao ili znaju liječiti ono što bi znao i netko bez faksa.
Ja znam kod sebe tako neke odjele za koje je bolje odmah se zapičiti u Zg osim ako ne želiš da netko čeprka i kopa po tebi, a nema pojma šta radi.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...

Zadnje uređivanje leeloo27 : 17.08.2013. at 14:11.
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 14:53   #9
Čini se da će se ove nove odredbe najviše lomiti na leđima obiteljskih liječnika i pacijenata. Imam u obitelji obiteljskog liječnika i ono što im sada rade je čista tortura, a kamoli kad im još ovakvo što natovare. Ovako će se elegantno svaliti sva težina i teret reperkusija kod odlučivanja najadekvatnijih terapija koji su nosili bolnički liječnici na leđa obiteljske medicine. Pa ti budi hrabar i odbij mišljenje stručnijeg kolege i onkološkom pacijentu s PTSPem novu liniju Avastina koju su korektno preporučili onkolozi u bolnici, a tebi za vratom jaše HZZO i prijeti galgama i javnim giljotiniranjem zbog probijenih inih limita uputnica i recepata. Kakva sranja su do sad imali s antibioticima, mogu mislit šta će sad bit.

Mislim da je krajnje vrijeme da se medicinska struka napokon ujedini i prestane sa međusobnom sujetom, ogromnom dozom taštine i digne na noge. Ovo što se radi hrvatskom zdravstvu di se iz jednog naslijeđenog solidnog sistema stvar srozava na razinu jednog Albanskog zdravstva je čisti kriminal.
Ne odobravaju se nove specijalizacije, stažiranja, usavršavanja, a liječnici u praksi moraju tikve sadit s raznoraznim farmaceutima ne bi li sebi mogli osigurati sredstva za kongrese i doškolovanja za koja su obligirani slijediti i činiti od prvog radnog dana do mirovine.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 17.08.2013. at 15:03.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 18:40   #10
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
[I]
1. Uputnice će pak imati novi način šifriranja, ovisno o tome šalje li se pacijenta na konzilijaran pregled u bolnicu (A), na bolničko liječenje (B), specijalističku zdravstvenu zaštitu (C) ili ambulantno liječenje (D).
Uputnicom A bit će obuhvaćen konzilijarni pregled i nužna dijagnostika, a specijalist će moći preporučiti i neku daljnju pretragu, lijek ili terapiju, o čemu će konačnu odluku donijeti obiteljski liječnik. Međutim, specijalist na temelju ove uputnice neće moći upućivati pacijenta na daljnju bolničku obradu, naručivati na kontrolni pregled niti izdavati mišljenje o pacijentovoj radnoj sposobnosti.


2 Hrvoje bojim se da nisam krivo shvatila, pročitaj ove dijelove teksta koje sam izdvojila. Zapravo zbilja se nadam da sam sve krivo shvatila. Ja imam divnu doktoricu opće prakse, ali ne želim da mi ona odlučuje da li mi je imunologinja dala ispravnu terapiju i na koje pretrage ja trebam još ići. Ono nije mi znala rastumačiti do kraja moj nalaz, di je ona adekvatna da mi određuje terapiju kad ni ne zna detaljno nalaz rastumačiti. Ni ne očekujem da mi LOM sve zna i da mi zna svaki moj nalaz rastumačiti, zato imamo specijaliste koji imaju završene specijalizacije i subspecijalizacije.

3 I ne bi se složila s tobom da je baš svejedno koji lijek pijemo, a da je isti sastav. Uzmi za primjer antibiotik (neću ni kretati u priču o lijekovi poput citostatika di ti stvarno nije svejedno koji lijek piješ ili primaš i dal je najjeftiniji), recimo da ćemo uzeti penicilin za primjer, ima ih dosta pod različitim imenima koji se prepisuju. I tako, ja imam upalu grla, dođem kod doktorice i ona mi recimo prepiše silapen jer je on recimo najjeftiniji (nemam blage jel je, uglavnom mi uvale silapen kad daju penicilinske antibiotike pa sam njega uzela za primjer). Recimo da ja ko moja frendica na silapen imam užasne nuspojave, proljev i nenormalne bolove u stomaku (meni recimo tako bude od eritromicina). Sad ćemo morati piti ovakve lijekove koji nam iz nekog razloga ne odgovaraju samo zato jer su najjeftiniji, ono ako hoćeš skuplji iz iste skupine plati si.

4. Sorry jebe se meni kako će se oni izorganizirati, dal će lijepiti packe i kazne doktorima jer stalno prepisuju najskuplje lijekove, ja želim moći dobiti lijek koji mi ne smeta i ne šteti i ima manje nuspojava za mene. Briga me koliko košta, ako je na listi i ako ga pokriva zdravstveno. Umjesto da malo kontroliraju ko šta od doktora i koliko prepisuje (i da zarade jebenu plaću za koju rade umjesto što sjede po uredima i drkaju kurac) oni su ovo odlučili najednostavniji način riješiti, neka si plaćaju skuplje pa ko ih jebe. Ko ima love liječit će se sa boljim lijekovima, ko nema jebiga. Mi političari kad budemo obolili od kojekakvih tumora i trebali nekakve operacije, mi ćemo na teret hzzo-a iči u Njemačku na operacije, u Ameriku na eksperimentalna liječenja koja dođu pun kurac love, a dotle će male Nore morati moljakati po medijima da im netko pomogne.


5 Što se tiče liječenja tamo di pripadaš, super, mogu nam odmah i metke podijeliti pa da se poubijamo umjesto da se patimo. Ne znam kako je u drugim bolnicama i gradovima pa neću o tome pisati, ali ovdje kod mene je poneke odjele bolje zaobilaziti jer ono sve "stručnjak" do stručnjaka. Nemoj mi reći da kod tebe u bolnici nema odjela di su većina tvojih kolega blago rečeno nemaju pojma svoj posao ili znaju liječiti ono što bi znao i netko bez faksa.
Ja znam kod sebe tako neke odjele za koje je bolje odmah se zapičiti u Zg osim ako ne želiš da netko čeprka i kopa po tebi, a nema pojma šta radi.
Ajmo redom
1. To je šifra A, postoji i šifra C, to smo riješili.
2. To su i dosada i radili, to nije ništa novo. Pa u nekim slučajevima smo morali i na telefon zvati gospodu na što bi oni poklapljali slušalicu i pričali o nekakvim smjernicama i sličine gluposti.
3. Ma joj evo si potpuno krivo shvatila ,a nisi ni proćitala moj primjer koji se odnosio na esomeprazol dakle i Emanera i Nexium su apsolutno isti samo drugačiji proizvođač. Na to se misli. Dakle čak ni na istu skupinu već na orginatro i generik. Tvoj primjer nevalja jer Silapen je peniciln i nema drugog proizvođača ,a Eritromicin je makrolid (potpuno drugačija skupina ABT).
Tako da uz dužno poštovanje prema tebi, nemoj pisati o nečem što ti nije jasno na tako energičan način ovo neodnosi baš na tebe nego općenito na Balkanski puk.
Jer u cijelom svijetu je normalno (uzmimo opet za primjer ABT) da ako hoćeš orginator npr. Sumamed nadoplatiš , a preko osiguranje pokriva npr. Azitromicin Belupo. Sve je to azitromicin.
4 dakle da još jednom razjasnimo. Recimo imaš uroinfekciju. Napravila si UK i na nalazu piše npr. Pseudomonas aeruginosa i piše da je osjetljiv na ciprofloksacin. To znači da ćeš ti dobiti ciprofloksacin, samo možda ne skuplji Ciprinol nego recimo Cipromed, dakle ti dobila odg. th.,a ne recimo jeftini Amoksicilin.
Zapravo neznam što se to uopće pacijenta mora ticati od koga je dobio th. ako je indiciran ciprofloksacin,za pacijnta je sasvim svjejedno od kojeg je proivođača.
5. Što se tiče podebljanog komentar na to je : I ti bi onda pičila u ZG.
Treba razdvojiti primarnu, sekundarnu i tercijarnu zdr. zaštitu.
Ako je neki komplicirani slučaj onda nema problema za Zg,problem je što neki s banalnim tegobama kao npr. alergijskim rinitsom,žučnim kamencima i još miljon drugih idu u Zg, a ne kad ide netko sa tm mozga,rijetkom bolesti i sl.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 19:46   #11
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Ajmo redom
1. To je šifra A, postoji i šifra C, to smo riješili.
2. To su i dosada i radili, to nije ništa novo. Pa u nekim slučajevima smo morali i na telefon zvati gospodu na što bi oni poklapljali slušalicu i pričali o nekakvim smjernicama i sličine gluposti.
3. Ma joj evo si potpuno krivo shvatila ,a nisi ni proćitala moj primjer koji se odnosio na esomeprazol dakle i Emanera i Nexium su apsolutno isti samo drugačiji proizvođač. Na to se misli. Dakle čak ni na istu skupinu već na orginatro i generik. Tvoj primjer nevalja jer Silapen je peniciln i nema drugog proizvođača ,a Eritromicin je makrolid (potpuno drugačija skupina ABT).
Tako da uz dužno poštovanje prema tebi, nemoj pisati o nečem što ti nije jasno na tako energičan način ovo neodnosi baš na tebe nego općenito na Balkanski puk.
Jer u cijelom svijetu je normalno (uzmimo opet za primjer ABT) da ako hoćeš orginator npr. Sumamed nadoplatiš , a preko osiguranje pokriva npr. Azitromicin Belupo. Sve je to azitromicin.
4 dakle da još jednom razjasnimo. Recimo imaš uroinfekciju. Napravila si UK i na nalazu piše npr. Pseudomonas aeruginosa i piše da je osjetljiv na ciprofloksacin. To znači da ćeš ti dobiti ciprofloksacin, samo možda ne skuplji Ciprinol nego recimo Cipromed, dakle ti dobila odg. th.,a ne recimo jeftini Amoksicilin.
Zapravo neznam što se to uopće pacijenta mora ticati od koga je dobio th. ako je indiciran ciprofloksacin,za pacijnta je sasvim svjejedno od kojeg je proivođača.
5. Što se tiče podebljanog komentar na to je : I ti bi onda pičila u ZG.
Treba razdvojiti primarnu, sekundarnu i tercijarnu zdr. zaštitu.
Ako je neki komplicirani slučaj onda nema problema za Zg,problem je što neki s banalnim tegobama kao npr. alergijskim rinitsom,žučnim kamencima i još miljon drugih idu u Zg, a ne kad ide netko sa tm mozga,rijetkom bolesti i sl.
Ako ćemo o šifri A. Koliko ja znam konzilij je ono kad se skupi skupina doktora i raspravlja o nekom slučaju. Kod nas u bolnici se obično odvija od 8-9 sati pa se spuštaju na odjele i ambulante. Znači vjerojatno pričamo o tome, ako ne moj bad, krivo sam skontala.
mene pošalje moja doktorica na konzilij, skupina doktora raspravlja o mom slučaju, predlože terapiju, pretrage, lijek i onda moja opće prakse odlučuje šta će s time i na šta će me slati i šta ću piti. Ako sam ja dobro shvatila ovu šifru ovo je živa komedija, ajd baš me zanima koliko će nam trebati dok ne počnemo čitati po novinama i gledati u vijestima da su ljudi počeli kokati svoje doktore opće prakse pogotovo ako budu imali bisere od doktora kao što sam ja imala doktoricu.

Pobogu znam da su silapen i eritromicin drugačije skupine antibiotika, nisam ih uopće uspoređivala jedan sadrugim, uspoređivala sam nuspojave koje ja i moja frendica imamo od ta 2 lijeka.
Evo kad si već spomenio sumamed s kojim mogu bolje objasniti šta sam mislila, zašto misliš da ne postoje ljudi kojima sumamed odgovara, a ovaj od belupa da ne odgovara. I obrnuto. Ne da mi se sada ići proučavati sami sastav tablete jel isti ili ne, ali nisu uvijek isti sastavi tableta (i kad kažem sastav tablete mislim na fizički od čega se tableta pravi, ne na djelatnu tvar). Imam u obitelji osobe kojima smeta nešto od čega se prave tablete i imaju velikih problema sa pijenjem bilo kakvih tableta. takve osobe sada neće imati izbor već će si morati plaćati ako im smeta ovaj najjeftiniji. Te osobe plaćaju zdravstveno osiguranje, plaćaju dodatno zdravstveno osiguranje, valjda imaju pravo dobiti lijek koji im recimo ne škodi i koji nema nekakve nuspojave. Osobe koje imaju intoleranciju na laktozu znaju imati proljeve od lijekova koji ga sadrže, ja znam osobe koje su sa Euthiroxom imale gadnih problema sa probavom, dok sa Letroxom recimo nemaju a gle ista djelatna tvar, ali sami sastav tablete bome nije isti pa ti njima objašnjavaj da je to sve isto. I sad ako je Euthirox jeftiniji ekipa sori, kupujte si Letrox ili pijte Euthirox i imajte grčeve i proljeve i ostale divote.

Hoćemo pričati o nekim malo ozbiljnijima lijekovima poput kortikosteroida, antimalarika, citostatika gdje zbilja nije svejedno koji piješ i od kojeg proizvođača? Da ti navodim sada da postoje ljudi koji su isprobali kortiće od različitih proizvođača i da im nuspojave na svima nisu bile iste? A ono isti sastav i ista doza, kak to objasniti? Možda bi se trebalo shvatiti da ljudski organizam nije matematička formula koja se da izračunati, da je svaki organizam priča za sebe i da nije sve uvijek crno-bijelo, često je sivo.

Hrvoje ako ćemo se moći liječiti samo u mjestu stanovanja neće se to odnositi samo na alergije i sl. stvari već na sve kompletno. I ako ja želim ići kod najboljeg imunologa u RH jer ovi moji tapkaju u mraku i nemaju pojma šta mi je zašto bi mi to bilo onemogućeno (sada karikiram, ali nisam daleko od istine)? I ne samo ja, bilo tko drugi ko se povlači po bolnici i odjelima bez da znaju šta mu je konkretno. Al jebiga, imamo bolnicu, imamo specijaliste, to što pola njih pojma nema ahh nismo imali sreće što ne živimo u nekom drugom mjestu. zapravo bit će prije da svi mi nismo imali sreće da živimo u nekoj drugoj državi gdje se barem zna jel imamo socijalni zdravstveni sustav ili je on privatan. Ovaj tu neki nakaradni hibrid više nije ni smiješan već je za plakati.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...

Zadnje uređivanje leeloo27 : 17.08.2013. at 19:56.
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 20:09   #12
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ako ćemo o šifri A. Koliko ja znam konzilij je ono kad se skupi skupina doktora i raspravlja o nekom slučaju.
Ne, leeloo, to nije to.

Uputnica sa šifrom A i sada postoji i naziva se specijalistički pregled, a na novoj uputnici će ju zamijeniti naziv konzilijarni pregled te će ta šifra značiti skoro isto što i sada (odlazak u ambulantu kod specijalista - na prvi pregled, kontrolu) uz novost da će i neke pretrage biti obuhvaćene ovom šifrom, a ranije su bile pod šifrom C.

Tu se ništa ne mijenja.

Ne očekujte konzilij na pregledu.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 21:22   #13
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ne, leeloo, to nije to.

Uputnica sa šifrom A i sada postoji i naziva se specijalistički pregled, a na novoj uputnici će ju zamijeniti naziv konzilijarni pregled te će ta šifra značiti skoro isto što i sada (odlazak u ambulantu kod specijalista - na prvi pregled, kontrolu) uz novost da će i neke pretrage biti obuhvaćene ovom šifrom, a ranije su bile pod šifrom C.

Tu se ništa ne mijenja.

Ne očekujte konzilij na pregledu.
koje pretrage ce biti obuhvacene šifrom? ja sam shvatila da specijalist nece moci davati interne uputnice (što je do sad bilo normalno) i nece moci naručivati za kontrolu, nego ce odlučivati obiteljski, pa to nema veze sa zdravom pameti, sad ispada da se obiteljski razumiju u kompletnu medicinu a uglavnom nemaju pojma ...
upravo sada, vec mj dana mi izbijaju neki plikovi po nogama i rukama, kako dođu tako prođu , ali dok traju svrbe i nije mi ugodno, uostalom imam pravo znati šta je u pitanju...on meni ne da uputnicu i kaže, ma nemojte ni mazat , to ce proći, ja pitam uputnicu za dermatologa , on kaže da ne treba...sad cekam ponedjeljak i ako mi neda ...?.ako tako bude sve ostalo, onda cemo svi pocrkat..ovo je samo jedan banalni primjer ali bit ce toga koliko voliš

Zadnje uređivanje vegga : 24.08.2013. at 21:56.
vegga is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 18:47   #14
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Čini se da će se ove nove odredbe najviše lomiti na leđima obiteljskih liječnika i pacijenata. Imam u obitelji obiteljskog liječnika i ono što im sada rade je čista tortura, a kamoli kad im još ovakvo što natovare. Ovako će se elegantno svaliti sva težina i teret reperkusija kod odlučivanja najadekvatnijih terapija koji su nosili bolnički liječnici na leđa obiteljske medicine. Pa ti budi hrabar i odbij mišljenje stručnijeg kolege i onkološkom pacijentu s PTSPem novu liniju Avastina koju su korektno preporučili onkolozi u bolnici, a tebi za vratom jaše HZZO i prijeti galgama i javnim giljotiniranjem zbog probijenih inih limita uputnica i recepata. Kakva sranja su do sad imali s antibioticima, mogu mislit šta će sad bit.

Mislim da je krajnje vrijeme da se medicinska struka napokon ujedini i prestane sa međusobnom sujetom, ogromnom dozom taštine i digne na noge. Ovo što se radi hrvatskom zdravstvu di se iz jednog naslijeđenog solidnog sistema stvar srozava na razinu jednog Albanskog zdravstva je čisti kriminal.
Ne odobravaju se nove specijalizacije, stažiranja, usavršavanja, a liječnici u praksi moraju tikve sadit s raznoraznim farmaceutima ne bi li sebi mogli osigurati sredstva za kongrese i doškolovanja za koja su obligirani slijediti i činiti od prvog radnog dana do mirovine.
Ja nemam pojma o kakvoj torturi LOM-a pričate,njihovo se dosada sve svodilo na izdavanje lijekova i uputnica ,što je nekim a bilo očito previše,ponovit ću bilo je slučajeva kada smo ja ili moje kolege morali zvati "gospodu" zbog neizdavanja lijekova koji su jasno indicirani. Svi takvi razgovori su završili njihovim poklapanjem slušali i baljezganju o smjernicama koje nisu u skladu sa strukom.
Ako je pacijnetu indiciran Avastin on će ga i dobiti kao i do sada.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 19:09   #15
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Ja nemam pojma o kakvoj torturi LOM-a pričate,njihovo se dosada sve svodilo na izdavanje lijekova i uputnica ,što je nekim a bilo očito previše,ponovit ću bilo je slučajeva kada smo ja ili moje kolege morali zvati "gospodu" zbog neizdavanja lijekova koji su jasno indicirani. Svi takvi razgovori su završili njihovim poklapanjem slušali i baljezganju o smjernicama koje nisu u skladu sa strukom.
Ako je pacijnetu indiciran Avastin on će ga i dobiti kao i do sada.
E vidiš ovo boldano je baš znakovito. Radi se o smjernicama (a često puta više ni sami ne znaju što smiju a što ne, jer su ne rijetko stvari dvosmisleno postavljene, pa zovu HZZO pa ni tamo službenice ne znaju) koje su njima dane kroz raznorazne limite. Naime ako se HZZOovoj kontroli nešto od izdanog ne svidi, automatizmom sjedaju na plaću liječniku u protuvrijednosti izdanog lijeka/putnog naloga/što drugo, bez mogućnosti žalbe i objašnjenja. Pa sad ti izdaj Avastin u nekoj drugoj liniji, osim u prvoj za koju je na listi HZZOa...i da baš me zanima koju jeftiniju generiku će u tom slučaju propisivati
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 19:15   #16
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Pa sad ti izdaj Avastin u nekoj drugoj liniji, osim u prvoj za koju je na listi HZZOa...i da baš me zanima koju jeftiniju generiku će u tom slučaju propisivati
Ivanice, za Avastin liječnik obiteljske medicine uopće ne piše recept niti ima išta s njegovim izdavanjem, kao ni sa Sutentom ni ostalim sličnim lijekovima.

A za lijekove koji idu na preporuku specijalista a propisuju ih obiteljski liječnici postoje vrlo jasne smjernice kome se lijek može izdati na teret HZZO-a a tko ga mora platiti.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 19:23   #17
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Ivanice, za Avastin liječnik obiteljske medicine uopće ne piše recept niti ima išta s njegovim izdavanjem, kao ni sa Sutentom ni ostalim sličnim lijekovima.

A za lijekove koji idu na preporuku specijalista a propisuju ih obiteljski liječnici postoje vrlo jasne smjernice kome se lijek može izdati na teret HZZO-a a tko ga mora platiti.
Pa po ovom novom se čini da to baš i nije tako. Barem nije jasno istaknuto, barem ja to nigdje ne vidim
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 19:26   #18
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Svi takvi razgovori su završili njihovim poklapanjem slušali i baljezganju o smjernicama koje nisu u skladu sa strukom.
Koliko mi je poznato, te smjernice nisu donosili obiteljski liječnici.

Jedan od takvim primjera jest Zyllt, Plavix ili Pigrel.

Dobro se sjećam jednog od svojeg prvih dana u općoj medicini (sada je to iza mene) i kako sam se tresao kada mi je pacijent uručio Otpusno pismo od specijaliste koji mu je propisao taj lijek, nakon preboljelog infarkta, a pacijent nije imao stent niti bypass.

Naravno, HZZO naređuje da u tom slučaju pacijent sam treba platiti lijek, koji izrazito skup.

Susret je završio vrlo neugodno, pacijent me skoro pretukao, a onda se javio i nadležni kardiolog, otprilike s ovakvim tonom i argumentima.

No, na internetskim stranicama HZZO-a svakome je dostupna lista lijekova i tko može koji lijek dobiti "besplatno" a tko ga mora platiti.

Tko je tu listu radio, nije mi poznato.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 00:26   #19
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Ja nemam pojma o kakvoj torturi LOM-a pričate,njihovo se dosada sve svodilo na izdavanje lijekova i uputnica ,što je nekim a bilo očito previše,ponovit ću bilo je slučajeva kada smo ja ili moje kolege morali zvati "gospodu" zbog neizdavanja lijekova koji su jasno indicirani. Svi takvi razgovori su završili njihovim poklapanjem slušali i baljezganju o smjernicama koje nisu u skladu sa strukom.
Ako je pacijnetu indiciran Avastin on će ga i dobiti kao i do sada.
Pa to. Zatvarali se laboratoriji po domovima zdravlja, dijagnostika i slično. Recimo labos se u domu zdravlja centar lijepo zatvorio. Ono, kaj??? Sad svi idu okolo po labosima, mene poslali u Željezničar.
Dodjem LOM-u i sve kaj on radi je antibiotik / uputnica / eventualno neke smjernice. Doduše moj se još i potrudi. Ima ih da te ni ne pogledaju, samo naprave ono kaj im doneseš na papirima.

S dužnim poštovanjem, ali specijalisti ponekad znaju malo pretjerivati s dijagnostikom i terapijama. Najnoviji primjer mi je CSR na desnom oku koji mi se vuče duže vremena. Doslovno su me izmaltretirali od neurologa, MR-a glave, snimanja očnih živaca, vertebralnih arterija, vidnog polja, svačeg nečeg i kleli se da je to neurološki problem. A samo da je netko napravio osnovnu, pazi osnovnu, oftalmološku dijagnostiku. Tako su me žnjavili dvije godine, a onda mi je LOM jednostavno rekao da on to više ne bi dalje kopao jer ovo očito ne daje rezultata. Ne dalo meni mira, otišao do privatne oftalmološke poliklinike, gdje su napravili osnovnu dijagnostiku i izašao za sat i pol sa dijagnozom i terapijom. Jedan dobar primjer kako previše lutanja škodi i kako LOM u jednom trenutku treba reći da je to kontraproduktivno i da ne vodi nikamo.
__________________
Živio Predrag Raos!
MilkyWay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2013., 19:03   #20
Iskreno...kad se sjetim mog proslog LOMa koji je sam meni mjenjao dijagnoze na uputnicama...pa sam po njemu zavrsila sa malignim tumorom na onkologiji....a ispalo je da nije....da ne pricam o velikoj stednji u toj ambulanti i moje inficirane rane od njegovog i sestrinog previjanja...btw poslala sam prituzbu na hzzo...ja sam se prebacila kod drugog lijecnika...ali kad sad zamislim sto je sada u ovlasti tog lijecnika...pa mene koja sam sasvim druge struke je strah za te pacijente!
po mom misljenju napravit ce jos vecu zbrku....uopce mi nije jasno na novim uputnicama sta je sta....idem u dnevnu bolnicu na pretrage jer je tako odredio specijalista...sta ce sad od toga biti....koju uputnicu da mi dr izda....mislim da ni moja nece znati jadna....hahha...
vilenjačica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:30.