Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2015., 10:30   #9321
Molim da se još netko javi, samo da mi potvrdi da nisan lud .

PDV-e obrazac - dodatni podaci - polje VIII.4 ( i VIII.5.)

Ja ova polje popunjavan na način da uzmen iznose s II.8 - II.10 i dio II.11 - II.-13. koji se odnose na usluge.

Sad me zove porezni referent i kaže da tu ne smijem stavljati ono što mu ulazi u PDV-S (znači sve primljene usluge od poreznih obveznika iz EU po čl. 17. gdje dolazi do prijenosa porezne obveze) i zahtjeva da to ispravin. Naravno neće da mi obradi PDV prijavu za 01. mjesec.

Inače sudjelovao sam u izradi pozadinske kontrole na ovo polje i znan dobro što tu staviti, a što ne ( a možeš doslovno sve staviti).

Kako vi popunjavate ovo polje?
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 11:34   #9322
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Molim da se još netko javi, samo da mi potvrdi da nisan lud .

PDV-e obrazac - dodatni podaci - polje VIII.4 ( i VIII.5.)

Ja ova polje popunjavan na način da uzmen iznose s II.8 - II.10 i dio II.11 - II.-13. koji se odnose na usluge.

Sad me zove porezni referent i kaže da tu ne smijem stavljati ono što mu ulazi u PDV-S (znači sve primljene usluge od poreznih obveznika iz EU po čl. 17. gdje dolazi do prijenosa porezne obveze) i zahtjeva da to ispravin. Naravno neće da mi obradi PDV prijavu za 01. mjesec.

Inače sudjelovao sam u izradi pozadinske kontrole na ovo polje i znan dobro što tu staviti, a što ne ( a možeš doslovno sve staviti).

Kako vi popunjavate ovo polje?
hm.. ja mislim da tu idu samo podaci iz kolona II.11-II.13 jer su oni iz kolona II,8 -II.10 iskazani u pdv s...a ovi prvi se odnose na one koji su registrirani za potrebe pdv-a...mislim..
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 11:38   #9323
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
hm.. ja mislim da tu idu samo podaci iz kolona II.11-II.13 jer su oni iz kolona II,8 -II.10 iskazani u pdv s...a ovi prvi se odnose na one koji su registrirani za potrebe pdv-a...mislim..
sory mislila sam zp za izlazne a pdv-s za ulazne (točka VIII.5)
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 07:12   #9324
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Molim da se još netko javi, samo da mi potvrdi da nisan lud .


Kako vi popunjavate ovo polje?
Isto sam tako popunila i obrađena je prijava, vidi se na PKK, nitko me nije zvao da nije dobro. E sad, što je krivo, nemam pojma više.
Rosalita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 07:59   #9325
sniženje zakonski rokovi

pozdrav,
jel mi može netko reći koji su zakonski rokovi za sniženja?
od kojeg do kojeg mjeseca?
hvala
ninica90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 11:54   #9326
Zakon o zastiti potrosaca

Sent...
cjepidlaka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 12:57   #9327
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Molim da se još netko javi, samo da mi potvrdi da nisan lud .

PDV-e obrazac - dodatni podaci - polje VIII.4 ( i VIII.5.)

Ja ova polje popunjavan na način da uzmen iznose s II.8 - II.10 i dio II.11 - II.-13. koji se odnose na usluge.

Sad me zove porezni referent i kaže da tu ne smijem stavljati ono što mu ulazi u PDV-S (znači sve primljene usluge od poreznih obveznika iz EU po čl. 17. gdje dolazi do prijenosa porezne obveze) i zahtjeva da to ispravin. Naravno neće da mi obradi PDV prijavu za 01. mjesec.

Inače sudjelovao sam u izradi pozadinske kontrole na ovo polje i znan dobro što tu staviti, a što ne ( a možeš doslovno sve staviti).

Kako vi popunjavate ovo polje?
Ja popunjavam isto kao i ti.
Stavit ću dolje članak iz Pravilnika i prokomentirati ga u odnosu na Obrazac PDV.
Bila sam na seminaru TEB-a i rečeno je da se radi o podatku za potrebe
statistike.
To mi se učinilo dobrim objašnenjem jer obrazac traži EU + treće zemlje (piše u zagradi polja Viii.4. i VIII.5. na samom Obrascu PDV).
Pa sam tekst iz Pravilnika shvatila u smislu nastana.

Članak 178.
(1) U Obrascu PDV pod točkom VIII. upisuju se ostali podaci o promjenama značajnim za utvrđivanje obveze PDV-a na način da se unose samo vrijednosni podaci (neto vrijednost). Ovdje se iskazuju podaci kako slijedi:
1. pod točkom VIII.1. upisuju se podaci o nabavi nekretnina, nabavi i prodaji osobnih automobila i drugih sredstava za osobni prijevoz te ostale dugotrajne imovine.
2. pod točkom VIII.2. upisuju se podaci o otuđenju, odnosno stjecanju gospodarske cjeline ili pogona.
3. pod točkom VIII.3. upisuju se podaci o isporukama iz članka 40. stavka 1. točaka j) i k) Zakona, isporukama iz članka 40. stavka 4. Zakona, isporukama nekretnina koje su oporezive PDV-om te o broju isporučenih nekretnina.
4. pod točkom VIII.4. upisuju se podaci o ukupno primljenim uslugama od poreznih obveznika bez sjedišta u Republici Hrvatskoj. Ovi se podaci upisuju za svako razdoblje oporezivanja u kojem su takve usluge primljene.
5. pod točkom VIII.5. upisuju se podaci o ukupno obavljenim uslugama poreznim obveznicima bez sjedišta u Republici Hrvatskoj. Ovi se podaci upisuju za svako razdoblje oporezivanja u kojem su takve usluge obavljene.

6. pod točkom VIII.6. upisuju se podaci o primljenim dobrima iz EU u okviru trostranog posla.
7. pod točkom VIII.7. upisuje se podatak o primjeni postupka oporezivanja prema naplaćenim naknadama.
(2) Podaci se u Obrazac PDV unose iz knjigovodstva, Obrazaca I-RA i U-RA, Evidencije o prodanim dobrima na koja se primjenjuje posebni postupak oporezivanja marže (Obrazac PDV-MI), izvanknjigovodstvenih i drugih pomoćnih evidencija te carinskih i drugih knjigovodstvenih isprava, na način propisan za unošenje podataka u Obrazac PDV prema odredbama ovoga Pravilnika.



apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 14:05   #9328
Firma je napravila i ugradila vrata na jedan poslovni prostor. Firma čiji poslovni prostor je u sustavu PDV-a. Da li ide prijenos porezne obveze? Hvala
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 16:38   #9329
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ja popunjavam isto kao i ti.
Stavit ću dolje članak iz Pravilnika i prokomentirati ga u odnosu na Obrazac PDV.
Bila sam na seminaru TEB-a i rečeno je da se radi o podatku za potrebe
statistike.
To mi se učinilo dobrim objašnenjem jer obrazac traži EU + treće zemlje (piše u zagradi polja Viii.4. i VIII.5. na samom Obrascu PDV).
Pa sam tekst iz Pravilnika shvatila u smislu nastana.

Članak 178.
(1) U Obrascu PDV pod točkom VIII. upisuju se ostali podaci o promjenama značajnim za utvrđivanje obveze PDV-a na način da se unose samo vrijednosni podaci (neto vrijednost). Ovdje se iskazuju podaci kako slijedi:
1. pod točkom VIII.1. upisuju se podaci o nabavi nekretnina, nabavi i prodaji osobnih automobila i drugih sredstava za osobni prijevoz te ostale dugotrajne imovine.
2. pod točkom VIII.2. upisuju se podaci o otuđenju, odnosno stjecanju gospodarske cjeline ili pogona.
3. pod točkom VIII.3. upisuju se podaci o isporukama iz članka 40. stavka 1. točaka j) i k) Zakona, isporukama iz članka 40. stavka 4. Zakona, isporukama nekretnina koje su oporezive PDV-om te o broju isporučenih nekretnina.
4. pod točkom VIII.4. upisuju se podaci o ukupno primljenim uslugama od poreznih obveznika bez sjedišta u Republici Hrvatskoj. Ovi se podaci upisuju za svako razdoblje oporezivanja u kojem su takve usluge primljene.
5. pod točkom VIII.5. upisuju se podaci o ukupno obavljenim uslugama poreznim obveznicima bez sjedišta u Republici Hrvatskoj. Ovi se podaci upisuju za svako razdoblje oporezivanja u kojem su takve usluge obavljene.

6. pod točkom VIII.6. upisuju se podaci o primljenim dobrima iz EU u okviru trostranog posla.
7. pod točkom VIII.7. upisuje se podatak o primjeni postupka oporezivanja prema naplaćenim naknadama.
(2) Podaci se u Obrazac PDV unose iz knjigovodstva, Obrazaca I-RA i U-RA, Evidencije o prodanim dobrima na koja se primjenjuje posebni postupak oporezivanja marže (Obrazac PDV-MI), izvanknjigovodstvenih i drugih pomoćnih evidencija te carinskih i drugih knjigovodstvenih isprava, na način propisan za unošenje podataka u Obrazac PDV prema odredbama ovoga Pravilnika.



možda je ipak razlika u definiciji polja...primljene usluge iz EU i primljene usluge ili isporučena dobra od primatelja bez sjedišta u RH...ovo prvo ide u ZP a drugo ne..
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 00:14   #9330
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
možda je ipak razlika u definiciji polja...primljene usluge iz EU i primljene usluge ili isporučena dobra od primatelja bez sjedišta u RH...ovo prvo ide u ZP a drugo ne..
Koliko sam razumijela, radi se isključivo o podatku koji je potreban statistici, a ne u porezne svrhe. Statistika je htjela na jednom mjestu imati podatak o uslugama.
I meni je bilo malo čudno, budući da u obrascu postoji "čisti" podatak o uslugama iz EU pa sam isto mislila da ne idu, ali su me savjetnici uvjerili da ide, jer lijepo piše u zagradi polja VIII (4 i 5) - da se ubraja i EU.
U svakom slučaju, ne bih zbog referenta u Poreznoj mijenjala podatak na obrascu, dok mi ne obrazloži izvor informacija zbog kojeg bih to trebala učiniti.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 18:33   #9331
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Firma je napravila i ugradila vrata na jedan poslovni prostor. Firma čiji poslovni prostor je u sustavu PDV-a. Da li ide prijenos porezne obveze? Hvala
Itko? Molim Vas
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 18:57   #9332
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Itko? Molim Vas
da .pogledaj još čl. 75..st.3..Zakona i čl 152.Pravilnika o pdv-u
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 19:07   #9333
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
da .pogledaj još čl. 75..st.3..Zakona i čl 152.Pravilnika o pdv-u
Znaci ide? Kolegica mi je rekla da se prijenos porezne obveze odnosi smo na usluge na gradevinama koje sluze za daljnju prodaju. Zbunjena sam sad skroz. Ode je usluga napravljena na poslovnom prostoru, koji se ne prodaje i koji nije na njihovom vlasnistvu?
kaira- is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 21:15   #9334
Prošle godine smo napravili vrijednosno usklađenje potraživanja od jednog kupca i otišao je ove godine u stečaj a nismo ništa poduzeli. S obzirom da mi je ove godine i zastara potraživanja a riječ je o više manjih računa mogu li ove godine otpisati priznato račune do ukupno 5.000,00 kn, a ostatak iduće godine ili moram sve otpisat ove godine a samo računi do 5.000,00 kn će mi biti priznati otpis npr. 4 računa po 2.000,00 kn, dva otpišem ove godine, a dva sljedeće ili sve ove godine moram otpisati?
goca25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 22:23   #9335
Quote:
kaira- kaže: Pogledaj post
Znaci ide? Kolegica mi je rekla da se prijenos porezne obveze odnosi smo na usluge na gradevinama koje sluze za daljnju prodaju. Zbunjena sam sad skroz. Ode je usluga napravljena na poslovnom prostoru, koji se ne prodaje i koji nije na njihovom vlasnistvu?
nije bitno di je usluga obavljena..ako se radi o poreznim obvezniku ..bitno je da je firma koja je obavila USLUGU uz repromaterijal koji je potrošila isto porezni obveznik i registrirana za tu djelatnost..znači ako prodaješ npr..crijep nema ppo..ali ako taj crijep i postaviš ...poreznom obvezniku to je ppo
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 09:06   #9336
pomoć molim. firma je kupila uređaj od druge firme i platila je noćenje za djelatnika te firme koji je došao staviti uređaj u pogon. kakav je porezni tretman računa za noćenje? priznaje li se pdv, ili se tretira kao reprezentacija i račun se dijeli 70:30? hvala
MVDC is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 09:27   #9337
Ukoliko ino poduzetnik (EU - Njemačka) ispostavi račun za dugoročni najam teretnog vozila poduzetniku u RH tko je obvrznik obračuna PDV?

Mišljenja sam da je ino poduzetnik obavezan izdati račun bez PDV-a, a pdv u svojoj evidenciji samo kao obaveza i pretporez iskazuje HR poduzetnik....


Da li sam u pravu?
__________________
Nikad nisam ništa naučio pričanjem, nego postavljanjem pitanja
sova003 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 10:04   #9338
bok,
zanima me na koji način knjižite slijedeće:
imam uru za usluge koju prefakturiram za isti iznos.
knjižite li takve ure i ire na neki prijelazni konto ili uru na trošak a iru na prihod?
ja sam knjižila na trošak/prihod, mislim, opet dodjem na isto.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 10:41   #9339
Quote:
latica7 kaže: Pogledaj post
bok,
zanima me na koji način knjižite slijedeće:
imam uru za usluge koju prefakturiram za isti iznos.
knjižite li takve ure i ire na neki prijelazni konto ili uru na trošak a iru na prihod?
ja sam knjižila na trošak/prihod, mislim, opet dodjem na isto.
trošak/prihod
FIRST is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2015., 10:52   #9340
ok, hvala
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:37.