Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2016., 16:53   #11121
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne mogu vjerovat da u vrijeme e bankarstva i e plaćanja, netko fakat pješice, po kiši i snijegu , nosi te virmane u banku. .
Čisto sumnjam da šalju poštom jer onda to nebi tak brzo išlo.
Meni je moja teta u poreznoj rekla da bi zahtjev trebao biti dostatan, ali da za svaki slučaj napišem i virman (kupujem ih samo za te posebne prilike ) koji će ona priklamati uz zahtjev da ima trag za preknjiženje. A zahtjev potpisani kao nije trag.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 16:58   #11122
Nevjerovatno, kako sama porezna uprava različito tumači jedan te isti zakon i pravilnik.
Nije ni čudo kaj su investitori rijetki.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 18:52   #11123
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
Na Maksimir svaki mjesec nosim sve IRE i URE u registratorima na pregled i nakon povrata PDV-a mi vrate registratore :klap:
ZG Susedgrad i Črnomerec isto idu registratori sa svim urama/irama, nema samo popisa...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 19:45   #11124
Pa di vi živite ???
Kod mojih je dovoljan mail ili da se osobno pojavim i kažem "molim vas da mi prebacite PDV na ...." i to je to.
One same napišu neki zahtjev, isprintaju ga i daju mi ga na potpis i priči kraj, nikad ne traže ni žig...
Ak nemaju vremena onda si samo zapišu na papirić i ne printaju ni taj zahtjev

A kasnije mi samo poštom stigne rješenje da su prebacili sredstva sa tog i tog računa na taj i taj...
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 21:05   #11125
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Pa di vi živite ???
Kod mojih je dovoljan mail ili da se osobno pojavim i kažem "molim vas da mi prebacite PDV na ...." i to je to.
One same napišu neki zahtjev, isprintaju ga i daju mi ga na potpis i priči kraj, nikad ne traže ni žig...
Ak nemaju vremena onda si samo zapišu na papirić i ne printaju ni taj zahtjev

A kasnije mi samo poštom stigne rješenje da su prebacili sredstva sa tog i tog računa na taj i taj...
Eh da je takvih više di bi nam bio kraj....

Počeli su osvježavat kadar po ispostavama, ima dosta mladih referenata koji su puno fleksibilniji i nadam se da će sve te stare izmijenit jer ne žele ni mailom komunicirat a čim nešto tražiš samo što očima ne preokreću jer to je puno posla dok mladima nije ništa teško i sve se može s njima dogovoriti normalnim razgovorom.

Ima tu i tamo neki stariji koji je normalan ali to su iznimke, bar po mojem iskustvu, pričam za Zg.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 22:06   #11126
Kad smo kod komunikacije s PU mailom i ostalim kanalima komunikacije...prije nekog vremena skuzim da su kod jednog klijenta vise placeni porez na dobit za 2015.g preknjizili na pdv, porez na tvrtku i jos neke sitne iznose za kamate.
Pitam klijenta da li je dobio obavijest o preknjizenju, kaze da nije. Nazovem PU i pitam ih kako to da nisu poreznom obvezniku poslali obavijest o preknjizenju ili makar meni email ( jer su jedno vrijeme slali emailom takve obavijesti ).
Odgovor: ne saljemo vise obavijesti o preknjizenju poreznim obveznicima postom jer nam je naređeno da moramo štedjeti.
Ja: ok, a zasto mi niste poslali mailom?
Odgovor: prije smo slali mailom, ali smo skuzili da 50% knjigovodstvenih servisa ne otvara i ne cita mailove, zato vise ne saljemo.
Ja: hm, a na temelju cega da ja izvrsim knjizenje u poslovnim knjigama?
Odgovor: Joj gospođo, pa kad vidite na e-poreznoj da smo nesto preknjizili provjerite sve racune da vidite sta smo zatvorili, isprintajte si to i temeljem toga si proknjizite.
Ja: ?!?!?!!😱😱😱wtf?!?
Eto... boze me sacuvaj drzavne uprave. Da mi je znati sta oni rade svaki dan 8 sati...
__________________
I'm an accountant... What's your super power? :D
mala-vidra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2016., 23:02   #11127
Dosta godina radim i nikad nisam vidjela obavijest o preknjizenju. Nikad.

Ovo sve me malo zabavlja

Unatrag par godina su me uvjeravali da se ne moze prijaviti firma bez ugovora o najmu poslovnog prostora. Cudila sam se ko pura dreku.
Sad se samo vise ne cudim
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 11:44   #11128
Ukoliko nam u programu fali neki redni broj URA, dali je to prekrsaj ili samo nebitna greska? Dali se mora i na koji nacin naznaciti zbog cega npr. Fali URA broj 55?
Pacifica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 12:06   #11129
Ostavi neki trag , čisto radi same sebe. Da znaš da je greška.
Inspekcija te može pitat za to (ako primjete), ili ne mora. I ovako je to ura i tiče se, prava na pretporez a ne obaveze za plaćanje.
To ak si nešto nisi priznala, a mogla si , oštetila si sebe, a ne državu, tak da oko toga neće pravit problem. (barem ne bi trebali). Al, velim, čisto radi sebe negdje stavi opasku ili nešto.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 18:07   #11130
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Pa di vi živite ???
Kod mojih je dovoljan mail ili da se osobno pojavim i kažem "molim vas da mi prebacite PDV na ...." i to je to.
One same napišu neki zahtjev, isprintaju ga i daju mi ga na potpis i priči kraj, nikad ne traže ni žig...
Ak nemaju vremena onda si samo zapišu na papirić i ne printaju ni taj zahtjev

A kasnije mi samo poštom stigne rješenje da su prebacili sredstva sa tog i tog računa na taj i taj...
Di ti živiš??? Da se i ja doselim
Jel Istra ili Međimurje?

Mene najviše živciraju ovi koji neće mailom komunicirat, nego očekuju da za svaki papir netko osobno dolazi. Kad im šaljem mail obaveznoupalim opciju potvrda primitka i potvrda čitanja, i kod jednog referenta u okolici Zg sam potvrdu čitanja dobila nakon drito 3 tjedna! Kasnije sam čula da čovjek jednom mjesečno otvara mail. I kak sad radit s takvima.
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 10:44   #11131
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Di ti živiš??? Da se i ja doselim
Jel Istra ili Međimurje?

Mene najviše živciraju ovi koji neće mailom komunicirat, nego očekuju da za svaki papir netko osobno dolazi. Kad im šaljem mail obaveznoupalim opciju potvrda primitka i potvrda čitanja, i kod jednog referenta u okolici Zg sam potvrdu čitanja dobila nakon drito 3 tjedna! Kasnije sam čula da čovjek jednom mjesečno otvara mail. I kak sad radit s takvima.
U okolici Zg
Al ja nemam referenta, nego referenticu...a moja očito svakodnevno otvara mail.

I recimo jedan primjer...
lani kad je stigla me tražila mail da mi pošalje poreznu prijavu i sve ostale obrasce potrebne za prijavu u excel tablici
sve složeno tip-top da automatski povlači podatke u prijavu

Mlada ženska i fakat zna kaj radi, čak ju i ne moraš ništ žicat...
ona sama odradi sve po redu bez beda , čak i ono kaj sam poprilično siguran da uopće nemora
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 11:31   #11132
Ja sam središnja HR, i moja referentica isto komunicira mailom, telefonom.. kako god .
Nikad mi se nije desilo da pitam, a da ne dobijem odgovor. Ako ona ne zna, kaže da će mi se javiti ili ona ili neki drugi savjetnik i tako bude.
Ponekad se čak jedna drugoj potužimo na visinu plaća (moja je plaća veća nego njena )
I da.. i moja je referentica mlađa.
Kad je tek počela radit i dobila nas, zovem ja nju nešto pitat u vezi kupnje kombija za firmu u EU, a ona meni veli: ajoooj, do tud još nisam došla, nisam to još naučila.. dajte mi sat-dva pa ću vas nazvat.
I nazvala žena.
I to mi se kod nje sviđa; kad nešto ne zna , onda to i kaže otvoreno i onda se raspita i javi se povratno. Nikad još nije muljala .


Al nije to tak samo u poreznoj. Poznanica (iz privatnih razloga), često komunicira s centrom za socijalnu skrb. Sa mlađim djelatnicama sve ide glatko, a one starije su katastrofa živa.
Masu potvrda koje se preko e građani mogu bez problema podići, ove starije uopće ne priznaju, dok kod mlađih nikad problema, one joj sve priznaju.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 16:19   #11133
E upravo o tome sam pisala, i zato bih voljela da ove stare sve izmijene...evo neki dan išla u Susedgrad i obavljam nešto u sobi kod referenta mladog koji je odličan i stvarno što god treba nije problem, ali s njim u sobi je i jedna stara (koju znam od ranije jer mi je bila nadležna za jednog klijenta) i znam da je baba koma...no ovaj put nemam posla s njom...pričam s ovim i sve riješimo, i pitam ga obzirom da su imali rošadu i izmijenili su se referenti po slovima u kojoj sobi je sad referent za slovo I, i baba ko iz topa kaže piše vam na ulaznim vratima...ono jbte nisam tebe ništa pitala, al nije mogla ne posrat se...i dečko pogleda i kaže mi broj bez problema ignorirajući je, ja kažem puno hvala.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 12:09   #11134
Pitanje:
Tromjesečni obveznici prelaze u mjesečne ako imaju isporuke u EU, da li to vrijedi onda za sve mjesece ili samo za ono tromjeseče u kojemu imaju te isporuke?
Da li oni koji nisu u sustavu pdv-a moraju vaditi porezni broj za isporuke unutar EU?
Hvala
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 18:08   #11135
Molim one koji imaju maloprodaju da mi pomognu u vezi kala i loma.
Radim popis loma jednom mjesečno uz zapisnik i komisiju i to knjižim na lom, razdužim trgovinu. Ne zovem predstavnike PU.
Pazim da je taj lom do 1% (prema odluci HGK) za maloprodaju. Znači ako je ukupni promet u maloprodaji 500,000,00 kn iznos tog loma ne prelazi 5.000,00 kn. Uglavnom je puno manji. Je li to tako u redu ili se lom mora obračunavati za svaki artikl posebno?
Ne radi se o manjku nego se svaki mjesec popiše roba koja je za otpis.
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 20:12   #11136
Quote:
suski kaže: Pogledaj post
Pitanje:
Tromjesečni obveznici prelaze u mjesečne ako imaju isporuke u EU, da li to vrijedi onda za sve mjesece ili samo za ono tromjeseče u kojemu imaju te isporuke?
Da li oni koji nisu u sustavu pdv-a moraju vaditi porezni broj za isporuke unutar EU?
Hvala
Čim porezni obveznik izvadi PDV ID broj postaje mjesečni obveznik, od toga mjeseca pa nadalje...

Drugo pitanje nije skroz jasno, ali ajmo ovako...ako porezni obveznik nije u sustavu PDVa i planira kupiti neku robu u EU (ne vrijedi za usluge!) ne mora tražiti PDV ID broj sve dok iznos kupljene robe ne prelazi 77.000 kn godišnje. Dobavljaču će reći da nije u sustavu PDV-a, dobavljač će obračunati pdv svoje države na fakturi i to je to.

Ako planira plaćati usluge u EU ili sam prodavati robu u EU tada mora izvaditi porezni broj.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 09:58   #11137
Hvala devilgirl. Bez obzira na nejasno pitanje dobila sam odgovor.
suski is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 14:23   #11138
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Molim one koji imaju maloprodaju da mi pomognu u vezi kala i loma.
Radim popis loma jednom mjesečno uz zapisnik i komisiju i to knjižim na lom, razdužim trgovinu. Ne zovem predstavnike PU.
Pazim da je taj lom do 1% (prema odluci HGK) za maloprodaju. Znači ako je ukupni promet u maloprodaji 500,000,00 kn iznos tog loma ne prelazi 5.000,00 kn. Uglavnom je puno manji. Je li to tako u redu ili se lom mora obračunavati za svaki artikl posebno?
Ne radi se o manjku nego se svaki mjesec popiše roba koja je za otpis.
itko?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 20:54   #11139
Ne bavim se već duže vrijeme zalihama,pa ne pratim taj dio, ali ako se ne varam taj postotak dopuštenog otpisa (porezno priznatog) se računa na način da se gleda u tom periodu iznos prodanih artikala i po vrsti ide.

Npr.

prodano čaša u iznosu 10.000 kn, i onda se čaše max.mogu otpisati u visini postotka.

Nadam se da sam jasno objasnila.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 21:07   #11140
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Molim one koji imaju maloprodaju da mi pomognu u vezi kala i loma.
Radim popis loma jednom mjesečno uz zapisnik i komisiju i to knjižim na lom, razdužim trgovinu. Ne zovem predstavnike PU.
Pazim da je taj lom do 1% (prema odluci HGK) za maloprodaju. Znači ako je ukupni promet u maloprodaji 500,000,00 kn iznos tog loma ne prelazi 5.000,00 kn. Uglavnom je puno manji. Je li to tako u redu ili se lom mora obračunavati za svaki artikl posebno?
Ne radi se o manjku nego se svaki mjesec popiše roba koja je za otpis.
U biti bi trebalo bit u postotku prodaje tog određenog artikla. Jer odluka HGK odredjuje kalo za svaku skupinu proizvoda posebno.

Ali ako te tjesi, osobno ne poznam ni jednog knjigovodju koji tako vodi. Ja isto uzmem do 1% prodaje jer bi to knjigovodstveno bilo nemoguce vodit.
Moji nece sami da rade primke.
Radim ih ja, a pratit izlaz tih silnih artikala je ono

Imali smo jednom prilikom ogromnu kontrolu.
Danima je trajala. Nitko nas nije trazio stanje odredjenog artikla u odnosu na popisano stanje
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:48.