Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2016., 21:42   #21
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Ima cijela afrika kapitalizam, ali im baš nešto ne ide ekonomski
Svjedoci smo da su slobodnija tržišta i ekonomska liberalizacija prepolovili siromaštvo u svijetuu zadnjih 40 godina, i Afrika je profitirala.

No ipak bi bilo dobro da se politička situacija u afričkim zemljama sredi tako da je moguć pravni okvir koji je potreban za ekonomsku slobodu. Bez ovoga nema govora, na žalost, o kapitalizmu. No opet je isti problem, političari i država, ali i nauražani protivnici iste koji bi se rado dočepali poluga moći pa i putem građanskoga rata ako je potrebno.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 21:44   #22
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Svjedoci smo da su slobodnija tržišta i ekonomska liberalizacija prepolovili siromaštvo u svijetuu zadnjih 40 godina, i Afrika je profitirala.

No ipak bi bilo dobro da se politička situacija u afričkim zemljama sredi tako da je moguć pravni okvir koji je potreban za ekonomsku slobodu. Bez ovoga nema govora, na žalost, o kapitalizmu. No opet je isti problem, političari i država, ali i nauražani protivnici iste koji bi se rado dočepali poluga moći pa i putem građanskoga rata ako je potrebno.
Kako će se srediti kada je Afrika poligon za pljačkanje od strane elita koje upravljaju svijetom i kojima odgovara da Afrika ostane što nesređenija i siromašnija?
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 21:51   #23
Quote:
Honey 1 kaže: Pogledaj post
Pa normalno da ima.
Pa što je važnije nego uvjeti života; živiš li na plodnoj ravnici, ili recimo kršu.
Puno stvari su važnije, kvaliteta života, mir, sloboda govora, pravo na vlastitu imovinu, pravo na raspolaganje plodom vlastitoga rada, da imaš izbor, da si slobodan stvarati i nuditi svoj rad.....mogu do prekosutra. Hong-Kong nema nikakve prirodne resurse, Venezuela ih ima na izvoz. Ravnice smo imali i u Zapadnoj Njemačkoj i u SSSR-u, kršna je i Bosna ali i Švicarska. Ideje su bitne, ne reljef neke zemlje.
Quote:
Je li stalno sunčano i pogodno za boravak na zraku ili ne... sve su to elementi koji određuju i mentalitet (time često i prosperitet) neke zemlje.
Sunčano vrijeme nema previše veze s prosperitetom i kvalitetom života, da je to istina, Island ili Irska bi trebali biti siromašne vukojebine, a Kuba raj na zemlji.

Zadnje uređivanje satnik : 28.06.2016. at 22:02.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 21:54   #24
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Kako će se srediti kada je Afrika poligon za pljačkanje od strane elita koje upravljaju svijetom i kojima odgovara da Afrika ostane što nesređenija i siromašnija?
Objasni, koja je to elita i kako točno vladaju svijetom? UN? NATO? Trump?

I zašto bi joj bilo u interesu da su ovi siromašni?
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:19   #25
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Objasni, koja je to elita i kako točno vladaju svijetom? UN? NATO? Trump?

I zašto bi joj bilo u interesu da su ovi siromašni?
Moćne obitelji, krvne loze koji su uvjereni da su superiorni nad ostalima. Oni kontroliraju našu ekonomiju, politiku i medije. Njihov cilj je globalizacija i vladavina nad svijetom, a zovemo ih iluminatima i masonima.
A Afrika je potrebna da se otamo pljačkaju resursi, dijamanti, zlato, bjelokost...
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:25   #26
Afrika trenutno raste brze nego ikada (ekonomija Afrike se znatno popravlja nakon pada africkog socijalizma 90-ih). Znaci ti zavjerenici, kojima je cilj siromasna Afrika, ocito gube svoju moc?
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:28   #27
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Svjedoci smo da su slobodnija tržišta i ekonomska liberalizacija prepolovili siromaštvo u svijetuu zadnjih 40 godina, i Afrika je profitirala.
znači ja sam u zabludi, afrika je bogata i sve je super tamo.

Sinko, ne do Bog da ti profitiraš kao afrikanac
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:30   #28
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Afrika trenutno raste brze nego ikada (ekonomija Afrike se znatno popravlja nakon pada africkog socijalizma 90-ih). Znaci ti zavjerenici, kojima je cilj siromasna Afrika, ocito gube svoju moc?
Možda, dokaz za to je Brexit.
Revolucion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:32   #29
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
znači ja sam u zabludi, afrika je bogata i sve je super tamo.

Sinko, ne do Bog da ti profitiraš kao afrikanac
Ti si u zabludi, a Afrika nije bogata. Te dvije tvrdnje nisu iskljucive.
Afrika je kapitalizam docekala na izuzetno niskim razinama - ali omogucio joj je osjetno veci rast nego prije. Ali svejedno ostaje niska pocetna baza. Proci ce desetljeca dok Afrika ne postane srednje razvijena, a jos osjetno vise dok ne postane bogata. Ako rastes 30 godina po 5% godisnje (sto je solidan rast), ucetverostrucis ces BDP. Ako si krenuo sa izuzetno niske razine (recimo 1000$ per capita), neces stici ni do 5.000$ per capita. I dalje ces biti relativno siromasan (Hrvatska ima BDP per capita od oko 13.000$). Etiopia ce morati rasti 50-ak godina po 5% da dostigne Hrvatsku (a da Hrvatska gotovo ne raste).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:35   #30
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Afrika je kapitalizam docekala na izuzetno niskim razinama - ali omogucio joj je osjetno veci rast nego prije. Ali svejedno ostaje niska pocetna baza. Proci ce desetljeca dok Afrika ne postane srednje razvijena, a jos osjetno vise dok ne postane bogata.
A koje su ekonomsko uređenje imali afrikanci kad su prestali biti kolonije?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:35   #31
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Prije bih rekao kapitalizam.
Evropa je cijela kapitalisticka a ipak nisu sve zemlje jednako uspjesne.
Ekonomski razvijenije su upravo sjeverne zemlje s vecinskim protestantskim stanovnistvom. Sto otprilike odgovara onoj slici o raspodjeli religija u Evropi.

Koliko vidim, ti naglasak stavljas na pravni okvir neke zemlje i postivanje prava bi bilo to sto donosi prosperitet.
Ali se onda postavlja pitanje zasto se u sjevernim zemljama to postuje, a u drugima ne?
Nixe is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:41   #32
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
A koje su ekonomsko uređenje imali afrikanci kad su prestali biti kolonije?
Africki socijalizam, ili neke slicne varijante. Izuzetak je Botswana npr.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:43   #33
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Africki socijalizam, ili neke slicne varijante. Izuzetak je Botswana npr.
što nije bilo dozvoljeno privatno vlasništvo ili kak?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:46   #34
Quote:
Revolucion kaže: Pogledaj post
Moćne obitelji, krvne loze koji su uvjereni da su superiorni nad ostalima. Oni kontroliraju našu ekonomiju, politiku i medije. Njihov cilj je globalizacija i vladavina nad svijetom, a zovemo ih iluminatima i masonima.
Koncentrirana moć i represivni aparati su recept za novi svijetski poredak u kojemu kolektivna dobrobit prednjači individualnim slobodama. Svijet u kojemu se društvo razvija prema centralnom planu te elite o kojoj pričaš, kako kod ih nazivali. No bez prava na upotrebu sile ne mogu sprovesti centralne planove, moraš silom otimati imovinu da bi kontrolirao ekonomiju i ograničio ekonomske slobode. Zato postoji drugi amandman u Američkom ustavu, zato bi ga se etatisti rado riješili i razoružali narod.
Quote:
A Afrika je potrebna da se otamo pljačkaju resursi, dijamanti, zlato, bjelokost...
Opet, bez sile te prirodne resurse moraju kupiti od njihovih vlasnika prema tržišnim cijenama, ali kad političari upravljaju kupnjom i prodajom prva stvar koja se kupi i proda su političari.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:47   #35
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
što nije bilo dozvoljeno privatno vlasništvo ili kak?
To su mahom bile planske privrede sa drzavnom kontrolom nad gotovo cijelom ekonomijom (sto mislis sto je drug Tito volio ici tamo?). Ne da mi se ici od zemlje do zemlje, ali primjer Zimbabvea je poucan.
Gotovo cijela Afrika (osim sjevera) je prije kolonizacije bila na izuzetno niskim ekonomsko-socijalnim razinama.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:53   #36
Quote:
Nixe kaže: Pogledaj post
Evropa je cijela kapitalisticka
Postoje slobodnija i manje slobodna tržišta.Postoji veća i manja državna intervencija, bolji i lošiji sustavi za privatno vlasništvo i poduzetništvo. Pa tako i u Europi, Irska je ekonomski slobodnija od Hrvatske, ali Švicarska od Irske.

Ne znam u kojem smislu misliš kad kažeš da je Europa "kapitalistička" - kapitalizam nije niti subvencija, niti predstečajna nagodba, besmislena regulacija, niti državne firme, niti 50 plus posto poreza, niti državni monopoli nad zdravstvom, obrazovanjem niti mirovinama, kapitalizam nije zaduživanje djece niti je financiranje interesnih skupina. Europa je sve to i još više. Bastion državne intervencije i preraspodjele vrijednosti od radišnih prema parazitima.

Dakle u Europi je neki hibrid, mahom sakate tržišne ekonomije kako bi Mises rekao, osim nekoliko iznimaka liberalnog uspjeha poput Švicarske ili Švedske.

Zadnje uređivanje satnik : 28.06.2016. at 23:09.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2016., 22:56   #37
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Te bajke o mentalitetu padaju u vodu kada usporedimo bivšu Zapadnu Njemačku i bivšu Istočnu.
Ili dvije Koreje.
Zasto?
To samo pokazuje da je socijalizam sposoban ubiti i najbolji mentalitet. S tim da izbor drustvenog uredjenja mozebitno ovisi o mentalitetu. Plemenskom mentalitetu Afrike je godio socijalizam. Istocnoj Njemackoj i Koreji je bio nametnut. U bivsoj Jugoslaviji se isto dobro primio (takodjer relativno jak plemenski mentalitet), okupirane zemlje srednje i istocne Europe (Ceska, Poljska, Baltik) nije bas prihvatio socijalizam (bile su prije okupacije Crvene armije razvijene gradjanske demokracije).
Najbolje su izgleda prosle zemlje koje su industrijsku revoluciju docekala u relativno teskim uvjetima (sjever Europe). Sto gore vrijeme, to bogatija zemlja.
Azijati naginju despocijama, ali se mogu izvuci (izuzetno jaka socijalna kohezija - klatno moze na bilo koju stranu).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 00:03   #38
I tako, prošle su neke godine, možda i pet, šest, otkako sam poput Jure Stublića bacio tipkovnicu kroz prozor. Nemam pojma koji me kuršlus večeras zdrmal, ali sjetio sam se tih foruma po kojima sam nekad brijal i skužim da je još jedino forum.hr aktivan. I zvizne me naslov teme- mentalitet nacije. Nevjero- jebeno- jatno. Ovdje vrijeme ne stoji, ono ide u nazad. Francuzi su feminizirane pičkice koji na glavama nose pederske beretke s mini coflekom i hodaju okolo sa štrucama kruha falusoidnih oblika, a Nijemci su pravi...da parafraziram Buldožere...Nijemci. To je narod, rekao bi pokojni Danilo Bata Stojković. Mi svi drugi, ok, možda nismo pederi poput francuza, ali smo siromašna đubrad jedva vrijedna Angelinog pogleda i nije nam nego da radimo. Osim karme, i eugenika je kuja. Iako, ovdje pričamo "samo o mentalitetu". Koji je uvjetovan, ne znam, valjda ambijentom, nedostatkom prirodnih resursa, čime...čime, gospodo???
boogyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 00:33   #39
Quote:
satnik kaže: Pogledaj post
Postoje slobodnija i manje slobodna tržišta.Postoji veća i manja državna intervencija, bolji i lošiji sustavi za privatno vlasništvo i poduzetništvo. Pa tako i u Europi, Irska je ekonomski slobodnija od Hrvatske, ali Švicarska od Irske.

Ne znam u kojem smislu misliš kad kažeš da je Europa "kapitalistička" - kapitalizam nije niti subvencija, niti predstečajna nagodba, besmislena regulacija, niti državne firme, niti 50 plus posto poreza, niti državni monopoli nad zdravstvom, obrazovanjem niti mirovinama, kapitalizam nije zaduživanje djece niti je financiranje interesnih skupina. Europa je sve to i još više. Bastion državne intervencije i preraspodjele vrijednosti od radišnih prema parazitima.

Dakle u Europi je neki hibrid, mahom sakate tržišne ekonomije kako bi Mises rekao, osim nekoliko iznimaka liberalnog uspjeha poput Švicarske ili Švedske.
Ne znam ni ja u kojem smislu mislis kad kazes da je radna etika vezana uz kapitalizam.
Nixe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 06:46   #40
Quote:
Nixe kaže: Pogledaj post
Ne znam ni ja u kojem smislu mislis kad kazes da je radna etika vezana uz kapitalizam.
To je valjda evidentno gledajući kako je svaka socijalistička država propala i kako je narod masovno bježao na kapitalistički zapad trbuhom za kruhom...nikada u drugom smjeru. Valjda je jasno zašto je kapitalistički zapad Njemačke bio višestruko bogatiji od istoka, iako smo počeli s istim "mentalitetom" i radnom etikom. Na kraju je slobodniji ekonomski sustav i privatna inicijativa jamčila veću produktivnost, inovaciju i razvitak društva - dok su istočnjaci štancali Trabante zapad je izvozio BMW i Mercedes.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:38.