Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2010., 17:18   #1
Prvi dani ljeta

Veliki pozdrav , za pocetak laik sam kaj se tiče ovoga zato vas molim da mi objasnite kao laiku, čak negdje sam skino neki program koji pokazuje nagib zemlje prema suncu u realnom vremenu pa mi je malo bilo jasnije no da prijeđem na stvar,

Prvi dan ljeta pada danas koliko sam hvatio danas dan traje najdulje i to na sjevernoj hemisferi interesirame kaj se dešava sa državama na ekvatoru koliko tam traje dan ? i gdje je granica tj od kojeg dijela zemlje se gleda gdje je zima ?

Najdulji dan u RH traje cca 15 sati dan sunce izlazi u 5.10 a zalazi u 20.50

ono kaj je bilo logično ali me zbunilo i mislim da puno ljudi to nezna ( dakle mi koji gledamo rtl, farme i slušamo antenu zagreb )da u berlinu npr danas dan traje dulje nego u zagrebu sunce izlazi u 4.43 a zalazi u 21.33 u oslu je još brutalnije 3.54 - 22.44 i tako sve do sjevera gdje dan traje cijelo ljeto

mene zanima što se dešava kada je ekinocij i kada dan traje jednako kao i noč
dali onda u svim navedebin gradovima traje isto i izlazak zalazak počinje u isto vrijeme ?? eto nemrem si to predočit nikak..
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 00:17   #2
U državama na ekvatoru danas je najkraći dan godine zato jer je danas najmanji kut između ekvatora i upadnog kuta zraka sunca. Ista stvar je i 21.12 s državama na ekvatoru jer je sve simetrično. Danas je zima počela na južnoj hemisferi tj. u djelu između obratnice i polarnice. Što idemo sjevernije dan je duži. Što idemo južnije je obratno tj. dan je sve kraći i konačno na južnom polu je mrkli mrak isto tako danas je sredina polarnog dana na sjevernom polu. To se događa jer je zemlja nagnuta prema suncu i sunce obasjava pol bez obzira na rotaciju zemlje. Za vrijeme ekvinocija ekvator i sunčeve zrake su okomite i tada je najduži dan na ekvatoru. Ne traje dan svugdje isto, kao što sam rekao, najduži je na ekvatoru i lagano se skraćuje prema polovima(simetrično na obe strane). Tada je na obratnicama 12 dan, 12 noć dok je na polovima sumrak.
Air man is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 01:24   #3


Evo, nadam se da će ti sve bit jasno s ove slike. Dakle, ova najdulja linija je zemljina os rotacije. Vidiš da je "zemlja" podijeljena na 2 zone. Ova lijeva je zona obasjana suncem, desna je u mraku. Redom žuta, crvena, zelena, narančasta i siva su karakteristične paralele.
Što ova slika govori:
- Ova bijela kapa, je područje vječnog dana, jer koliko god se zemlja okretala, uvjek će biti u području obasjanom suncem. Naravno, kako se okreće tako će jačina svjetlosti varirati, ali to je za ovu priču manje važno.
- Na crvenoj liniji smo mi sada, a kao što vidiš, veći dio nje je u području dana nego u području mraka, dakle dan traje dulje nego noć.
- Zelena linija je ekvator, i ona je uvjek po pola u danu i pola u noći, bez obzira na nagnutost zemlje. Dakle na ekvatoru dan i noć uvjek jednako traju, ali jačina svjetla varira s obzirom na nagnutost.
- Narančasta linija je većim dijelom u području mraka, pa dan traje kraće i tamo je sada zima
- Tamno plavi dio je stalno u mraku.

Eto, bilo bi lijepo napraviti nekakav 3D prikaz, pa bi se ljepše i jasnije vidjelo, ali meni se nije dalo nego ovo u Paintu
__________________
.

Zadnje uređivanje Rinnma : 23.06.2010. at 01:35.
Rinnma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 13:54   #4
Quote:
Air man kaže: Pogledaj post
U državama na ekvatoru danas je najkraći dan godine zato jer je danas najmanji kut između ekvatora i upadnog kuta zraka sunca. Ista stvar je i 21.12 s državama na ekvatoru jer je sve simetrično.
Kao što je već Rinnma napisao i nacrtao, na ekvatoru je duljina dana uvijek jednaka.

Quote:
Air man kaže: Pogledaj post
Danas je zima počela na južnoj hemisferi tj. u djelu između obratnice i polarnice.
Zašto samo do polarnice?
Zima ide i do samog južnog pola.

Quote:
Air man kaže: Pogledaj post
Što idemo sjevernije dan je duži.
Samo od sjeverne obratnice na više.

Quote:
Air man kaže: Pogledaj post
Što idemo južnije je obratno tj. dan je sve kraći i konačno na južnom polu je mrkli mrak isto tako danas je sredina polarnog dana na sjevernom polu.
Da, ali od sjeverne obratnice.

Quote:
Air man kaže: Pogledaj post
To se događa jer je zemlja nagnuta prema suncu i sunce obasjava pol bez obzira na rotaciju zemlje. Za vrijeme ekvinocija ekvator i sunčeve zrake su okomite i tada je najduži dan na ekvatoru.
Već objašnjeno zašto je pogrešno.

Quote:
Air man kaže: Pogledaj post
Ne traje dan svugdje isto, kao što sam rekao, najduži je na ekvatoru i lagano se skraćuje prema polovima(simetrično na obe strane).
Ista stvar.

Quote:
Air man kaže: Pogledaj post
Tada je na obratnicama 12 dan, 12 noć dok je na polovima sumrak.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 15:17   #5
Quote:
Rinnma kaže: Pogledaj post
Eto, bilo bi lijepo napraviti nekakav 3D prikaz, pa bi se ljepše i jasnije vidjelo, ali meni se nije dalo nego ovo u Paintu
viđ tri de prikaz. iz ovog videa se sve lijepo vidi.
i još možeš učit britiš ingliš gratis...

http://www.youtube.com/watch?v=taHTA...eature=related
Ptica Trkačica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 15:36   #6
skip-e is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 17:26   #7
ej hvala vam svina na jasnim odgovorima konačno sam si uspio stvoriti sliku u glavi , ali stvarno interesanto pogotovo za laike ja bi se kladio da 50 % hrvate nezna da je dan duži u berlinu od zagrebačkog dana i tako to ..

thnx !
__________________
sunch4ny 8)
S4sh4nn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:31.