Natrag   Forum.hr > Društvo > Muški kutak

Muški kutak Za poklonike piva, daljinskog i muških spika...
Podforum: Pivnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2011., 11:56   #21
zapadna slavonija- čorbanac
ostatak hr- čobanac

jedno pitanje vezano uz njega

ja sam oriđiđi iz čorbanac kraja i kod nas je čobanac uvijek bio samo od raznovrsnog mesa, sad sam u os i ovdje jaaaako rijetko neko napravi bez noklica, krumpirića i ostalih gluposti, kako je u ostatku hr???
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 12:13   #22
Za razliku od gulaša u čobanac ide nekoliko vrsta mesa (govedina/junetina, svinjetina, janjetina) i korjenasto povrće (krumpir, celer, mrkva), paprika, luk i paradajz (paradajz u originalu ne ide u gulaše).

Također, pravi gulaš ide obavezno uz tjesteninu, eventualno uz knedilce, a netko poslužuje uz palentu. Koliko znam čobanac ide "solo" bez priloga i nešto je i rijeđi od gulaša, pravi gulaš je gust i dođe gotovo kao umak. Pogledaj na gastronomiji Magorov kuharski dnevnik ili tako nešto. Sve o gulašima i ostalim tradicionalnim mađarskim jelima iz tipkovnice pravog Mađara.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 12:42   #23
Moji su iz istočne slavonije,Osijek...i tamo je naziv čobanac. Pravi čobanac bi trebao biti barem sa tri vrste mesa od koje bi jedna trebalo biti divljač. Obično je malo ljuči i jače začinjen ali svakako specijalitet.Dobar tek!
t.d. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 13:12   #24
Quote:
ubojica mekog tuljca kaže: Pogledaj post
Da li je to naziv za isto jelo ili su to dve različite vrste jela?

Koji je naziv ispravan i zašto?

Hvala


p.s. Slavonac sam (zapadna slavonija) i tamo svi vele Čorbanac. Doselio sam se u Samobor, tu pak svi vele Čobanac. Zato pitam i zato mi je čudno.
pa nije baš da svi u Zapadnoj Slavoniji kažu Čorbanac.
ja sam prvi puta čula za takav izgovor od došljaka, ne od slavonaca, dakle bosanci, zagorci...
a pravilan naziv kako je već netko i rekao je Čobanac jer su ga pravili čobani(pastiri) .
negdje sam pročitala i da je Hrvatski naziv Pastirac, ali to je vjerovatno modernizirani izraz.

u čobanac ide najčešće govedina, barem jedna vrsta divljači(ne previše), svinjetina(ali ne masna) i svinjske nogice za gustoću.
od ostalog ide puuuno luka, izribana mrkva(to ne stavljaju svi), paradajz(sos), mljevena crvena paprika ljuta i slatka, sol, papar,lovorov list, i naravno neizostavni ljuti feferoni
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?

Zadnje uređivanje Elich San : 04.05.2011. at 13:19.
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 13:19   #25
ČoRbanac (Vinkovci)
Anavi=) is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 15:25   #26
Čorba kažu bosanci i srbi

sad baš u zagorju ne vjerujem ovako iz Zg ali može biti tamo svako brdo tj. breg ima drugačiji govor pa možda ali nevjerujem u glavnom u Zg je čobanac a moja žena isto iz zg kaže čobanac kaže da bi se njena baka slavonka smijala na to čorbanac
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 15:40   #27
Čobanac sam probao jedan put i slavoniji...obožavam ga!
joj da mi je ponovo ići gore....
__________________
Generale čekamo zapovijed! Ljubavnik & Patriot!
Vanya83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 18:47   #28
čobanac i kulin!!! tako barem govore stari po selima, pa mi se to čini i pravilnim, jer su tradicionalna jela.
error_1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 19:31   #29
Quote:
sanelich1 kaže: Pogledaj post
pa nije baš da svi u Zapadnoj Slavoniji kažu Čorbanac.
ja sam prvi puta čula za takav izgovor od došljaka, ne od slavonaca, dakle bosanci, zagorci...
a pravilan naziv kako je već netko i rekao je Čobanac jer su ga pravili čobani(pastiri) .
negdje sam pročitala i da je Hrvatski naziv Pastirac, ali to je vjerovatno modernizirani izraz.

u čobanac ide najčešće govedina, barem jedna vrsta divljači(ne previše), svinjetina(ali ne masna) i svinjske nogice za gustoću.
od ostalog ide puuuno luka, izribana mrkva(to ne stavljaju svi), paradajz(sos), mljevena crvena paprika ljuta i slatka, sol, papar,lovorov list, i naravno neizostavni ljuti feferoni
baš suprotno, u NG svi domaći kažu čorbanac
Tatsha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 20:07   #30
Čitam ove baljezgarije i ne vjerujem rođenim očima da čitaju takve gluposti.
Mi hrvati smo poznati po tome da možemo izvitoperiti i najjednostavnije stvari .
Toliko smo se uvukli u nekakve jebene polemike, tako da moral zovemo čudoređem,helikoptere vijcima ili vrtoletima a ponovo-opetovano.

Sposobni smo sami sebi zakomplicirati život pitanjima tipa čoRbanac ili čobanac.
Za sve one koji su neuki u uvoj temi , korijen riječi se vuče od čobana ili osobe koja čuva marvu ili blago (u nekim karjevima Slavonije poznati i kao čordaš).

Sada mi vi sveznalice recite može li se ovo narodsko jelo zvati i ČORDAŠANAC '

Jbg, ipak mislim da ne može i da pravi slavonac (nikakav dođoš) priznaje samo naziv ČOBANAC!!!
__________________
kulena,tambura i vina - i sve mi štima...
MAX SLAVONIJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 20:13   #31
Čobanac kako god okreneš. Netko je vec rekao čoban - pastir, čobanac - pastirac (negdje se i tako da naci)...
__________________
hell was full so I come back
Rock da hause is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 20:22   #32
čobanković ili čorbanković?
__________________
HAIKU ZA FRANJU: hrvatski si gorostas bio i ostao/patuljci i dalje grickaju svoja jajašca / JEDNA ZA BBB-e: kad me murjak pendrekom opali po glavi/ja sam sretan kaj sam plavi / Komunisti se spominju još od antike/ Jedan ozbiljan, pa i dramatičan govor euro lijevice o problemima LGBT zajednice pred europarlamentarcima, predstavnicima NATO-a i novinstvom
diogeneš is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 20:48   #33
Quote:
Tatsha kaže: Pogledaj post
baš suprotno, u NG svi domaći kažu čorbanac
ja sam iz D.M i tamo se kaže čobanac. u virovitičkom kraju sam samo od bosanaca čula da kažu čorbanac a mi ostali govorimo čobanac.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 20:49   #34
čobanac,pokušalo se za vrijeme rata uvesti pastirac,ali je to ismijano i odbačeno
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2011., 22:36   #35
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
čobanac,pokušalo se za vrijeme rata uvesti pastirac,ali je to ismijano i odbačeno
Stočarski poduzetnik....anac
__________________
Moj potpis? (finger) tko zna za što to netko može iskoristit'.
Rasta_Lion is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 00:19   #36
Podravci kažu čobanec jel? no to je čobanac
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 00:52   #37
znaci da moran uvatit neku cobanku da to napravi
__________________
Cika Strile kaže: ja imam pravo i izraziti svoje mišljenje na ovom Forumu.
..." ne može se raditi o slobodi govora jer ti nju na ovom forumu zapravo nemaš." by moderator Pizvo
Tudumsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 00:56   #38
bit ću iskren,volim čobanac,ali bez onog ljutila što posebno prave,je on meni ništa, jer ne mogu ljudi većinom ljut kao što ja volim
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 13:46   #39
Što ide u čobanac?
__________________
Generale čekamo zapovijed! Ljubavnik & Patriot!
Vanya83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2011., 16:53   #40
Quote:
Vanya83 kaže: Pogledaj post
Što ide u čobanac?
ne znam ja ga samo jedem,stari ga rade
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum


Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:17.


Powered by vBulletin Version 3.8.4 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site content ©1999-2016 Forum.hr
Ad Management by RedTyger