Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2017., 16:28   #1
Kako pomoći prijatelju koji je patološki škrt?

Potaknuta sam otvoriti temu jer ne znam kako pomoći prijatelju koji je patološki škrt. Inače je pametan (geek tip), dobroćudan i druželjubiv (iako nema puno prijatelja), iz dobrostojeće obitelji, nedavno se zaposlio, studira, curu nikad nije imao iako bi htio... Bolesno je škrt.

Škrt je do te mjere da je usred zime, po snijegu i ledu, hodao u rasparanim tenisicama 10 godina starima, poplata se odvajala pa su i promoćile. Partner i ja smo mu kupili nove cipele kao poklon! Zadnja dva poklona koja je meni dao su regiftovana, to mi je i rekao!

Nedavno je slavio rođendan i pošto je platio dvije runde pica samopozvao s kod nas doma kako bi nastavio slaviti. Kako smo u međuvremenu ogladnijeli, odlucili smo naruciti pizze (on je bio najglasniji kako zeli pizzu). Ocekivali smo kako ce on počastiti: nije platio ni svoj dio nego sam sve platila ja.

U firmi u kojoj radi imaju pretplatu na teretanu. Da bi uštedio na toploj vodi, vjerovali ili ne, on dolazi na posao ranije te se tamo tušira. Stvarno ne znamo ni partner ni ja kako bismo mu ukazali da je to problematično ponasanje... Naravno da on nema problem s time da kada mi castimo jede i pije koliko ga volja... Ima li on neki poremecaj?

Poslano sa mog SM-G903F koristeći Tapatalk
MahMah is offline  
Old 04.06.2017., 18:38   #2
Da li je vašem prijatelju uopće potrebna pomoć? Želi li on da mu pomognete?
onix is offline  
Old 04.06.2017., 20:12   #3
Quote:
MahMah kaže: Pogledaj post
Potaknuta sam otvoriti temu jer ne znam kako pomoći prijatelju koji je patološki škrt. Inače je pametan (geek tip), dobroćudan i druželjubiv (iako nema puno prijatelja), iz dobrostojeće obitelji, nedavno se zaposlio, studira, curu nikad nije imao iako bi htio... Bolesno je škrt.

Škrt je do te mjere da je usred zime, po snijegu i ledu, hodao u rasparanim tenisicama 10 godina starima, poplata se odvajala pa su i promoćile. Partner i ja smo mu kupili nove cipele kao poklon! Zadnja dva poklona koja je meni dao su regiftovana, to mi je i rekao!

Nedavno je slavio rođendan i pošto je platio dvije runde pica samopozvao s kod nas doma kako bi nastavio slaviti. Kako smo u međuvremenu ogladnijeli, odlucili smo naruciti pizze (on je bio najglasniji kako zeli pizzu). Ocekivali smo kako ce on počastiti: nije platio ni svoj dio nego sam sve platila ja.

U firmi u kojoj radi imaju pretplatu na teretanu. Da bi uštedio na toploj vodi, vjerovali ili ne, on dolazi na posao ranije te se tamo tušira. Stvarno ne znamo ni partner ni ja kako bismo mu ukazali da je to problematično ponasanje... Naravno da on nema problem s time da kada mi castimo jede i pije koliko ga volja... Ima li on neki poremecaj?

Poslano sa mog SM-G903F koristeći Tapatalk
Dobrostojeća obitelj???
Jeli to pretpostavka ili sigurno?
Ne živi više s obitelji?
Danas je vrlo teško prosuditi koja je obitelj dobrostojeća a koja samo održava fasadu.
Možda su njegove financije vrlo loše,bez obzira što se zaposlio,no on to sakriva
A možda je upravo u obitelji u kojoj je odrastao bio zakinut i materijalno i emocionalno.Pa ni on ne želi s drugima ništa dijeliti.
A ako je riječ o bolesnoj škrtosti,koja će u budućnosti završiti njegovom izolacijom od neškrtih odnosno normalnih,što biste vi to poduzeli da mijenjate njegovu osobnost?
Razgovarali s njim otvoreno?
Podsjetiti ga da i on treba sudjelovati u plačanju runde nečega,što se već naručuje?
Ili ostaje da se on ponaša kao parazit radi vašeg ugodnog druženja s njim,a u najgorem slučaju on svjesno i namjerno iskorištava vas ostale.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Old 04.06.2017., 20:17   #4
pomoci nekome tko zeli pomagati drugima?
F.A.Q is offline  
Old 04.06.2017., 21:09   #5
Mislim da mu je obitelj dobrostojeća, bila sam kod njih doma i vidi se da nisu siromašni (koliko Hrvata ima jacuzzi?). S druge strane, oduvijek mi je bio čudan njegov odnos prema roditeljima. On ih nevjerojatno idealizira. Dakle ja nikad nisam čula da jednu riječ rekao negativnu o njima. Znam kada bi dolazio kod nas, odlazio bi u drugu sobu kada bi ga zvali i onda im lagao kako uči (već je imao 27 godina). Kada sam ga pitala zašto to radi, budući da više nije dijete, odgovarao bi da to radi kako ih ne razočarao jer mu je užasno kada im vidi u očima da su razoročarani u njega?
MahMah is offline  
Old 04.06.2017., 22:00   #6
Quote:
MahMah kaže: Pogledaj post
... Ima li on neki poremecaj?
Teme otvorene zbog psihoanaliziranja i dijagnosticiranja se zaključavaju. Pogledati Pravila ppdf-a. Ključ.
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:30.