Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2017., 15:24   #341
Mogao bih picajzlirat i tražit mane tvojoj metodi, al mi lijeno Mada jesam razmišljao o njoj.

Naletio sam na ovaj štapić guglanjem "čišćenje senzora" na blogu nekog našeg fotografa i učinilo mi se OK. U svakom slučaju štapić je na putu pa javim rezultate.
Možda se odam i alkoholu
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 16:07   #342
inače nemojte koristiti etilni alkohol - ostavlja fleke

samo izopropilni (propanol)

nekada sam za čišćenje finih stvari (glava hard diskova ) imao mix od propanola i freona (80-ih nije bila takva frka oko ozona)
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2017., 21:59   #343
Quote:
fotoguru kaže: Pogledaj post
Ne znam, meni se čini opasno. Nisam gledao čitav video, predugo traje, ali naišao na ovaj dio: pokupi se prašina i onda prenese na ljepljiv papirić, pa opet na senzor. A što ako se nešto ljepila s papirića koji skuplja prašinu prenese na senzor?

Ako njemac radi onda je valjda dobro. Ali čisti alkohol je najsigurniji za elektroniku. Hlapi 100% i ne ostavlja tragove, destilirana voda koja je u alkoholu također ne ostavlja trag. Zato jer je destilirana.

Alkohol je zakon. Prije 3 godine sam u smarphone koji je pao u more nalio toliko alkohola da se kapilarno uvukao ispod displaya. Kad sam nakon 3 dana sušenja stavio bateriju i uključio, radio je ali bio neupotrebljiv jer je display bio ne čitljiv. To se osušilo kroz par tjedana i još i danas radi.
Mogo bi si i ja probati s alkoholom. Još samo reci kakve si štapiće koristio, bilo kakve ili si pazio da baš budu neki koji ne puštaju dlačice?
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 09:29   #344
Više sam pazio da ima dovoljno vate na vrhu, da bude mekan da ne zagrebe senzor. Povlačio sam uzdužno jednom ili dvaput vrlo lagano, bez pritiskanja.

Nakon desetak sekundi kad se osušilo ostale su sitne kapljice, to sam pokupio suhom stranom štapića. Ostalo je par dlačica koje sam ispuhao pumpicom, fotić okrenut prema dolje. Pazio sam da vrhom pumpice ne dotaknem ogledalo pa sam puhao izvana.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2017., 11:23   #345
Hvala na objašnjenju!
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 20:41   #346
Stigo eyelead i isprobo ga. Fercera lagano. Očistio senzor za koju minutu.
Sve lijepo upakirano u metalnu kutijicu i dobije se 10 jednokratnih listića.
Sve sa dostavom me izašlo nekih 250 kn.

Ako je nekom fotoguruova metoda previše zastrašajuća, preporučam ovo.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 17:06   #347
Moje iskustvo sa štapićima za čišćenje:
Prvo sam i potražio u jednom dućanu foto opreme u ZG. Reakcija prodavca je bila "Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, oštetit ćete snzor. Daje ga na servis za čišćenje"

U Grazu kad sam ih kupovao, prvo pitanje prodavca je bilo za koji tip kamere mi trebaju štapići.
Dobio sam odgovarajuće. Najbolja stvar je da sa onaj za brisanje kogao rabiti i više puta, a snzor mi i dan danas nakon 8 godina šljaka. Pa nije od šečera majku mu.
Sada ih čistim sa akloholom na štapiću (onaj sa širokom glavom je najbolji) sa vatom.
__________________
Prvo te ignoriraju. Nakon toga te ismijavaju. Potom se protiv tebe bore. Na kraju pobjeđuješ.
Mahatma Gandhi
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 23:22   #348
Quote:
Jack Hammer kaže: Pogledaj post
Moje iskustvo sa štapićima za čišćenje:
Prvo sam i potražio u jednom dućanu foto opreme u ZG. Reakcija prodavca je bila "Neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, oštetit ćete snzor. Daje ga na servis za čišćenje"

U Grazu kad sam ih kupovao, prvo pitanje prodavca je bilo za koji tip kamere mi trebaju štapići.
Dobio sam odgovarajuće. Najbolja stvar je da sa onaj za brisanje kogao rabiti i više puta, a snzor mi i dan danas nakon 8 godina šljaka. Pa nije od šečera majku mu.
Sada ih čistim sa akloholom na štapiću (onaj sa širokom glavom je najbolji) sa vatom.
A da si kojim slučajem oštetio senzor ili napravio više nečistoće nego prije (upravo to se dogodilo osobi koja se stranicu prije javila u ovu temu), onda bi bilo "u dućanu mi uvalili neke loše štapiće"
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 01:38   #349
Quote:
Skrewdriver kaže: Pogledaj post
(upravo to se dogodilo osobi koja se stranicu prije javila u ovu temu)
Ta osoba na prošloj stranici čistila je nekim maramicama. Apotekarski alkohol, štapić s vatom i pumpica ne mogu oštetit senzor.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 08:47   #350
Quote:
Skrewdriver kaže: Pogledaj post
A da si kojim slučajem oštetio senzor ili napravio više nečistoće nego prije (upravo to se dogodilo osobi koja se stranicu prije javila u ovu temu), onda bi bilo "u dućanu mi uvalili neke loše štapiće"
To se dogodilo nekima koji su dali kameru u servis. Senzor je bio prljaviji i još su ih oženili za lovu.
Uostalom senzor je ispod stakla.
__________________
Prvo te ignoriraju. Nakon toga te ismijavaju. Potom se protiv tebe bore. Na kraju pobjeđuješ.
Mahatma Gandhi
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 16:35   #351
Po tebi znači u servisima gdje su ljudi počistili na tisuće takvih senzora, ne znaju čistiti senzor i bude prljaviji nego prije, a čovjek koji prvi put u životu to radi (eksperimentira) će to napraviti dobro
Skrewdriver is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2017., 16:38   #352
Quote:
Skrewdriver kaže: Pogledaj post
..znači u servisima gdje su ljudi počistili na tisuće takvih senzora, ne znaju čistiti senzor i bude prljaviji nego prije, a čovjek koji prvi put u životu to radi (eksperimentira) će to napraviti dobro

Nije da ne znaju ali kad nešto radiš tisućama puta sigurno tu i tamo zezneš.
Kad nešto radiš jednom, dobro proučiš stvar i oprezan si.
__________________
instagram

Press any key to exit or any other key to continue.
fotoguru is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 12:35   #353
kak vi čistite senzore ako vidite da vam se prašina ne skida? nemam ništa alarmantno (ne vidi se na fotkama, ali kad bolje promotrim kroz viewfinder su čestice uočljive) al pumpica za ispuhivanje mi ne pomaže skroz.

konkretno nešto od ovakvog swab kita? (normalno, bez kemikalija i biločega vlažnog)

naravno da se u to ne mislim upuštati sam, u krajnjoj liniji pitat ću kolegu s iskustvom. al mislim si da bi bilo dobro imat nekaj od ovog doma zlu ne trebalo.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 14:34   #354
Možda ti nije prljav senzor, već samo tražilo, zrclao ili nešto tako. Kod DSLR kad gledaš kroz tražilo ne gledaš kroz senzor.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 15:24   #355
ma baš je na senzoru, al onak jako sitne čestice prašine. svaki put mi se s ispuhivanjem nešto od toga uspije maknuti, a neke su baš tvrdokorne.

zato pitam jel netko ima iskustva s tim swab kitom, kao što to recimo ovaj radi.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 18:34   #356
Quote:
pukylly kaže: Pogledaj post
kak vi čistite senzore ako vidite da vam se prašina ne skida? nemam ništa alarmantno (ne vidi se na fotkama, ali kad bolje promotrim kroz viewfinder su čestice uočljive) al pumpica za ispuhivanje mi ne pomaže skroz.
što pumpica ne otpuše dalje u tijelo (ma kako ti držao aparat čini mi se da otpuhnuta prašina baš neće ispasti van no nadajmo se) izvadim Haribo medom (Ricohov silikonski štapić)
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 19:49   #357
Haribo medo. Suho, brzo, jednostavno.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 20:11   #358
e tnx na preporuci. svakako ću uzet u obzir.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2019., 07:58   #359
Quote:
pukylly kaže: Pogledaj post
ma baš je na senzoru, al onak jako sitne čestice prašine. svaki put mi se s ispuhivanjem nešto od toga uspije maknuti, a neke su baš tvrdokorne.

zato pitam jel netko ima iskustva s tim swab kitom, kao što to recimo ovaj radi.
Nemam pojma za taj kit (nisam gledao video), al koristio sam Haribo medu (Pentaxov kit) i kolkogod da je često vrlo dobar, mokri swabovi rade daleko bolje - s medekom nisam uspio očistiti senzor, sa swabom je bio čist od prve.
Preporučam kombinirano korištenje obje metode - i medeka i swabove.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2019., 14:58   #360
Da, s mokrim se ne bih uopće usudio sam. Pogotovo kad sam pito kolegu koji kaže da on to u principu sam nikada nije radio, već ga jednom godišnje pošalje na čišćenje u ovlašteni servis, što također nije loša ideja.

A i rekao mi je da je jedan drugi kolega fotograf nedavno išao čistit senzor na svojem sam i odonda mu ne radi autofocus

Zasad nije ništa alarmantno, al red je da se oprema održava i čisti. U 3 godine kolko ovaj fotić imam i nije bilo potrebe za tim, ali zlu ne trebalo jel...

hvala svima uglavnom. korisne su info koje sam tražio.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:54.