Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2017., 06:06   #981
1.Svaka centrifugalna pumpa kavitira, koliko toliko!
2.Pumpa radi povremeno i sigurno se rotor neće poderati za života vlasnika
3.U usisnoj cijevi i korpi se samo povećeva brzina strujanja, znači može biti prvi manji fifi od nazivnog
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 12:01   #982
Ma nije istina..prouci malo bolje materiju
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 12:42   #983
Može smanjiti usis na 1" ali tu podržavam forumaša @bruce80. Sa smanjivanjem promjera usisne cijevi gubi na snazi usisa,pumpa ne radi punim kapacitetom, jer se promjer usisa ne bi trebao smanjivati, ako se treba smanjiti, tada i kapacitet pumpe mora odgovarati usisnoj veličini.

Ovdje moram spomenuti jednu mudrost proizvođača usisnih korpi! Rade korpe koje imaju na jednom dijelu promjer 5/4" ali je na drugom kraju korpa smanjena na promjer od 1"!!

Usisna korpa 5/4"

Ljudi u svojoj kombinaciji sam svoj majstor, ponekad naprave gluposti iz neznanja ili zbog želje za uštedom od par stotina kuna (cijev okiten od 5/4" s korpom je premala ušteda na dulje vrijeme korištenja), ali kasnije opet plate ceh.

Netko stavlja i filter za vodu na usisnom dijelu, kaj je totalno ludo, jer vremenom se filter zapuni i samo stvara problem kod usisa. Ako već želi filter , treba ga staviti prije spremnika ili iza spremnika vode, dakle iza motora i pumpe.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 13:08   #984
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
......
Netko stavlja i filter za vodu na usisnom dijelu, kaj je totalno ludo, jer vremenom se filter zapuni i samo stvara problem kod usisa. Ako već želi filter , treba ga staviti prije spremnika ili iza spremnika vode, dakle iza motora i pumpe.
Ma daj, tko misli o tome? Ode u trgovinu i uzme ono što mu trgovac uvali jer je tražio "ono kaj dolazi na kraj cevi v zdencu za hidrofor "
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 15:56   #985
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Može smanjiti usis na 1" ali tu podržavam forumaša @bruce80. Sa smanjivanjem promjera usisne cijevi gubi na snazi usisa,pumpa ne radi punim kapacitetom, jer se promjer usisa ne bi trebao smanjivati, ako se treba smanjiti, tada i kapacitet pumpe mora odgovarati usisnoj veličini.

Ovdje moram spomenuti jednu mudrost proizvođača usisnih korpi! Rade korpe koje imaju na jednom dijelu promjer 5/4" ali je na drugom kraju korpa smanjena na promjer od 1"!!

Usisna korpa 5/4"

Ljudi u svojoj kombinaciji sam svoj majstor, ponekad naprave gluposti iz neznanja ili zbog želje za uštedom od par stotina kuna (cijev okiten od 5/4" s korpom je premala ušteda na dulje vrijeme korištenja), ali kasnije opet plate ceh.

Netko stavlja i filter za vodu na usisnom dijelu, kaj je totalno ludo, jer vremenom se filter zapuni i samo stvara problem kod usisa. Ako već želi filter , treba ga staviti prije spremnika ili iza spremnika vode, dakle iza motora i pumpe.
Majstore vidio si moju šemu iz 2. Bunara i vidio si da na staroj pumpi nemam kuglasti ventil (znaš o čemu pišem), poslije pumpe mi je, vidio si, filter - prije ulaza u bocu.

Da li sada, kad budem stavljao cm 5-5 staviti kuglasti ventil da smanjim opterećenje na usisne korpe i sam motor ?
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2017., 19:43   #986
Ako želiš smanjiti tlak, tada predlažem da između kuglastog ventila (koji je na spremniku) i filtera (na ventilu) staviš ovakav nepovratni ventil. Nema MS keglu i ima oprugu i mislim da može dobro poslužiti i sigurno neće štekati.
Možeš potražiti u trgovinama nešto poput takvog ventila, ako ti se takav ne sviđa.

Važno je da procijeniš, da se kegla uvijek lako vrati nazad. To vidiš kako je ventil unutra obrađen.
Nadam se da si me shvatio?
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 08:36   #987
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Ako želiš smanjiti tlak, tada predlažem da između kuglastog ventila (koji je na spremniku) i filtera (na ventilu) staviš ovakav nepovratni ventil. Nema MS keglu i ima oprugu i mislim da može dobro poslužiti i sigurno neće štekati.
Možeš potražiti u trgovinama nešto poput takvog ventila, ako ti se takav ne sviđa.

Važno je da procijeniš, da se kegla uvijek lako vrati nazad. To vidiš kako je ventil unutra obrađen.
Nadam se da si me shvatio?
Potpuno.

Sad kad vidim sto si mi poslao, mislim da je to mozda i inegrirano u cjeli sistem, ti ces prepoznat djelove po fotografiji koju sam postavio. Vidi molim te par postova unatrag ili na temi Bunari mislim da sam tamo fotke postavio.

Ima puno tih spojeva poslje pumpe do ulaza u hidrafor tako da je mozda stvarno to i stavljeno.

Radila je firma to 2012.g i tako su jedino mogli izvesti u malom prostoru di su dva dolaza iz 2 razlicita bunara + gradska voda.

Ti ces sigurno prepoznati taj dio kad vidis fotku .
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 09:05   #988
Ne vidi se dobro jedino ono koljeno koje ulazi u spremnik, a to bi mogao biti povratni ventil? Pogledaj sa zadnje strane ima li na njemu ventil za zrak? Ako ima , tada je to povratni ventil starije generacije.

Na ostalom dijelu nemaš ugrađeni nepovratni ventil.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 10:24   #989
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Ne vidi se dobro jedino ono koljeno koje ulazi u spremnik, a to bi mogao biti povratni ventil? Pogledaj sa zadnje strane ima li na njemu ventil za zrak? Ako ima , tada je to povratni ventil starije generacije.

Na ostalom dijelu nemaš ugrađeni nepovratni ventil.

da vidim, na samom ulazu u hidrofor, nisam to vidio, pogledat cu sad sam na moru kad se vratim, sad kupujem kljesta za te velike nastavke i spojeve, nemam s cime odvrnut to.

Nemozes vjerovat nemam majstora koji bi mi pumpu zamjenili, zvao 3-cu nitko nema vremena, dao bi ovu pod racun za montazu ...strasno
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 20:55   #990
Majstore pa kaj nisi rekao da se ne stavlja nepovratni (sa oprugom) jer ničemu ne služi na ususnu granu između posude i pumpe jer tvoja iskustva govore da više odmaže nek pomaže,mislim da smo nešto diskutirali o nepovratnim a ja sam spominjao ovakav prastari koljenasti s kuglom i novi sa oprugom te naveo primjere a ti me poklopio da su tvoja iskustva bez upotrebe ventila dovoljno jamstvo da oni ničemu ne služe pa ih ni ne koristiš u montaži ni ne preporučaš, ili se govori o nekakvom nepovratnom za koji do sada nisam nikada čuo pa sam slabo pokopčao Vaš/e tekst/ove ili je nekaj drugo u pitanju (kad netko drugi preporuča onda su nepotrebni a kad vi preporučate onda dobro dođu....) nisam "vodeni" majstor ali volim učiti o svemu kaj mi treba u životu
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 16:43   #991
Ne preporučujem nepovratne ventile. I ovih sam dana imao šou s jednim koljenastim ventilom.
Voda je na 7 metara dubine, ima potopljenu pumpu VC 55TT jako stara - ne zna kad je postavljena, Ruži da se čuje do susjeda, lageri i lopatice.
Zamijenio sam čep na usisnom dijelu dignuli vodu, pet šest puta i onda ništa. Povratni ventil na kotlu zabrtvio, pumpa radi ali ne može dignuti ventil. I naravno potegne zrak na semeringu osovine jer je tu najmanji otpor. Opet sve odzračiti, povuče vodu ali samo ako lupim po koljenu ventilu, da gumica malo otpusti.
Dakle ventil ipak smeta bez obzira na sve teorije. Znam da tlak iz kotla stvara direktni pritisak na usisnu korpu, ali pumpa ima ipak jedan otpor manje, diže vodu i stalno se sama zalijeva.

Dakle , ako netko želi neki povratni ventil, onda neka ugradi nekaj s čime može imati manje problema.

Možda sam napisao tako kako kažeš, ali ne s namjerom podcjenjivanja, već više od ljutnje na neko sjećanje na probleme s ventilima.
Ja ih uvijek nastojim ne staviti, ali ako stranka traži, "kako gazda kaže"

Ako si shvatio da se možda pravim pametan ili važan, isprika do zemlje . I sam rado pitam i još uvijek rado nekaj naučim, jer hidrofori su dobri ali uvijek puni problema i zafrkancije, ali su ipak potrebni. A to da bi svi mi, pa i ja , htjeli da uvijek radi bez obzira na starost i potrošenost, to je istina.

Možda sam napisao tako kako kažeš, ali ne s namjerom podcjenjivanja, već više od ljutnje na neko sjećanje na probleme s ventilima.
Ja ih uvijek nastojim ne staviti, ali ako stranka traži, "kako gazda kaže"

Ako si shvatio da se možda pravim pametan ili važan, isprika do zemlje . I sam rado pitam i još uvijek rado nekaj naučim, jer hidrofori su dobti ali uvijek puni problema i zafrkancije, ali su ipak potrebni. A to da bi svi mi, pa i ja , htjeli da uvijek radi bez obzira na starost i potrošenost, to je istina.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 20:16   #992
općenito el.motor lakše starta kad je pod manjim opterećenjem,usisna korpa duže traje i manje zajebava sa blokiranjem ako nije pod nepotrebnim teretom,cijevi usisne grane su bezbjednije ako su dugačka cca.15 metara i imaju 3~4 spojna mjesta a nisu pod nepotrebnim teretom, kugl ventili prije i poslje nepovratnog sa oprugom i mukte ga je zamijeniti na holenderima (ti kugl ventili ionak su potrebni radi redovnog održavanja hidroforske posude a koljenasti sa kuglom i ventilom za zrak izbaciti jer ih je vrijeme pregazilo), evo opisano kako na najjednostavniji način nepovratni sa oprugom čuva usisnu granu za male nofce, nisam dovoljno bogat da koristim jeftine stvari (bolje da zajebava nepovratni nego usisna korpa ili propuštanja usisne grane ili motor/lageri - u opisanom jasno se da zaključiti što je lakše servisirati ali i manje zaraditi u održavanju, pa kome novci a kome opanci)
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 22:01   #993
Ne kužim fakat čemu ova rasprava. Majstor je potpuno u pravu. Nepovratni ventil ima jedino smisla tam gdje ima tlaka, a ne tam gdje je podtlak.
Svaki injektor i usisna grana ima nepovratni ventil, i to mu je pravo mjesto, na početku cijevi, a ne na kraju. I koji to teret trpi usisna cijev, za razliku od svih tlačnih cijevi iza hidrofora?
Cetrifugalnoj pumpi moment raste s nekom potencijom brzinom vrtnje, pa motor ionak pri pokretanju nema tereta, a pravi mu teret ionak nastaje iza prekretnog momenta.
Pumpi je puno lakše potegnuti "zgusntu" vodu, koja je cijelo vrijeme pod nekim statičkim tlakom, nego tam gdje nema tlaka.
Baš me zanima kak bi radila pumpa s injektorom da ima nepovratni ventil između pumpe i hidrofora?
Pri meni povlači vodu s nekih 17m dubine, kaj znači da bi potlak bil dovoljan da se isprazne cijevi između injektora i pumpe.
Ovak statički tlak o6 6,7 bara (5 bara na punom hidroforu) bar pomaže dobro dihtati nepovratnom ventilu na injektoru...i tak prek 40 godina...
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 00:51   #994
Zvon u zadnjim diskusijama spomena nepovratnog na usisnoj granije naglašeno je da nema injektora i da su instalacije usisnog voda cca.15 metara-što horizontale što vertikale ,zašto su majstori prije 40 godina stavljali koljeno nepovratni sa kuglom i sa ventilom za zrak između pumpe i posude ,nisam vodeni majstor ali volim učiti
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 07:39   #995
ja sam od '92 godine s tom pumpom na kojoj je do 2012 bio taj kuglasti ventil- nikad problema.

1x je seljena iz kuce u supu, sad je u sklopu ljetne kuhinje.

dok sam gradio tu ljetnu sve je bilo 3 mjeseca van pogona, koristio gradsku.

Prije zadnje montaze obavljen servis pumpe i stavljen novi pocincani hidrofor, nisam htio vracat stari, jer bi u ta 3 mjeseca koliko je bio van stroja sav iznutra izhrđo.

Iz tog razloga sam i pumpu dao na servis, tako da je vracena natrag servisirana.

Bez obzira na sve prevencije i servise ona jednostavno ronda, glasna je, tako je napravljena, ne sjecam se da je ikada tise radila.

'92 u RH nije bilo Grundfusa niti boljih pumpi, čitajte tiših.

Iz tog razloga ova ide VAN .
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 10:13   #996
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Zvon u zadnjim diskusijama spomena nepovratnog na usisnoj granije naglašeno je da nema injektora i da su instalacije usisnog voda cca.15 metara-što horizontale što vertikale ,zašto su majstori prije 40 godina stavljali koljeno nepovratni sa kuglom i sa ventilom za zrak između pumpe i posude ,nisam vodeni majstor ali volim učiti
To nije isključivo zasluga majstora. Mislim da je to prvenstveno počelo od samih trgovaca, a u to vrijeme u tadašnjoj državi nije ni bilo drugih ventila osim tih. Kad je kupac dolazio po robu u trgovinu, kaj je prodavač ponudio, to se moralo ugraditi. a i to je tada bila nova tehnologija koju ipak, bez zamjerke za bilo koga, mnogi nisu poznavali.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 14:12   #997
Mbukal, svejedno jel usisna korpa ili injektor, princip je isti. Nepovratni je ventil na početku usisne cijevi (usisna korpa ili injektor), pa čemu još jedan na kraju cijevi?
Svei majstori iz toga doba, koji su delali susjedima vodovode, izbacivali su kuglice iz koljena. Tak je i pri meni. Na mjestu ventila stoji šaraf M10 a ventil za pumpanje zraka postavljen je na vrh spremnika. Između pumpe i spremnika nalazi se samo šiber ventil, pomoću kojega dižemo tlak pumpe, tijekom punjenja usisne cijevi kad pumpa ostane suha.

Kad je pumpa kupljena, bila je spojena zajedno s hidroforom, poprečno na istom postolju. Tu je i bilo famozno koljeno s kuglastim nepovratnim ventilom, kojega je kasnije majstor prepravil (razlotal ventil i izbacil kuglu van) dok je okretal pumpu uzduž.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 16:53   #998
Quote:
Majstor kaže: Pogledaj post
Mislim da je to prvenstveno počelo od samih trgovaca, a u to vrijeme u tadašnjoj državi nije ni bilo drugih ventila osim tih... kaj je prodavač ponudio, to se moralo ugraditi. a i to je tada bila nova tehnologija koju ipak, bez zamjerke za bilo koga, mnogi nisu poznavali.
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Svi majstori iz toga doba, koji su delali susjedima vodovode, izbacivali su kuglice iz koljena. Tak je i pri meni. Na mjestu ventila stoji šaraf M10 a ventil za pumpanje zraka postavljen je na vrh spremnika. Između pumpe i spremnika nalazi se samo šiber ventil, pomoću kojega dižemo tlak pumpe, tijekom punjenja usisne cijevi kad pumpa ostane suha.

Kad je pumpa kupljena, bila je spojena zajedno s hidroforom, poprečno na istom postolju. Tu je i bilo famozno koljeno s kuglastim nepovratnim ventilom, kojega je kasnije majstor prepravil (razlotal ventil i izbacil kuglu van) dok je okretal pumpu uzduž.
kod mene su u prošlosti svi majstori stavljali te koljeno 90* nepovratne sa kuglom i ventilom za zrak,sad stavljaju sa oprugom a ventili za zrak su ionak na posudi kao i obvezatni šiberi za zaljevanje pumpe između nepovratnog i pumpe, evo čitam da i sami tvrdite da je u originalu bio montiran nepovratni (ne naknadno od majstora -od vašeg majstora je u ovom slučaju original demontiran),dakle original montaža nema veze sa našim majstorima i našim prijašnjim i sadašnjim trgovcima, ja više vjerujem "svojim" majstorima tj. kolegama sa zajedničkog terena kao i svojem iskustvu koje sam u kratkom crtama iznio i ovdje kao i original instalacijskim sklopovima, to me uvjerilo upravo u ovo što tvrdim da je lakše krenuti od provjere nepovratnoga kod pumpe i posude između dva kugl ventila nego usisne korpe/injektora ili provjeravati 3~4 spoja na usisnoj grani npr. u zemlji
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 21:58   #999
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
to me uvjerilo upravo u ovo što tvrdim da je lakše krenuti od provjere nepovratnoga kod pumpe i posude između dva kugl ventila nego usisne korpe/injektora ili provjeravati 3~4 spoja na usisnoj grani npr. u zemlji
Kuglasti ventili ili obični ventili 5/4" nisu se ugrađivali između kotla ventila i pumpe. Koljeno je bilo uvijek stavljeno na posudu i zatim direktno s prirubnicom na pumpu. Zatim je cijev bez holendera, bila opet spojena na prirubnicu i direktno u šaht kroz zid.

Provjera ispravnosti kugla koljena - ventila, bila je otežana jer se sve spajalo tako knap . Obično je pumpa uvijek bila stavljena do zida, tako da se juako teško servisirala. Zakaj je to tak bilo, nije mi jasno ali svaka promjena znala je biti popračena izjavom , " ali kod mojeg susjeda to tak radi godinama"......

Ako se gumica u koljenu provjeravala, ali tek kada pumpa više nije mogla ubacivati vodu u spremnik, prvo ju je trebalo izbiti iz dosjeda , gdje je znala ostati zacvikana. Onaj dio ventila koji je bio udubljen u koljenu i zalemljen, na toj isto gumici je napravio lagani polukružni utor. Kad je taj utor uslijed ograničenog okretanja ipak došao u poziciji da sjedne na sic, naravno da nije držalo vodu.
Tko je to zna? Nitko, osim majstora, koji su povremeno znali zamijeniti gumice - kuglicu.
Zato mi molim vas , ako niste imali posla s tim "sranjima" bez obzira na dobre namjere, nemojte govoriti da je to dobra stvar i da je godinama radilo! Je radilo, ali kak je držalo vodu, to ipak ne znate! Nisam ovo čuo , nego sam godinasma rješavao takva sranja. Usisna korpa je jedini zakon i mjerilo za ispravnost i rad pumpe kod hidrofora.

Neću više pisati o tim "glupostima" jer me ljute, ne vi koji komentirate, nego kad se samo sjetim koliko vremena i truda sam izgubio na tome, a sve tak lijepo radi i bez toga. Poštujem vaša mišljenja ali ostajem kod svojih tvrdnji. Iz iskustva, a ne iz mišljenja.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2017., 22:24   #1000
Majstore i dr.

da rezimiramo taj doadtni nepovratni ventil ne treba i točka.

Kako je opisao ZVON u postu 1615 i 1620, pumpi je lakše dignuti vodu kad je sve u "vodi" pod tlakom, nego kad stave taj ventil koji u biti može stvarati zračni čep, ako na korpi ili injektoru malo vode propusti, tj. ako su isti neispravni, ne zatvraaju dobro.

Zaj stalni tlak je ujedno dobar, ako sam dobro shvatio, jer provjerava rad korpe i injektora tj. daje ti signal da nešto sa korpom nije OK.

Provjera ispravnosti se ogleda u stalnom tlaku kad zatvorimo potrošaće tj. odmah poslje hidrafora zatvoriš ventil prema odlazu vode u kuću i pratiš po manometru što se događa, ako tlak pada znači da negdje pušta korpa ili neki drugi spoj. od pumpe do korpe, to je to ?

Ispravite me ako griješim.
VW BUG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:53.